Čekání na Godota

Čekání na Godota https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/112107/bmid_cekani-na-godota-112107.jpg 4 1251 152

Dva přátelé tuláci Estragon a Vladimír se sejdou na mýtině, kde čekají na Godota, který jim má něco důležitého sdělit. Nevědí ale dokonce, jestli opravdu mají čekat zde, v jakou hodinu, prostě nic. Jak tak čekají, krátí si dlouhou chvíli povídáním o hloupostech, přením se o to, zda-li ještě půjdou dále spolu, i nahlížením do bot a klobouků, aby v nich nezjistili nic. V jejich stereotypním chování, za nímž můžeme vidět klidně mnohé další dny, jenž pobíhaly stejně, je vyruší příchod bohatého Pozza a jeho otroka Luckyho... ... celý text

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: , Odeon

En attendant Godot , 1953

BellC
07.06.2013 3 z 5

Čtenářsky mě to neuráželo, chvílemi jsem se i slušně zasmála, ale do divadla na to asi nepůjdu. Dvě hodiny dadaismu je na mne příliš.

Hendrychova.K
05.03.2013 4 z 5

Neuvěřitelné, krásné, ironicky kouzelné.

Sajdeman
15.02.2013 5 z 5

Moc se mi líbilo ... doslova a do písmene vdechnuto ... prostě absurdní :o))))))

bond77
02.02.2013 2 z 5

Tahle kniha byla absurdní až až. Zdála se mi nudná, bez nápadu, nejspíš jsem si nějak nepochopil. Je to samozřejmě drama, takže by to určitě jinak vypadalo jako představení, proto bych ho rád viděl, abych ho mohl porovnat s knihou.

hiresm
22.11.2012 5 z 5

Naprosto dokonalý příklad literárního "perpetuum mobile"

knihomoli
25.02.2012 5 z 5

Všichni stále čekáme na nějakého svého Godota, který nepřichází. Nadčasová věc od nadčasového autora.

FilipGOLF
07.02.2012 3 z 5

Kniha byla velice absurdní až legrační, velice vtipné dialogy. Po čase z toho člověku dokáže hrábnout.

Violetti
23.11.2011 4 z 5

Mám celkem ráda absurdní humor, především ze začátku jsem se smála nahlas. Krize přišla až zhruba v půlce, konverzace s Pozzem a Luckym byla dle mého moc natažená... Jinak ale moc fajn a s absurdním dramatem nekončím!

Addie
11.08.2011 3 z 5

Odnikud nikam...
Absurdní drama má něco do sebe, ale od knížky očekávám víc, než (zdánlivě?) nesmyslný ráz, který se (byť vtipně) neustále opakuje. A člověk se může dohadovat, jestli je dílo až tak beze smyslu, jak bylo asi původně míněno, ale to je asi vše.
Uznávám, že jakožto hra by mohlo být Čekání na Godota velmi oslovující, knižně mě ale neuchvátilo.

Charlie
12.07.2011 5 z 5

Vtipné scénky, čtivá, možná by to mohlo být srovnatelné s Lakomcem, kdy jsem se taky dost smála. Ale tahle knížka na rozdíl od Lakomce mě donutila použít tu bouli na krku.

"Všichni se rodíme jako cvoci. Některým to zůstane."

Paulhunterspet
28.06.2011 5 z 5

Myslím, že hodnotit hry v této podobě často zkresluje, především anti-divadlo. Godot by na mě nezapůsobil dobře, ale hlavně, že na prknech fungoval výborně. Nevadí mi přehnaná nedějovost, ani dětinskost. Koneckonců, kam by se čekající a mrzutý pár měl taky dějově posouvat? Didi a Gogo si na nic nehrají, nemají kam se vyvinout, a přitom dokáží skvěle pobavit. Pro mě tu rozhodně nadčasovost někde vězí...

Stammel
18.11.2010 3 z 5

Historicky to je zásadní dílko. ve své době také asi dokázalo otevřít dosud spící, ale důležitá témata duchovní vyprahlosti západní civilizace. Ale dnes už mi to připadá zrezivělé. Jako ten nejbytostnější zástupce absurdního dramatu dojíždí Godot silně na slabinu tohoto žánru: absenci příběhu a jakékoliv konkrétnosti. Zůstává jen šikovným lyrickým náčrtkem životního pocitu, nic víc z něj nejde a asi ani nemělo jít vymámit.

divadelní hry absurdní drama

Samuel Beckett