Molloy

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

První část Beckettovy slavné trilogie tzv. antirománů (dalšími díly jsou Malone umírá a Nepojmenovatelný), která představuje vrchol autorovy tvorby.

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26024/molloy-26024.jpg 4.332
Série

Antiromány 1.

Žánr
Literatura světová, Romány
Vydáno, Argo
Orig. název

Molloy, 1951

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha Molloy

Přidat komentář
m4xp4yn3
03.11.2017

Velký zážitek pro otrlejší příznivce extrémní literatury. Surreálný pohled hluboko do člověka, zase jinak než kafkovsky. Surové nakládání s jazykem, první polovinu tvoří vlastně jediný odstavec, plahočící se přes devadesát stránek, do kterého autor naflákal filosofické rozjímání, nesmyslné a nahodilé myšlenkové pochody, neskutečný desetistránkový popis aranžmá kamínků, určených k cucání, po kapsách. Hovadský realismus.
Druhá polovina uvádí na pravou míru zdánlivou chaotičnost té první, projevuje se geniální kompoziční záměr (D. Lynch nakonec nebyl se struktorou möbiovy pásky tak originální jak je mu připisováno). Teprve druhým čtením se kruh uzavírá a kniha se stává uchopitelnou.
Filosof Slavoj Žižek považuje trilogii Beckettových antirománů za vrchol beletrie. Chápu proč. Uměleckou formou lze prozkoumat napětí mezi fyzickým řádem věcí, syntetickým řádem idejí a symbolickým řádem slov daleko srozumitelněji, než se dařilo Kantovi a Hegelovi na poli analytické filosofie. Molloy je zachycením dezintegrace (rozpadu) soudružnosti těchto rovin. Bez téhle soudružnosti není možný člověk. Zůstává šílené zvíře.

Montezuma
02.09.2014

Molloy se bez konce plahočí kamenitou prázdnou zemí, kráčí v kruzích, vrací se k něčemu co za to nestojí, posléze leží v listí zavátý časem a hledí na nebeskou báň, jenž je toliko vrcholkem jeho vlastní lbi. Dále je Molloy coby Malone svlékán z kůže, zbavován sociálního ukotvení, stavěn mimo čas a prostor, aby již jako Nepojmenovatelný pohlédl do tváře Otce.


cmelak
06.01.2014

můj nejoblíbenější románový hrdina. haha

Doporučujeme

Jiskra života
Jiskra života
Rosemary má děťátko
Rosemary má děťátko
Cit slečny Smilly pro sníh
Cit slečny Smilly pro sníh
Reportér
Reportér