Cujo

Cujo https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/261/bmid_cujo-uGf-261.jpg 4 2239 321

Příběh se odehrává v Castle Rocku v létě roku 1980. Jeho zdánlivý pokoj naruší bernardýn nakažený vzteklinou. Z milého a přítulného psa se stává hrozná bestie, která terorizuje Donnu a jejího syna Tada uvězněné v rozbitém autě, a kolem není nikdo, kdo by jim pomohl...

Literatura světová Horory
Vydáno: , Gemini (ČR)

Cujo , 1981

MíšaS.
11.06.2021 3 z 5

Příběh sám o sobě není špatný, jen to není taková ta "topovka", u které sedíte ani nedutáte a potřebujete číst dál.

apq
10.06.2021 3 z 5

Kniha se mi líbila, i přesto, že se to místy příliš natahovalo.

kyssling
08.05.2021 4 z 5

King umí vyprávět, představit postavy zajímavě, kdy se člověk nenudí, prostě tu úvodní expozici zvládá bravurně. Kdysi jsem viděl horror "The Dog" a ke konci románu mě trklo, že ten jednohlasný dabing u desáté kopie filmu, byl podle tohoto románu (a i název byl jinak buď napsán nebo přeložen, nebo si to nepamatuji).
Prý kdysi v nějakém interview autor napsal, že s jednou postavou to mělo dopadnout jinak a přepsal by to ... Místy opravdu čtenář dostává pětihvězdičkovou psychologickou nálož situace, ale já dám přeci jen čtyři hvězdy a DOPORUČUJI !

Astonius
22.04.2021 5 z 5

(SPOILER) King dokáže myslet jako opilec, který mlátí svou ženu, dokáže myslet jako zhrzený milenec, jako malý kluk, žena, která plánuje strategii na svého hloupého násilnického manžela, dokáže myslet jako pes... Tohle není kniha o bernardýnovi, který se nakazí vzteklinou a vraždí, takhle jednoduše a přímočaře King nepíše - je to příběh, který spojuje několik dalších osudů lidí, kteří mají své vlastní problémy a žijí své různorodé životy a pečlivě promyšlený sled náhodných událostí způsobí, že děj vygraduje v drama, u kterého člověk ani nedýchá... A nakonec čtenář lituje i toho nebohého psa, který chtěl "být vždycky hodný pes a nechtěl nikoho zabít, jen ho něco dostalo".

uzivatel1045
12.04.2021

(SPOILER) minule som cital muz na uteku od kinga 5/5.
Momentalne som siahol do rodicovskej kniznice a vytiahol knihu CUJO.
Aj ked som jasne videl co bolo na obrazku ani neviem pokial ci do polky knihy alebo pokial vlastne som si v duchu myslel ze mozno nakoniec pojde fakt o nieco ine ako o psa nakazeneho besnotou a bude tam nejake hlbsie posolstvo ktore sa pretne s tou neverou donny, tym ze joe bol zly clovek atd.. ale nestalo sa tak :/ takze trosicku sklamanie, preto davam 2/5, kazdopadne king vie pisat o tom ziadna.. iny autor keby mal pisat o besnom psovi tak to bude 0/5 :D ale poviem vam keby ten maly chlapec na konci neumrel tak by som dal 1/5..

zandu
27.03.2021 4 z 5

První třetina knihy se mi docela dost táhla, přesto jsem neměla tendenci knihu odložit. Pak to začalo nabírat trochu obrátek a ke konci jsem se až bála dočíst a i slzička ukápla. Sama mám (tohoto času čtyřletou) dceru a o to je pro mě tento příběh emotivnější.

Belanna
24.03.2021 5 z 5

Této knize se nedá nic vytknout. Příběh má spád, příjemnou gradaci. Mistrovsky psaný kousek, který nenechá v klidu snad opravdu nikoho a u kterého ukápne i nějaká ta slza.

anibeni
21.03.2021 5 z 5

Netušila jsem, co strhujícího by mohlo být na příběhu psa, který se nakazil vzteklinou. Ovšem zapomněla jsem, jak mistrně si umí S.King pohrát s popisem a psychikou jednotlivých postav.. a v tomto případě nejen postav lidských, ale i psích.. Protože to, co já v tomto díle považuju za velmi povedené, jsou právě ty myšlenkové pochody samotného Cuja...

Mikik
18.03.2021 4 z 5

Jestli King opravdu něco umí, tak vystupňovat napětí, až kam to jde. A tady se mu to opravdu povedlo. Cujo k tomu všemu chudák přišel hodně nevinně, ale tohle byla fakt zdařilá věc.

Lajtwing
13.03.2021 3 z 5

Zlosynem je zde zlosyn z těch nejhorších: náhoda. Naprostá, nepředpokládatelná, nezvratná ve svých následcích. Chudáček Cujo a chudák každý, kdo se mu připletl do cesty. Nenáročná Kingovka, která rozhodně neurazí.

Nicolka77
25.02.2021 3 z 5

má první kniha od autora a musím říct, že mi hrozně dlouho trvalo než jsem se začetla, než jsem se vyznala ve všech postavách a tak. docela škoda, protože konec byl neskutečný, ten mě bavil snad že všeho nejvíce. :D 3* proto, že si nechávám ještě nějakou rezervu na autorovi další knihy:)

MatoPalkes
27.01.2021 5 z 5

Výborná kniha, výborný temný koniec. King je skutočne kráľ.

klarkys
10.01.2021 5 z 5

Skvělá Kingovka!
Baví mě pročítat komentáře a srovnávat vlastní pocity z knihy s pocity ostatních čtenářů.
Konec se mi do paměti zažral tak moc, že jsem se několikrát v koloně v rozpáleném autě přistihla, že přemýšlím nad tím, jak bych být Donnou to pitomé nestartující auto rozjela :-D

evca7271
04.01.2021 5 z 5

Zatím jsem nebyla velký nadšenec Kinga,ale po téhle knize musím změnit názor.Byla to jízda a mohu jen a jen doporučit.

hetzerjoke
23.12.2020 3 z 5

Cujo trpí vším, čím knihy Stephena Kinga trpívají - že začátku je strašně rozvleklý, obsahuje celou řadu nedůležitých vedlejších dějových linek a na každé stránce se nelze vyhnout otravné myšlenkové asociaci nějaké postavy, která na každé prohnutí mraků reaguje sáhodlouhou vzpomínkou na dětství a hromadou v půlce ukončených myšlenek. Celé je to takové patetické, špatně se to čte, pokud zrovna nemáte náladu.

Abych ale jen nekritizoval, musím vyzvednout příjemné a výborně popsané hlavní charaktery, a to v čele s maxipsem Cujem a jeho smutném boji proti vzteklině. Příběh sice příliš neplyne, ale je poměrně zajímavý a čtenáře nutí k strachování se. Aby se těm ubohým duším, které King na svých stránkách mučí nepřibylo ještě další trápení.
Kniha je to strhující, ale spíš než horor je to taková náhrada za večerní televizní krimi noviny. Pouze krev, sliz a zlomeniny, ty horor nedělají.

HŠ
10.12.2020 5 z 5

Něco z Osvícení, něco z Geraldovy hry, něco z Dolores Claiborneové, Kingův rukopis je znát na každé stránce, občas jsem měla pocit, že to už tady jednou bylo. To ale nic nemění na tom, že to bylo skvělé!

Kontryhelka
01.12.2020 5 z 5

Opět čtivá a výborná kniha i film. Tentokrát v hlavní roli pes Cujo. Za mně dost smutné, bylo mi líto toho kloučka na konci. A ve filmu ten bernardýn byl sladkej chlupáč.

majc
29.11.2020 5 z 5

Při čtení téhle knihy se mi stalo něco, co zatím u žádné jiné knihy.*
Nechtěla jsem ji dočíst. Ale ne proto, že bych si říkala, že je tak úžasná, že nechci, aby nikdy skončila. Ale proto, že jsem nechtěla, aby se mým oblíbeným postavám stalo něco ošklivého. Tu milou rodinku jsem si tak oblíbila a věřila jsem, že i přes všechny nesnáze, které je čekají, to dobře dopadne.

Jenže to by nebyl mistr King. A jelikož to není první kniha, kterou jsem od něj četla, věděla jsem, že je nečeká procházka růžovou zahradou. A proto jsem při čtení posledních stran zažívala tak příšerné pocity beznaděje a nenávisti k autorovi. Tahle knížka na mě hodně psychicky působila během čtení a vážně jsem několik stránek před koncem knížku zavřela se slovy, že to nikdy nedočtu. Že prostě nechci, aby je potkalo něco zlého.

Jenže zvědavost mě přemohla a těch posledních pár stran jsem dotáhla se slzami v očích ke konci a proklínala jsem autora, že je tak bezcitný. Tahle knížka je od mistra Kinga mou nejoblíbenější, asi to teď zní trošku sadisticky, ale žádný autor ve mně nikdy nedokázal vyvolat takové pocity, jako právě King v této knížce. A proto jsem ji radši přečetla už rovnou dvakrát.

*(No vlastně něco podobného jsem zažila u Petra a Lucie, abych byla upřímná.)

Atekram
25.11.2020 4 z 5

Na mě tahle kniha fungovala. Je kratší, má spád a zápletka je podle mého vnímání opravdu hnusná a děsivá. Obsahuje osvědčené Kingovy speciality, především "obyčejné" věci a postavy proměněné v horor skrz oči dítěte, šílenou dlouhou beznadějnou situaci v závěru a plastické reálné postavy, a to včetně psa. Hodnotím ji kladně, pokud se chcete hnusit a bát :).

Cherryel
24.11.2020 odpad!

Za mě,úplně ztrata času.Jeden pes se vzteklinou,spousta stránek o špatných vlockach do mlíka a blbí reklamě, to má být jako horor?
Horor byl pro mě, to vůbec dočíst.!Opravdu mě strašně bavilo číst pomalu 50 stránek o špatných vlockach,zbylý stránky byly průměr a tak asi 10 stránek mě zaujalo,hrůza.