Čas žít, čas umírat

Čas žít, čas umírat https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/301359/bmid_cas-zit-cas-umirat-osw-301359.png 5 1613 158

V tomto románu se autor jakoby vrací ke své prvotině Na západní frontě klid. Děj se však odehrává o dvacet let později, v době, kdy nacistické Německo rozpoutalo druhou světovou válku a po počátečních úspěších je tlačeno spojeneckými vojsky zpět. Stejně jako ve svém nejslavnějším díle autor líčí osud mladého německého vojáka na frontě, během dovolené doma a po opětovném návratu do bojové linie. Román je nabitý napětím, ale i zoufalstvím nad beznadějí lidských osudů a ničivým společenským fanatismem. Jen krátce - během hrdinova pobytu v rozbombardovaném rodném městě - vysvitne poslední naděje na nový život: láska.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Ikar (ČR)

Zeit zu leben und Zeit zu sterben , 1954

Smolda
02.02.2013 5 z 5

Mistr se nezapře ! Další skvělá kniha :)

Langosh
28.12.2012 5 z 5

Skvělé dílo, nejdřív na frontě, pak doma a pak znova na frontě. Zajímavé myšlenky. Mělo to celkem spád a pěkně se to četlo.

mysce
09.08.2012 5 z 5

"Po létech v těsné blízkosti smrti víno nebylo jen vínem, stříbro stříbrem, hudba, slabě doléhající do sálu, nebyla pouhou hudbou, a Alžběta jen Alžbětou - to všechno byly symboly jiného života, života bez zabíjení a bez ničení, života pro sám život, který se stal skoro už jen mýtem a beznadějným snem."

smetyl
10.06.2012 4 z 5

Rychlý náběh do děje války. Naturalistické popisy, hrdinské řeči a úvahy o smyslech a důvodech všech těch zbytečných bojů, které se vojákům serou na mozek. To vše až poté co začali prohrávat, až potom, co jim došlo, že nejen oni můžou být ti co uzurpují a vraždí a zabírají pořád větší a větší území.
Pak Graeber dostane dovolenou. Po dvou letech. Když dorazí do své rodné vlasti, je jeho víra v Německou neporazitelnost silně otřesena. Navrací se do trosek. Nikoli do krásné vlasti. Ve vzduchu čpí pach udavačství a všeobecného vědomí, že válka je už dávno prohraná. A bojuje se dál jen proto aby se mocní udrželi u koryt ještě o trochu déle. Za svou dovolenou Graeber najde novou lásku, získá důvod proč se vrátit a doufat v lepší budoucnost. Je svědkem řady náletů a neštěstí.
Pak se navrátí zpět do bojů. Opustí vlast i ženu aby bojoval za něco v co už nevěří. Pak přijde konec, který mne hrozně ohromil a přestože je to hrozně zarážející, do knihy se to hodilo. Že i dobrota se může obrátit proti vám.
V knize se odehraje spousta věcí. Je to otřesné svědectví vojáka německé armády, který už pochybuje a to je zvláštní a nevídané. Je to hodně o psychologii a o velkých myšlenkách, které se letmo tknou smyslu života. Remarque poodhalil roušku tajemství, která skrývala psychické vnímání vojáka německé armády v II. světové válce. Bravurní dílo!

maryzka
01.05.2012 2 z 5

dlouho jsem ji nechtěla číst - vypravování německého vojáka který prošel vítěznýma válkami a nakonec tou nejhorší bitvou v Sovětském Rusku. Na počátku radostné opojení z vítězství na konci smrt.

St. Jimmy
19.02.2012 4 z 5

Velká zvláštnost téhle knihy spočívá v tom, že vlastně vypráví příběh nacistického vojáka. Po celou tu dobu jsem mu přál, ať to s ním dobře dopadne, přitom Němci za druhé světové války byli „ti zlí“. Docela ironie. Jinak samozřejmě velmi silný příběh, vše je popsáno opravdu skvěle, téměř až básnicky (a to jak popis klidné, romantické a bezpečné restaurace ve městě, tak bombardování sovětskými bombami) – stačí se začíst a vidím vše před sebou. Skvělá kniha.

Kristynecka
27.01.2012 5 z 5

když jsem knihu začala číst, tak koukám, že to vypráví nacistický voják, tak jsem si řekla: no to snad ne! o čem ten Remarque jako začal psát! vždy jsem byla u jeho knih zvyklá na to, že hlavní postavy jsou ty kladné a z tohoto jsem byla docela na rozpacích. ale pak mi to došlo. nikdy jsem nepřemýšlela tak, že němečtí vojáci jsou vlastně taky jenom lidi a neznamená to, že když jsou ocejchovaní hákovým křížem, že se s ním musí i ztotožňovat! Ten konec knihy mě dostal, dlouho jsem brečela. Pořád mám Čas žít, čas umírat v mysli, protože jen díky této knize jsem si uvědomila, že né všechno na pohled špatné je opravdu špatné, že mince má vždy dvě strany, rozšířilo mi to obzory a názory na okolní lidi a svět.

Remarqua
29.07.2011 5 z 5

Moje druhá nejoblíbenější Remarkova kniha. Je to hodně silné a hodně smutné.

Addie
27.03.2011 4 z 5

Zeit zu Leben und Zeit zu sterben...
Čtení, které mi ukradlo většinu času vyhraněného na spánek, protože za to stálo (navzdory mému očekávání v okamžiku, kdy jsem si knihu brala z naší domácí knihovny).
Vzpomínám si, jak jsem klela a nenáviděla svět, když došlo na ono umírání.
Příběh vykreslený bez pozlátek, resp. tak jak věci leží a běží. Reálně, z čehož mrazí v zádech.
S prozřením v očích a plna uznání Remarquovi tleskám.

katynais
28.02.2011 5 z 5

je to strhující a hodně smutný román. Remarque píše tak, že se vždy vcítíte do děje

CGY
27.01.2011 4 z 5

Četl jsem vydání z roku 1957 v překladu Miloše Jirka. Překlad byl z dnesního pohledu poněkud čtenářsky nepohodlný - řada archaismů a především slovosled ve větách mě občas celkem vadil.

E.M.Remarque píše velmi silné příběhy, které "se čtou samy". Přesto se u této knihy nemohu ubránit dojmu, že některé dialogy představitelů příběhu vyadřují myšlenky spisovatele, ale v reálu by je těžko někdo použil. I tak se mi knížka líbila.

PanKérka
23.01.2011 5 z 5

Vážně skvělá! :)

zdencaaa
21.01.2011 5 z 5

Tak tohle byla moje první "dospělácká" knížka, kterou jsem ve svých raných 10 letech četla, a jež mě v mnohém ovlivnila. A já za to panu Remarqovi děkuji :-)

Andrejka Myers
11.12.2010 5 z 5

První kniha o válce, kterou jsem původně četla z donucení do školy.... Po pár stránkách se moje nechuť proměnila v nadšení a zhltla jsem ji za odpoledne. Kniha má opravdu silný děj, nad kterým člověk hodně přemýšlí, o smyslu války a osudů rodin a vojáků, kteří bojují za něco, v co nevěří.

sissv
30.11.-0001 5 z 5

Moje nejoblíbenější Remarkova kniha. Skvělé!

Infary
30.11.-0001 5 z 5

Má první válečná kniha.. Úžasná! Sice jsem tajně doufala, že to skončí dobře, ale opak je pravdou, což mě v tomto případě i mrzí. Ale válečná kniha s dobrým koncem.. ve většině případů to dohromady nejde.

tandula
30.11.-0001

pro mě NEJLEPŠÍ

bend-ik
30.11.-0001 5 z 5

Fantastická!! Pre mňa jednoznačne Remarquov skvost.. :)