Carrie Soto se vrací

Carrie Soto se vrací https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/528472/bmid_carrie-soto-se-vraci-657f5a6d01df1.jpg 4 188 75

Carrie Soto je urputná tenistka, která se nechvalně proslavila svým rozhodnutím vždy vyhrát za každou cenu. Ale ve chvíli, kdy odchází do důchodu, je nejlepší tenistkou všech dob. Překonala všechny rekordy a vyhrála dvacet grandslamových titulů. Sama Carrie si myslí, že si zasloužila každý jeden z nich. Obětovala téměř vše, aby byla nejlepší, s velkou podporou otce. Javier – sám bývalý šampion – ji trénoval už od dvou let. Ale šest let po odchodu do sportovního důchodu, v roce 1994, Carrie najednou sedí na tribunách, sleduje US Open a vidí, jak si její rekord přivlastňuje brutální, ohromující britská hráčka jménem Nicki Chan. V sedmatřiceti letech Carrie učiní přelomové rozhodnutí vrátit se z důchodu a ještě jeden rok se nechat trénovat otcem ve snaze získat rekord zpět. I když sportovní novináři tvrdí, že ji stejně nikdy neměli rádi. I když se její tělo už nehýbe tak rychle jako dřív. A i když to znamená spolknout hrdost a trénovat s mužem, jemuž kdysi málem otevřela své srdce: s Bowem Huntleym. Stejně jako ona si i on ještě potřebuje něco dokázat, než vzdá hru definitivně.... celý text

Literatura světová Romány Sport
Vydáno: , Kontrast Vintage

Carrie Soto Is Back , 2022

nela3812
11.03.2024 4 z 5

Autorka opět dokazuje, že umí psát opravdu chytlavé příběhy plné emocí. Tuhle knihu nebudete chtít odložit!

Na tenisové prostředí jsem se těšila, ale velmi brzy přichází první zklamání. Autorka nevyužila příležitost v podobě mladé Carrie, která se seznamuje s tenisem, aby s ním seznámila také čtenáře. Kniha obsahuje mnoho tenisových zápasů, které budou pro neznalé jen souhrnem tenisových pojmů, kterým prostě nedokážete dát obraz. Pokud se v tenise neorientujete, budete se v mnoha scénách ztrácet a jejich napětí si tak nedokážete naplno vychutnat. I přesto se však autorce daří skvěle vykreslit náročnost tohoto sportu, a stejně tak trnitou cestu vedoucí k vítězství ve Wimbledonu nebo US Open.

Tento příběh je oproštěn od dramat a divokých hádek, které jsou téměř symbolem předchozích autorčiných knih. Nemusíte se však bát, že by vás autorka připravila o emoční jízdu. Soustředí se na vztah otce a dcery, jakožto i jejího trenéra. Kde je ta hranice, kde končí hon za slávou a úspěchem? A kde začíná láska? Společně s tím se ponoříme do tvrdé dřiny, obětování a nastavení mysli, což k tomuto tvrdému sportu patří. Uvidíte kolik toho musíte obětovat pro 15 let slávy, než ve 30ti odejdete do sportovního důchodu.

Do čela autorka staví svou typickou hrdinku. Budete jí milovat i nenávidět současně. Bude dělat rozhodnutí, která se vám budou protivit. Bude bojovat jako lvice, aby si získala vaše sympatie. Její velkou součástí jsou Argentinské kořeny, které vás taktéž budou celým příběhem provázet. Španělské výrazy tvoří nepřekonatelnou atmosféru příběhu, ale zároveň je to často „too much“. Od „sem tam„ nějaké fráze se dostává až k celým rozhovorům pouze ve španělštině, které prostě bez překladače nedáte. Jedině pokud se španělsky učíte. Mně osobně to čtení komplikovalo a znepříjemňovalo - nechci brát každých pár stran do ruky překladač.

Hodnocení: 4/5

DreamerX9
11.03.2024 3 z 5

Řekla bych že mi nesedla tématika ale ani děj. Přišlo mi to jako pořád dokola totéž. Souhlasím že autorka píše velmi čtivě a dokáže přesvědčivě vytvořit osobnost jako by kniha byla její skutečnou autobiografií.

Gibis
04.03.2024 5 z 5

Na úvod musím říct, že o tenise nevím zhola nic. Nebaví mě a vlastně ani moc nezajímá. A tato kniha je především o tenise, pro tenis tu všichni dýchají, s tenisem usínají a s ním se probouzí. Tak jsem si říkala, jestli mě to vůbec bude bavit. Zbytečné obavy, tohle čtení bylo absolutně skvělé! Je to tak výborně napsané, že jsem společně s Carrie prožívala každý její úder do míčku, každou její výhru i prohru, držela jsem jí palce i když to obzvlášť ze začátku nebyla žádná sympaťačka. Až do úplného závěru jsem si nebyla jistá, jestli autorka nechá Carrie vyhrát nebo prohrát. Já doporučuji!

Marekh
04.03.2024 4 z 5

CARRIE SOTO je nejlepší tenistkou všech dob. V určitém období se rozhodla odejít do sportovního důchodu, nicméně se rozhodne vrátit zpátky ve svých 37 letech, aby obhájila svůj titul, aby se střetla v tenisovém turnaji s britskou hráčkou NICKI CHANOVOU.

Carrie trénuje její táta. Sám byl šampion. Dává ji rady při tréninku a také do života. Sleduje jednotlivé zápasy a vede si deník s poznámkami. Mezi Carrie a jejím tátou panují rozdílné názory na vítězství a prohru a v důsledku toho vznikají různé rozepře. Nicméně táta Carrie miluje z celého srdce a chce pro svou dceru jen to nejlepší.

Carrie také trénuje s mužem BOWEM HUNTLEYM, který je také tenisovým veteránem a znovu se zapojuje do jednotlivých soutěží.

V románu nalezneme různé přepisy a názory komentátorů při tenisových turnajích.

Autorka napsala knihu v době pandemie. Je to fiktivní příběh, který však působí uvěřitelně. Nejsem sportovně založený člověk a tenis jsem si zahrál jen párkrát v životě, ale moc mi to nešlo. Je to docela náročný sport. V románu se dočteme o trénincích, které absolvovala Carrie a dostaneme se na různé tenisová utkání, které absolvovala Carrie (US Open, Wimbledon). Jsou popsány jednotlivé turnaje.

Celkově se kniha četla dobře, i když tenisové prostředí není úplně moje parketa.

Citáty:

Nedovol, aby řeči ostatních ovlivnily, jak vnímáš sama sebe.

S každým odehraným zápasem jsi o jeden zápas blíž k tomu, aby ses stala nejlepší tenistkou, kterou svět kdy viděl. Touhle osobou ses nenarodila. Narodila ses, aby ses jí stala. A proto musíš pokaždé, když vkročíš na kurt, podat svůj nejlepší výkon. Ne proto, abys porazila soupeře, ale abych se přiblížila svému cíli.

Jsi dokonalá i ve své nedokonalosti.

veronika4618
04.03.2024 4 z 5

Taylor Jenkins Reid dokáže psát reálné, občas až trochu nesnesitelné postavy, které vám i tak přirostou k srdci.
Carrie Soto se vrací byla mnou velmi očekávanou knihou, vyzvedávala jsem si ji v knihkupectví hned co vyšla a rovnou po cestě domů se do ní pustila a za pár dnů měla dočteno. Některé části jsou předvídatelné, minimálně pro čtenáře, kteří už osu příběhů TJR znají, ale i tak vykresluje krásný příběh, který stojí zato prožít. Ne přečíst, ale prožít, protože to přesně s vámi knihy Taylor dělají.

TerryDee
04.03.2024 5 z 5

“Nevím, jak bych hrál tenis jinak než celým srdcem.

Přiznám se, že tenisu tolik neholduji. Občas jsem nějaký ten match viděla. Asi... Ale tady nastal zlom. Líbilo se mi, jak bylo všechno popsáno, tréninky i jednotlivé zápasy. Najednou jsem přišla tenisu na chuť. Neuvěřitelné.

“Tohle si na tobě pamatuju - každá věta z tvejch úst řeže jako žiletka.

Carrie není typická hlavní hrdinka. Někdo by o ní mohl říct, že je až moc tvrdohlavá a místy až arogantní. Ale podle mě to k ní zkrátka patřilo. Nebyla dokonalá, ale stránku po stránce jsme mohli sledovat její vývoj. A to bylo na tom to úžasné. Jako kdybychom sledovali opravdovou postavu.

Take se mi líbilo, že to nebylo jen o tenise, ale také o životě a vztazích, a to zejména mezi otcem a dcerou. To jak byl popsán jejich vztah a co všechno se za ty léta mezi nimi odehrálo. Bylo to silné a emotivní.

Autorce se to opět podařilo. Od samého začátku vás vtáhne do příběhu, nechá vás ho s hrdiny prožívat a pustí vás až na samém konci.

“Eres perfecta, incluso en tú imperfecctión.
(“Jsi dokonalá i ve své nedokonalosti.)

Kenan
03.03.2024 3 z 5

Bohužel musím říct, že mně kniha nebavila. Asi z 80 % jde vážně o tenis a neustále opakující se scény tréninků, rozboru silných a slabých stránek soupeřek i Carrie, zápasů, tohle na mně bylo příliš. Častá, nepřeložená konverzace ve španělštině mi nevadila. I když jsem nerozuměla ani slovu, za mně vytvářela atmosféru příběhu. Nemohu ale přehlédnout, jak je kniha napsaná. Je opravdu napsaná skvěle. Příběh se čte, jako bychom se dívali na skutečnou osobu, jako by ty zápasy byly skutečné. A i vztah Carrie z otcem vyznívá nenásilně, přirozeně.

Janizoun
02.03.2024 5 z 5

Má oblíbená, úžasná paní spisovatelka napsala, teď už to mohu za sebe potvrdit, další moc pěknou knihu "Carrie Soto se vrací". Carrie Soto byla od dvou let vedena svým otcem ke sportu - tenis se stal jejím životem. Chtěla být nejlepší a tou také byla, dokud neukončila kariéru. Ve sportovním důchodu pak sleduje, jak její rekord překonává jiná tenistka - Nicky Chanová. Carrie se rozhodne vrátit na kurt a získat rekord zpět. Dokáže to? A je to vůbec v životě tak moc důležité?
Příběh se mi moc líbil. Knihu určitě doporučuji.

NikyTaky
01.03.2024 4 z 5

Tenis a tenisové prostředí je pro mě španělská vesnice, a přeci jen jsem se nechala strhnout davem, když knihu všude vychvalovali. Chvilku mi trvalo, než jsem se začetla, hodně mě obtěžovaly španělské fráze, které nebyly přeložené, tím spíš ke konci, kde jich bylo víc a byly delší. Carrie jsem si oblíbila až ke konci. Autorka píše neuvěřitelně čtivě a umí vykreslit skvěle silné a ambiciozní postavy. Nicméně Carrie na mě občas působila jako ultra kráva, která jde přes mrtvoly. Nicméně zase chápu, že jako sportovec je pak člověk “naprogramovaný jinak. Taťka Soto byl proti tomu jako pohlazení na duši. Konec mě překvapil, ale vlastně Carriina myšlenka na kurtu na konci měla něco do sebe.
Velmi povedené, 4,5*

PetraN17
01.03.2024 5 z 5

Rozhodně doporučuji přečíst i těm, kdo tenisu zrovna moc nefandí…. vtáhne vás do děje tak, že máte pocit, jako že zítra můžete tenis sami komentovat :)))
Další krásná kniha od mojí oblíbené paní spisovatelky

Akléda_
27.02.2024 5 z 5

4,5*/5* Moje první setkání s autorkou a rozhodně ne poslední. Tohle bylo překvapivě skvělé. Mega dobře a rychle se to četlo, vtáhlo mě to a já tak nedokázala přestat číst. Tenis mě do teď vůbec nezajímal, ale tady nejenže to bylo super prostředí, do kterého jsem se fakt zažrala, ale dokonce mám po přečtení knížky chuť začít koukat na tenis. Neuvěřitelný co všechno tahle knížka dokázala. Carrie sice není dokonalá, dost možná vás bude vytáčet tím jak je tvrdohlavá až někdy možná arogantní, ale to na ní bylo vlastně skvělé. Ve spojitosti s tím, jak je tady popsaný vztah dcery a otce to fakt dobře fungovalo. I když to není fantasy knížka, tak to stejně bylo napínavé a já četla dál a dál, abych zjistila co všechno se stane. Dokonce mě úplně samotný konec i překvapil, což jsem fakt nečekala. Vyvolalo to ve mně v průběhu čtení spoustu emocí a všechno to působilo jako realita. Jako kdyby Carrie opravdu existovala. A díky tomu, že v knížce sledujeme současnost i minulost máme možnost Carrie i ostatní postavy opravdu poznat. Nechápu jak to autorka udělala, ale tohle bylo fakt neskutečný. Líbilo se mi to moc a rozhodně se pustím i do autorčiny předchozí tvorby.

Lalina3
26.02.2024 5 z 5

Víte, jak poznáte výborného autora? Dokáže donutit člověka, aby si přečetl knihu o něčem, co ho vlastně vůbec nezajímá :D
Tenis je někde úplně dole na seznamu něčeho, co by mě zajímalo. A kniha je opravdu z 90 % o tenisu. Přesto jsem ji hltala, četla se fakt sama. A užila jsem si ji. Můžu doporučit.

LilyGorch
25.02.2024 4 z 5

Královna tenisu Carrie Soto je držitelkou několika rekordů a výherkyní dvaceti grandslamových titulů. Každé vítězství si ale tvrdě vydřela. Proto nyní, šest let po odchodu do sportovního důchodu, když sedí na tribuně a sleduje US Open, si začne pohrávat s myšlenkou na návrat na kurt. Nelíbí se jí, že by její rekord převzala sebevědomá britská hráčka Nicki Chanová. Carrie se tedy ve svých třiceti sedmi letech rozhodne naposledy vrátit na scénu a vydobýt si zpět to, co jí patří. Jako trenéra si zvolí svého otce Javiera, který ji trénoval od jejích dvou let. Carrie se znovu musí potýkat nejen s přísným tréninkovým plánem, nepřízní sportovních novinářů, ale nakonec i se svým vlastním já.

Tato knížka mě velice mile překvapila. O tenisu nevím vůbec nic, moje neznalosti však nevadily a čtení mě moc bavilo. Hodně cením autorčin talent popsat scénu poutavě, jako byste utkání sledovali v televizi nebo přímo na tribuně. Autorka dokáže čtenáře vtáhnout do příběhu, strhnout ho a pustit až teprve na konci. Možná by vás ani nenapadlo, že reálně žádná Carrie Soto neexistovala, tak věrohodně vše působí. Příběh má více rovin, nejde v něm jen o bezcitné a surové soupeření, ale i o osobní život vrcholné sportovkyně mimo závodiště, o její vztah s otcem atd. Hvězdičku strhávám za nepřeložené španělské věty v rozhovorech Carrie a Javiera. Nepředpokládám, že by mi uteklo něco zásadního, ale přece jen myslím, že tyhle větičky mohly být také přeložené. Případně bych na konec knížky přidala třeba alespoň krátký slovníček. Mno, aspoň mám v hodnocení rezervu, kdyby se mi od autorky líbila víc nějaká další kniha, můžu jí dát ještě lepší hodnocení. Ve čtení Taylor Jenkins Reid totiž rozhodně hodlám pokračovat! ;o))

Za recenzní výtisk moc děkuji @knihydobrovsky!

4/5 *

milito999
24.02.2024 5 z 5

Další z velmi povedených knih od Taylor Jenkins Reid. Fantastická knížka! Během čtení jsem doslova slyšela v uších svištět tenisové míčky, vzdechy na stadionu, napětí a emoce. Skvěle napsaná knížka a opět smekam před autorkou, jak dokáže zachytit atmosféru.

Monačte
23.02.2024 5 z 5

Letos mi bude třicet sedm a hraju tenis. Stejně jako Carrie Soto. Jediným rozdílem mezi námi je to, že já pinkám jednou týdně a ona je bývalá tenisová jednička. A taky to, že já jsem skutečná a ona jen literární postava. I když je tomu většinu stránek těžké uvěřit, jak už je u Taylor Jenkins Reid zvykem. Tahle paní se vůbec úspěšně šplhá po žebříčku mých nejoblíbenějších spisovatelek, takže si brzy doplním seznam četby o její kompletní tvorbu.

Takže co tu máme? Životopis fiktivní vrcholové tenistky, detailní popis zápasů, včetně myšlenkových pochodů a rozborů rotace míčků, trochu té lásky i rodinných dramat. Tahle knížka nepůsobí jako bestseller, ani jako něco, co budou čtenářky milovat. A přesto přesně tímhle je.

Bravo, TJR! Další kniha na pomezí několika žánrů, o které se bude hodně mluvit a kterou nepůjde snadno zařadit do žádné škatulky. A další kniha, která sklízí pětihvězdičková hodnocení se stejným ledovým klidem, jako Carrie Soto likviduje soupeřky na kurtu.

Tip - pokud si chcete přečíst příběh skutečné tenisové bi*ch, sáhněte po Nezastavitelné od Marii Sharapovové. Myslím, že i v téhle mrše a jejím životním příběhu našla TJR trochu inspirace pro tuhle knížku.

kalinkacz
22.02.2024 5 z 5

Moje milovaná Taylor Jenkins Reid!
Není žádným tajemstvím, že autorka patří mezi mé vůbec nejoblíbenější spisovatele. Její knihy jsou jednoduše fantastické a proto nikdy nevydržím čekat na český překlad a čtu knihy v originále ihned po jejich vydání.
Poslední autorčina knihy Carrie Soto se vrací byla tak skvělá, že se před 2 lety dostala do mého výběru těch nejlepších knih. No a nyní vychází konečně česky!
Příběh fiktivní tenisové hráčky Carrie Soto působí stejně jako příběh Evelyn Hugo nebo Daisy Jones, neuvěřitelně reálně. Tohle prostě autorka umí!
Kniha se odehrává v tenisovém prostředí (miluju!), to ale zároveň tvoří svým způsobem pouze pozadí celého děje - ten se totiž věnuje hlavně tématu úspěchu (tedy, co vše jsme pro úspěch ochotni udělat a za jakou cenu) a vztahu mezi otcem a dcerou, jelikož trenérem naší hlavní hrdinky je její táta.
Na knize mi sedlo prostě úplně vše - originální námět, styl psaní i postavy (byť vám Carrie ne vždy bude úplně sympatická).
Obrovské doporučení, nemám co víc říct, přečtěte si ji!

AaandYs3k
22.02.2024 5 z 5

Jsem naprosto dojatá! Ta kniha byla úžasná! Měla jsem po Daisy vysoká očekávání a nejsem ani trochu zklamaná. To je vždycky výhra.
T.J.Reid opět postavila příběh na fiktivní známé osobě, v tomto případě to byla velice úspěšná tenistka ve sportovním důchodu, a já jsem znovu měla pocit, že čtu skutečný zbeletrizovaný životopis.
Tenis nijak neřeším, ačkoliv ho manžel rekreačně hraje (mnohokrát se mi snažil pravidla vysvětlit, ale dost marně), a stejně mě to neskutečně bavilo! Prožívala jsem každou hru a byla v nervu, jako kdyby to byla skutečnost, což jsou pocity, které prostě autorka navodit umí. Stejné pocity jsem měla na začátku roku i Biatlonových legend, a to byl skutečný životopis.
Zároveň je velmi důležitý vývoj Carrie, která není úplně nejsympatičtější a nejoblíbenější osobou pod sluncem. Má velké sebevědomí, velké cíle a nedává si pozor na pusu. Její životní příběh, priority a vztah s otcem/trenérem i ostatními lidmi, byly skvěle popsané. Já tomu všemu věřila, chápala jsem a hltala každou stránku

Ocásek
21.02.2024 5 z 5

,,Lidé se ti budou v životě smát za hodně věcí.
,,Nedovol, aby řeči ostatních ovlivnily, jak vnímáš sama sebe.

Moje druhá knížka od autorky, která byla úplně stejně skvělá jako Daisy Jones. Tentokrát je příběh o tenistce Carrie Soto, která se po ukončení kariéry vrací zpátky na kurty, aby si udržela svůj rekord.
Nikdy by mě nenapadlo, že mě může takhle moc vtáhnout knížka, která je plná tenisu. Všechno to, co vím o tenise, bych dokázala spočítat na prstech jedné ruky a i tak jsem hltala jednu stránku za druhou.
Stejně jako u Daisy Jones jsem nechtěla věřit tomu, že Carrie Soto není reálnou postavou. Chtěla jsem projet celý google a najít si o nejlepší tenistce všech dob úplně všechno! Carrie jako hlavní hrdinka nesedne každému. Je hodně cílevědomá, chladná a jde si za svým i přes mrtvoly.
Navíc je v celé knize nádherně vykreslený vztah dcery s otcem.
Konec byl přesně takový jaký jsem chtěla a vykouzlí mi úsměv na tváři.

Tereza137
20.02.2024 5 z 5

Ufff! Tak toto? Kdybych to mohla nazvat jedním souvětím: Naprostá dokonalost! Ale jelikož to takto nejde, tak se na to podíváme zblízka.

Autorka opět předvedla neskutečný koktejl plný emocí, nervů, fandění a hlavně nečekaných zvratů.

Musím se přiznat, že ze začátku jsem se bála, že knize moc nebudu rozumět, přeci jenom tenis není moje parketa, ale autorka si s tímto nádherně poradila, vyhrála a všechno vysvětlila v prvních stránkách. No a potom se to četlo jedna báseň, doslova. Příběh mě pohltil od prvních stran, byl tak luxusně napsaný, že jsem měla pocit, že se Soto hraju ten tenis i já.

Přečetla bych to tak za 3 dny max, jenže já si ji musela šetřit a co nejvíce si užívat příběh, který bude v mé hlavě ještě dost dlouho.

Hlavní hrdinku Carrie Soto buď budete milovat a nebo s ní sympatizovat nebudete za její sarkasmus, ego a aroganci, no - já patřím mezi tu skupinu, která ji obdivovala a totálně zbožňovala!

Rozhodně si tento příběh přečtěte, i když tomuto sportu moc nerozumíte, jelikož, jak už jsem výše zmiňovala, vůbec ničemu to nevadí! Spíše naopak, kniha si to opravdu moc zaslouží!

Terkaodkafe
19.02.2024 5 z 5

Nejlepší na knihách je to, když kvůli nim úplně zapomenete na okolní svět, když nutně potřebujete otáčet další stránky, abyste se dozvěděli, jak příběh končí, ale zároveň se nechcete s jeho hrdiny loučit. Přesně takové příběhy umí stvořit Taylor Jenkins Read. A přesně taková je i kniha Carrie Soto se vrací. Nad autorčinými knihami musíte přemýšlet ještě dlouho po té, co je dočtené odložíte na noční stolek. Příběhy se vám zavrtají do mozku a vy ho jen neradi opouštíte. A není zrovna tohle znak výjimečně dobré knihy?

Celá recenze v recenzích.