Čaroděj a sklo ekniha

3. vydání Magická směs fantasy a hororu, vizionářská série Stephena Kinga, která se nepodobá ničemu, co jste kdy četli Roland, poslední pistolník, a jeho družina těsně vyvázli z jednoho světa a vstoupili do dalšího. Právě zde svým druhům Roland vypráví dávný příběh jedné lásky a dobrodružství, ve kterém hraje hlavní roli pozoruhodná žena – Susan Delgadová. Čaroděj a sklo je strhující vyprávění plné šokujících obratů....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/436943/big_carodej-a-sklo-rMl-436943.jpg 4.51132

Temná věž / Temná veža 4.

Literatura světová, Horory, Fantasy

Vydáno: (ekniha), Beta-Dobrovský

Wizard and Glass, 1997

Kniha Čaroděj a sklo

evismaior
dnes

60% - Popravdě, kdybych dočetla třetí díl Temné věže Pustiny v době, kdy ho Stephen King teprve napsal, a musela bych čekat několik let, než se dozvím, jak to s Rolandovým ka-tet dopadlo, když za sebou po osvobození Jakea ze spárů Tikytáka nechali polorozpadlé město Lud plné mrtvol a nasedli do psychopatického vlaku Blaine Mono s nejasnou vidinou, zda z něj ještě někdy vystoupí a kde, tak bych asi autora docela proklínala. Naštěstí sérii čtu po letech už podruhé a teď stejně jako tenkrát jsem měla hned po ruce pokračování Čaroděj a sklo. A tak jsem si okamžitě znovu vychutnala nervydrásající hádankářskou soutěž, stejně jako postpandemický Kansas (pokud to byl vůbec Kansas, protože jak známo z prvního dílu "jsou i jiné světy než tento").
Bohužel pak se příběh uprostřed řidiny na dálnici přeruší a následuje jakýsi spin-off v podobě Rolandova vyprávění o jeho putování s přáteli do Mejisu a městečka Hamry, kam ho otec měl v úmyslu uklidit poté, co Roland přistihl svou matku s čarodějem Martenem a byl tak vyprovokován předčasně složit zkoušku dospělosti popsanou v předchozích dílech knihy. Vypadá to, že v zapadákově, kam oficiálně přijíždějí na jakousi obdobu sčítání lidu a majetku, který by se dal případně využít v konfliktu s "Dobrým mužem" Farsonem, dávají ledatak brumláci dobrou noc. Jenže tenhle dojem končí, když Rolandovo tehdejší ka-tet kromě vesničanů narazí i na pěkně ostré hochy, zdejší naleziště nafty zdaleka nevypadá tak opuštěně, jak by mělo s ohledem na to, že už prakticky neexistují stroje, do nichž by se dala použít, a taky je tu jedna pěkně nechutná čarodějnice, která má pro Dobrého muže v úschově jistou cennou věc, která může ovlivnit vše a všechny. A Roland tu navíc potkává Susan Delgadovou - a láska k ní mu změní život.
Když jsem před lety četla Temnou věž poprvé, docela mě tenhle příběh působící trochu jak z Divokého západu bavil. Teď napodruhé to ale bylo čiré trápení. Jeho vypovídací schopnost pro celou ságu zkrátka není natolik podstatná, aby bylo nutné s ním zaplácnout 450 stran. S výjimkou akčního závěru navíc probíhá úporně pomalu, popisy a rozhovory se vlečou, děj (i sám Roland s hlavou v oblacích) často dlouze přešlapují na místě, a jelikož Rolandovým nynějším přátelům je hned zpočátku jasné, že tohle vyprávění nemá dobrý konec, nedokážu se jako čtenář dostatečně nadchnout ani pro milostné vzplanutí mezi Rolandem a půvabnou Susan. Taky už po těch letech příliš nemusím ten Kingův oblíbený typ postavy schopné zfanatizovat dav a přimět ho k hrůzným činům, kteréžto postavy a zápletky už podle mého názoru píše málem jak přes kopírák. Je ale pravda, že se toho hodně dozvíme o Rolandovi, jeho mládí, kamarádech a povětšinou smutných zkušenostech, jež formovaly celý jeho následný život, a můžeme tak lépe pochopit jeho občas podivné reakce, neschopnost navázat přátelství i to, proč tak neústupně putuje k Temné věži.

KubaHanzelin

Za mě trochu škobrtnutí
Samozřejmě jsem se těšil na Rolandovu minulost, ale bohužel nám byla naservírována takovým způsobem, že jsem u toho nejednou málem usnul.
Když vypustím neuvěřitelně natahovanou část z Rolandovy minulosti, která mi opravdu velmi připomínala western oproti předchozím událostem, tak je Čaroděj a sklo další příjemný (jen pro čtenáře) krok k Temné Věži, ve kterém budu s Rolandem a jeho ka-tet rád pokračovat..

cryingPickle

Oh môj Bože, toto bolo tak skvelé. Myslel som si, že príbeh v príbehu mi nesadne ale veľmi som sa mýlil. Bože ja som si tak obľúbil Susan, Alaina a celý tento starý ka-tet, že by som chcel ešte ďalších 300 strán. Na konci samozrejme slzy v očiach, niekedy mi to pripadá až nesmierne kruté to čo King robí svojím postavám a ako ich necháva trpieť. Keby som Rolandom tak asi by som si to hodil... Teším sa na pokračovanie, škoda len, že na Slovensku ešte nemáme preložené "Závan klíčovou dírkou" čo by som si veľmi rád prečítal pred Vlkmi z Cally.

Aykiru
20.12.2021

Na čtvrtý díl Temné věže jsem se těšila snad už od chvíle, kdy jsem začala číst Pistolníka, a musím říct, že mě ani v nejmenším nezklamal. Rolandova minulost je stejnou měrou zajímavá jako tragická. A jak se dalo čekat je čtenáři předkládaná v malých dávkách, takže pokud se těšíte, že se dozvíte více o pistolnících či Martenovi, budete pravděpodobně zklamaní. Místo toho vám autor předloží fascinující příběh o jedné lásce, zradě a vzpouře.
Na sérii kromě dokonalého řemeslného zpracování obdivuji i to, jak v sobě spojuje jednotlivé prvky z Kingových knih. Odkazy na jiné Kingova díla se to v textu jen hemží, takže si jeho fanoušci jistě přijdou na své (propojení Temné věže se Svědectvím se mi obzvlášť líbilo). Snad jen závěrečnou část „Všechna boží děťátka dostala boty“, bych asi pojala trošku jinak, protože mám pocit, že si autor s motivem „ Čaroděje ze země Oz“ mohl vyhrát trošku více.

ondra295
07.12.2021

Když začínal celý Rolandův "flashback", tak jsem kroutil očima, protože málokdy takové dějové odbočky za něco stojí. Ale... Neskutečně jsem se mýlil. Čaroděj a sklo je pro mě jednoznačně nejlepší kniha z celé série. A právě tady najdeme největší důvody a svědectví o tom, proč je Roland takový, jaký je. Proč se z něj stal pragmatik a člověk, který zdánlivě nemá žádné city. Většinu jich ztratil společně se Susan Delgadovou, které mi bylo líto snad jako žádné jiné postavy před ní (a asi ani po ní). Neskutečně smutný příběh, který dává celému putování za Temnou věží nový rozměr...

MichelleKing
21.09.2021

Čaroděj a sklo je podle mě zatím nejlepší kniha Temné věže. Opravdu jsem si to užila.
Miluji příběh čtrnáctiletého Rolanda a jeho lásky Susan.
Bylo to krásné i srdcervoucí.

andrea7191
19.08.2021

Celou tuhle sérii jsem četla celkem dlouho. Bylo to pro mě něco úplně jiného, než na co jsem byla u Kinga zvyklá. A také vím, že se k ní nikdy nevrátím. Ale to neznamená, že by o bylo špatné.

vpadysak
29.06.2021

Keď som začal túto knihu čítať, hovorím si. Koho zaujíma Rolandova minulosť, to radšej nech ide družina stále ďalej k zámku, ktorý svieti na obzore. Neskôr som sa troška do deja začítal a stále si hovorím. King a romantika? To akože vážne? To sa mi nechce čítať. ALE. Musím priznať, že ma King úplne dostal a zasa si so mnou zahral svoju hru.
Z romantického príbehu na začiatku sa pod vplyvom okolností stáva neskutočne pútavý príbeh a dráma, ktorá na mňa neskutočne zapôsobila. Celý zvláštny post apo westernový svet, kde sa dejú veci, ktoré by som nečakal. A stále fungujú niektoré starobylé stroje z minulosti... Dúfam sa nájde odvážny režisér, ktorý túto knihu sfilmuje.
Za mňa zasa top kniha a King sa asi postupne stáva mojím obľúbeným autorom :-)