Vzkaz v láhvi

V zapadlém koutě Skotska, na policejní stanici ve Wicku, leží už dlouhý čas na okenním parapetu zapomenutá láhev. Uvnitř láhve je sotva čitelný lístek. Jisté je jen to, že první slovo je dánský výraz pro POMOC a je to napsáno krví. Když se tahle hrůzná zpráva konečně dostane na stůl Carla Morcka z Oddělení Q, dánského oddělení pro "případy hodné zvláštní pozornosti", začnou se dít děsivé události. Carl Morck a jeho asistent Assad se ponoří do hrůzného případu sekt a zmizelých dvojčat, jejichž rodiče nikdy nenahlásili jejich zmizení. Náhle zjistí, že čas se krátí... Vzkaz v láhvi získal Harald Mogensen Prize, která se uděluje za nejlepší současný dánský kriminální román. V roce 2010 mu bylo uděleno význačné literární ocenění Glass Key 2010 za nejlepší severský detektivní román (laureáty této ceny jsou Jo Nesb?, Stieg Larsson a Henning Mankell). Vzkaz v láhvi se také stal vítězem Ceny čtenářů 2010, kterou každoročně vyhlašuje dánský deník Berlingske Tidende a Národní organizace knihoven....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/132479/carl-morck-vzkaz-v-lahvi-YJr-132479.jpg 4.71727
Série:

Carl Morck (3.)

Originální název:

Flaskepost fra P (2009)

Žánr:
Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Host
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (335)

Přidat komentář
slunicko1958
předevčírem

Dost dobře nerozumím zdejšímu nadšení. Musím ovšem předeslat, že tato kniha byla první, kterou jsem od autora četla.
Námět skvělý, zpracování horší. Neskonale dlouhý a nudný rozjezd. Hlavní dějová linie byla napínavá, ale naprosto zbytečně ji narušovaly podle mého názoru nesouvisející "odbočky" - např. azbest a kudy vedou trubky, stěhování kanceláří, kde bydlí Asad atd. Případ znetvořených malíčků s hlavním dějem také nesouvisel ... Naprosto absurdní byla "sestra". Copak v Dánsku nedělají kriminalisté psychotesty? Jak dokázal kluk - psychicky i fyzicky vyčerpaný - se spoutanýma rukama napsat vzkaz? Bodnout se něčím do nohy, vložit papír do láhve, uzavřít ji dehtem a hodit do vody. Asi kouzelník... Těžko uvěřitelné.
Ale celkově se knížka dala číst, na dovolenou výborné.
PS: Iritovalo mě slovo "bysme".

Abia
17. července

Tohle začíná být závislost. Musím si dát chvilku pauzu od Carla, Asada a Rose, protože nedělám nic jiného, než že čtu a čtu a čtu. Zapomínám na svět okolo, nořím se do kanceláří ve sklepě a prožívám s nimi celý hon na vraha. Dokonce jsem si říkala, že bych se měla podívat na mapu, kde se to všechno odehrávalo. Super zážitek!

darbujan8924
13. července

Tady není co řešit.... pecka nad pecky.
Hned jak dočtu co mám v plánu,vrhnu se na další výtvory tohoto spisovatelského génia :)
PS: a na film se nedoporučuji dívat,protože tam zprznili co se dalo :(

flare
29. června

Precetl jsem toho mnoho severskeho a tenhle vytvor radim do svych top 3. Dobre rozepsane postavy,skvely a podle me dost realny namet, humor, napeti, zapletka, odpocinek...zkratka cool.

harena
26. června

Třetí díl série a je to opět napínavý, vtipný, akční, čtivý detektivní příběh. Skvělé trio Carl, Asad a Rose nezklame a díky autorovu smyslu pro humor to není tvrdé severské krimi - je to kniha, na kterou se těšíte a po dočtení si objednáte další díl. Což jsem i já udělala. Výborná kniha pro chvíle odpočinku, přečteno za dva dny a těším se na další pokračování.

Nikol117
25. června

Prvních sto stran je celkem nudná omáčka okolo. Pak příběh nabírá na obrátkách a je to celkem slušná podívaná. Mezi top knihy to neřadím, ale rozhodně napínavé se zajímavým příběhem to bylo.

AnetaKor
08. června

Zatím nejpodařenější díl série. Nejhorší na tom všem je, že unést dítě, je prakticky velice jednoduché...

TaLu
02. června

Pro mne to byl zatím nejlepší díl série. Dávný příběh únosu se prolíná se současností. Pohledy zločince směrem do minulosti vyvolávají otázky, zda nás dětství a minulost opravdu tak deformují, či zda máme naději se vymanit ze zdrcujících zážitků. Parta, která se již napevno usídlila ve sklepě, coby oddělení Q, nemá chybu, snad právě pro tu naprostou nesourodost a nedefinovatelnost jednotlivců, kteří jsou samá překvapení a tajemství. Chci věřit, že se z Asada nevyklube časem někdo, kdo "se přidal na temnou stranu". Carl je mým nejoblíbenějším od prvního dílu, hlavně s jeho "zázemím" v rodině.
Těch 550 stran uteklo jako voda. Celkově má děj stálé napětí, rozuzlení také není černobílé. Věřila jsem v přežití některých postav. Určitě doporučuji všem milovníkům tohoto žánru. Jen Evu jsem si nedokázala zařadit, zda jde o kladnou nebo zápornou postavu. Doufám, že její noví příbuzní zůstali v bezpečí. Další díly série nemám k dispozici, tak bude následovat přestávka, což může být jen dobré. Ony ty první tři díly nasadily laťku hodně vysoko.

NADEI
01. června

Ze začátku trošku delší rozjezd, nějak jsem se ztrácela, ale s přibýváním stránek jsem se doslova ponořila do čtení. Skvělá vyšetřovací trojka se zábavným a tajemným Asadem- ten mě fakt baví- ztracené děti, psychopat a fanatické sekty, když se vše spojí, je z toho moc dobré počtení.

Kitty
24. května

Moje první kniha od tohoto autora a docela se mi líbila. Řekla bych klasická "severská krimi". Postupně vychází najevo charakter jednotlivých postav, zajímavá zápletka, trocha napětí, prostě vše, co od krimi očekávám.
Přečtu si další.

Michaeles
02. května

Opravdu skvěle napsaná kniha. Po předchozím díle kdy jsem byl velmi zklamán je tohle pecka!

Paulus.1987
18. dubna

Vzkaz v láhvi je první knihou od Adlera-Olsena, kterou jsem četl. Nepovažuji se za znalce detektivek, ale musím se přiznat, že v průběhu četby mi některé pasáže přišly poněkud rozpačité, např. hned na začátku, kdy se chlapec se spoutanýma rukama za zády dokáže bodnout do nohy, vlastní krví napsat dopis, vložit ho do láhve, láhev utěsnit dehtem a hodit do vody... I samotné oddělení Q mi přišlo poněkud zvláštní - Asad na mě působil jako mnohem schopnější policista než jeho šéf Carl a Rose mi pro změnu připadala jako naprosto nepoužitelná slepice (na konci dokonce zapomene svým kolegům sdělit místo, kde se vrah pravděpodobně skrývá), nemluvě o její "sestře"...Takových zvláštních, obtížně uvěřitelných momentů a náhod se dá v knize najít víc, ale při troše dobré vůle se nad tím dá přimhouřit oko.
Na druhou stranu jsem oceňoval napínavost a spád, vyprávění formou střídání pohledů policie a vraha, absenci brutálních vražd ve formě všelijak zohavených a naaranžovaných mrtvol, jak bývá v současných detektivkách často zvykem.
Sečteno a podtrženo se jedná o čtivou a napínavou detektivku, kterou přečtete za pár dní, ale která rozhodně není dokonalá, jak by se mohlo podle zdejšího hodnocení zdát.

Kekik
05. dubna

Asad, Asad, Asad...a jestě jednou Asad. Já ho prostě zbožňuji, a o to více bych chtěla znát jeho minulost. Jistě se to jednou dozvíme, autor nám jeho život dávkuje po kouskách. Asad tento díl fakt perlil. S každým dílem je to víc a víc vtipnější (Velbloud, uklouznutí na schodech- skoro jsem brečela smíchy). Olsenův smysl pro humor je pro mě TOP.
Autor napsal další ÚŽASNOU detektivku. Náboženství, sekta, psychopat... prostě vše. A další utvrzení, že dětství dokáže ovlivnit mnohé.
Rose a a Yrsa- tušila jsem, jak to je a trefila se. Jsem zvědavá, jak se to bude vyvíjet dál. To samé u Hardyho a jejich dosud nevyřešeného případu s mužem s pistolí s hřebíky. I zde nám autor postupně dávkuje informace.
Carl, ASAD, a Rose- trojice, která nezklame.
DOPORUČUJI !!!

hromis666
26. března

toto me fakt prekvapilo, ta atmosfera byla skvela

nicole1990
14. března

první kniha co jsem ze serie četla a moc napínavá a čtivá.. Unosy dětí mě vždycky dostanou a vždy doufám že to dopadne dobře.. Vyšetřovatelé super určitě chci přečíst i ostatní knížky ze serie... O vrahovi se sice psalo už od začátku ale i tak to byl super závěr.. Celý děj byl hodně napínavý...

Melic
14. března

Zatím nejlepší kniha ze série. Zloduch je pro nás záhadný prakticky celou dobu. Pátrání je rozmanité, spojuje díly skládanky z různých období a z mnoha zdrojů. Čtenář se nenudí, ač počtem stran je kniha bohatší než předchozí části. I přesto nemůžu dát plný počet hvězd, občas jsem narazil na věci, co se mi nezdály pravděpodobné (například opatrnost a rafinovanost pachatele a přitom tu a tam vysekne doslova školácké chyby) a pokud bych to měl porovnat například se sérií Milénium, tak to je prostě o kousek výše.

Niu
05. března

Páni, to teda byla jízda. Téma – klobouk dolů, hodně nepříjemné. Velmi urputný záporák, proti němu brilantní trio :o) Napínavé úseky, kdy jsem prostě nemohla přestat číst. A Asad. Ten Asad mi dává. Ještě nikdy jsem se u morbidních detektivek neválela smíchy, jako u těch od Adlera-Olsena. Jazyková bariéra (pýcha předběhla uklouznutí) a Asadova pořekadla o velbloudech stála za to :o) V takovém týmu bych chtěla pracovat :o) Humor je takový nenásilný, mezi řádky, ale o to víc stojí za to.

dominika2585
05. března

Pro mě zatím nejlepší díl. Případy, které se týkají zmizení dětí mě vždycky dostanou. Opět se setkáváme s morousem Carlem, s Asadem, který má kolem sebe najednou mnohem více tajemství a s asistentkami Rose a Yrsou, které dokáží pěkně zamotat hlavu. V příběhu nechybí napětí a akce. Na své si přijdou i milovníci super zběsilých jízd noční tmou. Na příběhu se mi hrozně líbilo sledovat minulost našeho vraha, která ho tak silně ovlivňuje i v přítomnosti. Téma náboženských sekt mi není úplně blízké, ale bylo zajímaví si představit, jaký mají tito lidé způsob života. Doporučuji!

Milly22
02. března

Božská kniha, dostala jsem od švagrové k Vánocům třetí díl, který jsem měla přečtený za dva dny. Potom jsem sháněla předchozí a přitom jsem se zamilovala do autora a s nedočkavostí čekám na každou novou knihu. Jinak filmová verze této knihy mě Edy rozhodně zklamala.

princesse
26. února

Naprosto souhlasím s Isisec a nemám k tomu co dodat. Nezkoušela jsem tedy prakticky napsat vzkaz s rukama svázanýma za zády. Náhodou jsem v sobotu zjistila, že večer dávají na ČT2 film podle této knihy a nelenila jsem a podívala se na něj ... Musím říct, že zvláštní, nemůžu ani porovnat, neboť děj filmu se dost výrazně lišil od děje knihy. Za mě kniha mnohem lepší než filmová verze.

lsisec
20. února

Moc jsem od toho nečekal neb to byla zatím má první detektivka z této dílny, ale musím přiznat, že jsem byl mile překvapen. Výborné téma, zajímavé prostředí a i ten dánský humor mi seděl. Napětí do poslední stránky. Jediné co bych tomuto nevšednímu dílku vytknul, je vlastní akt vyrobení "vzkazu v láhvi". Je možné, že jsem to špatně pochopil, ale zkuste si zavázat ruce za zády a napsat celkem dlouhý dopis. Mi se to teda nepovedlo :) . Nicméně od tohoto "fantasy" počátku, pak už vše má celkem svou logiku a je to akceptovatelné a napínavé a to mám rád. Za 4 hvězdy a přidal bych ještě půl, ale nevím jak se to dělá.

t.adm
17. února

Chválím téma náboženských sekt, určitě je dobře, že se informace o „všech těchto věcech“ dostanou ke čtenářů :(. Jinak mě velmi mile překvapily Rose a Yrsa, snad se o nich v dalších dílech dozvíme více ;) . Přišlo mi, že v knize nebylo moc překvapujících zvratů, vždy byla v přesile buď jedna nebo druhá strana, a každá byla v některých chvílích všehoschopná – buď nefungovalo nic nebo se dařilo všechno. Některé věci by si zasloužily větší vysvětlení. Závěr knihy jsem čekala maličko jiný, ale i tak byl super. Skvělá kniha, stojí za přečtení, ale já se už do ní znovu nepustím.:)

jankaander
13. února

Skvělá.....jako vsechny

Peršanka
13. února

Jojo, tlustá kniha, žádná nuda :)

pavla.ctenarka
07. února

Moje první kniha od tohoto autora - i to je možná důvod, proč hodnotím "pouze" 4 hvězdičkami. Začátek knihy mě nebavil, neznala jsem postavy, ztrácela jsem se v tom. Sérii je asi lepší číst od prvního dílu. Děj jako takový byl zajímavý, dobré téma. V některých pasážích (třeba v nemocnici) jsem byla opravdu napnutá jako struna, což se mi u knížek zase tak často nestává - to je pro mě hlavní motiv pro vysoké hodnocení. Pachatel byl dobře vykreslený. V knize bylo pár nejasností (nebo jsem to možná špatně pochopila) a nesmyslů - jako když Carl jede do loděnice bez zbraně, ale jinak doporučuji. Já se určitě někdy pustím do Ženy v kleci.

Driftersoul
02. února

Solidní detektivka, napínavý děj, vážný námět. Se spoustou informací o Dánsku, které mám moc rád. (Snad jediná výtka - občas autor příliš popisuje nesouvisející podružnosti, což je na úkor dějového spádu.)

DJANKA
29. ledna

Vzkaz v láhvi mi zatím přišel z této série nejlepší. Téma bylo zajímavé a kniha napínavá. Kdybych byla moc šťouravá, tak bych možná objevila některé nelogické věci, ale nijak moc mě nedráždily. Z počátku mě moc nebavily kapitoly s Carlem, ale spíš proto, že jsem byla zvědavá, jak se rozvine příběh. Pak už jsem knihu jen hltala - super čtení.

JosefW
28. ledna

Vzkaz v láhvi bych zařadil po bok předešlých Zabijáků. Od začátku děj člověka vtáhne a nutí jej pokračovat ve čtení. Identita vraha je postupně odkrývána a z dávno minulého případu je opět boj o čas. Honba za sériovým vrahem postupem času nabírá na obrátkách a prakticky do poslední chvíle čekáte, jak se věci nakonec vyvinou. Motiv sektářského náboženství však mohl bych ještě o chlup propracovanější. Nicméně rozdvojená osobnost v týmu oddělení Q mi to svým způsobem vynahradila. Bez čeho bych se však obešel jsou některá nahlédnutí do Carlova soukromého života (návštěvy u psychologa mě moc nebavily). Celkově jsem ale byl spokojen a beze všeho mohu udělit pětihvězdu.

TheGoldenHill
26. ledna

Tahle detektivka mě naprosto dostala. Napínavá od začátku až do poslední stránky. Miluji severské detektivky a tahle patří mezi ty nejlepší. Přečteno jedním dechem.

Mathiola8
25. ledna

Pecka:), tak tento díl prozatím nejlepší. Dvojka mě moc nebavila. Ale tento fakt dobrý.