Vzkaz v láhvi

V zapadlém koutě Skotska, na policejní stanici ve Wicku, leží už dlouhý čas na okenním parapetu zapomenutá láhev. Uvnitř láhve je sotva čitelný lístek. Jisté je jen to, že první slovo je dánský výraz pro POMOC a je to napsáno krví. Když se tahle hrůzná zpráva konečně dostane na stůl Carla Morcka z Oddělení Q, dánského oddělení pro "případy hodné zvláštní pozornosti", začnou se dít děsivé události. Carl Morck a jeho asistent Assad se ponoří do hrůzného případu sekt a zmizelých dvojčat, jejichž rodiče nikdy nenahlásili jejich zmizení. Náhle zjistí, že čas se krátí... Vzkaz v láhvi získal Harald Mogensen Prize, která se uděluje za nejlepší současný dánský kriminální román. V roce 2010 mu bylo uděleno význačné literární ocenění Glass Key 2010 za nejlepší severský detektivní román (laureáty této ceny jsou Jo Nesb?, Stieg Larsson a Henning Mankell). Vzkaz v láhvi se také stal vítězem Ceny čtenářů 2010, kterou každoročně vyhlašuje dánský deník Berlingske Tidende a Národní organizace knihoven....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/132479/carl-morck-vzkaz-v-lahvi-YJr-132479.jpg 4.71776

Carl Morck (3.)

Flaskepost fra P (2009)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Host

Costanzo

Když píši tento komentář, mám už přečtenou celou sérii včetně poslední knihy Selfies. Vzkaz v láhvi řadím mezi nejlepší knihu s Carlem. Nedokážu pochopit, jak někdo takhle mistrovsky spojí temný a mrazivý příběh s notnou dávkou vtípků a sarkasmu. Carl a Asadem prostě jedou a je to zábavné. Rose se taky zřejmě vyskytla ;-) Na jedné stránce se tlemíte jejich komentářům, na druhé vás mrazí v zátylku a ježí se vám chlupy hrůzou. Nedivím se, že tato kniha byla několikrát oceněna. BRAVO

Janicga88

Další výborný a napínavý příběh.. Už se těším na další :))

tchaj

Po dlouhý době skvělá detektivka. SKVĚLÁ !!!

astra3

Dobrá detektivka. Napínavá až do konce. Snad by mohla mít méně stran.

Nello

Asi nejlepší ze všech co jsem od Olsena četla. Líbila se mi nejvíce, ale všechny ostatní knížky taky supr.

malí

Detektivka patri k tem, co si clovek zapamatuje.

kika_

Luxusní detektivka. Mělo to spád, originální příběh, napětí až až. Líbí se mi tenhle styl psaní - rozjetých více menších storek, kapitola skončí napínavě a samozřejmě další kapitola je pokračování jiné storky. Čtenář je proto pořád napjatý jak asi dopadne tamto a jak zas táámhle to a musí se k pokračování pěně pročíst :).. Prostě pro milovníky detektivek jasná volba

kacisinka

Úžasná kniha, ani na chvíli mě nepustila. Byla to moje první knížka ze série, už mám doma i další, tak se těším, že se zase začtu.

PaniJani

Skvělá kniha! Byla to moje první přečtená že série. Zhruba první třetina pro mě byla zdlouhavá až nudná, nemohla jsem se pořádně začíst (za to odebírám jednu hvězdičku), ale pak se to rozjelo a neskutečně mě kniha bavila. Musím doplnit další díly :-) Trošku mě hodil brouka do hlavy Asad, jsem na něj zvědavá v dalších dílech. A u Evy se nedokážu rozhodnout, jestli to byla kladná, nebo záporná postava. Jen mě jí bylo líto...

asam

Trio Carl, Asad a Rose opět nezklame. Napínavé až do konce, Trochu mě tam vadilo vyšetřování požárů ve firmách - odvádělo to pozornost od " vzkazu v láhvi".

slunicko1958

Dost dobře nerozumím zdejšímu nadšení. Musím ovšem předeslat, že tato kniha byla první, kterou jsem od autora četla.
Námět skvělý, zpracování horší. Neskonale dlouhý a nudný rozjezd. Hlavní dějová linie byla napínavá, ale naprosto zbytečně ji narušovaly podle mého názoru nesouvisející "odbočky" - např. azbest a kudy vedou trubky, stěhování kanceláří, kde bydlí Asad atd. Případ znetvořených malíčků s hlavním dějem také nesouvisel ... Naprosto absurdní byla "sestra". Copak v Dánsku nedělají kriminalisté psychotesty? Jak dokázal kluk - psychicky i fyzicky vyčerpaný - se spoutanýma rukama napsat vzkaz? Bodnout se něčím do nohy, vložit papír do láhve, uzavřít ji dehtem a hodit do vody. Asi kouzelník... Těžko uvěřitelné.
Ale celkově se knížka dala číst, na dovolenou výborné.
PS: Iritovalo mě slovo "bysme".

Abia

Tohle začíná být závislost. Musím si dát chvilku pauzu od Carla, Asada a Rose, protože nedělám nic jiného, než že čtu a čtu a čtu. Zapomínám na svět okolo, nořím se do kanceláří ve sklepě a prožívám s nimi celý hon na vraha. Dokonce jsem si říkala, že bych se měla podívat na mapu, kde se to všechno odehrávalo. Super zážitek!

darbujan8924

Tady není co řešit.... pecka nad pecky.
Hned jak dočtu co mám v plánu,vrhnu se na další výtvory tohoto spisovatelského génia :)
PS: a na film se nedoporučuji dívat,protože tam zprznili co se dalo :(

flare

Precetl jsem toho mnoho severskeho a tenhle vytvor radim do svych top 3. Dobre rozepsane postavy,skvely a podle me dost realny namet, humor, napeti, zapletka, odpocinek...zkratka cool.

harena

Třetí díl série a je to opět napínavý, vtipný, akční, čtivý detektivní příběh. Skvělé trio Carl, Asad a Rose nezklame a díky autorovu smyslu pro humor to není tvrdé severské krimi - je to kniha, na kterou se těšíte a po dočtení si objednáte další díl. Což jsem i já udělala. Výborná kniha pro chvíle odpočinku, přečteno za dva dny a těším se na další pokračování.

Nikol117

Prvních sto stran je celkem nudná omáčka okolo. Pak příběh nabírá na obrátkách a je to celkem slušná podívaná. Mezi top knihy to neřadím, ale rozhodně napínavé se zajímavým příběhem to bylo.

AnetaKor

Zatím nejpodařenější díl série. Nejhorší na tom všem je, že unést dítě, je prakticky velice jednoduché...

TaLu

Pro mne to byl zatím nejlepší díl série. Dávný příběh únosu se prolíná se současností. Pohledy zločince směrem do minulosti vyvolávají otázky, zda nás dětství a minulost opravdu tak deformují, či zda máme naději se vymanit ze zdrcujících zážitků. Parta, která se již napevno usídlila ve sklepě, coby oddělení Q, nemá chybu, snad právě pro tu naprostou nesourodost a nedefinovatelnost jednotlivců, kteří jsou samá překvapení a tajemství. Chci věřit, že se z Asada nevyklube časem někdo, kdo "se přidal na temnou stranu". Carl je mým nejoblíbenějším od prvního dílu, hlavně s jeho "zázemím" v rodině.
Těch 550 stran uteklo jako voda. Celkově má děj stálé napětí, rozuzlení také není černobílé. Věřila jsem v přežití některých postav. Určitě doporučuji všem milovníkům tohoto žánru. Jen Evu jsem si nedokázala zařadit, zda jde o kladnou nebo zápornou postavu. Doufám, že její noví příbuzní zůstali v bezpečí. Další díly série nemám k dispozici, tak bude následovat přestávka, což může být jen dobré. Ony ty první tři díly nasadily laťku hodně vysoko.

NADEI

Ze začátku trošku delší rozjezd, nějak jsem se ztrácela, ale s přibýváním stránek jsem se doslova ponořila do čtení. Skvělá vyšetřovací trojka se zábavným a tajemným Asadem- ten mě fakt baví- ztracené děti, psychopat a fanatické sekty, když se vše spojí, je z toho moc dobré počtení.

Kitty

Moje první kniha od tohoto autora a docela se mi líbila. Řekla bych klasická "severská krimi". Postupně vychází najevo charakter jednotlivých postav, zajímavá zápletka, trocha napětí, prostě vše, co od krimi očekávám.
Přečtu si další.

Michaeles

Opravdu skvěle napsaná kniha. Po předchozím díle kdy jsem byl velmi zklamán je tohle pecka!

Paulus.1987

Vzkaz v láhvi je první knihou od Adlera-Olsena, kterou jsem četl. Nepovažuji se za znalce detektivek, ale musím se přiznat, že v průběhu četby mi některé pasáže přišly poněkud rozpačité, např. hned na začátku, kdy se chlapec se spoutanýma rukama za zády dokáže bodnout do nohy, vlastní krví napsat dopis, vložit ho do láhve, láhev utěsnit dehtem a hodit do vody... I samotné oddělení Q mi přišlo poněkud zvláštní - Asad na mě působil jako mnohem schopnější policista než jeho šéf Carl a Rose mi pro změnu připadala jako naprosto nepoužitelná slepice (na konci dokonce zapomene svým kolegům sdělit místo, kde se vrah pravděpodobně skrývá), nemluvě o její "sestře"...Takových zvláštních, obtížně uvěřitelných momentů a náhod se dá v knize najít víc, ale při troše dobré vůle se nad tím dá přimhouřit oko.
Na druhou stranu jsem oceňoval napínavost a spád, vyprávění formou střídání pohledů policie a vraha, absenci brutálních vražd ve formě všelijak zohavených a naaranžovaných mrtvol, jak bývá v současných detektivkách často zvykem.
Sečteno a podtrženo se jedná o čtivou a napínavou detektivku, kterou přečtete za pár dní, ale která rozhodně není dokonalá, jak by se mohlo podle zdejšího hodnocení zdát.

Kekik

Asad, Asad, Asad...a jestě jednou Asad. Já ho prostě zbožňuji, a o to více bych chtěla znát jeho minulost. Jistě se to jednou dozvíme, autor nám jeho život dávkuje po kouskách. Asad tento díl fakt perlil. S každým dílem je to víc a víc vtipnější (Velbloud, uklouznutí na schodech- skoro jsem brečela smíchy). Olsenův smysl pro humor je pro mě TOP.
Autor napsal další ÚŽASNOU detektivku. Náboženství, sekta, psychopat... prostě vše. A další utvrzení, že dětství dokáže ovlivnit mnohé.
Rose a a Yrsa- tušila jsem, jak to je a trefila se. Jsem zvědavá, jak se to bude vyvíjet dál. To samé u Hardyho a jejich dosud nevyřešeného případu s mužem s pistolí s hřebíky. I zde nám autor postupně dávkuje informace.
Carl, ASAD, a Rose- trojice, která nezklame.
DOPORUČUJI !!!

hromis666

toto me fakt prekvapilo, ta atmosfera byla skvela

nicole1990

první kniha co jsem ze serie četla a moc napínavá a čtivá.. Unosy dětí mě vždycky dostanou a vždy doufám že to dopadne dobře.. Vyšetřovatelé super určitě chci přečíst i ostatní knížky ze serie... O vrahovi se sice psalo už od začátku ale i tak to byl super závěr.. Celý děj byl hodně napínavý...

Melic

Zatím nejlepší kniha ze série. Zloduch je pro nás záhadný prakticky celou dobu. Pátrání je rozmanité, spojuje díly skládanky z různých období a z mnoha zdrojů. Čtenář se nenudí, ač počtem stran je kniha bohatší než předchozí části. I přesto nemůžu dát plný počet hvězd, občas jsem narazil na věci, co se mi nezdály pravděpodobné (například opatrnost a rafinovanost pachatele a přitom tu a tam vysekne doslova školácké chyby) a pokud bych to měl porovnat například se sérií Milénium, tak to je prostě o kousek výše.

Niu

Páni, to teda byla jízda. Téma – klobouk dolů, hodně nepříjemné. Velmi urputný záporák, proti němu brilantní trio :o) Napínavé úseky, kdy jsem prostě nemohla přestat číst. A Asad. Ten Asad mi dává. Ještě nikdy jsem se u morbidních detektivek neválela smíchy, jako u těch od Adlera-Olsena. Jazyková bariéra (pýcha předběhla uklouznutí) a Asadova pořekadla o velbloudech stála za to :o) V takovém týmu bych chtěla pracovat :o) Humor je takový nenásilný, mezi řádky, ale o to víc stojí za to.

dominika2585

Pro mě zatím nejlepší díl. Případy, které se týkají zmizení dětí mě vždycky dostanou. Opět se setkáváme s morousem Carlem, s Asadem, který má kolem sebe najednou mnohem více tajemství a s asistentkami Rose a Yrsou, které dokáží pěkně zamotat hlavu. V příběhu nechybí napětí a akce. Na své si přijdou i milovníci super zběsilých jízd noční tmou. Na příběhu se mi hrozně líbilo sledovat minulost našeho vraha, která ho tak silně ovlivňuje i v přítomnosti. Téma náboženských sekt mi není úplně blízké, ale bylo zajímaví si představit, jaký mají tito lidé způsob života. Doporučuji!

Milly22

Božská kniha, dostala jsem od švagrové k Vánocům třetí díl, který jsem měla přečtený za dva dny. Potom jsem sháněla předchozí a přitom jsem se zamilovala do autora a s nedočkavostí čekám na každou novou knihu. Jinak filmová verze této knihy mě Edy rozhodně zklamala.

princesse

Naprosto souhlasím s Isisec a nemám k tomu co dodat. Nezkoušela jsem tedy prakticky napsat vzkaz s rukama svázanýma za zády. Náhodou jsem v sobotu zjistila, že večer dávají na ČT2 film podle této knihy a nelenila jsem a podívala se na něj ... Musím říct, že zvláštní, nemůžu ani porovnat, neboť děj filmu se dost výrazně lišil od děje knihy. Za mě kniha mnohem lepší než filmová verze.