Čajová dívka z Kolibříkové ulice

Čajová dívka z Kolibříkové ulice https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/431627/bmid_cajova-divka-z-kolibrikove-ulice-Mwa-431627.jpg 4 288 88

Silný román o tradicích, pěstování čaje a poutech mezi matkou a dcerou. V odlehlé čínské horské vesnici pěstuje rodina Li-jen čaj po celé generace. Jejich čas řídí plynutí ročních období. S příjezdem prvního auta do vesnice do života vesničanů vstoupí moderní svět. Li-jen - jedna z mála vzdělaných dívek ve vesnici, začne odmítat tradice, které formují její život. Narodí se jí dcerka mimo manželství s mužem, kterého rodina neschvaluje. Dcerku zachrání před jistou smrtí tak, že ji nechá před sirotčincem v nedalekém městě. Sama odejde do města za vzděláním a lepším životem, zatímco její dcerka Hayley šťastně vyrůstá v Kalifornii v adoptivní rodině. I přesto ji zajímají její kořeny. Za oceánem Li-jen touží po ztracené dceři. Obě hledají svůj smysl ve studiu čaje pchu-er, který určuje osud jejich rodiny po celá staletí...... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Jota

The Tea Girl of Hummingbird Lane , 2017

Njangu
20.04.2022 5 z 5

Právě jdu hledat na internetu pchu-er. Musím ho ochutnat. Tohle je knížka, která mě naprosto dostala. Asi jedna z nejlepších za posledních pár let. Mám ráda náhled do čínské společnosti. Pro nás Evropany je to jako úplně jiný svět. Příběh popsaný v této knize je úžasně zpracovaný a popsaný. Bylo to pro mě obrovské překvapení. Knížku jsem si vybrala kvůli letošní čtenářské výzvě a tématu "příběh odehrávající se na horách", ale něco takového jsem opravdu nečekala. Po přečtení prvních pár řádek jsem si dokonce myslela, že to asi bude jedna z knížek, kdy se budu kvůli splnění výzvy nutit ke čtení. O to víc jsem překvapená, co z počáteční kapitoly o snu malého bezvýznamného děvčátka vzniklo.

Pengi
19.04.2022 5 z 5

Naprosto boží knížka. Neskutečný živý popis, náhled do historie o které jsem neměla vůbec páru. Krásně a velmi čtivě napsané. Dlouho mě nějaká knížka takto nedostala.

Petass
16.04.2022 4 z 5

Kombinace atraktivního neokoukaného prostředí a nelehkého osudu chudé hrdinky. Doufala jsem v dobrý konec, fandila jsem Li-jen na její cestě a hltala každou novou informaci o kultuře Akhů a pěstování čaje. Krásná kniha, trošku moc náhod, ale autorce to odpouštím. Nenechte se odradit začátkem a přečtěte ji až do konce. Doporučuji. Varování! Hrozí riziko, že po přečtení budete mít nutkavou potřebu ochutnat všechny varianty čínského čaje pchuer a investovat do čajových koláčů!

Kanimůra2
06.04.2022 5 z 5

Úžasná knížka. Dala bych 6 hvězdiček.Líbily se mi všechny knihy od této autorky a všem doporučuju. Spousty informací. A zase těžký úděl žen.

Imor
06.04.2022 5 z 5

Kniha plná zajímavých informací jak o čaji, tak o různých žijících menšinách v Číně. Je poznat, jak sama autorka uvádí, že napsání knihy věnovala mnoho času. První část byla dokonalá. Čínská politika mě vždy dostane na kolena a zde uváděné tradice, duchovno a rituály kmene Akhů byly občas až šokující. Pro mě jako čajomilce byla kniha opravdu zajímavá.

Vojslava
20.02.2022 4 z 5

Téměř stejně zajímavé jako Tajemství hedvábného vějíře, i když tenhle příběh tolik nestrhoval, možná i kvůli náhledu na americkou část prostřednictvím trochu nesourodých dokumentů. Čajové téma jsem ocenila, i z takového příběhu pár zajímavých informací vyplynulo, takže rozhodně to nebyl ztracený čas - potěšení z příběhu, poučení z reálií - a navíc závěr, který krásně vyplnil úvodní motto Žádná náhoda, žádný příběh...

zuzad
07.02.2022 4 z 5

Opět výborná kniha této autorky. Nejen že jsem se dozvěděla zajímavé informace o menšině Akhů, ale také jsem byla nucena koupit si onen slavný čaj Pu-erh.

VlaďkaK
06.02.2022 5 z 5

Další z knih, kterou jsem přečetla za necelé dva dny. Příběh vás nenechá přestat číst.

kkouzlo
02.02.2022 5 z 5

Kniha naprosto napěchovaná informacemi a úžasným dějem, mám potřebu ochutnat pchu-er a dovědět se víc o menšinách v Číně. Autorku jsem dosud neznala, ale určitě si přečtu i další její knihy.
Trochu rušivě působila změna písma, která mě ale své opodstatnění, a překlepy, kterých jsem si všimla.

nai.ivka
01.02.2022 5 z 5

Úžasná kniha o čaji, jednom národnostním etniku pěstitelů čaje, ženském údělu, adopcích čínských děvčátek a změně Číny před olympiádou 2008. Tajemství hedvábného vějíře se mi líbilo, Čajová dívka mě oslovila ještě víc. Musím si pořídit další knížku.

monushka
29.01.2022 5 z 5

Autorku jsem si oblíbila už při čtení Tajemství hedvábného vějíře. Ale s další její knihou jí mám ještě radši. Obdivuji, kolik času věnuje nastudování tématům, které ve svých románech rozebírá. Líbí se mi, že při psaní je originální a její náměty jsou neotřelé.

rikke
25.01.2022 5 z 5

Hltala jsem každé slovo. A přestože preferuji Darjeeling a Assam, neb Pu-erh má na mě až příliš zemitou chuť, mám chuť mu dát po letech další šanci.

michaela2338
01.01.2022 5 z 5

Pět hvězdiček dávám za první "drsnější" část knihy, než se to posunulo do sladkobolného žánru. Taky za to, že napsání této knihy si vyžádalo pečlivou a obsáhlou přípravu. A v neposlední řadě za to, že vzít všechna fakta, ta utřídit, vytřídit a neudělat z toho příručku o čaji, umí jen dobrý psavec.

sandra8786
15.11.2021 5 z 5

(SPOILER) Co vám budu povídat, už pravidelně piji puer a teď se poohlizim po koupi čajoveho koláče. Perfektní seznámeni s tradicemi původních národnosti JV Asie a krásné zasazené do poutaveho příběhu. Vřele všem doporučuji, i přes ten, na me trosku preslazeny, konec. Poslouchají jako audiokniha s nádherným přednesem Ivany Jiresove.

anibeni
10.11.2021 5 z 5

Tahle knížka mě doslova dostala... Začátek byl pro mě dost drsný, jako matku dvojčat jsem "zážitek" z porodu dvojčat v horské vesnici nemohla dlouho vydýchat... Ale příběh sám o sobě byl neskutečný, perfektně napsaný a konec úplně akorát.. Klobouk dolů...

Ivanule
05.11.2021 5 z 5

Tak musím po dočtení této knihy říct, že jsem objevila pro mě novou oblíbenou autorku a sakriš, na další knihu si budu muset počkat:( Krásný a silný příběh o síle rodiny, tradic, čaje a vše kolem něj dokázala vtěsnat do krásné knihy o skoro 400 stranách!! Opět jsem měla chuť se vydat do těchto končin a ochutnat phu-er, popravdě mám čaj moc ráda a zase si musím zajít do jednoho nejmenovaného obchodu nakoupit nějaké čaje na pití:)

NorthFinder
31.10.2021 5 z 5

Kniha zobrazuje příběh čínské kmenové rodačky v kontextu s jejími kulturními zvyky a v kontrastu s moderním světem. Dějově plynulý a napínavý příběh.

bacouch
20.10.2021 5 z 5

Vůbec nepiju čaj. Jenom, když jsem nemocná, tak pigi. Ovšem tato kniha je natolik působivá a o čaji vypráví s takovou láskou, vášní a úctou, že snad půjdu a svoje životní návyky změním. Po knize jsem sáhla čistě náhodou, asi se mi líbil název, nic jsem od ní neočekávala a možná právě proto, jsem byla naprosto ohromena. Líbil se mi příběh, který byl krutý i něžný, ale nejvíc se mi asi líbil popis prostředí, o kterém jsem do dnešního dne neměla ani potuchy. Trošku jsem si pak gúglila a překvapivě objevila existenci mnoha kmenů, o kterých se v knize píše (např. Mosuové mě nadchli :-)) Kniha sice ke konci sklouzává do červené knihovny, ale mě to tentokrát vůbec nevadilo.

VendulaB
06.09.2021 4 z 5

Příběh má velký potenciál, postupně se však celý jaksi rozpadá a z knihy se stává červená knihovna. Nicméně díky exotickému prostředí je kniha dostatečně čtenářsky atraktivní a její přečtení tak není ztrátou času.

Emartina
02.08.2021 3 z 5

Každá další kniha autorky se blíží červené knihovně. Zajímavý příběh zasazený do atraktivního prostředí, ale děj je pro mne čím dál méně důvěryhodný, plný náhod a očekávaných klišé.
Na dovolenou pěkné čtení.

Čína tradice čaj adopce vesnice matky a dcery

Lisa See
americká, 1955