Café Groll

Café Groll https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/452136/bmid_cafe-groll-1XK-452136.jpg 4 416 114

Poetický příběh lásky a vášně z jihočeských nevěstinců v období První republiky. Zatímco babičky vyšívaly Hradčany, děti u draní peří poslouchaly pohádky a slečinky z lepších rodin studovaly, jak se stát spořádanou ženuškou... v Café Groll zatáhli závěsy, aby mohl začít další z nespoutaných šantánových večírků. Legendární českobudějovický nevěstinec ožívá v příběhu o lásce a touze z počátku 20. století. Nechte se hýčkat bordelmamá Vlastou Holubovou a odhalte tajemství Anny Václavíkové, nejkrásnější ze všech jejích dívek!... celý text

twigxi
03.02.2023 4 z 5

Take jsem poslouchala na CR2. Velice zajimavy pribeh a nalakal me na dalsi knihy od autora.

Prync
31.01.2023 5 z 5

Krásný příběh skvěle vyprávěný krásnou češtinou!

Yunnan
31.01.2023 5 z 5

Pan Štifter mě opět dostal. Taková nádhera! Posloucháno jako hra na ČRo, skvěle načtená Pavlem Oubramem a podbarvená nádhernou houslovou skladbou In The Mood For Love - Song Yumeji's theme od Šigeru Umebajašiho. Těším se, až si domů přinesu papírovou knihu a prohlédnu si skvělé obrázky.

Bynatali
31.01.2023 5 z 5

Knihu jsme cetli s manzelem a hodne nas bavila oba. Skvely autor, budeme cist i dalsi jeho knihy.

Chesterton
30.01.2023 5 z 5

[četba ČRo]
Poetická, střízlivá, noblesní novela s dokonalou prvorepublikovou atmosférou. Prostředí šantánů a nevěstinců, vztahy lidí kolem popsané až kouzelně decentně na úrovni doby. 'Lesk' i bída do nejmenších detailů, České Budějovice a Římov jako bonus. Dějem se prolíná hořký přechod skrz válku do padesátých let. V rozhlasovém podání jde o nevšední záležitost.
A navrch ten konec . . .
5/5

ivousekk
29.01.2023 5 z 5

Vynikajici. Odposlechnuto na jeden zatah jako cetba na pokracovani na mujrozhlas.
Pribeh z jine doby a netradicniho prostredi nejen ze vtahne a nepusti, ale ma i prekvapivy zaver.

mirka0586
28.01.2023 5 z 5

Krásný příběh...

poulet
28.01.2023 3 z 5

Pomalé tempo, občas nějakej hrabalovskej obraz. Příběh za mě trochu nuda, ale dobře napsáno a opět musím pochválit audiozpracování na ČRo. Výborně načteno (Pavel Olbram) a atmosféra doladěna i pěknou hudbou.

veriszv
27.01.2023 4 z 5

Poutavý jazyk a skvělý vypravěčský styl.
Celé je to takové, možná v kontrastu s tématem, melancholické a poklidné vzpomínání.
Asi proto mi trochu nesedělo to zrychlení na konci, i když bylo přesně tak překvapivé a působivé, jak by si zasloužil každý příběh.
Zkrátka jednohubka, co vás bude bavit, i když za pár měsíců si ji asi příliš nebudete pamatovat.

Ristridin
28.12.2022 5 z 5

Tak tohle mi hrozně sedlo. Fenomenální, jak zajímavý příběh dovedl Štifter vybarvit na tak malém prostoru. Barvitě popsáno, velice zajímavé pasáže s moc hezkým jazykem a popisem. Štifterova mysl mě fakt baví. Zcela jsem se do příběhu vžil, to se ne vždy podaří.
Vtip, smutek, melancholie, staré hříchy, to vše zde lze nalézt. Jedna smrt a pak samotný závěr mě navíc zcela překvapily.
A pokud je to podle mnohých zde nejslabší z autorových knih, tak to bude teprve rachota! :)

Jirinamac
26.12.2022 4 z 5

Moje 4. knížka od Štiftera, ale zatím mi přišla nejslabší. Děj bych hodnotila za 3*, možná by mě víc bavila jako rozhlasová povídka, ale líbily se mi ilustrace, které se k té době pěkně hodily. Tak 4*

martineden
16.12.2022 4 z 5

Velmi zajímavá kniha s neotřelým tématem i zpracováním. Trochu mě rušilo střídání časových rovin. Určitě si od autora chci přečíst i další knihy.

Aghatte
06.12.2022 5 z 5

Pan Štifter mě dostal na kolena Sběratelem sněhu, tato knížečka pointou, a pak kdo je tady kurva…

furt_kofein
06.12.2022 5 z 5

'váu' a 'ách' - těmito citoslovci by se dala shrnout tahle neuvěřitelně uvěřitelná novela. Jinak jde o skvělé počtení a příběh, který si mě rozmazlil. Škoda, že tak krátký..
Dávám plný počet!

karol.cadex
22.11.2022 5 z 5

Doktor Slíva zůstane na delší dobu mým oblíbeným knižním "hrdinou", dá-li se to tak říci. A Štifter má jasné prvenství v českých autorech, to už je tutovka. Hlavně jsem neskutečně ráda, že mi dal možnost vidět "mé" Budějce jeho očima (nejen u Café Groll) - předválečnou a válečnou dobu, dobu komunismu, dobu legální prostituce, dobu krásných kaváren a prvních aut, dobu roztomilých dialogů. Mimochodem Štifterovy dialogy miluju. Obzvlášť tady je znát obrovský cit autora právě pro tu mluvu, postavy nepůsobí ani trošku šroubovaně, naopak z toho nádherně dýchá staromilství v té nejkrásnější podobě.
Postěžuji si jen na to samé, co minule, a to, že jeho knihy jsou pro mě extrémně krátké. Nutně potřebuji Štifterův pětisetstránkový román. Přinejmenším.

iveta3689
16.11.2022 4 z 5

Milé čtení svou atmosférou. Téma je smutné, ale kniha taková není. Čiší z ní hlavně nostalgie.

Danago
04.11.2022 5 z 5

Zvláštní knížka,ale od autora jsem četla Sběratele sněhu, takže jsem něco takového očekávala. Tak trochu poetické, citlivé a při tom pravdivé zpracování života dívek z nevěstinců na počátku 20 století. Příjemně popsané prostředí Českých Budějovic v tehdejší době. Příběh je napsaný formou vzpomínek lékaře , který o tyto dívky pečoval. Konec je dokonale vypointovaný. Víc nechci prozrazovat.
Ilustrace a celé zpracování knihy v nakladatelství Vyšehrad je nádherné.

snimcibdim
25.10.2022 4 z 5

Hořkosladká jednohubka, která by mohla nést podtitul: "O kurvách z povolání a o kurvách z povahy."

Zuzvil
10.10.2022 5 z 5

Útlá a drobná knížka, která mě ovšem okouzlila a ani pořádně nevím čím :-) Ústředním tématem je jeden vyhlášený nevěstinec ze začátku 20. století, kde jako lékař "zaměstnaných" žen působí právě náš hlavní hrdina knížky. Text mě doslova pohltit, úplně jsem se přenesla do té doby, vše pro mě bylo velmi hmatatelné a knížku si dlouho budu pamatovat. I po dočtení ve mě doznívali různé pocity a běžely myšlenky, to je právě to co značí, že mě knížka dostala a že nemůžu hodnotit jinak než plným počtem hvězdiček. Za mě můžu jen a jen doporučit.

gretl74
08.10.2022 4 z 5

Nečetla jsem asi v nejvhodnějším rozpoložení a plánovala přidělit 3*. Druhá rovina příběhu mě ale trochu nahlodala. A po zjištění, že je to jedna z těch knížek, které ve vás ještě chvíli doznívají, i když už máte dočteno a odloženo, přideluji 4*. Určitě zkusím od autora další!