Café Groll

Café Groll https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/452136/bmid_cafe-groll-1XK-452136.jpg 4 416 114

Poetický příběh lásky a vášně z jihočeských nevěstinců v období První republiky. Zatímco babičky vyšívaly Hradčany, děti u draní peří poslouchaly pohádky a slečinky z lepších rodin studovaly, jak se stát spořádanou ženuškou... v Café Groll zatáhli závěsy, aby mohl začít další z nespoutaných šantánových večírků. Legendární českobudějovický nevěstinec ožívá v příběhu o lásce a touze z počátku 20. století. Nechte se hýčkat bordelmamá Vlastou Holubovou a odhalte tajemství Anny Václavíkové, nejkrásnější ze všech jejích dívek!... celý text

castiglione
06.10.2022 5 z 5

Půvabná útlounká knížečka. Mile překvapila, zanechala potutelný úsměv ve tváři a ten známý zvláštní pocit v tom pravém hrabalovském duchu. A k tomu všemu ještě naprosto úžasný obrazový doprovod Ondřeje Dolejšího, digitálně rozložený a složený z mnoha malých zlomků fotografií z prostředí těchto skutečných, krásných, žádoucích a mnoha muži žádaných dívek a žen. Pro mě prostě dokonalé.

PetraH.
27.09.2022

Taková trochu neurazí, nenadchne a na konci lehce překvapí novela.

adela2316
01.09.2022 5 z 5

Byla jsem v Českých Budějovicích v knihkupectví, a jakmile jsem tam spatřila v kominku naskladanou tuto knihu, musela jsem ji mít. Už jen podle jména autora. Četla jsem Sběratel sněhu a Svetlo z Pauliny, z obou jsem byla nadšená.
Když jsem docetla Cafe Groll, tak jsem byla chvíli jako v transu. Informace na konci knihy mě úplně zahltily. Uff. To budu asi ještě chvíli vstřebávat.
Mimochodem asi před týdnem jsem sháněla nějaké knihy pro babičku k narozeninám, a uviděla na pultu knihu Paví hody, kterou tam měli ten den čerstvě vyskladanou, okamžitě jsem ji koupila, protože vím, že s panem Štifterem nikdy neprohloupim.

Kortez
26.08.2022 4 z 5

Příjemně malinkatá knížka s atraktivním námětem - první republika a bordely. Nebo lépe řečeno kavárny s večerním programem. Do toho mladý doktor který se stará o pracovnice v těchto podnicích. Bylo to čtivé i když krátké. Rozhodne téma která potěšila a přitom všechno ve veškeré počestnosti mladý pane.

4xbabča
21.08.2022 5 z 5

Příběh mladého doktora, který ve 20.letech minulého století měl na starosti českobudějovické prostitutky v tehdy známém podniku Café Groll. Moc hezky napsaná novela, umocněná dokonalou autorovou znalostí města. Krásné čtení, které doporučuji k přečtení hlavně Budějovičákům.

hzd
26.07.2022 4 z 5

Zajímavý námět pro knížku. Vzhledem k tomu, že pocházím z Budějovic, se mi četla hezky. Autorovo styl je pro mě trochu zvláštní, proto jsem jednu hvězdičku ubrala.

KateřinaKK
06.07.2022 4 z 5

Hezký příběh z originálního prostředí

Doubravka1975
08.06.2022 5 z 5

Skvělý příběh mladého lékaře, který lékařsky dohlíží na dívky z veřejných domů v Českých Budějovicích. Nejvíce má oblíbený podnik Café Groll a jeho osazenstvo. Příběh je vyprávěný ve dvou časových linií, roku 1920 a 1949.
Rudolfův závěr skvělý a to potom už tam ani nemuselo být..... Ale i to je nakonec super

zlinissi
04.05.2022

Po této novele jsem sáhla cíleně, po předchozím “hutném” čtení vykreslujici padesátá léta, se záměrem odreagovat se u prvorepublikové atmosféry okořeněné příběhem z nevěstince. Záměr splnila-než jsem se dostala k posledním pár stranám-a ty tomu dodaly opět hořkou pachuť let padesátých… bez toho by to bylo nejspíš plytší, pouze poetické čtení, takhle byla ještě bonusem facka z dob ponuré reality let pozdějších pro čtenáře na závěr.

Juagustin
29.04.2022 3 z 5

Kniha těží z atraktivního a trochu lechtivého námětu a prostředí, ale moc velký příběh nepřináší. Je to odpočinkové a snadné čtení. Svět by byl stejně krásný a já stejně bohatý, i kdyby mi tato knížka nepřišla do ruky, takže nemohu dát víc než 3* ;-) Oceňuji a mám radost, že pozdější Stifterovy knihy (Sběratel sněhu a pro mě zejména Světlo z Pauliny) jsou zralejší a závažnější.

PetrCepek
19.02.2022 5 z 5

Velice zvláštní kniha, kde naleznete takřka Hrabalovské pasáže, jako například:

"Stál jsem před ní se staženým spodním prádlem a Magdalena připomínala rybářku, která se rozhodla, že štiku polapí tak, že ji spolkne. Zápasila s ní směle, už za pár okamžiků kolem ní plavaly miliony pulců, Magdalena se vynořila a společně jsme sledovali, jak se kolem těch pulců stahují skutečné ryby, hrají si s nimi a Magdalena se zase jenom smála, říkala, že jsem asi dlouho neměl holku ..."

ale zároveň pasáže zcela jiné, nemající s Hrabalovskou poetikou nic společného, aby novela nakonec dospěla ke krátkému překvapivému závěru, který dvě třetiny hodnotitelů chválí a jedna třetina naopak kritizuje. Já patřím k té většině, a proto dávám pět hvězd (přesněji 4,5 * + půlhvězda za skvělé ilustrace pana Dolejšího).

Atuin
12.02.2022 4 z 5

Taková rozbudovanější povídka, která je sama v sobě ještě vyprávěna jakousi čistou povídkovou fornou. Vcelku nekomplikované dílko, které má zvláštní přesah tím svým zajímavým koncem. Decentně zbudované prostředí i postavy, které opravdu vkusně zabírají kousek dějin i kousek kraje.

broskev28
30.12.2021 5 z 5

Krátké, poetické a přitom věcné.
Nostalgické vyprávění o časech minulých a institucích jednoznačně pochybných, ale je to skvělé čtení. Osudy jednotlivých dam, důvody k provozování této profese, a taky pro mě doposud neznámá pravidelná cirkulace, aby se "zboží neokoukalo"! Noblesa madam Holubové a její zajímavé úvahy (s. 59), navíc konkrétní budějický místopis - závidím budějovickým čtenářům. Poválečná linka pro mě mírně depresivní, při vědomí historického vývoje. A konec mě velmi překvapil, ten jsem opravdu nečekala.
Poznámka: já jsem měla v ruce knihu nakladatelství Vyšehrad z roku 2020 s digitálními kolážemi Ondřeje Dolejšího. Moc doporučuju.

"Většina lidí prožívá své stárnutí přes děti. Já si své stárnutí uvědomuji přes náš dům, narodil jsem se roku 1888, kdy ten barák postavili, ale nikomu to neříkám, nechci být otravný jako lidé, kterým se rozmnožení podařilo. Pozoruji, jak se nám odlupuje omítka na fasádě, jak se pomalu drolí malé římsy a kuželky pod parapetem, jak špatně už se zavírají okna, dům dosluhuje . . . a přesto věřím, že ho po nás jednou někdy někdo opraví, že mu zase dodá lesku, který si zaslouží, protože domy se opravovat dají, to jen my jsme odsouzeni k zániku."

Zuzanak4
05.12.2021 5 z 5

Jeho knihy jsou skvělé. Je perfektní, že mají jižní Čechy tolik dobrých autorů, Hájíčka nevyjímaje, kterého mi Štifter trochu připomíná. V Café Groll ale dokázal, že je, aspoň tedy pro mě, lepší, originálnější a nebojí se výzev v podobě zpracování obtížných témat do čtivé podoby - prostituky v minulém století pohledem lékaře.

cori
21.09.2021 3 z 5

Rudolf Slíva se v roce 1949 vrací ve vzpomínkách do let 1920 - 22, kdy působil v Českých Budějovicích jako lékař dozorující prostitutky. Jeho život ovlivnily a aniž by to věděl, stále ovlivňují 3 osudové ženy: prostitutka Magda, bohatá milenka Salomena a nikdy nespatřená Anna Václavíková. Manželka Libuška hraje pouze podružnou roli. Závěr je dost nejednoznačný. Víme, co se chystá, ale netušíme, jak to dopadne.

V_M
06.09.2021 4 z 5

Pozoruhodné, ba kuriózní téma, zároveň podepřené autorovými solidními znalostmi českobudějovické historie a topografie; svěží, místy úsměvné, příjemně cynické podání; překvapivé zvraty a zároveň nepřímočará mnohoznačnost pěkně odkazující k nejednoznačnosti a nespolehlivosti dějin a paměti: celkově vydařená a v určitých ohledech až ojedinělá knížka, co stojí za přečtení.

Dela111
17.08.2021 4 z 5

Za elegantním názvem této knihy se skrývá nevěstinec v prvorepublikové atmosféře. Jako kontrast k této době působí část odehrávající se ve skličujících časech po roce 1948.
Novela se čte velmi lehce, osudy všech postav čtenáře baví, ale ta skutečná překvapivá pointa je schovaná až na úplném konci, na posledních řádcích.
Příjemné počtení.

D_žejn
02.08.2021 4 z 5

Příběh autor opět situoval do svých oblíbených Jižních Čech, tentokrát do vzpomínek jednoho lékaře na prvorepublikového období plného kouře z cigaterových špiček, elegantních dam, pánů v kabátech a kloboucích… a hampejzů se spoře oděnými děvami a bordelmamá.

Nečekejte žádný laciný erotický román plný excentrických scén, ale lehký poetický příběh ve kterém se proplouvá od nejisté budoucnosti po roce 48 zpět do vzpomínek let dvacátých. Mozaika velmi uvěřitelných a plastických lidských osudů se skládá ve velmi netradičním prostředí, které tvoří originální rámec plný lásky i nenávisti, ctnosti, žárlivosti i nostalgie. Ačkoliv novela nedovoluje proniknout hlouběji do postav, čtenář si je musí zamilovat. Příběhu by slušela i dvojnásobná stopáž, těch 120 stránek je v tomto případě zoufale málo

verculka
23.07.2021 5 z 5

Zajímavá knížka o zajímavé době a teme. Čte se velice dobře a rychle, až mi bylo líto, že je konec.

paperman
08.06.2021 5 z 5

Novelu Cafe Groll jsem zhlt za dva dny, a ty dva dny jsem ji četl po několika vydatných douškách. Tak moc mi chutnalo psaní Honzy Štiftera. Poměrně úsporné, ale velmi poetické. Přestože se podmanivý příběh odehrává ve velké míře ve vyhlášeném budějovickém nevěstinci Café Groll a jeho hrdinkami jsou prostitutky, je jazykem velmi decentní. Podobně jako hlavní hrdina ženský lékař Rudolf Slíva dokáže autor knihy svými slovy bravurně malovat obrazy prostředí, charakterů i příběh samotný, který je o lásce, naději, bolesti i smíření. Čtení mne opravdu velmi bavilo, hampejzy ožívaly krásnými kurtizánami i pestrou klientelou z různých společenských vrstev, ctnost sváděla souboj s touhou, smysl pro zodpovědnost s chtíčem. Mozaika uvěřitelných mezilidských vztahů v neméně uvěřitelných kulisách nevěstince. To vše funguje a dobře do sebe zapadá ve vypointovaném příběhu s překvapivým závěrem, který vás nudit nebude.