Bratři Lví srdce

Bratři Lví srdce https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/161524/bmid_bratri-lvi-srdce-CdY-161524.jpg 5 810 162

Krásný, nevídaný, strhující příběh odvahy, cti a věrného přátelství, které zvítězilo nad smrtí, zradou a nenávistí, prožili sourozenci Jonatán a Karel zvaný Suchárek.

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

Bröderna Lejonhjärta , 1973

Lienilda
16.08.2021 5 z 5

(SPOILER) Když jsem byla malá, tato kniha na mě působila hodně tísnivě a smutně. Pamatuji si, že jsem konec vždycky obrečela, přesto jsem ji četla několikrát. Po xx letech jsem se tedy rozhodla si čtení zopakovat a ten konec mi vlastně nepřišel až tak hrozný, zato ilustrace Katly jsou opravdu strašidelné. Jediné co mi nesedí je, ze se Karel nezeptal Jonatana odkud ví o Nangijale. Prostě pohádka. Překvapuje mě jaký tajuplný a děsivý skvost Astrid Lindgren napsala. Většinou od ní znám jen takové hezké milé dětské knížky. Lindgren je pro mě spisovatelka nr. 1 stejně jako J.K.Rowling.

Smajlík2011
03.07.2021 5 z 5

Nádherná kniha dávám 6 *

Renatka11
22.06.2021 5 z 5

Dojemná, něžná a dobrodružná pohádka o přátelství, odvaze, naději a touze po svobodě a hlavně o vzájemné lásce a důvěře dvou bratrů. Hodně mě překvapilo, že bych tu vůbec nepoznala rukopis mé oblíbené Astrid Lingren.

Pivka1
28.05.2021 5 z 5

Nádherná knížka! Jednou ji kluk dostal od babičky pod stromeček a brečeli jsme občas oba. Nádherný příběh bratrské lásky - tak to má v životě být!

Knižní střípky
16.05.2021 5 z 5

Nádherný příběh, který jsem četla kdysi oběma svým dětem a nyní jsem se k němu vrátila ve formě audioknihy, která byla úplně úžasná.

KláraH.
01.05.2021 5 z 5

Kniha, která mě rozbrečela na prvních třech stranách, netušila jsem ani, že je to možné! Není v mých silách popsat, kolik otázek ve mě kniha zanechala. Krásný příběh k hlubokému přemýšlení, s vysokými morálními hodnotami. Nic, co bych napsala, nebude úplné.
Autorský komentář v mé knize bohužel není. Ale moc ráda bych si ho přečetla.

helusa2
16.04.2021 5 z 5

Přečteno po nátlaku dcer, kterému se nedalo odolat - prý si to prostě musím přečíst ;-)
Původně holky navrhly, že to budeme číst spolu před spaním, ale pak samy usoudily, že by bylo lepší, kdybych si to jako “samodojímací žena” přečetla sama, ať si můžu v klidu sama pobrečet :-)
Nejsem velký fanoušek Lindgrenové, Pipi fakt nemusím, ale tohle mě dostalo... Pobrečela jsem si... ;-)

Jessica007
11.03.2021 5 z 5

Kniha tak jiná než Děti z Bullerbynu nebo třeba Pipi.. Kniha krásná, ale tak smutná... Krásný vztah dvou bratrů... O tom, kdo je hrdina.. Kniha má velký filozofický přesah..

PetrCepek
19.02.2021 5 z 5

Žádná usměvavá Pipi ani rozpustilá Ronja, zato však určitě nejodvážnější a nejpůsobivější dílo Astrid Lindgrenové. Nechat zemřít dva hlavní dětské hrdiny hned v první kapitole, to jsem tedy zíral s pusou otevřenou dokořán.

Chesterton
25.01.2021 4 z 5

[audiokniha]
"Jsou věci, které musíme udělat. Jinak nejsme lidé, ale pouhé třasořitky."

Optika skrz kterou nemůže být příběh dětské odvahy a překonání sama sebe nezáživnou nudou, ale třeba povzbuzením k dávání se?
Je škoda profrčet v dospěláckém věku tímhle příběhem o citlivém srdci a přátelství sourozenců skrz měřítka zábavnosti, ale stát se to může.

Přesto, že Astrid sama prý v život po životě nevěřila, (což je cítit a lehce to mate) vystavěla mu pevnou oporu v příběhu o nejvyšších hodnotách lidskosti, které snesou být podporou věčnosti.

SPOJLER
„Nevěřím ani na Nangijalu, ani na Nangilimu, nebo na nebe nebo na něco takového. A vlastně je to tak i v knížce, že Suchárek umře na kuchyňském gauči až na
poslední straně. V Nangijale se děje to, co si představuje, že by mohl prožít, kdyby mu
Jonatán neumřel při požáru. A když nakonec skočí, udělá to také ve fantazii. Ano, je to
tak, dospělý člověk ve mně ví, že to tak je, ale dítě ve mně to nepřijímá, a tak vám
říkám, dětem to neříkejte, nebo vás praštím.“ píše v autorském komentáři ke knize.

A drak s hadem?
To jsem taky našla v jedné studentské diplomce :o)

"Někteří autoři interpretují také závěrečný vzájemně
zničující souboj dvou děsivých příšer v Bratrech Lví srdce jako symboliku boje dvojího
zla: Hitlera a Stalina (resp. národního socialismu a bolševismu)."
Tereza Kostková je hodně dobrou interpretkou.

tonysojka
24.01.2021 2 z 5

(SPOILER) Nudné a nezáživné, s propagací sebevraždy v příštím životě dostat se do dalšího údajně lepšího příštího života. Fantasy kulisy s drakem a hadem vůbec nesedí. Nějaké divné je to.

Josh
14.01.2021 5 z 5

Příběh od začátku do konce o ne/uvěřitelném vztahu sourozenců, dvou bratrů. Když nic jiného kvůli tomu by si každý rodič měl knihu přečíst a zamyslet se, jak je to u jeho dětí…. Autorka zvolila zajímavou formu metafor pro mnoho situací v reálném světě, tedy i v životě dětí. Spolu s bratry se mohou děti vydat na dobrodružnou cestu, na které je potká jak přátelství a odvaha, tak trápení a zrada. Mohou se učit rozpoznávat, vidět možnosti jak překonávat překážky, problémy a správně volit. Hrdina nemusí být ten, kdo někoho v boji statečně přepere. Vyvážený, živý, zajímavý příběh, jež předává a ukazuje nejen co je mravní síla a skutečná láska. Kniha pro každou generaci….

Madla81
08.01.2021 5 z 5

Nádherná, hluboká kniha s filozofickým přesahem, o lásce, zradě, bolesti a odvaze. Četla jsem ji před patnácti letech až jako dospělá, ale navždy se dostal ado mého srdce. Je emotiní, ale ne prvoplánově. Když jsem ji četla svým dvěma synům, přiznám se, že jsem u některých kapitol plakala. A to se mi u knih nestává. Kniha je vhodná spíše pro starší čtenáře, ale myslím, že nejlépe ji pochopí dospělí.

Simona99
24.11.2020 5 z 5

Smutná, přesto ale duchaplná a zajímavá knížka. Doporučuji si přečíst.

Adrim
07.11.2020 4 z 5

Astrid Lindgrenová má svůj styl, který se mi líbí. A přesto jsou knihy různého ducha.
Bratři lví srdce mi svým způsobem připomínala knihu Jižní louka, která se mi osobně i líbila více. Bratři lví srdce je kniha zajímavá, často ale předvídatelná. Všem však doporučuji si přečíst.

martineden
26.10.2020 5 z 5

Smutek na entou. Ale krásná kniha.

Luigi1
25.10.2020 5 z 5

Poutavý příběh a krásné čtení doporučuji

0249
19.10.2020 5 z 5

Tu to knihu jsem měla v povinné četbě takže jsme ji četli ve škole ale mě to nedalo a přečetla jsem si jí sama doma je to nádherný příběh který mě kdysi oslovil jako malou holku

Wasdy
02.09.2020 5 z 5

(SPOILER) Dojemná kniha, začátek byl velice smutný. Kniha byla fajn.

vojtec
27.08.2020 4 z 5

Určitě jedno z nejlepších děl Lindgrenové, i když úplně jiné než ty srandy. Kniha zdůrazňuje hodnotu sourozeneckého vztahu, oběti pro druhé i pro společnost, včetně položení života za druhé. Doporučil bych spíše starším dětem, kteří začínají uvažovat o věcech jako je smrt a život po ní, smysl života atp.