Bratři Lví srdce

Bratři Lví srdce https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/161524/bmid_bratri-lvi-srdce-CdY-161524.jpg 5 810 162

Krásný, nevídaný, strhující příběh odvahy, cti a věrného přátelství, které zvítězilo nad smrtí, zradou a nenávistí, prožili sourozenci Jonatán a Karel zvaný Suchárek.

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

Bröderna Lejonhjärta , 1973

s1ombrehimawari
26.01.2019 4 z 5

Prostě co dodat. Četla jsem ji jako rereading a je furt stejně úžasná a silná. Úplně si neumím představit, že bych ji četla v osmi. Bratry jsem měla oba dva moc ráda, vlastně všechny jsem měla moc ráda. Mínus je, že jsem se vůbec nedozvěděla, kdo vlastně Tengil je. Avšak jak už jsem říkala, připadá mi, že je knížka moc drsná a nebojí se zabíjet, takže v osmi bych to radši nečetla... Začátek byl trochu pomalejší a musela jsem se k němu nutit.

Knihošelma
15.01.2019 3 z 5

Nechápu to vysoké hodnocení této pro mě zcela zmatené a mimo knihy. Celou dobu jsem se musela ptát - a co maminka? To je snad nabádání k sebevraždě nebo co, celá kniha:) Následný příběh o ohrožení bájné země je tak placatý a nudný, že vůbec nechápu, jak mohla tuto knihu napsat tak slvělá spisovatelka. Pro mě naprosto zbytečná, zavádějící a nezáživná kniha. Asi jsem ji zkrátka nepochopila...

1bublina
30.12.2018 4 z 5

Knihu jsem četla jako dítě a moc se mi tenkrát líbila. Přesto že začíná smrtí je plná naděje, že něco bude i po smrti.

Atlantis
23.12.2018 5 z 5

I přesto, že jde o dětskou knihu, nikdy jsem v mládí na Bratry Lví srdce nenarazil a ani o nich neslyšel. Od Lindgrenové toho přitom ději čtou tolik - Děti z Bullerbynu, Ronja, Saltkrakan... ale tato kniha se mi zdá lehce opomíjená. A to je obrovská škoda. Ano, jde občas o drsné čtení a není to rozhodně pro začínající čtenáře, ale už dlouho jsem se při čtení dětské knížky tak nebavil, jako právě u Bratrů. Možná je to díky právě tomu faktu, že (na rozdíl od jiné dětské četby) nikdy nevíte, zda vše skončí dobře.

MarMarMar007
02.12.2018 3 z 5

Je to poněkud odlišná kknížka, narozdíl od takových těch tradičních dětských pohádek, ale moc se mi líbila. Astrid Lindgrenová je totiž podle mě spisovatelka, která si zaslouží obdiv a úctu.

mazda333
03.11.2018 4 z 5

Trochu netradiční dětská knížka, vzhledem k tomu, že se tolik točí okolo smrti, ale na druhou stranu si myslím, že je to právě ten typ knihy, který dokáže utěšit, dojmout a dát naději v těžkých časech. Připomněla mi Malého prince. Krásný příběh o odvaze, bratrské lásce a přátelství až za hrob.

BernardBlack
13.10.2018 5 z 5

Astrid uměla psát nádherné lidské příběhy i tenhle "bratří" musí chytit za srdce každého malého lva (či lvici:)
Krásné a temné zároveň (včetně přebalu).

dulcinea
04.09.2018 3 z 5

Originální příběh, neobvyklé téma - mystické, dojímavé a při tom dobrodružně napínavé, vyzdvihující bezpodmínečnou lásku, laskavost, statečnost, empatii. Kniha, která může podpořit dětskou fantazii, a nejen tu.
Přestože jsem strávila jeden den s bratry Lví srdce v tajemné Nangijale, kde ještě vládnou časy ohníčků a pohádek, nevím které věkové kategorii bych knihu doporučila. Pro mě moc fantaskní a konec hodně překombinovaný. Snad tím spisovatelka chtěla vyzdvihnout obětavou, nekonečnou bratrskou lásku. A nevím, zda bych četla jako dítě.
Nejsem cílovou skupinou čtenářů, respektuji 92% na Databázi a zůstávám tentokrát u českých autorů. Ale...
Naděje umírá poslední, takže: Nashledanou u Zlatého kohouta nebo v Třešňovém údolí...? Mě hledejte v Tulipánové zahradě ... :-)
Obdivuji statečný počin autorky, která zvolila velmi neobvyklé téma pro dětskou knihu.

P.S: Ale jméno Jonatán budu já mít navždy spojené se psem paní Kadrnožkové :-)

velun15
18.07.2018 3 z 5

Knihu mi doporučila má známá z Dánska, která říkala, že tato kniha je tam velmi populární, protože se díky ní děti dozvědí více o smrti. Upřímně, nevím, zda bych jako dítě byla schopná tuto knihu přečíst. Myslím, že pro děti je to velice silný příběh, který v tak brzkém věku úplně nepochopí, stejně jako to, že po smrti existují jiné světy...toť otázka i pro dospěláka (-:

georgearrow
09.06.2018 5 z 5

Kniha o smrti. I pro děti..

mulderka
27.05.2018 4 z 5

Tak jsem dočetla, otřela slzy z očí, přelítla, co kdo zde už napsal přede mnou... a můžeme si to tedy spočítat:

5/5 za odvahu, s kterou A.L. vnesla do dětské literatury téma smrti v dobách, kdy něco takového bylo skoro nemyslitelné. Kolik podobných knížek pro tuto věkovou kategorii znáte? Já ani jednu.

4,5/5 za solidní dobrodružný příběh

3/5 za fakt, že si ani jeden z bratrů nikdy nevzpomněl na maminku, jak jí tam na zemi asi je, když ztratila obě děti.

5/5 za dávku emocí, která dokázala rozbrečet i životem omlácenou čtenářku v /na louskání Astrid Lindgrenové/ poměrně pokročilém věku.

3/5 za ukončení, na něž mám stejný názor jako níže Reader.007. Neb sebevražda, která v jistých situacích určitě může být řešením, tady opravdu vyšla jen jako únik před problémy. Stačil by maličký posun a vše mohlo vyznít docela jinak.

Takže za 4 hvězdy mi přijde OK :-)

Petass
04.03.2018 5 z 5

Četla jsem už někdy před 15 lety na základce. Nedokážu sice už přesně popsat děj, ale pamatuji si, jak jsem knihu četla dlouho do noci a po tvářích se mi řinuly slzy... Konec byl pro mě hodně náročný a několik dní jsem na příběh nemohla přestat myslet. Kniha mi tehdy hodně dala a už nějakou dobu přemýšlím, že ji přečtu znovu, abych zkusila, zda mě dokáže oslovit i dnes. Určitě doporučuji.

e.s.e.t.
19.02.2018 5 z 5

Braty Lví srdce jsem četla jako dítě a pak ještě asi dvakrát jako puberťák a skoro dospělá. Vždycky jsem se ji v podstatě celou probrečela. Astrid Lindgrenová v této knize nádherně nakládá s problematikou smrti, nabízí na ni úplně jiný pohled, který mě oslovil už jako dítě při prvním čtení.
Kniha je neuvěřitelně dojemná, čtivá, napínavá, děsivá, optimistická a pro mě opravdu zamilovaná. Chystám se přečíst si ji znovu, teď už jako dospělák, a jsem moc zvědavá, jak na mě v další etapě mého života bude působit.

GyttaOggová
19.02.2018 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších dětských knih, která mě přivedla k zájmu o fantasy. Jako dítěti mi příliš smutná nepřišla, smrt bratrů mi tehdy přišla pouze jako začátek dobrodružství. Dneska je to pro mě z pohledu rodiče jedna z nejsmutnějších ale pořád jedna z nejpěknějších dětských knížek.

SSTknihy
13.02.2018 5 z 5

Můj oblíbený příběh, který jsem četla až v dospělém věku a hned si ho zamilovala pro jeho zvláštní kouzlo, poetiku i přesah obyčejné dětské knihy. Vlastně ani nevím, jak bych na ni jako dítě reagovala. Přeci jen, příběh, kde hlavní hrdinové umírají hned na první stránce a stejnou cestou vyprávění i opouštějí, nepůsobí zrovna povzbudivě. Takhle se ale ke knize čas od času vracím a užívám si tu zvláštní atmosféru a lehce neklidný pocit, kterou příběh vyvolává.

Orange8knihomol
13.02.2018 3 z 5

Knihu jsme četli ve 4. nebo 5. třídě a byla to KATASTROFA. Spíše pro kluky:/

Dáma s hrnstjm
04.02.2018

Přečetla jsem před nějakým časem a pořád nevím, jak se ke knize vyjádřit... na mě, jako na dospělého člověka a rodiče, to bylo příliš drsné. Možná v jiné době a v jiné situaci bych byla z knihy taky nadšená jako jiní čtenáři. Bylo by krásné, kdyby se děti nedostávaly do situací, které řešili bratři v příběhu... a tím nemyslím fantasy dobrodružství. Nevím, třeba mi na tom všem něco uniklo, hvězdičkami nehodnotím.

Hania932
09.12.2017 4 z 5

Hezká knížka. Velmi hezký a fascinující příběh. :)

bosorka
04.12.2017 5 z 5

Krásná knížka. Fascinující příběh o statečnosti dvou bratrů, o bratrské lásce a porozumění.

trynitrix
11.09.2017 2 z 5

Pohádky mám ráda ale tohle ? Pro děti podle mě moc morbidní mno a já si aspoň splnila výzvu :-D