Boss Babiš

Boss Babiš https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356510/bmid_boss-babis-6Yo-356510.jpg 4 999 236

Boss Babiš je reportážní kniha o temném světe miliardáře a politika Andreje Babiše. Shrnuje, v čem je oligarcha Babiš nebezpečný, jak zbohatl, s kým se zapletl a co všechno ještě tají. Popisuje nejen jeho skutečný podnikatelský zrod a nemilosrdné praktiky v byznysu, ale přibližuje i jeho roli ve polosvětě kolem kmotrů Františka Mrázka, Tomáše Pitra či Radovana Krejčíře. Kniha je zčásti postavená na reportážích časopisu Reportér. Přináší však celou řadu novinek a dosud nepublikovaných informací, které tvoří zatím nejucelenější obraz oligarchy Babiše.... celý text

Vakalik
Vakalik
14.04.2020 4 z 5

Boss Babiš je kvalitní kniha. Chtěla jsem se dozvědět něco o pozadí AB, jeho počátcích, působení, chování, podnikání i motivaci pro do politiky. Kniha je čtivá, ale co se týče postav a událostí, mám pocit, že se v tom plně bude orientovat jen člověk, který se o politiku hodně zajímá.

hanavka
hanavka
05.04.2020 5 z 5

Skvělá kniha, čtivá, má spád, vše přehledně vysvětlené, mozaika poskládaná, člověk hltá stránky, na konci knihu s hlasitým 'žuch' zaklapne a pak už mu je jen nějakou dobu zatraceně zle od žaludku.

jfialova
jfialova
25.03.2020 4 z 5

Tak vzhledem k situaci bylo třeba přikročit k náročnější četbě, ať víme, kdo že nám tady teď vlastně téměř neomezeně velí. A jde z toho strach, protože ten člověk je evidentně všehoschopný a velmi schopný manipulátor. Obávám se, že koronavirus mu hraje velmi do karet a jeho marketingová sebranka je u vytržení. Kdeže je teď Unipetrol a Čapí hnízdo... Pro neekonomy je to náročné čtení, podle mě je celková náročnost popsaných machinací též důvodem, proč to AB vždy procházelo. Nedovedu si představit tým policajtů a státních zástupců, který by byl schopen kauzy zpracovat tak, aby se vůbec dostaly k soudu a tam to ustát proti armádě právníků Agrofertu. Koneckonců Čapí hnízdo to jasně ukazuje. Stále nepřestávám věřit, že se český národ probere a zažene AB a všechny jemu podobné do horoucích pekel. A že to bude brzo, aby nám tady vůbec ještě něco zbylo...

Ninjer
Ninjer
20.03.2020 4 z 5

Je to asi tak "hrozné", jak tušíte. Na rozdíl od třeba slavného Klusákova dokumentu Matrix AB se Kmenta snaží hlavně zmapovat Babišovu podnikatelskou a později politickou minulost (i když u něho je oboje provázané). Postupuje dost systematicky a vysvětluje čtenáři, na co všechno přišel. Velmi často se zdá, že má Kmenta hromadu nepřímých důkazů, podle kterých si můžeme tzv. selským rozumem dovodit "jo, takhle to bude". Ale u soudu by to nestačilo.

Kmenta fakta také různě komentuje a dodává jim ten lidský rozměr, kde vidíme, kolik času nad tím strávil a jak to pro něho muselo být těžké, když třeba viděl, jak se před jeho očima mění jeho oblíbené noviny MF Dnes nebo jak lidi skáčou na špek někomu tak bezohlednému. Blbý je, že díky rozklíženosti dnešní doby může Babišův fanoušek jednoduše říct, že si prostě Kmenta domýšlí nebo úplně vymýšlí...

Místy se Boss Babiš čte jako strhující thriller, ale občas, zvlášť v druhé půlce knihy, je důkladné rozkrývání Babišova byznysu dost náročné na čtení. Dostavila se u mě i nuda. Za to ale asi kniha tolik nemůže, jen je někdy těžké se v tom všem zorientovat. Ale možná může Boss Babiš sloužit jako referenční materiál. Možná by také pomohlo, kdyby byly občas přímo v textu fotografie, aby si čtenář mohl dosadit tváře ke jménům (je jich občas opravdu hodně a strohé popisy nestačí).

Celkově však působivá kniha, za kterou stojí obdivuhodná práce. Jo a kdo je teda Babiš? Podle Kmenty (a jeho mravenčí práce) kariérista posedlý byznysem, který zbohatl a vypracoval se díky nemorálním taktikám (kličky v zákoně, nefér konexe s nejvyšší politikou, zneužívání různých fondů...) a který se nejen že paktoval s komunistickou sebrankou před revolucí, ale který i nadále využívá všemožné bývalé STBáky a komunistické pohlaváry dnes ve svém byznysu, například ve své politické straně ANO.

Osm amorálních hovad z deseti.

anezka5057
anezka5057
17.03.2020 5 z 5

Pro lajka v politice těžké čtení, ale i tak rozhodně doporučiji. Je potřeba vědět, co se "tam" děje! Děkujeme panu Kmentovi a lidem, kteří se o to do podrobna zajímají a můžou pak dát šanci nahlédnout pod pokličku lidem, kteří nemají ani páru..

Horal123
Horal123
13.03.2020 4 z 5

Zajímavé, leč nepěkné čtení. Smutno je mi, smutno...

nebrouzdal
nebrouzdal
03.03.2020 5 z 5

Musím konstatovat, že to pan Kmenta napsal moc hezky. Ovšem v mém případě se asi kniha trochu minula účinkem. Myslím, že pokud je pravda jenom polovina z toho co se o AB tvrdí, je to naprosto neuvěřitelně schopný člověk a v kontextu toho mi vůbec nedává smysl, proč vstoupil do politiky. Ovšem je tam spousta jiných postav, které mě naprosto neuvěřitelně pobavily tím, co všechno jim prošlo. Například jedna paní z FNM. Opravdu to stojí za přečtení, část jsem poslouchal jako audioknihu, ta je taky moc dobrá.

bee88maja
bee88maja
25.02.2020 4 z 5

Chtěla jsem pochopit souvislosti a počátky zrodu ikony A. B. Jelikož jsem z generace, která zrod demokracie prožila v dětském věku a politické kauzy mne do roku 2007 skutečně nezajímaly. Po přečtení knihy se mi jeví alegorie s trojským koněm zcela vystihující. Schopnost manipulace se nedá A. B. upřít. Kniha je skvělá, to bez sebemenších pochyb. Bohužel je psaná složitěji a kontext v politických "čachrech" pochopí asi jen jedinci, kteří se politikou zabývají a mají o kauzách přehled. A těm, kterým by kniha mohla otevřít oči, tuto knihu bohužel nikdy neotevřou.

slunicko1958
slunicko1958
17.02.2020 5 z 5

Knížky Jaroslava Kmenty jsou zárukou kvality.
Věděla jsem většinu toho, kdo je a byl AB, ale šokující pro mě bylo zjištění, jak mnoho a jak dlouhých chapadel ta jeho chobotnice má. Nevím, jestli se dožiji, že celá tato chobotnice zmizí. Moc bych si to přála!
Knížka se musí číst pomalu a pečlivě, jinak se čtenář může v tom množství jmen a názvů lehce ztratit. Ale udělejte si čas a čtěte.

MonikaKutá
MonikaKutá
16.02.2020 5 z 5

Opravdu úžasná kniha, kterou by si měl přečíst každý, aby pochopil skutečné principy fungování současné a minulé politiky. Klobouk dolů, pane Kmento. O panu Babišovi jsem něco již věděla, ale zdaleka ne vše. Tato kniha to vzala doslova od podlahy. Takže se mi mé znalosti krásně sesumírovaly, doplnily a seřadily dle časové osy. Díky tomu mám konečně pocit, že se ve věcech ohledně Andreje Babiše orientuji.
Moc doporučuji 5/5

smardice
smardice
31.01.2020 4 z 5

Díky bohu dočteno! Komentářů tady bylo řečeno již dost, takže snad jen malá poznámečka: politika byla, je a vždy bude špinavá a hlavně v každém ohledu nespravedlivá.

janka.liskova
janka.liskova
29.01.2020 5 z 5

Tohle by si měli přečíst opravdu všichni!!!

Angie_Missfit
Angie_Missfit
26.01.2020 5 z 5

Velmi hutné čtení narvané informacemi a souvislostmi. Trpělivé skládání mozaiky Babišovy minulosti, která má vliv na současnost a mnoho vysvětluje, působilo chvílemi velmi tísnivě. Zásadní v knize jsou právě ty kontexty, které pomáhají pochopit provázanost minulého a nynějšího. Píděním se po Babišově minulosti autor předkládá čtenáři mrazivé počteníčko o divoké polistopadové "demokracii po česku", okolnostech privatizace, machinacích se státními zakázkami, přeměně rudých komoušů na velké "podnikatele", či domluvách v politických kuloárech, kde bylo možné dohodnout téměř cokoli. Na pozadí toho všeho autor ukazuje Babiše jako člověka, co za těchto podmínek prostřednictvím svých kontaktů postupně rozšiřoval svůj majetek, moc i vliv. Kmenta se snaží držet doložitelných faktů, informace ověřovat z více zdrojů, za knihou je nepochybně obrovský kus práce. Z mého pohledu precizní investigativní dílo se sociologickým přesahem.

akamasu
akamasu
03.01.2020 2 z 5

Samá spekulace!!!!!

Sova15
Sova15
03.01.2020 5 z 5

Další kniha od Kmenty. A další nářez. že Babiš není neviňátko, ale (jak to napsat slušně?), jsem věděla. Přesto mě dost věcí překvapilo. Oceňuji, že pan Kmenta "neplácá", vše má podloženo, většinou z více zdrojů.
Jen stále nechápu, proč Babiše někdo volí. To jsme slepí a hluší i v době, kdy se k informacím dá dostat. Docela se bojím, co bude dál. A těším- i netěším se na Rudého Zemana.

DK_Ronie
DK_Ronie
02.01.2020 4 z 5

Vlastne strasne smutna knizka. Casto se mi chtelo zvracet.

Berg1
Berg1
07.12.2019 4 z 5

Shrnutí reportáží Jaroslava Kmenty na téma Babiš, které dost pomáhá udělat si ucelený obrázek o tom, co je náš premiér zač - z jakého prostředí vychází a co mohou být jeho cíle. Líbily se mi závěrečné kapitoly, které jednotlivé kauzy dávají do kontextu a naznačují, že možná ani zdaleka nevíme celou pravdu. Za mě super, jednoduché čtení a toho, kdo toho člověka dobrovolně volí bez nějakého osobního prospěchu nechápu a to vůbec..

Sauerkraut
Sauerkraut
15.11.2019 5 z 5

Díky autorovi za jeho dlouholetý boj, který má smysl, i kdyby měl onen politik podporu 99%

lazarus
lazarus
27.10.2019 3 z 5

Nejde o hezké čtení a navíc informace v knížce obsažené jsou lehce spekulativní a lehce subjektivní z pohledu pana autora. I tak ovšem jde o nelichotivý obrázek pana premiéra naší země a je dobré vědět co nám to vlastně vládne za svoloč. I kdyby byla jen polovina pravdou, i tak jde o alarmující informace o prakticky nejmocnějším člověku u nás. Nebudu nic dalšího psát, databazeknih není web o politice a jako taková na něj ani nepatří. Obrázek ať si každý volič udělá sám. Tři hvězdy dávám za příliš jednostranný náhled pana Kmenty. O literárních kvalitách publikace radši nebudu psát nic. Ty spadají do těch tří hvězd též.
Když nad tím ted přemýšlím, možná by stačily hvězdičky dvě. Jde totiž o knížku jejíž životnost má smysl v rádiu maximálně pěti let. Poté už podobné informace nikoho zajímat nebudou. Není to knížka jež má v knihovně čtenáře "Literatury" smysl.

kape97
kape97
22.10.2019 4 z 5

Kniha je čtivá a velmi zajímavá. Hodila by se ale logičtější posloupnost, protože jsou části, ve kterých jsem se ztrácela.