Boj o první místo

Boj o první místo https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/38823/boj-o-prvni-misto-38823.jpg 4 594 47

Příběh třináctiletého Petra, který se díky výchově ve skautském oddíle stane vynikajícím a oblíbeným vůdcem třídy. 8.vydání.

RemiBlack
03.03.2019 4 z 5

2019/12
Přečteno v zájmu předsevzetí, že přečtu všechny knihy, co doma mám.
Hezká vzpomínka na Foglarovky. ;)

Mercatino
20.08.2018 5 z 5

Krásný kontrast mezi povinnou školní docházkou a rozvojem v skautském oddílu. Kniha je úžasným vstupem do duše chlapce, který bojuje o svou čest, jako nikdo jiný. Nebojuje jen o první místo s třídním frajírkem Rudou, ale také o místo ve světě, ve kterém chce sám zůstat mužem. Tato knížka zůstane krásnou vzpomínkou na dnešní krásný slunečný den.

Andrea81
17.06.2018 4 z 5

Velmi pěkná knížka o vztazích v kolektivu, i dnes je to velmi aktuální téma. Určitě doporučím svým synům, kteří se se stejnými problémy, bohužel, také potýkají.

myšanek
11.04.2018 5 z 5

Kniha je to překrásná je moje nejoblíbenější folarovka

PavelVl.
20.01.2018

Kniha se mi líbila. Dost Foglarovek jsem přečetl již za puberty, ale tahle se mi dostala do ruky až v dospělosti. Vypráví příběh Petra Solnara a jeho postupu v oblíbenosti ve třídě. Pojednává o tom jaký kdysi byl Petr a jak se z něj stává čestnější lepší člověk a to i díky skautingu.
Děj knihy se mohl odehrávat více v prostředí skautu, ale děj ve třídě bylo hlavním cílem knihy. Pan Foglar chtěl poukázat na špatné chování tamní mládeže a na to jaké dříve byly hodnoty: čestnost, poctivost, kamarádství, spravedlnost atd. Petr dříve, taky nebyl ideálním vzorem těchto hodnot, ale nebyl špatný člověk a tyto hodnoty měl v sobě. Kniha ukazuje se jak může člověk morálně vyspět a změnit se k lepšímu pokud sám chce a může svým dobrým chováním ovlivnit i některé další lidi , byť se jedná jen o jednoho jediného člověka může tak zapůsobit na ostatní.

Je mi s toho smutno, ale bohužel je to realita dnešní doby. Za svůj dosavadní život jsem byl součástí různých kolektivů. Zažil jsem takové chování jak ve škole tak i v práci, to, že ve většině kolektivu dobré a čestné chování není samozřejmé je smutné. To, že někdo se chce někam posunout a pomoct sám sobě na úkor ostatních a využívá při tom pomluv a nečestného chování a lezení do zadku jistých lidí ve svůj prospěch není v pořádku. Ve škole kdy člověk dospívá by se to dalo ještě „pochopit“ . Smutnější je ovšem to, že v dospělosti by měl mít člověk již více rozumu (jak se říká věkem dostává člověk více rozumu), ale asi to neplatí vždy a u všech: Někdo to má v sobě od mala někdo na to přijde později. Bohužel to špatné v některých lidech asi zůstává. Ti lidé škodí druhým, ale i sami sobě a ani o tom neví. (Jak se říká boží mlýny melou pomalu , ale jistě). Tím neříkám, že všichni lidé jsou špatní nebo já , že jsem ideální, vždy se najde několik čestných lidí s kolektivu , kteří jsou nezkažení, ale každý by se měl nad sebou zamyslet a snažit se řídit podle těchto hodnot. Tuto knihu a i jiné Foglarovky by si měl přečíst každý a zamyslet se nad tím a nad sebou.

danny_21
13.01.2018 4 z 5

Četnost, spravedlnost, poctivost, přímost a pravé kamarádství - to byly kdysi hodnoty, které něco znamenaly a pomáhaly díky Foglarovi utvářet chlapce v muže. Petr Solnar byl dalším z řady jeho hrdinů, díky nimž se mi tenkrát zdál svět světlejší - 85 %

ddkk
06.11.2017 4 z 5

Souhlasím s těmi, komu se Boj o první místo líbil nejvíce ze všech Foglarovek. I mně. A taky nevím proč...

Diegina
12.05.2017 5 z 5

Navzdory tomu, že jsem přečetla většinu foglarovek, tato z nějakého zvláštního důvodu zůstává má nejoblíbenější. Nedokáži doopravdy říct proč. Jen vím, že tuto knihu jsem si přečetla už nejmíň 6x (a to jednou i snad dva roky zpátky, i když to byla chyba, člověk tam v dospělosti čte mezi řádky i to, co tam nejspíš ani není, jako třeba to, že Petr měl šílený pubertální crush na Viktora :D), zatímco ostatní autorova díla max 2x. Prostě to je moje srdcovka.

pepa4081
01.05.2017 4 z 5

Velmi pěkná klasická Foglarovka. Velmi uspokojivé.

Lucissia
12.08.2016 5 z 5

Foglarovky mám zmáknuté všechny už v pubertě, ty nejlepší samozřejmě víckrát. Teď při třídění knih se mi zase dostaly do ruky, tak si dám sem tam repete. Boj o první místo je moc pěkně napsaná kniha, jiná než ostatní, líbí se mi, že je tam popsáno, jak to kdysi chodilo ve škole. Tímto je mezi foglarovkami vyjímečná a to jí dodává šmrnc. :-)

bubáček-B
23.05.2016 4 z 5

Hezká knížka, SUPER.

ajsigirl
27.10.2015 4 z 5

Pěkná knížečka, opět Foglar ukazuje svoje nadšení do povídek o chlapcích, kteří by měli být mrštní, vycvičení, slušní a ukáznění. Příběh se odehrává ve škole. Už na první stránce se představí hl. postava Petr Solnar, který nepatří zrovna mezi jedničkáře ve třídě. Naopak je to průměrný žák, který je rád že není ostatními šikanován a že je ,,tzv.neviditelný.. Ikdyž přitom touží aby byl obdivován a obskakován jako jeho největší nepřítel Ruda Lorenc. Chlapec, který bohužel pro pěst či nadávky na ostatní nechodil daleko. Ruda ubližuje a směje se všem ve třídě. Petr má dost šikany celé své třídy, která šikanovala spolužáka Lance. Ten byl chudý, neměla ani na jídlo a začal si vydělával tak, že za peníze se nechal mlátit a fackovat. Petr jako jediný se toho všem nezúčastnil, což se mu později přeci jen vyplatilo. V den, kdy se chlapec nevrátí do školy, je nemocen a nakonec odejde navždy se v Petru pohne vědomí, on jej sice neuhodil ale neudělal nic pro jeho záchranu a proto už nechce takovou třídu jako je právě ta jejich. Začne se zocelovat běháním, být spořádaný, závodil s časem i se sebou samým. Překonával své rekordy a i ve třídě si všimnuly jeho změny. Petr později vstupuje do Junáka, a stává se obdivem celé třídy. Při příchodu nového učitele, který už nebyl lhostejný k tomu co se ve třídě děje uspořádal hlasování o zástupce třídy. Petr tento boj vyhrává a s třídou se dějí další velké změny. Knížka se hodně podobá knížce Když duben přichází, která mně zaujala ještě o trochu více a proto dávám 4 hvězdičky. Jinak stejně doporučuji k přečtení! Pěkné čtivé, jako všechno od Foglara!

choze
23.06.2015 2 z 5

Jedna z prvních foglarovek. První polovina popisující mikrokosmos jedné školní třídy ve 30. letech a soupeření hlavního hrdiny Petra s falešným ideálem Rudou je zajímavá a důrazem na školní prostředí pro Foglara netypická. Druhá polovina, kde hrdina vstoupí do skautu, setká se tu s typickým foglarovským klukem-ideálem Viktorem a jeho život se naplní, již jede v tradičních kolejích, ale bohužel - jak je u Foglara zvykem - ztrácí na ději ve prospěch popisu skautských rituálů a her. Pokud se vám líbila víc první školní polovina, doporučuju Když duben přichází, který se výjimečně odehrává ve škole celý, ta druhá skautská připomíná nejvíc pozdější Pod junáckou vlajkou.

Luccy78
19.06.2015 5 z 5

"Buď čestný a nesmlouvavý. Buď spravedlivý a dobrý, poctivý a přímý. Buď mužem!"
Tato slova vystihují celý příběh. Nádherná kniha.

Pepek24
18.12.2014 4 z 5

Moje oblíbená hlavně běžecký souboj s lokomotivou pecka i ve třiceti :-) (ach ta nostalgie.....)

Ája27
19.11.2013 4 z 5

Moje první foglarovka, ve své době a mých +- jedenácti letech čtivá. Rozhodně doporučuji! Možná trochu laciným způsobem formuluje, co je správné a špatné a tím se jednoduše snaží formovat osobnost čtenáře.

valda
11.09.2013 3 z 5

Kniha obsahuje takové dvě části spojené postavou Petra Solnara. V první se Petr snaží překonat oblíbeného, ale vychytralého spolužáka Rudu Lorence, a ve druhé se přihlásí do skautského oddílu, kde zase pozná skauta Viktora. Vše je sice dost ploché a vypravování o tom, co se děje ve skautu je trochu moc agitka. Ale třeba nápad špatného vzoru Rudy, jemuž Petr trochu závidí. Který je nahrazen správným vzorem Viktorem, aby pak Ruda zmizel ve vnímání Petra někam úplně do pozadí, mi přišel zajímavý. A za partu Zabíječů a Umrlčí masku, prostě musím dát hvězdičku navíc :-)

Lady Dracula
20.06.2013 5 z 5

Tuhle knihu mám hrozně ráda, ačkoli je plná všech možných klišé:)

estelina2300
09.06.2013 5 z 5

Jedna z mích nejoblíbenějších.

tyzik.cejka
04.06.2013 3 z 5

po Rychlých Šípech moje první Foglar kniha je dost zábavná až se pak se to začne točit kolem skautů a to se stává kniha hodně slabá přesto dobré počtení pro děti jako všechny Foglarovky tak od 10 let dívky dejte to radši klukům