Bohovia a hrdinovia antických bájí

Bohovia a hrdinovia antických bájí https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/165346/bmid_bohovia-a-hrdinovia-antickych-baji-XE0-165346.JPG 5 188 27

Encyklopédia antickej mytológie pre mladých čitateľov. Vyše 8000 hesiel a 2000 postáv, spracované podľa dobových antických prameňov počnúc Homérom a Hésiodom až po Vergília a Ovídia. Druhé doplnené vydanie.

Lessana
07.04.2016 5 z 5

Užitočná príručka, keď si človek potrebuje osviežiť pamäť, prípadne sa čo-to podozvedať.

yenda1
18.02.2016 4 z 5

Co se týče jmen, svazků rodinných, příběhů o tom kdo, kde s kým,proč a jak jsou antické báje slušný šmodrchanec. Kam se hrabou mýdlové opery z ulic a růžových zahrad. Proto mi na hromadě s Metamorfózami, Thegonií apod. nechybí ani Zamarovský. Je to takové to čtení na pár minut, když projdete kolem své knihovny.

tatjana1737
02.10.2015 5 z 5

Knihu jsem prachsprostě ukradla mamince z knihovny a pořád se z té krádeže tetelím a těším. Jedná se o slovníková hesla bohů a hrdinů, kteří se objevují v bájích antického Řecka a Říma, přičemž mnohá z hesel obsahují i obrazový doprovod vyobrazení příslušného Boha/hrdiny v dílech světového malířství a sochařství. Přestože jde o slovník, Zamarovský píše jednotlivá hesla čtivě, poutavě a s vtipem. Proto kolikrát po knížce sáhnu i jen tak, kdy nemám co číst a mám chuť se ponořit do řecké a římské mytologie. Hesla jsou sice stručná, ale obsažná a člověk se o osudech jednotlivých bohů/hrdinů dozví mnohem více, než kolik lze vyčíst z různých knižních zpracování či vidět ve filmových adaptacích mýtů. Stejně jako autoři jiných komentářů, i já jsem na knížku narazila jako děcko a i díky ní jsem si zamilovala antiku. Nicméně dílo doceňuji až nyní. Také musím podotknout, že když jsem v pubertě sledovala seriál Xena, který je kompilací nejen řeckých mýtů, ale tvůrci do něj postupně nasázeli i reálné historické postavy (i když dosti anachronicky - Xena měla styk s Caesarem, ale sama je biologickou matkou Solóna... a to už nemluvím o Keltech a starověké Číně ;-)), domnívala jsem se, že kupa dějových linií a postav je také autorskou licencí - proto jsem byla velice překvapená tím, že mnoho postav jsem nalezla i v Zamarovského slovníku a že první díly opravdu mají tendenci "popularizovat" antické mýty :-).

Malonida
28.05.2015 5 z 5

Vďaka tomu, že som na túto knihu narazila ešte v detstve v dedovej knižnici mám dodnes záľubu a aspoň minimálny prehľad v náboženstve Grékov a Rimanov antiky. Ku knihe sa minimálne raz do roka vraciam, či už kvôli príprave na skúšku, alebo len tak zo zaujímavosti a osvieženia si vedomostí. Pre mňa osobne jedna z najužitočnejších kníh.

Koka
23.05.2013

Prvá kniha, ktorá mi v detstve poodkryla antiku. Slovník bohov a hrdinov Homérových básní, ktorý je na konci, dodnes využívam, keď zabudnem, kto bol s kým v akom príbuzenskom vzťahu.
Kapitolu Poklad kráľa Priama Zamarovský končil slovami: "Dnes je tento poklad majetkom nemeckého ľudu a čo z neho po druhej svetovej vojne zostalo, opatrujú Štátne múzeá v Berlíne ako jeden z pokladov všeľudskej kultúry." (Mladé letá, 1976). Vtedy ešte nevedel, čo sa celý celý svet dozvedel až v roku 1994, že Priamov poklad sa stal vojnovou korisťou sovietskych vojsk a bol z Berlína bezprostredne po dobytí mesta odvezený do depozitárov Puškinovej galérie v Moskve a tam zamknutý "na sto západov".

Tento komentár samozrejmě nepatrí sem, ale k Zamarovského knihe Objavenie Tróje. Pri vkladaní som sa splietla, a tu je výsledok ! :-/

Yarwen
24.02.2013 3 z 5

Kniha obsahuje abecední seznam bohů a hrdinů, ke každému z nich pak stručný popis jejich role a skutků ve světě řeckých a římských bájí, včetně slavných událostí. Nechybí specifikace předků, ze kterých pocházejí - tímto způsobem se od kterékoliv postavy čtenář dostane až k ekvivalentu Adama a Evy (zde bohyně Gaia a Úran).

WEIL
03.09.2011

Jde jen o stručný zápis slavných bájí a nápadů Bohů.