Bílý Den

Bílý Den https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21199/bmid_bily-den-H2Y-21199.jpg 4 197 33

Londonův slavný dobrodružný román o Bílém Dni, hrdinovi Aljašky z prvních let zlaté horečky, je zanesen do doby před velkým objevem zlata na Klondiku, kdy zprávy o slibných nalezištích přivábily na sever neohrožené průkopníky a zlatokopy, tuláky a dobrodruhy, zvyklé drsnému životu. Jako jeden z prvních přišel mladý zlatokop Bílý Den, který se stal legendární postavou Aljašky. Dokáže během krátké doby přepravit poštu přes sněhové pláně, vytušit zlato, kde ještě nikdo nehledal a najít zatím neznámé způsoby, jak zlato dobývat ze země. Jack London zachytil stejně barvitě jako severskou přírodu prostředí nových amerických měst, především San Franciska, ale k divoké nespoutané přírodě se vrací znovu a znovu, stejně tak jako jeho hrdina, když pochopí, jaká hra se hraje ve městech a jakou cenu za ni člověk platí. Londonův román není tedy jen nejčtenějším příběhem zlatokopeckých let, ale i slavnou knihou o návratu k přírodě a prostému životu.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: , Svoboda

Burning Daylight , 1910

Knišíl
19.09.2016 3 z 5

Četl jsem od Londona už lepší knihy, ať už po obsahové nebo formální stránce. Vyzdvihuji především hlavní myšlenku díla i přesto, že děj není moc uvěřitelný (viz. super muž Bílý den) a sloužil jen jako jakýsi prostředek k hlavnímu tématu.

Kabátice
12.07.2016 4 z 5

V tomto díle jde o obrovské životní skoky člověka, který se, z drsného přírodního muže, majícího psí spřežení, čest a silnou vůli, promění v drsného nelítostného milionáře a poté co se zamiluje, se zase vše obrátí. Zní to šíleně, nicméně kontrasty mezi klidnou krásnou přírodou, uspěchaným rostoucím městem, rozdíly mezi lidmi a kritika zbohatlíků, dělají z knihy velmi zajímavé čtení.

Marla
16.03.2016 4 z 5

Ve stromech stoupala míza a bublání drobných potůčků bylo den ze dne zvučnější, jak se zamrzlá země probouzela k životu. Řeku však poutal krunýř ledu. Zima jej ukovávala příliš dlouhé měsíce a nic jej nemohlo tak snadno rozrazit, ani blesk a hrom jara. Cvrčkové začali drnčet a stále víc husí a kachen přelétalo oblohou. Desátého května se ledy na řece Stewart s ohromným rachotem a praskotem odtrhly od břehu a o metr vystoupily. Ale neodplouvaly po proudu. Nejprve se musí prolomit a hnout dolní Yukon až u ústí řeky Stewart....To je Aljaška a drsná romantika divoké přírody, to je Bílý Den a Jack London.....

IYv
02.03.2016 5 z 5

první kniha, o které jsem nahlas referovala. Pochvala a hodnocení mého učitele mě popostrčily k tomu, více o knihách přemýšlet a nenechat se strhnout obecným míněním a laciným filmovým přepracováním.
Jack London a jeho hrdinové - mládí a dychtivost!

TaLu
04.02.2016 4 z 5

Četla jsem opravdu dávno, pamatuji se, že se mi líbila celá kniha a že jsem měla tenkrát v době svého mládí trochu problém s tím, jak se rozhodl hlavní hrdina v závěru knihy. Nu a protože si ten závěr pamatuji, a protože mezi tím přečtením a současností plynul i můj životní čas, musím napsat, že teď jeho rozhodnutí chápu mnohem víc.
I když - na druhou stranu, jsme jako člověkové tak trochu nepoučitelní a rozhodně i já si myslím, že mít najednou nějaké to bohatství by nemuselo znamenat zároveň i ztrátu hodnot. - Ale to já asi nikdy v životě řešit nebudu muset :o))

qwill
25.01.2016 5 z 5

kousek z knihy:
"Není to směšné, běhá-li někdo po světě s kovovými prstýnky na kloubech a s velkým kyjem v ruce a rozbíjí lidem hlavy a olupuje je o peníze tak dlouho, až si nadělá velikou hromadu peněz, a potom se začne kát ze svých skutků a začne zase běhat po světě a obvazovat hlavy, které rozbili druzí lupiči? Řekněte sama. Nic víc konání dobra s penězi neznamená. Co chvíli některému lupiči změkne srdce a on začne najednou jezdit s ambulancí. Tak to udělal Carnegie. Rozbíjel hlavy v zuřivých bitvách v Homesteadu, byl pravým rozbiječem hlav ve velkém, přepadl a oloupil obětní beránky o několik stovek milionů, a teď běhá a trousí jim ždibíčky zpátky. Směšné? Řekněte sama.“

woodward
22.11.2015 3 z 5

Kdyby tohle vyprávění skončilo na Aljašce, dal bych všechny hvězdičky. Ale ta limonáda o milionáři a jeho sekretářce už byla fakt navíc.

dris
15.09.2015 3 z 5

Bílý den by udělal lépe jak pro sebe tak i pro čtenáře, kdyby zůstal na Aljašce a vůbec neodjížděl do San Franciska a tam nepotkal Didu.

kamibe
06.06.2015 5 z 5

Protože jsem Londonovy knihy četla už dávno, tak jsem se sem doposud vůbec nedostala. London byl můj ikonický autor. Bílý den byl v mých očích takový muž, kterého bych si byla přála poznat naživo především v té syrové přírodě.

Pawlisman
19.09.2014 5 z 5

Krásná a možná málo doceněná Londonova kniha. První část krásná příroda a ryze dobrodružná, v druhé polovině se ocitáme ve městech, v businessu a socialista London upřímně kritizuje buržoazní prostředí. Vše velmi čtivé a obohacující. Top 5 London.

Disease
07.08.2014 4 z 5

Tahle kniha mě zaujala hlavně společensko-kritickou rovinou, ta dobrodružná část sice v pohodě, ale teprve po odjezdu na Východ to začne být zajímavé.

Hřibče
10.06.2013 3 z 5

První část knihy, kdy se děj odehrává na Aljašce, se mi moc líbila, bohužel druhou část, kdy se hlavní hrdina odstěhoval do Ameriky a užíval si svého bohatství, jsem dočetla spíše ze setrvačnosti.

janacheca
29.09.2011 3 z 5

Dobrý román s dobrým koncem (alespoň pokud návrat k přírodě a základním lidským hodnotám považujete za správnou životní cestu). Stojí za to se k němu vrátit, třeba cestou vlakem a nebo když o dovolené prší.

Aljaška zlatokopectví

Jack London