Bílá Voda (limitovaná edice)

Bílá Voda (limitovaná edice) https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/509778/bmid_bila-voda-limitovana-edice-Iep-509778.jpg 4 2614 562

Literární událost v limitované edici s ilustracemi Jaromíra 99 Snad o žádném románu českého autora se v posledních letech nemluvilo tolik jako o dlouho očekávané Bílé Vodě Kateřiny Tučkové. Výpravná limitovaná edice jistě potěší všechny čtenáře této autorky, ale její provedení ocení také knižní nadšenci se smyslem pro design. Román nově doprovázejí černobílé ilustrace Jaromíra 99, který se ve své tvorbě opakovaně vrací do rodného prostředí Jesenicka a Rychlebských hor. Nikdo jiný nedokáže zachytit atmosféru zapomenutého kraje s pohnutou minulostí tak působivě jako on. Kniha vychází v celkovém nákladu 2 500 kusů. Bílá Voda. Pustá vesnice skrytá ve stínu pohraničních hor, kam kdysi přicházely zástupy poutníků vyprosit si pomoc u zázračné sošky Panny Marie. Dnes sem přijíždí Lena Lagnerová, aby se zde skryla před svou minulostí. Namísto kláštera s početnou řeholní komunitou tu však najde pouze několik řádových sester, vedených svéráznou řeholnicí Evaristou. Ta přišla do Bílé Vody o poslední zářijové noci roku 1950, kdy komunistický režim odvlekl v rámci Akce Ř všechny řádové sestry do sběrných klášterů. Stejně jako všechny řeholnice byla nasazena na nucené práce a k tomu vystavena i ponižování v komunistickém kriminálu. Evaristini věznitelé však její vírou ani věrností řeholi neotřásli. Naopak. Pouze v ní upevnili odhodlání se jim postavit. S tím však přišla nutnost postavit se i režimu zaprodané církvi… Lena, probírající se písemnostmi bělovodského kláštera, však brzy zjišťuje, že tím Evaristin dramatický příběh pouze začíná, a záhy také pochopí, že démoni obcházející minulost místních řeholnic nezmizeli, a navíc jsou součástí i jejího vlastního osudu.... celý text

stanislav0373
06.11.2023 4 z 5

Za mě perfektní kniha na tyto dlouhé večery, které si po podobném čtení přímo říkají. I když se nejedná o literaturu faktu, ale o román (což správně autorka zmiňuje hned na začátku), je příběh ve značné míře uvěřitelný. Prolínání nedávné minulosti s událostmi od padesátých let, doplněn dobovými texty a korespondencí, čtenáři nádherně dokreslí celou dobu a vývoj v Československu.

Během čtení ve mě kniha vyvolala mnoho různých emocí a stavů: smutek, beznaděj, vztek, ale i naději, úsměv a překvapení. Osobně si myslím, že je to spíše kniha pro ženy, nicméně svou zajímavostí může sednout komukoliv.

annihilation
31.10.2023 1 z 5

Kapající voda nevydlabává kámen silou, ale trpělivostí. A tahle voda vás za sedm set stran bílého šumu trpělivě ubije. Neumím si vybrat, co je horší: Vyumělkovaná angažovanost, na kterou mohou všichni jen kývat, nebo plytký příběh lacině stvořené hlavní postavy? Únavné pasáže psané v korespondencích či mdlých článcích, nebo nepřirozenost prostředí románu a vedlejších postav? Nebo jen fakt, že se tenhle brak skrývající se za tunou pozlátka donutíte přečíst až do úplného konce?

mila2411
30.10.2023 5 z 5

Sqělé! Za mě naprostá bomba! Báječná kniha! Od začátku do konce skvělé čtení, výborně dělené na různé formy vyprávění. Styl "doku-drama" se mi hrozně líbil už u "Bohyní" a tady to opět báječně zafungovalo. Za měj jedna z NEJ knih (nejen) pro rok 2022.

Skodinka89
30.10.2023 3 z 5

Neutrální postoj ke knížce.

*Některé kapitoly byly opravdu zdlouhavé

VěraČamková
28.10.2023 3 z 5

Velmi náročné čtení, na které jsem si musela vyhradit hodně času. Téma se samozřejmě nedá "vecpat" do tenké knížky, ale v dnešní době přečíst poctivě téměř 700 stránek, je těžké. Žítkovské bohyně tato kniha rozhodně nepřekonala.

ivzu77
25.10.2023 5 z 5

Další perla z ruky skvělé české spisovatelky KT. Je pro mne obdivuhodné, že se knize věnovala 10 let, vše chtěla poznat, vyzkoušet na vlastní kůži, práce na knize byla sběratelskou a badatelskou prací a ještě navíc to usadit do románového děje a udělat ten příběh zajímavý pro běžné čtení, to je pro mne kunšt.
Téma je to těžké, osudy kruté, doba nemilostrdná, ale VÍRA HORY PŘENÁŠÍ ....
A i ve slově BEZNADĚJ - NADĚJE JE ....

ZuzziŠ
17.10.2023 5 z 5

Nejdřív jsem si četla recenze ke knize, a pak knihu samotnou.
Takže milí kritici.
S textu nevyplývá, že by Lena vždycky v pravý čas kápla na správný text.
Autorka se historií nechala inspirovat, jak, sama píše v závěru - nepovažuji za vhodné její slova opisovat a tvářit se, že jste objevili Ameriku.
Že se v různých dobách mluvilo a psalo odlišně je fakt, ale pokud vás toto trápí...
Že ale nikomu z vás nevadil pojem "děcko" místo "dítěte", to je mi záhadou.

To je totiž moje jediná výtka.
A všem budoucím čtenářům doporučuji počítat s tím, že historie je drsná, a když si o ní přečtete, může se stát, že se budete muset chvíli dívat do zdi a vydejchat to.

azur
06.10.2023 5 z 5

Bílá Voda od Kateřiny Tučkové mi přišla jako geniální dílo. Už jen fakt, že autorka knize věnovala deset let je pro mě fascinující. Dozvěděla jsem se zajímavá fakta a často jsem byla šokována novými a novými informacemi a situacemi v ději. Nikdy předtím jsem se vlastně nezamýšlela nad tím, jak vypadalo křesťanství u nás za dob komunismu a i proto knihu hodnotím kladně. Sice někoho může odradit skoro 700 stran, ale děj je zajímavý a čtení tak odsýpá. Stala se také výhercem Státní ceny za literaturu v roce 2022.

LenkaKa
02.10.2023 5 z 5

Uf, tak jsem to přečetla. Autorka každopádně skvěle píše. Některé pasáže ohledně církevních věcí pro mě byly trochu zdlouhavé. Ale ta kniha ve mě vyvolávala různé emoce a přemýšlela jsem o těch věcech. Nejsem věřící a tyhle věci jdou úplně mimo mě, přesto mě to hodně zajímalo.

BarboraSalome
30.09.2023 4 z 5

(SPOILER) Velké díky patří paní Kateřině Tučkové, za to že, se chopila tohoto tématu. Je skvělá vypravěčka. Čas věnovaný tomuto dílu nebyl marný. Co mi vadilo, bylo napravení tolika postav. Pro mě je to těžko uvěřitelné, to naprosté polepšení všech hříšných ženských postav. Odpuštění chápu, ale v takové míře... Za přečtení rozhodně stojí. Těším se na další knihu od paní spisovatelky.

adelče
30.09.2023 4 z 5

Přečetla jsem jedním dechem, přesto nakonec dávám jen 4/5. Osobně mi trochu vadilo prolínání fikce a historických reálií (častým společníkem mi byl při čtení google), ale strhávám hlavně za to, že dějová linka, zvraty, vývoj některých postav a vztahové propletence postupně ztrácely na uvěřitelnosti a (alespoň na mě) působily totálně překombinovaným dojmem. Nicméně téma je to neuvěřitelně silné a neprávem opomíjené, takže dílo považuji za záslužný počin a doporučuji k přečtení.

LeserDe
30.09.2023 5 z 5

Mrzela mě jen jedna věc, že kniha není další, tak ráda, bych s těmi postavami žila dál. Skvěle napsané.

luckavarg
28.09.2023 4 z 5

Půl knížky bylo pro mne utrpení, skoro dva měsíce jsem se nemohla začíst. Literatura faktu pro mě nebude. Ale v druhé polovině jsem nevycházela z údivu. Ta mě bavila mnohem víc. Spisovatelka je jedna z mých velice oblíbených, jsem ráda, že jsem knihu dočetla až do konce

Kopretina_aku
25.09.2023 5 z 5

Přes rok mi ležela v knihovně a pořád jsem čekala, až uzraje čas. Čas na to se do ní ponořit a užít si ji. A jsem ráda, za ty hodiny a dny, co jsem jí ze svého času věnovala. Přiznávám, byly těžkopádné pasáže, které mě nebavily a to vesměs vsuvky jako jsou zápisy a usnesení, ale přečetla jsem poctivě každou stránku. Kateřina Tučková má tak bohatý jazyk, že je bezpochyby jednou z nejtalentovanějších spisovatelek a umí se věnovat tématu, o kterém nikdo jiný nepíše. Přesto už to bylo moc zdlouhavé a určitě by knize neuškodilo, kdyby se některé věci nerozebíraly zbytečně pořád dokola. Občas jsem měla pocit, že víc než o román, už jde o badetelskou práci.

ahinK
25.09.2023 3 z 5

Autorka by se měla rozhodnout, jestli píše román nebo literaturu faktu.
Román bych zkrátila alespoň na polovinu...vše, co v této bichli bylo sděleno, lze popsat v románových zkratkách, mělo by to spád a dějové zvraty, které čtenáře neunudí.
A faktografická literatura je oproštěná od fikce, o kterou její čtenáři vůbec nestojí a mohl by to být velmi povedený a žádaný titul.

Vrbická1999
21.09.2023 5 z 5

Knižní skvost, kterým jsem se prokousávala skoro tři týdny (na mé poměry je to dlouho). Bezmála 700 stran opravdu těžkého tématu. Já si však užívala každou větu, každé slovo. Tato knížka dostala četné místo v mé knihovně a myslím si, že si jí za deset let přečtu s chutí znovu. Kateřina Tučková je opravdu PANÍ spisovatelka.

boticelli
14.09.2023 5 z 5

Mohlo (mělo) by zaujmout ty, co nostalgicky se slzou v oku vzpomínají na rohlík za čtyřicet halířů ale před zvěrstvy komunistů u nás zavírají oči.
Rozum zůstává stát, co dokáže člověk člověku způsobit za bolest a bezpráví ve jménu totality.
Tučkovou mám rád za výběr témat, ženských témat.

Ema22
11.09.2023 5 z 5

Před lety jsem vzala do ruky Žítkovské bohyně, a nemohla se začíst. Zřejmě měla být mou první knihou od Kateřiny Tučkové Bílá voda. Čtivá, nesmírně zajímavá námětem i zpracováním, promyšlenou kompozicí. Pomohla mi mnohem lépe nahlédnout do osudu řádových sester, jejich rutiny, hodnot, pochroumaných osobních osudů, které je mnohdy přivedly na novou životní cestu. Chvílemi jsem četla, chvílemi poslouchala audioknihu. Upřímně doporučuji.

Schary
09.09.2023 4 z 5

Zajímavý námět, kniha čtivá, postavy velmi dobře vykreslené. Někde az nerealistické náhody a příhody, které provazi hlavní hrdinky a ty trochu příběh degradují. Škoda, že kniha nesleduje osud skutečné osoby...

martinas82
30.08.2023 1 z 5

Po dlouhé rozvaze s knihou končím na straně 415. Asi nejsem "krevní skupina" autorky. Pro mě zdlouhavé a nezajímavé čtení. Dávala jsem tomu pořád šanci s nadějí nechat se vtáhnout do děje,bohužel se tak nestalo