Bílá Voda (limitovaná edice)

Bílá Voda (limitovaná edice) https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/509778/bmid_bila-voda-limitovana-edice-Iep-509778.jpg 4 2657 2657

Literární událost v limitované edici s ilustracemi Jaromíra 99 Snad o žádném románu českého autora se v posledních letech nemluvilo tolik jako o dlouho očekávané Bílé Vodě Kateřiny Tučkové. Výpravná limitovaná edice jistě potěší všechny čtenáře této autorky, ale její provedení ocení také knižní nadšenci se smyslem pro design. Román nově doprovázejí černobílé ilustrace Jaromíra 99, který se ve své tvorbě opakovaně vrací do rodného prostředí Jesenicka a Rychlebských hor. Nikdo jiný nedokáže zachytit atmosféru zapomenutého kraje s pohnutou minulostí tak působivě jako on. Kniha vychází v celkovém nákladu 2 500 kusů. Bílá Voda. Pustá vesnice skrytá ve stínu pohraničních hor, kam kdysi přicházely zástupy poutníků vyprosit si pomoc u zázračné sošky Panny Marie. Dnes sem přijíždí Lena Lagnerová, aby se zde skryla před svou minulostí. Namísto kláštera s početnou řeholní komunitou tu však najde pouze několik řádových sester, vedených svéráznou řeholnicí Evaristou. Ta přišla do Bílé Vody o poslední zářijové noci roku 1950, kdy komunistický režim odvlekl v rámci Akce Ř všechny řádové sestry do sběrných klášterů. Stejně jako všechny řeholnice byla nasazena na nucené práce a k tomu vystavena i ponižování v komunistickém kriminálu. Evaristini věznitelé však její vírou ani věrností řeholi neotřásli. Naopak. Pouze v ní upevnili odhodlání se jim postavit. S tím však přišla nutnost postavit se i režimu zaprodané církvi… Lena, probírající se písemnostmi bělovodského kláštera, však brzy zjišťuje, že tím Evaristin dramatický příběh pouze začíná, a záhy také pochopí, že démoni obcházející minulost místních řeholnic nezmizeli, a navíc jsou součástí i jejího vlastního osudu.... celý text

petrarka72
22.05.2022 5 z 5

Vynikající čtenářský zážitek. Román v nejlepším slova smyslu o jinakosti, ženách, víře, zázracích, bolesti, (bez)naději a plynutí času. Množství faktů o vztahu církve a státu od let padesátých do současnosti, o totalitě pohledem věřících a jejich pastýřů/ pastýřek, skrze zápas vymyšleného (přesto věrohodného) řádu Anežčiných panen o existenci a právo na sebeurčení, cestu Leny ke světlu a mnohohlasé evangelium. Kateřina Tučková zraje jako víno...

Marčullkas
22.05.2022 5 z 5

Pořád mnou příběh rezonuje.

LuckaH2
21.05.2022 5 z 5

Takhle kniha ve mě bude dlouho. Silný příběh o cirkvi, víře, odvaze... Ráda bych se tam někdy jela podivat. Co dokázali komunisti dělat s někým jen proto, že věřil v Boha, je síla. Příběh Leny mi připomínal Hanisovou, a dal knize další rozměr. Za mě skvělé. Občas těch zpráv, hlášení atd bylo moc, ale i tak uteklo na 700 stran rychle

ivunk
21.05.2022 5 z 5

Právě jsem knihu dočetla a opravdu musím souhlasit - je jedna z NEJLEPŠÍCH knih které jsem kdy četla. Napsáno krásným jazykem. Děj ubíhá velmi rychle a než se naději jsem na konci. Poslední třetinu jsem sice četla delší dobu, ale bylo to tím, že nebylo tolik času na čtení. Mám novou práci a tak toho volného času bylo méně. Kateřina Tučková umí opravdu vtáhnout do děje. Kdybych věděla o čem všem bude tento román asi bych si ho nekoupila, protože bych se tohoto tématu bála, nicméně jsem ráda že jsem sáhla na jistotu. Autorka umí skvěle popsat postavy i prostředí. Vůbec mi nevadilo střídání časové linie, všechno do sebe krásně zapadá a postupně dává smysl. Navíc jsem získala další nový náhled na církev jako instituci. Neodvažuji se cokoliv, co se skutečně událo, hodnotit. Vím že román je vystavěn na skutečných událostech a bude ve mně dlouho rezonovat. Jsem ráda, že máme tak skvělé spisovatelky v dnešní době. Především (pánové prominou) jsou to ŽENY, které píší o velmi těžkých tématech, tak aby se čtenáři dostaly pod kůži. Jsem opravdu vděčná za krásný čtenářský zážitek a všem DOPORUČUJI!!!

konicekbily
21.05.2022 4 z 5

Kniha se zabývá pro čtenáře velice zajímavý tématy - u nás často dosud opomíjenými: vztah státu k církvím a vztahem k ženám - jednak vztahem církve k ženám a také vztahem společnosti k ženám za minulého politického zřízení. Ohromné úsilí badatelky! Někdy se mi zdálo, že chce své úsilí "prodat na trhu" a tak mi té vědecké a dokumentační práce připadá až moc a má to vliv na celkový dojem z knihy a mě to vyrušovalo při čtení. A tak se může stát, že tento nepoměr mezi vědeckou či dokumentační studií a románem bude dalším čtenářům vadit. Další knihy autorky si přečtu.

dagmar7365
21.05.2022 3 z 5

Dočteno a pocity mám spíš rozporuplné. Román je čtivý, Kateřina Tučková umí psát, to už ukázala ve svých předchozích knihách. Ale že by to byla nějaká pecka, to nemohu říct. Takový "instantní román z prášku": vezměte osudem zkoušenou ženu v krizi středních let, rodinné trauma a tajemství, pohnutou dějinnou událost, zapadlý kout ČR, zamíchejte a servírujte po vrstvách.
Moc ráda bych položila Kateřině Tučkové otázku, proč tu knihu napsala, jaký měla motiv. Všude v rozhovorech i na začátku a na konci knihy vysvětluje, proč si některé postavy zcela vymyslela, proč se kniha točí kolem nikdy neexistujícího řádu...jasně, chápu. Ale proč to tedy zasadila do existujícího kláštera? Proč si tedy nevymyslela celý nový místopis. Pokud může poutní místo Mariahilf stěhovat, jak potřebuje, proč se tedy neinspirovala realitou a nevymyslela zcela originální prostředí. Jak mohu jako čtenář poznat, čemu věřit a co je její spisovatelská invence? Osud řeholních sester je sám o sobě natolik silné téma, že není potřeba si něco víc vymýšlet.
Myšlenka, kdy se prolínají různě psané kapitoly je zajímavá. Střídání současnosti, zápisků z deníku, dopisů a jiných úředních listin je zajímavé, ALE. Opravdu by si někdo psal deník tak, jako sestra Tobia? Opravdu by se dochovaly tajné dopisy a válely by se jen tak v pracovně?
Autorka na románu pracovala 10 let, 3x jej přepisovala a možná té snahy bylo až moc. Ta potřeba, aby vše do sebe zapadlo, každý střípek v mozaice byl dokonale zaplněn a když to nešlo přirozeně, tak si vypomohla božím zázrakem, vytvořila postavu, která to vše uzavřela. To bylo na mě až moc.

Val
20.05.2022 5 z 5

Padesátá léta ... Léta , kdy se poválečná euforie měnila spoustě lidí před očima v trosky snů .
Nejinak tomu bylo i u řádových sester , které byly jako podvratné živly odklizeny do internačních klášterů. Jeden z nich je i v Bílé vodě ...
Nelehké čtení o těžké době totalitního bezpráví , které ve vás zanechá trpkou pachuť bezmoci. Výborně zpracované . Smekám .

Ellesime
20.05.2022 4 z 5

Klobouk dolů před prací, kterou autorka odvedla. Nedovedu si ani přestavit, kolik bádání, hledání a zkoumání musela podniknout... Přesto z této knihy nejsem tak odvázaná, jak bych asi měla být. Jedná se o první knihu, kterou jsem od Tučkové přečetla a wow efekt se prostě nedostavil. Nevadily mi vsuvky v podobě deníkových záznamů, lejster, zápisů ze schůzí apod., protože navazovaly na děj. Přesto si myslím, že kdyby tam nebyly v takovém množství a délkách, ději by to prospělo. A mám na mysli především různé zápisy ze schůzí, soupisy řádů a úřední dokumenty. Oproti tomu evangelia byla bezvadný způsob, jak se dozvědět víc o ostatních postavách, jejich životě, myšlenkách a pohnutkách. Celé to však plynulo nějak v jedné lince, ani v závěru nedošlo k nějakému vyvrcholení, z kterého by si čtenář sedl na zadek. Přesto jsem ráda, že jsem knihu přečetla. Křesťanství, legendy a svatí mně vždycky zajímali a tak jsem ráda, že jsem na toto téma nahlédla zase z jiného úhlu.
Váhám mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, ale dávám nakonec víc, za tu neuvěřitelnou práci se sháněním materiálů a informací...

begonie226
20.05.2022 5 z 5

Velké téma, které se autorce povedlo poutavě zpracovat. Po přečtení knihy mám chuť Bílou Vodu navštívit a nasát tu smutnou atmosféru česko - polského pohraničí.

madem
20.05.2022 5 z 5

Konečně! Moje třetí knížka od autorky a zároveň první, kde je konec, se kterým souzním.

pinussilv
20.05.2022 5 z 5

Kniha spojuje hluboce lidské příběhy jednotlivých postav, odkrývá nejtajnější psychické aspekty s úžasnou znalostí všech stránek života. Současně je Bílá voda i pravdivým dokumentem doby, ve které se odehrává, popisuje morální úpadek a na druhé straně sílu a statečnost mnoha lidí bojovat. Třetím aspektem je v jistém způsobu dokumentem o vývoji katolické církve v Čechách.To vše vytváří dokonale harmonický celek. Subjektivně se tímto románem autorka řádí na čelnou příčku současných českých autorů.

adorjas
19.05.2022 3 z 5

Nuž, mám svoj vlastný názor na náboženstvo a spol., ale jedno nemôžem uprieť, ak sa deje bezprávosť, tak ma to štve. ;) Super, že nám autorka priniesla v podobe románu aj takúto tému, ktorá sa často v beletrii neobjavuje, keďže sa mi zdá, že je okolo toho, čo sa s klérom počas komunizmu dialo, ešte vždy dosť veľké tabu.

Jednu pomyselnú * strhávam za hlavnú hrdinku Lenu- mám pocit, že všetky súčasné české autorky používajú rovnaký modus operandi- životom ťažko zmáčaná postava, ktorej sa na začiatku dejú neprávosti a krivdy, ktorá sa zdá omylná a slabá, aby ku koncu knihy prekonala akú-takú obmenu a vzchopila sa. Nie, české autorky, nemusí mať každá vaša hlavná postava stovky tráum, kľudne napíšte aj o takej bežnej postave, ale možno potom by nebolo o čom písať. ;)

A druhu pomyselnú * strhávam, že ma to nechytilo - odporúčam komentár od puml. Nepreniklo to ku mne, postavy šablónovité. Fungovalo mi to s autorkou v jej Bohyniach, ale už sa mi toho prejedlo.

SgtTračník
19.05.2022 3 z 5

Příběh zajímavý, ale celkově jsem u knihy tak trochu trpěl. Nevadilo mi ani, že kniha stavěna z různých pohledů, ale vadilo, že všechny formy vyprávění jsou celkem stejné. Ať už jde o 50 let starý deník, zápis z výslechu, zápis ze schůze - asi bych volil rozdílný jazyk a styl, takhle to nepůsobilo věrohodně. Díky tomu, že tam chybělo nějaké rozlišení, tak mi to vlastně přišlo zbytečné a mohlo to být napsané jako jeden příběh. A chybělo mi více o běžném životě tehdejších řeholnic, což by pro mě knihu zatraktivnilo.

S.H.
18.05.2022 3 z 5

Na novou knížku Kateřiny Tučkové jsem se velice těšila, ale velice mě zklamala ta forma kdy se skáče od postavy k postavě a mezi obdobími. Tohle všechno v kombinaci s délkou knihy, tématem pro mě bylo velice obtížné a knihy tak vůbec neutíkala. Co hodnotím kladně je přínos.

rodak
18.05.2022 4 z 5

Autorka stvořila možná své životní dílo v daném tématu. Je to román a napůl studie doložená materiály o pronásledování řeholnic v Bílé Vodě a vývoji křesťanství po padesátých letech u nás. Čtení někdy zadrhávalo kvůli různým dopisûm a složkám. A papalášství vrcholných představitelů církve u nás existuje i nadále.

Dreamal
17.05.2022 4 z 5

Řemeslně (jen) dobře zvládnutá kniha, Tučková se opět věnuje ženskému pohledu na věc. Přiznávám se, že mě hodně mátlo neustálé uvažování o tom, co je skutečnost a co je její výmysl. Na druhou stranu oceňuji, že se téma pronásledování křesťanů za komunistického režimu tímto románem dostane do širšího povědomí. Doporučuji.

Susan94
17.05.2022 4 z 5

Kateřina Tučková je moje nejoblíbenější autorka, díky jejímu smyslu pro jazyk a díky neotřelým tématům o kterých píše. Napsat tuto knihu muselo být neuvěřitelně náročné, přes všechny zdroje a pohledy. Velmi zajímavě zpracované téma, ačkoliv jsem se bohužel dost často ztrácela v náboženském názvosloví. Postavy velmi dobře zpracované, hlavní i vedlejší děj, který se do sebe nakonec vlil. Nakonec nastává to mrazení, že se tohle opravdu dělo a nesvoboda se děje ještě dnes.. Proč?

Kaja1
16.05.2022 4 z 5

Musím říct, že se mi kniha, kvůli vloženým dopisům, přepisům různých dokumentů nečetla lehce. Četla jsem pomalu, aby mi neunikly návaznosti na děj románu. Osudy řeholnic byly opravdu nelehké, režim si s nimi nepěkně zahrával, snad se jim už teď blýská na lepší časy. Ale jak člověk vidí, všechno je to v lidech. Kde se to zlo v nich bere, člověk to nechápe. Rozhodně paní Tučkové patří dík za to, že tuto problematiku přiblížila nám, svým čtenářům.

Michla76
13.05.2022 5 z 5

Tedy, klobouk dolů. A to nejen proto, kolik práce a práce to všechno objevit, nastudovat, vypátrat, skloubit a napsat jako román jistě dalo. Především pro odvahu autorky!!! Když si vzpomenu, jaký hon na ni po vydání Žítkovských bohyní uspořádal ten divný cholerický mužík, ten kněz (říkám si, je to vůbec kněz???) jehož jméno si narozdíl od jména autorky těžko někdo pamatuje. A teď, téma žen - kněží v !katolické! církvi. Jsem zvědavá na ohlasy. Velmi. "Tisíciletá" by reformu totiž nutně potřebovala. Tak jak je to nyní, by mě, neznaboha, rozhodně nepřesvědčila. Ale to sem trochu nepatří.
Jako celek vyvážené, čtivé a především skutečně boží konec. Neufňukaný, neukřivděný, plný lásky naděje a odpuštění a smíření. A klidně to mohlo být ještě delší, aspoň bych si teď nelámala hlavu s tím co číst dál. Po Bílé vodě.
P. s.: kolikpak čtenářů opět osočí autorku z toho, že se nedrží faktů? A to i přes to, že jasně uvádí, že se nejedná o dokument, nýbrž o dílo pracující se skutečnými událostmi více či méně.

kaja77
13.05.2022 4 z 5

Kniha byla velmi objevná, zajímavá a nové světy otevírající. Bylo neskutečné odkrývat, co se u nás v minulých letech dělo, jaký hnus a jaké trápení lidé lidem chystali. Postava Evaristy byla báječná, taková fakt až magická, moudrá, duchovní. Každopádně se zbaběle přiznávám, že bylo několik míst, kdy jsem četla s menším elánem a přišlo mi to dlouhatááánské - většinou se jednalo o nějaké "odborné pojednání např. potřebě anežčina svěcení apod." celkově ale super