Bílá nemoc

Bílá nemoc https://www.databazeknih.cz/img/books/68_/687/bmid_bila-nemoc-NUl-687.jpg 4 5872 600

Popudem k napsání tohoto dramatu z r. 1937 byl podle autorových slov "konflikt ideálů demokracie s ideály neomezených a ctižádostivých diktatur". Jistou zemi napadla epidemie bílé nemoci. Lékař Galén proti ní vynalezl účinný lék. Lék vydá jen tehdy, když se vlády zaváží, že již nikdy nebudou válčit. Hlava státu, v němž bílá nemoc vypukla - výbojný maršál - chce dobývat svět a před ničím se nezastavuje. Bílou nemocí je napaden hlavní zbrojař země baron Krüg. Galén jej odmítá léčit, dokud nebudou splněny jeho podmínky...... celý text

vera5841
02.03.2021 5 z 5

Při čtení mě napadla myšlenka, zde byl Čapek takový vizionář nebo se podle něj lidé jen inspirují. Bohužel se přikláním k variantě, že historie se stále opakuje, lidé jsou pořád stejní a nepoučitelní.
Celý příběh příjemně plyne. Určitě si přečtu i další díla tohoto českého velikána.

evelýny
28.02.2021 5 z 5

Audiokniha: dramatizace z r. 1982, pamětnické, nadčasově geniální, děsivě pravdivé

,,Koukejte se, je to… těžká choroba, a šíří se jako lavina – Pravda, pracuje se na ní horečně na všech klinikách světa, ale...
Zatím je naše věda bezmocná. Napište lidem, aby se při prvních příznacích obrátili s důvěrou k svému lékaři, a je to."

Pane Čapku,
historie prověřuje stále vaši genialitu. Má hluboká poklona. Přestože je konec Bílé nemoci všeobecně známý, vždy mě tak trochu paralyzuje.

P.S.: Dějiny se obvykle opakují dvakrát: nejdříve jako drama a později jako komedie... Karel Marx... Pravda nebo lež?

katy211
28.02.2021 5 z 5

Kniha z roku 1937 a jako by popisovala současnou situaci. Nikdy mě Čapek moc nebavil, ale asi na něj musí člověk dozrát. Určitě si od něj přečtu něco dalšího

Hannibal92
27.02.2021 4 z 5

Celosvetova pandemie smrticiho viru z Ciny, ktery zabiji hlavne lidi nad 50 let? O tom uz jsem nekde slysel.

MadlenkaM
22.02.2021 5 z 5

Báječná kniha, která nádherně vykresluje lidské chování a přemýšlení.

Mooneylan
22.02.2021 5 z 5

Bílou nemoc jsem slyšela jako audioknihu. I když jsem ji měla mít přečtenou před dávnými věky k maturitě, tak jsem ji já ostuda slyšela až nyní, v roce 2021. Možná to tak bylo lepší, protože právě tak jsem dokázala ocenit aktuálnost tématu. Světová pandemie a Bílá nemoc? Člověka až zarazí, jak neuvěřitelně přesné to dílo je. Určitě doporučuji zamyslet se nad dohnáním klasické literatury. Vykouknou na vás zajímavé poklady, které by neměly zůstat zapomenuty.

SSTknihy
22.02.2021 4 z 5

Na téhle divadelní hře je bezesporu nejpůsobivější její neuvěřitelně prorocká vize. Čapek si očividně nedělal žádné iluze nejen o tom, jaké zlo přichází, ale ani o tom, jaké zlo se nachází v lidech a jak děsivé může být chování jedince, když se stane součástí zfanatizovaného davu. A paralela k dnešní pandemické situaci je víc než výmluvná – politika vítězí nad životy a zdraví lidí. Co k tomu dodat.

puczmeloun
18.02.2021 4 z 5

Ze čtení až mrazí. Když člověk ví, že Čapek napsal Bílou nemoc v roce 1937, je jasné, na co odkazuje a před čím varuje. Stačí ale vyměnit jen pár slov za aktualizované termíny (například Čapkův anarchismus za dnešní terorismus apod.) a na mnoho světových vůdců (či situací v mnoha zemích) by se text jako varování dal použít i dnes.

I proto, že jde o divadelní hru, je čtení velmi svižné a vše směřuje k jasnému a silnému konci. Čapkův přístup je tak ve své koncentrované divadelní formě až neuvěřitelně pesimistický. Je ale velmi pochopitelné proč a svou kritikou se strefuje velmi cíleně a nadčasově...

Dovětek z roku 2021: Kdybychom tak věděli v roce 2019 (kdy jsem knihu četl), co víme dnes. Ještě aktuálnější než dříve, bez ohledu na téma nemoci...

Kalima206
18.02.2021 4 z 5

Asi bych řekla, že číst tento příběh v této době je celkem odvaha :D

Ale každopádně už druhá kniha do tohoto spisovatele, která se mi četla jedním dechem a líbí se mi. Ten konec, to je prostě ironie osudu, která mě poměrně dost pobavila :D

guglchroman

Jo skvělá kniha.
Hltal jsem to, až do konce.
Perfektní konec

MadV
03.02.2021 5 z 5

Klasika v povinné četbě. Nesmí chybět.

Adél784
03.02.2021 5 z 5

(SPOILER) Mám strašně moc ráda Karla Čapka, takže když jsem si Bílou nemoc vytáhla u maturity, byla jsem nadšená:)

Kniha, o které by se dalo říci, že je nadčasová.
Příběh začíná tak, že se v jedné nejmenované říši, kde vládne maršál začne šířit Bílá nemoc( malomocenství) a nikdo na ni nemá lék. Projevuje se bílým flekem a člověk za velkého zápachu za pár dní zemře. Pouze pro bohaté je na zmírnění obtíží podáváno morfium. Nemoc postihuje lidí od 45 nebo 50 let výše.
Jednou do nemocnice přijde doktor Galén a oznámí, že má lék na bílou nemoc a je ochotný ho poskytnout. Dvorní rada ho z počátku odmítne, ale nakonec mu nabídne ať svůj lék vyzkouší na několika beznadějných případech. Pozitivní výsledky jeho léku jsou téměř okamžité.
Dvorní rada je nadšený a chce od Galena vědět recept na ten zázračný lék. Ten ho drží v tajnosti a je ochoten ho prozradit jen v případě, že přestane válka. Galén byl vojenský lékař a viděl umírat mnoho lidí a nechce, aby to dále pokračovalo. Jelikož nikdo ukončovat válku nechce, tak si Galén otevře vlastní ordinaci, pouze pro chudé lidi. Poté, co onemocní maršál, tak ho jeho dcera přesvědčí, aby splnil Galénovu podmínku a zrušit válku a mohl se vyléčit. Galéna, bohužel při cestě do maršálova palace ušlape dav lidí, kteří křičí:,, Ať žije maršál! Ať žije válka!" A nakonec dav rozšlape i Galénův kufřík s lékem na bílou nemoc.

Jedná se o tragickou divadelní hru o třech dějstvích.

Maturantům doporučuji.

Kontryhelka
31.01.2021 5 z 5

Velice nadčasový pan autor. Čapek spoustu věcí předpověděl ve svých dílech dopředu. Kniha není pro každého, ale já mám oba pány Čapky velice ráda a tato kniha mi nesměla uniknout.

ElvisJagger
31.01.2021 4 z 5

Jednoznačně nejlepší Čapek.

macektygr
28.01.2021 4 z 5

Klasika, četla jsem před lety s nadšením , teď mám pocit , že Čapek viděl ještě dál , než se nám kdy zdálo !

kristyna.havlov
26.01.2021 5 z 5

Kratky pribeh, poutavy. Trochu mi to pripomina dnesni dobu s pandemii COVID-19.

Vestička
25.01.2021 4 z 5

Čínský virus útočí na starší. Z každé chřipky se hned dělá bílá nemoc. Mladí se veselí, staří umřou , uvolní se teplý fleky ve státní správě. Tím ale podobnost končí. Je to protiválečné drama. Se vším všudy. Vyhraná válka je lepší než mír, myslí si Maršál. Mír je lepší než válka , říká Galén. Kdyby náš spisovatel viděl , co se děje potom, asi by řekl, že špatnej mír je horší než válka. Myslela jsem , že fabriky zavřou, nezaměstnanost stoupne na 35% a zfanatizovaní nezaměstnaní pověsí Galéna na poulučním osvětlení. Spletla jsem se, neodhadla jsem Čapka. Dobrý námět, naivní zpracování. Naivní , neskutečně naivní Čapek. Dobrý konec, všechno dobré.

marlenkaXX
15.01.2021 3 z 5

Knihu jsem přečetla v rámci Čtenářské výzvy 2021. Hru jsem měla přečtenou za jeden večer, dobře se četla.

Lubošovo
13.01.2021 5 z 5

Tuhle hru jsem četl několikrát a pokaždé jsem v ní našel trochu něco jiného. Podle mě jedna z Čapkových nejlepších.

Marťa 12
12.01.2021 5 z 5

Přestože jsem tento titul déle odkládala, po přečtení mi nebylo jasné proč. Myslím, že téma pandemie je nyní velmi aktuální vzhledem k dění za uplynulý rok. Tím, že se jedná o divadelní hru, přečte ji i "nečtenář" snadno a rychle. Opravdu, žádné složitosti zde od čtení neodrazují, což se mi často u povinné četby stává. Tato kniha mě v tomto ohledu překvapila a svižným dějem moc potěšila.