Bídníci I.

Bídníci I. https://www.databazeknih.cz/img/books/76_/76097/bidnici-i-76097.jpg 5 672 73

Tento román zachycuje život francouzského lidu v 1. třetině 19. století. Ústřední postavou je Jean Valjean. Je to bývalý galejník, který se na galeje dostal za krádež chleba. Když se mu podařilo uprchnout, okradl starého kněze, který mu nabídl nocleh. Když ho ale chytli četníci, kněz jim řekl, že stříbrné příbory Jeanu Valjeanovi dal darem, přidal mu ještě stříbrné svícny a tím ho zachránil od galejí. Tím Jeana ovlivnil a ten se poté stal dobrodincem a ochráncem těch nejbídnějších. Jeho protihráčem je policejní prefekt Javert, který ho pronásleduje. Zastává názor, že galejník zůstane galejníkem, a považuje dopadení Valjeana za své životní poslání... Román vyznívá jako obžaloba tehdejší společnosti a mravů. Pozn.: V edici Knihovna klasiků se jedná o 2. svazek spisů Victora Huga.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Odeon

Les Misérables , 1862

beruskovana
31.08.2018 4 z 5

Film jsem nikdy neviděla. Řekla jsem si, že se na něj nepodívám, dokud nepřečtu knihu. Překousat pasáže popisu bitev a okolností, které s hlavním dějem nijak zvlášť nesouvisí bylo náročné, nicméně hlavní děj stojí za to.

šneki
18.06.2018 4 z 5

Počítala jsem, že osudy postav budou probrány podrobněji než ve filmu, ale u některých přespříliš dlouhých popisů jsem opravdu měla chuť knihu nedočítat. Naštěstí jsem vydržela a už se celkem těším na druhý díl, avšak doufám v menší výskyt popisů bitev a kláštěrů.

archandelka
08.04.2018 5 z 5

S Bídníky jsem se setkala poprvé v Londýně v muzikálové podobě a pak přišel čas i na knihu. Nádhera, nádherný příběh, který nás nemůže nechat chladným. Čtení to sice bylo náročné, přece jenom ty dlouhé historické popisy se nečtou jednoduše, ale samotný příběh je síla.

LucyPevensie
12.01.2018 5 z 5

Jednoduše klasika! Čtení je to docela náročné a zabralo mi asi dva měsíce, ale Bídníci za tu námahu stojí.

ivanapraha
10.12.2017 5 z 5

Krásný, dojemný příběh několika lidských osudů...klasika, která potěší čtenáře bez ohledu na věk. Má pevné místo v mé knihovně a je to kniha, kterou jsem četla opakovaně. Vím, jak končí a přesto nebo možná právě proto mě pořád baví...

piroušek
05.12.2017

kniha se dá číst kdykoli, zaujme, hluboce lidské postavy, které se potkají, galejník, malé děvčátko,vysloužilý voják s rodinou, policejní důstojník, mladý hrabě, vše v rámu předrevoluční Francie.
Dojímavý příběh Cosette a Jeana Valjeana
Velmi hezká kniha

Percabethka
02.12.2017 5 z 5

Základní dějová linka byla naprosto úžasná ♥ Postavy jsem si okamžitě zamilovala, stejně jako Hugův styl psaní. Ale při každé autorově vsuvce (válka s Napoleonem, popis Paříže, úvaha o klášterech, ...), dlouhé v průměru tak padesát stránek, jsem docela šílela.
Kdyby vydal dvě samostatné knihy,
Bídníky a Francie - historie, popisy a úvahy (nebo něco v tom smyslu)
určitě by tím spoustu lidí potěšil, protože když čtete nějaký příběh a v zajímavé části je najednou přerušený 50 stránkovým popisem bitvy u Waterloo, která je vám v tu chvíli naprosto ukradená, protože chcete vědět, jak pokračuje příběh Jeana Valjeana, tak to není zrovna příjemné :D

parxel
31.10.2017 4 z 5

Bídniky jsem si zamiloval v dětství díky jejich filmové adaptaci. Příběh Jeana Valjeana a ostatních postav mne očaroval svou nadčasovostí a hloubkou. A díky tomu se k němu vždy rád vracím, protože v něm nacházím spoustu témat, která mne stále oslovují.

Pokud se do čtení pustíte, tak počítejte s tím, že v místech kde se kniha soustředí na příběh a jeho hlavní postavy, tak je fakt hutná a doslova se od ní nedá odtrhnout. Nicméně tyto části jsou prokládány velmi dlouhými pasážemi různých popisů, úvah a jiného čtenářského haraburdí, který vás nejspíš již tolik neosloví. To však Bídníkům neubírá na kráse.

Dávám čtyři hvězdy, protože Bídnici v sobě nesou opravdu krásný a silný příběh. A ta jedna hvězda dolu, tak ta je za tu monstrózní užvaněnost.

Těším se na pokračování.

konicekbily
10.07.2017 5 z 5

Něco to tak hezky napsaného, sice s mnoha odbočkami a vysvětlováním, v té době před více než stopadesáti lety a s odkazem na historické události doby předcházející době napsání, se vidí pouze u velkých spisovatelů světové literatury. Galejník a jeho napravování na jedné straně - a policista se smyslem pro stoprocentní povinnost a jejich střety - to je něco, na co nikdy nezapomenu.

Katranis
03.07.2017 5 z 5

Sice dlouhá, ale historie je v ní vykreslena z neotřelého pohledu, příběh postav zaujme.

martinaandulka
21.06.2017 5 z 5

Moje oblíbená kniha ke,které se ráda vracím :-).

Nealcée
08.06.2017 5 z 5

Zatím jedna z nejlepších knih, které jsem četla.

Richisa
13.04.2017 5 z 5

Přečetla jsem někdy na střední a nepřestávám milovat knihy i muzikál. Podle mě jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla. Každý se může ztotožnit s některou z postav a fandit jí, nebo znovu prožívat její příběh.

thirsty
28.02.2017 5 z 5

Bídníky jsem přečetla na základní škole a dodnes ve mně zanechali silný dojem. Úžasná dojemná kniha. Čte se jedním dechem. Nesmrtelná klasika, která se stále vrací v mnoha různých zpracováních.

martina.culik
24.02.2017 4 z 5

Bídníci mě bavili ještě více než Chrám Matky Boží - jedinou muškou na kráse jsou pro mě sáhodlouhé popisy (historické i místopisné) - mám pocit, že s takovýmto popisem pařížských kanálů by tam mohl čtenář rovnou dělat průvodce. Děj samotný a postavy jsou ale dobře vystavěné a já si mnohé z nich velice záhy oblíbila.

Nahnilaruka
11.02.2017 3 z 5

ti, kdo tu píší, že autor do díla přidal málo filozofických vsuvek a zastávek od příběhu, tak asi četli zkrácenou verzi, nikoliv plnou, protože po přečtení nezkrácené verze 1. dílu mi přišlo, že polovina je děj a zbytek vysvětlování, pozastavování se u vedlejších postav, popis bojů, míst. Autor zde vysypal tolik jmen, tolik zbytečných, v dnešní době nic neříkajících jmen... Ty popsané stránky dnes jsou jen vata a s příběhem nemá žádnou souvislost. Viz. třeba když sej nějaká vedlejší postava opije a přirovnává francouze k "význačným" osobám zahraničí dávných dob (Řím, Atény, Punové atd)..

Prostě a jednoduše, ta vata je nudná a ubíjející, nepotřebuju vědět, kdo je francouzský bůhví kdo z Říma, když ani jednoho neznám, nezajímá mě průběh bitvy u Waterloo, když na děj nemá žádný vliv krom poslední věty z 50 stran.... Naprosto mě to odrazovalo od čtení, nudilo a prokousával jsem se knihou jen s velkými obtížemi.

Příběh byl hezký, příjemně se odvíjející, ale to je obecně známá věc, protože se stal podkladem pro muzikálové i filmové zpracování. Autor má příjemný vypravěčský styl, čtenáře zaujme a dokáže velmi nádherně a barvitě popsat jak charaktery, tak i prostředí, kde se děj odehrává. Za příběh bych dal 85% ale vata, ta to nemilosrdně zabíjí. Budu ještě muset dlouho přemýšlet, zda budu číst i druhý díl.... dávám výsledně 60%

tynahof
16.07.2016 5 z 5

Ačkoliv jsem před čtením knihy viděla dříve muzikálové zpracování ve filmové podobě z roku 2012, učarovala mě jak kniha tak film. Lepší volba je přečíst si oba díly knihy a pak se nechat učarovat muzikálem. Knihy jsou občas až moc detailní (hlavně co se týká historie revoluce, časté citace řeckých filozofů, hodně latiny, mnoho antických jmén apod.), i přesto má jazyk té doby v sobě něco čarovného. Člověk hltá slova a za chvíli má za sebou skoro 1400 stránek.
A filmové zpracování muzikálu je famózní, písně si člověk prozpěvuje neustále. Doporučuji!

rencovav
07.02.2016 4 z 5

Čtení tohohle prvního dílu mi zabralo asi dva měsíce, četla jsem sedmisetstránkovou verzi od Academie z Filmové řady. Přesto jsem si knihu doopravdy vychutnala a těším se, až během letních prázdnin, snad i dříve, nakousnu, tedy rozečtu, druhý díl! Jak to bude s hrdiny? Nechci se podívat na muzikál, z něhož zbožňuji písničku Do you hear the people sing?, dokud to nepřečtu. :D

Ferofábus
07.02.2016 5 z 5

Poprvé jsem četl na základní škole tu zkrácenou verzi. Později jsem si koupil dvoudílný román a dodnes patří mezi moje nejoblíbenější knihy. Všem, kteří mají tento román V.H. rádi doporučuji přečíst si román Laury Kalpakianové Cosette. Je to přímé pokračování Bídníků a velice mile mě to překvapilo. Vyšlo v roce 1996 v nakl. Baronet.

InesRodriguez
05.02.2016 5 z 5

Bídníci ve mně probouzejí vzpomínky na odpoledne strávená u kamen, kdy mi do zad svítilo slunce, jehož zatoulané paprsky vykreslovaly tiskařskou čerň písma na stránkách ještě silněji. Připomínají mi krásné, naivní a bezstarostné období v mém životě, kdy mi bylo patnáct let a já se nechala strhnout příběhem, který mi dodnes vhání slzy do očí.
Tenhle nádherný a nadčasový román mě naučil vidět svět úplně jiným způsobem, než na jaký jsem byla do té doby zvyklá. Naučil mě cítit vůni deště, moji představivost rozvířil do nekonečných hloubek i výšin, ukázal mi, co je to soucit a bolest, jak krutý a nespravedlivý může být život a jak nádherná a povznášející je láska.