Beznaděj

Beznaděj https://www.databazeknih.cz/img/books/61_/6196/bmid_beznadej-dY0-6196.jpg 4 870 104

Ve všech zemích, kde byly připravovány k vydání dva romány: Beznaděj a Strážci zákona, bylo podmínkou autora - Stephena Kinga - aby vyšly společně ve stejný den. Tato podmínka musela být splněna i u nás. Oba příběhy na sebe volně navazují a napsal je jeden autor - mistr hororu Stephen King. Nevada je rozlehlý kus pouště, kterým se pouze projíždí cestou za jinými cíli. A vedle vás sedí ještě někdo jiný, pokud máte štěstí... protože je to děsivé místo. Po silnici číslo padesát ujíždějí nemilosrdným letním vedrem i lidé, kteří do cíle nikdy nedojedou. Jako profesor Jackson s manželkou, kteří se vracejí domů do New Yorku; Carverovi z Wentworthu v Ohiu, kteří mají namířeno na prázdniny do Lake Tahoe; a stárnoucí literát Johnny Marinville, který se cítí na třistapadesátikilovém Harleyi jako romantický drsňák. Mrtvá kočka přibitá k dopravní značce ohlašuje malé hornické městečko Beznaděj, které se krčí ve stínu valu povrchového dolu, pojmenovaného Čínská jáma. Ale je to tu mnohem horší. Dopravu zde řídí Collie Entragian, obrovitý šílenec v uniformě, který se považuje za jediného představitele zákona na západ od řeky Pecos. Bůh vám buď milostiv, pokud vám třeba upadla poznávací značka nebo píchnete pneumatiku. Cosi tu nehraje a Entragian je pouze špičkou ledovce. Tajemství, kterým je krajina v Beznaději prosycená, a zlo, které nakazí město jako prudká infekce, jsou strašlivé a nesmírné. Ale malý David Carver asi ví - i když málem umře strachem, když si to uvědomí - že jsou tu i síly, které mají zlu čelit. Stephen King v Beznaději maluje svým rozmáchlým štětcem apokalyptický souboj mezi Bohem a zlem, mezi šílenstvím a zjevením. Naplno uplatňuje geniální nadání napínat čtenáře a jeho fantazie je děsivě živá, když jeho cestovatelé - a čtenáři, kteří se odváží sledovat jejich cestu - začínají objevovat pravý význam slova beznaděj...... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Desperation , 1996

Karnager
05.10.2021 4 z 5

Pro mě luxusní rozjezd, ale jestli jsem čekal i stejně akční závěr tak nic, pak už to šlo pozvolna a v klidu :D

cziss
09.09.2021 5 z 5

Líbilo se mi to více než "propojený" román Strážci zákona. Je to víc akční a temnější.

Původně jsem se ke Strážcům zákona dostal přes sérii Temnou věž. Toto dílko má však s Temnou věží daleko víc společného. Pokud by někomu šlo jen o toto, doporučuji spíš tuto knížku.

Disease
27.05.2021 3 z 5

Jedna z "dalších" Kingovek. Bubák je sice kingovský až na půdu a postavy jsou propracované tak, jak jsme zvyklí, ale rozjezd je dost pomalý a hlavně je to poněkud příliš religiózní (i na Kinga). Přesto jsem hned sáhl po Strážcích zákona.

Teď koukám, že po mém hodnocení naskočilo "666 hodnocení". Náhoda? Nemyslím si :-)

marci8
19.04.2021 5 z 5

Je to jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Kromě napětí až do konce oceňuji výtečný styl psaní, možnost dobře poznat osudy a charaktery hlavních postav.

olaf7277
05.04.2021 5 z 5

Moc pěkná knížka

Juryk
14.03.2021 5 z 5

Opět skvělé čtení. Mám rád knihy od Kinga, kde si na začátku knihy udělám představu, co se tam asi tak přibližně děje a děj samotný nakonec vede někam, kde bych to vůbec netušil :))

MíšaS.
28.01.2021 4 z 5

Další skvělé čtení od Kinga. Náš 20. letý vztah už prostě nic neohrozí...
Líbí se mi, jak ty samé postavy jako ve Strážcích zákona mají jiné povahové vlastnosti. Je to ukázka toho, jak lze jeden nápad využít ve dvou knihách a neopakovat se.

mareksevc
22.01.2021 5 z 5

Tak za mna jedna z najlepších knih od Kinga. Niekedy pri čitani som knihu na chvilu odložil v duchu som uznal že je to PAN spisovatel a dalej som čital .

Roseblood
12.01.2021 5 z 5

Beznaděj je pro mě velice čtivou knihou, kterou jsem jenom těžko odkládala i když mi u ní nebylo častokrát příjemně a proběhlo i mrazení v zádech.

Atmosféra, která by se dala krájet, všudypřítomný tísnivý pocit a konec, který se povedl.

Jako jedna z mála mám ráda i filmovou verzi, kterou jsem viděla vícekrát, knihu jsem četla pouze jednou a nebudu tvrdit, že je to moje úplně nejoblíbenější Kingovka, přesto ji mohu bez problémů doporučit.

4,5/5*

dominika8192
03.12.2020 5 z 5

(SPOILER) Tak tohle bylo něco božího!! Dle hodnocení zdejších čtenářů jsem čekala něco nesnesitelně drsného, ale zřejmě už jsem cynik, protože mně to tak brutální nepřišlo. Sympatizovala jsem s Davidem, Stevem a Cynthií ... na konci i s Johnnym, ačkoli mě předtím docela štval. Obří policajt mi naháněl husí kůži, jakmile jsem se dozvěděla, že za to vlastně nemohl, přišlo mi ho líto. Odporná démonická síla uvolněná ze stržené šachty byla velice originální ... hodí se k tomu pojmenování "TO" - ani člověk, ani zvíře ... prostě TO. Beznaděj si své jméno vysloužila víc než zaslouženě ... nikdy jsem "nenavštívila" městečko tak zubožené, ztracené a ... jakoby přestálo apokalypsu. TEK!

Atekram
25.11.2020 3 z 5

Pro mě byla Beznaděj velmi drsná, těžká a surová. To slovo Beznaděj ji charakterizuje naprosto přesně. Tak nějak jsem se při čtení cítila. Je to ve všech ohledech pravý King a k tomu je kniha celkem tlustá, takže jsem ji musela místy na chvíli odložit a odpočinout si od ní. Ve svém žánru je to rozhodně strop.

VěraČamková
13.11.2020 2 z 5

měla jsem problém knihu vůbec přečíst, je drsná, surová, plná násilí, nic pro mě ...

ddkk
23.10.2020 3 z 5

Tak tohle je právě jedna z těch Kingových knížek, které moc nemusím. Na jedné straně plno ohavností, krve, mrtvol a hrůz obecně, na straně druhé pomstychtiví duchové, nadpřirozené jevy a vůbec všechno, co se mé věcně a přírodovědně orientované mysli moc nezamlouvá.

Nechci se nikoho dotknout, ale také neustálé obrácení se k bohu, filosofické úvahy o božstvech obecně, modlitby,....mě moc nebavily. A navíc to bylo pro mne trochu prvoplánové - trestající zlo v nejčistší podobě. Kinga mám ráda, ale bez duchů.

n.ezn.amy
19.10.2020 4 z 5

King v tomto románu opět dal naplno průchod své fantazii, kdy děj umístil do nevadské pouště a starého opuštěného městečka, kde jediným pánem a vládcem je drsný šerif, který vždy ve vašem voze "něco" najde a pak vás již čeká jen cela, obrovské horko, pavouci, chřestýši a boj o holý život. Výborný román, kdy při jeho čtení opravdu pocítíte beznaděj spolu s hlavními hrdiny.

Erutan
03.10.2020 5 z 5

Skvělé, šílené, Kingovské....Máme rádi Kinga kvůli tomu, jaké vytváří postavy...a asi taky trochu díky jeho zvrhlosti, nechutnosti a schopnosti nás ohromit. Beznaděj je skvělá kniha, hodně krvavá a hororová (ještě jsem nečetl Strážce zákona). Jediné co jí ubírá na kvalitě je to, že King napsal přes 60 knih a lidi (kritici a čtenáři zde) mají tendenci srovnávat. Srovnávat s tím co napsal a že to a tamto je lepší. Proč? Nebylo by lepší, ke každé knize přistupovat jako k něčemu novému, bez nutnosti porovnávat? Já to tak dělám a v každé knize si najdu to svoje, co mám rád. Beznaděj doporučuji každému kdo má rád Kinga a každému kdo si chce přečíst hororovou knížku. "Máte právo mlčet. Zabiju vás! Tek!"

orinka3
17.09.2020 5 z 5

Na jeden zátah jsem to nepřečetla, takže jsem četla déle, než je u mě zvykem. Možná proto jsem si knihu lépe vychutnala. Občas se mi zdálo, že některé situace King použil i jinde, ale to mi radost ze čtení nezkazilo. Je to pořád dobrá četba, napínavá, scény přiměřeně nechutné, mrtvol tak akorát a záhadná bytost, která všechno v Beznaději ovlivňuje, je pěkný neřád. A řeč typu tek mek him mi připomínala tak trochu Kemra z komedie Čtyři vraždy stačí, drahoušku. "Dej fem ten fek! Ten fek jsem vek!!"

heavy66
11.09.2020 5 z 5

Když už jsem zmínil Beznaděj v předchozím komentáři, tak to musím říct celé!
U mě pětihvězdičková kniha, jedna z nejohavnějších, nejhnusnějších a nejhnilobnějších, která kdy stála na té dlouhé polici nad televizí!
Bílí demokrati z Nové Anglie v nevadském Desperation, kde společnost jim dělají krysy, pavouci, hadi, supi, a Collie Entragian, poslední polda na západ od Pecos a velký zlý republikánský Tek eh leh.
Souboj náboženství tentokrát není globálním zápasem křesťanství a islámu, protože soupeř kope okresní přebor za starou Čínskou šachtu, ale i taková pralesní (lépe řečeno pouštní) liga může favorita pořádně potrápit.
Kdo jste to nečetl, tak vzhůru na výlet do Chřestýše1, dorazte s ranní směnou Pascala Martineze, a vezměte s sebou pytel na ken teh, ať máte suvenýr na památku!

Neopol
31.07.2020 4 z 5

Není to nejlepší co kdy napsal ale co by za to většina spisovatelů dala.

Shaxx
28.07.2020 4 z 5

Tak v první řadě, na konci jsem fakt cítila beznaděj, beznaděj z toho, že je možný, aby v knize bylo tolik překlepů :D Asi by to chtělo fakt důkladnější korektury.

Ve výsledku je to pro mě tak za 3,75* hvězd. Vcelku pomalý rozjezd, čekala jsem, co se z toho vyklube. Kde jindy King mívá pěkně vykreslené charaktery a propracovanou psychologii postav, tak tady se dle mého názoru moc nezadařilo. Ani s jednou z postav jsem necítila extra souznění, na to, kolik jich tam bylo, tak docela škoda.
Dost velkou roli tam hraje náboženství, konkrétně klasický Bůh vs prastaré zlo...A mně to přišlo jak zbytečný prvek. To si prostě nějaká pradávná entita z jiné dimenze nemůže jen tak zadivočit na matičce Zemi, aniž by se do toho s laxním přístupem skrz malýho kluka nevložil Bůh?
Myslím, že se z toho dalo vytřískat víc, konkrétně se víc i zaměřit na starou dobrou vyvražďovačku napříč celým městečkem :)

Tek!

RonnieSmithx
21.06.2020 4 z 5

„Nemluvte s nimi jazykem mrtvých, pane Marinville.“
Stejně jako Johnnymu, tak i mně tato věta utkvěla v hlavě společně s celou knihou. Jaká že byla? Skvělá. Dílo mě už od samotného začátku vtáhlo do děje a vlastně nemám vůbec co vytknout. Tuhle jízdu jsem si užila. Za mě to jsou hezké čtyři hvězdičky.