Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho léta putování

Bezbarvý Cukuru Tazaki a jeho léta putování
https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/230729/bmid_bezbarvy-cukuru-tazaki-a-jeho-leta--cI9-230729.png 4 1121 1121

Cukuru Tazaki byl na střední škole jedním z pěti členů party, která ho ze dne na den vyloučila ze svého středu, aniž mu někdo z jeho kamarádů řekl proč. Tazaki utrpěl ztrátou přátel duševní otřes a zabýval se dokonce i myšlenkou na sebevraždu. Dlouhých 16 let poté přiměje přítelkyně Sára Tazakiho, aby vyhledal své bývalé kamarády a získal odpověď na otázku: PROČ? Ani v tomto díle autor své čtenáře nezklame – charakteristický literární styl vytváří výjimečné dílo a čtenáři jsou znovu pohlceni Murakamiho magickým světem…... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Šikisai wo motanai Tazaki Cukuru to, kare no džunrei no toši / 色彩を持たない多崎つくると、彼の巡礼の年 , 2013

Oophaga
04.03.2015 3 z 5

Tentokrát jsem v hodnocení mírně nespravedlivá, protože nejnovější Murakamiho kniha je rozhodně lepší než jeho sáhodlouhé opusy ´Kronika ptáčka na klíček´ nebo ´1Q84´. Omezenější formát i konflikt zkrátka autorovi svědčí, jelikož má nepopiratelné sklony k bezbřehému grafomanství - na rozsahu necelých 300 stran se ale dají ještě jeho exkurzy do zdánlivě nesouvisejících proudů vědomí a vyprávění považovat za smysluplné vzhledem k celkovému vyznění. Koho už omrzel spisovatelův sklon k patosu a sentimentu (už jenom ty nadbytečné důrazy kurzivou; natož když dojde na sebelítost hlavního hrdiny, která nemá daleko k ufňukanosti protagonisty ´Norského dřeva´), toho však nový román dvakrát nepotěší. Stejně jako se nezavděčí tomu, kdo preferuje jeho bizarnější zápletky čerpající z východních motivů. Text je ale naštěstí alespoň podstatně sevřenější a koherentnější než předchozí česky vydané tituly, aniž by se vzdával obvyklé nedořečenosti a unikavosti.

Flipper
18.01.2015 3 z 5

"Neexistuje pokoj bez výkrikov utrpenia, neexistuje odpustenie bez krviprelievania a nie je prijtie bez cesty s bolestnými stratami."
Cukuru Tazaki je len pre pokročilých Murakamiovcov. Výstavba deja nie je určite taká silná ako v 1Q84, alebo Vtáčikovi na kľúčik, no Cukuru zdieľa ten nezabudnuteľný štýl písania, ktorý ocenia len jeho prívrženci. Cukurové subjektívne vnímanie sveta je zo začiatku opisované ako život introvertného otaku, ktorý viac stráca než získava. Pitvanie sa v minulosti však ukáže, že jeho pocity nezodpovedajú realite. Toť apel na hocikoho z nás, kto v živote pochoval niečo nevypovedané a vláči ťažobu niekde hlboko v sebe. A ak by sme brali knihu ako monument tohoto stavu - tak kniha nie je na zahodenie.

lucifuk
28.11.2014 2 z 5

Hovorí sa, že aj majster tesár sa utne. V tomto prípade mal asi zaviazané oči a v ruke namiesto dláta gumenú kačicu. (alebo som to iba nepochopil.

Lost Soul
16.09.2014 2 z 5

Byla jsem hodně zklamaná. Těšila jsem se na Murakamiho magický realismus, na nějaké nevysvětlitelné události, tajemné postavy a nic :( Hlavní hrdina je slaboch, který za sebou stále vláčí křivdu z mládí a utápí se v sebelítosti. Je to takové nemastné neslané.