Betonová zahrada

Čtyři sourozenci v různém školním věku se po matčině smrti obávají, že budou od sebe odděleni a posláni do různých dětských domovů, a proto se společně rozhodnou, že matčinu smrt před okolím zatají a budou se navenek chovat, jako by žila. Mrtvou matku v noci ukryjí do sklepa a dlouhou dobu se snaží zvládat chod domácnosti a zavedené zvyklosti, jak nejlépe dovedou. Další vývoj událostí s otevřeným koncem je podán s neobvyklou napínavostí a s citem pro psychologickou kresbu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/83_/83732/betonova-zahrada-83732.jpg 4.11328
Vydáno:, Volvox Globator

The Cement Garden (1978)

Počet stran:102
Jazyk vydání:český
Překlad:Marie Brabencová-Válková
Autor obálky:Pavel Růt
Vazba knihy:pevná / vázaná s přebalem
ISBN:80-85769-47-6

Kniha Betonová zahrada

Doubravka1975

Po přečtení jsem trochu v šoku, ale abych pravdu řekla, myslela jsem si, že to bude horší. Možná kdysi knížka daleko víc šokovala, ale dnes už jsme víc otrlí. A já s těmi sourozenci soucítila a chápala je, že tu svoji situaci vyřešili po svém, pro svoje dobro, které bohužel nemohlo dobře dopadnout. Působilo to na mě docela až moc reálně.

Akatombo

Divná kniha. Chvílema se mi dokonce zvedal žaludek, což se mi ještě nikdy u knížky nestalo... a to tam ani nic vyloženě nechutnýho nebylo. Nebo možná vlastně bylo... Podle recenzí jsem čekala něco trošku jinýho, myslela jsem, že to bude víc o sexu, což nebyl až tak ústřední motiv knihy. Nebo nebyl ústřední ve smyslu mého očekávání, což teda o ničem nevypovídá. Ústředním motivem je spíš přispůsobení a změna myšlení a hodnot dětí, které zůstaly doma bez rodičů. Už napořád. Je to neskutečně reálný, pokud alespoň trochu máte představu o fungování psychiky, je jasný, že tohle by klidně mohla bejt realita. Když se řekne perverze, předstvím si sex, ale ono to asi tak jednoznačný není, jak se zdá...Občas mě trošku nudily delší popisky scény, ale to se setřelo v poslední části knihy, která byla už hodně syrová. Knihu doporučuju, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Ale připravte se, je dost drsná.

pajaroh

Takové pitvání se v nechutnostech bez vyústění nebo závěru, psáno nijak výrazným stylem. Postavy jsou kontroverzní a některé jejich projevy či změny ne moc uvěřitelné. Možná ve své době byla skandální, ale já od literatury čekám více.

LucušN.

Za mne velmi zvláštní kniha. Vyvolala ve mne rozporuplné emoce.

VeruRomanská

Divné, perverzní, úchylné, přesto skvělé!

Kryštofka

Je to zvláštní, ale po dočtení knihy jsem měla pocit, že autor mnou obratně manipuluje, abych v úžasu zhodnotila tuto knihu jako skvělou. Což se ale nestalo, neboť jsem si zachovala zdravý odstup.
Když pominu prvoplánovou obálku knihy, která už sama o sobě může přitáhnout dost čtenářů, autor volil všechny zbraně vedoucí k úspěchu. Krátký rozsah, jednoduchý jazyk, dráždivou sexualitu. A předpřipravené vysvětlení, proč byli sourozenci v takřka nulovém kontaktu s vnějším světem.

Autor má bezesporu vypravěčský talent a hlavní zápletka knihy měla velký potenciál. Příběh sourozenců a jejich lehce šokující, ale logické vyřešení problému s mrtvou matkou mě zaujal. To, kam příběh směřoval a jak byl obalen, už mě tak nenadchlo. A postava Dereka byla pro mě dost neuvěřitelná.

AllyP

Krátký příběh jedné "zvláštní" rodiny, která má svá tajemství. Kolik takových rodin může skrytě žít kolem nás a proč je to tak šokujíci ? Určitě stojí za to, si tuto knížku přečíst. Vzbuzuje emoce a zamyšlení.....

Eicherik

Šokující? Zvrácené? Úchylné? V dnešní době? V roce 1978, kdy kniha vyšla poprvé tak určitě šokující byla, ale dnes už rozhodně ne. Příběh je to nevšední, poměrně krátký, ale s velmi povedeným závěrem.