Betonová zahrada

Čtyři sourozenci v různém školním věku se po matčině smrti obávají, že budou od sebe odděleni a posláni do různých dětských domovů, a proto se společně rozhodnou, že matčinu smrt před okolím zatají a budou se navenek chovat, jako by žila. Mrtvou matku v noci ukryjí do sklepa a dlouhou dobu se snaží zvládat chod domácnosti a zavedené zvyklosti, jak nejlépe dovedou. Další vývoj událostí s otevřeným koncem je podán s neobvyklou napínavostí a s citem pro psychologickou kresbu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/83_/83732/betonova-zahrada-I14-83732.jpg 4.11373
Vydáno · Volvox Globator

The Cement Garden · 1978

Kniha Betonová zahrada

huhuhu

Tohle nebylo pro mě. Přišlo mi to přitažené za vlasy, všechny postavy mi hrozně lezly na nervy... Nijak jsem s nimi nesoucítila a ten konec jsem jim vlastně přála...

laura

Za mě plný počet... Ano, možná je to už překonané, ale stejně. Má to v sobě naléhavost, bolest, smutek. Z knihy čpí osamění a prázdnota, jako by člověk šel po poušti a nedohlédl na konec. Jako by před ním ležel jen písek, výheň a nekonečná, bolestivá pouť.

Hrdinové betonové zahrady kamsi směřují - jen neznají cíl. Neví, kdy dojdou na konec a neví ani, jestli tam dojít chtějí. Život je překvapil, zaskočil v nejméně vhodnou chvíli a oni s ním bojují tak, jak umí.

Když jsem tuhle knihu četla poprvé, šokovala mě a přiznávám, že mě svou tématikou i lákala. Bylo to zkrátka něco jiného, něco, o čem běžně nečtete. Po téměř patnácti letech v ní vidím víc než jen to. Vidím snahu prostě nějak přežít. Nejde přece o to, jakým způsobem toho dosáhneme - jde jen o to zůstat naživu. Jedno jak.

K zemi mě však tlačila marnost toho počínání. Protože čtenáři je od počátku jasné, že tohle zkrátka dobře dopadnout nemůže...

Ládja

Dnes už přežité, v době vydání určitě šokující, jestli moc, nebo jen málo, to nedokáži říci, ale dnes je to už skoro normální. Když chcete dnes šokovat, musíte napsat něco o incestu, gayích, lesbičkách...(nic proti ničemu, až na ten incest). Jinak bych skoro řekl, že dnes jiná možnost jak šokovat už neexistuje.
Zpět k betonové zahradě. Dle anotace jsem čekal něco úplně jiného. Četla se dobře, ale to je tak asi celé(čtení na jedno odpoledne) co k tomu mohu říci. Nějaká hlubší myšlenka ve mě nejspíše nezůstala, nebo ještě neuzrála. Třeba časem si na něco vzpomenu. 1-2*

JanHrnecek

Betonová zahrada v dnešní době, kdy jsou veškeré hranice únosnosti posouvány dál a dál, už neoslní tolik jako tomu mohlo být dříve. Necítil jsem se nijak výrazně pohoršen a ani znechucen. Kniha mě nedonutila dumat a přemýšlet. Dokonce jsem se přistihl, že při tak malém počtu stran stejně koukám, kolik mi ještě chybí - za jak dlouho bude té nudě konec.

jaroiva

Nepřipadá mi to tak perverzní, jak by se zdálo z anotace. Tak nevím, možná jsem sama už příliš zkažená... protože se mi knížka opravdu líbila.
Co by tak asi dělaly děti bez dozoru?

iiiccc

Atmosféra příběhu byla neuvěřitelná. Při čtení jsem byla myšlenkami mimo běžnou realitu, ale nebyla jsem si úplně jistá, jestli zrovna tenhle útěk je ten pravý. I když jsem knihu přečetla před několika lety, stále ve mně rezonuje a myšlenky se mi k ní občas zatoulají.

janavan

S tématem absence morálního rámce si před McEwanem pohrávali jiní. Kdo by neznal román Pán much od Williama Goldinga, který odpovídá na otázku: Co by se stalo, kdybyste nechali skupinu kluků bez dozoru a napospas sobě samým? McEwan pokládá podobnou otázku, která dovádí do extrému trochu jinou ideu. Myšlenku, nad kterou minimálně jednou během dospívání polemizoval každý z nás. Jaká by to byla svoboda, být třeba jeden den doma bez rodičů. Jak by to bylo krásné, dělat si, co chceme.

Ian McEwan stejně jako v jiných románech ukazuje čtenáři, že lidstvo je ve své podstatě zvrácené. A že když dětem seberete morální kompas a autoritu, budou dělat to, co jim pudy přikazují. Jednou za čas svá rozhodnutí zpochybní – třeba jestli bylo moudré zalívat tu krabici betonem.

A vůbec, jak se má pejsek Cosmo?

boticelli

Můj největší dojem z knihy je otázka - co si o tom příběhu mám myslet? I když mě vyprávění nějak moc nestrhlo, po přečtení mi to v hlavě běhá sem a tam. Výborný doslov napoví ale na význam Betonové zahrady si budu muset stejně přijít sám...

TIP: Máte rádi Databázi knih?

zfilmováno anglická literatura incest sourozenci

Ian McEwan
anglická, 1948