Betonová zahrada

Betonová zahrada https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/256007/bmid_betonova-zahrada-256007.jpg 4 1874 315

Čtyři nedospělí sourozenci se po smrti rodičů rozhodnou žít sami a po svém v rodinném domě uprostřed takřka opuštěné příměstské zástavby. Čas peskování a výchovných opatření vystřídala volnost, místo svazujících povinností je teď důležitější hra – hra na dospělé. Proslulý román Iana McEwana byl sice poprvé uveřejněn již roku 1978, od té doby však neztratil nic ze své zvláštní, „nemorální“ naléhavosti.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

The Cement Garden , 1978

inikori
23.10.2011 5 z 5

Skvělé! Dokáže vtisknout prapodivný tělesný pocit, který si dokážu i po letech po prvním přečtení znovu vyvolat, zvláště slyším-li jednu z písniček skupiny Krleš, kterou jsem v té době poslouchal:) Emocionálně silné dílo, které oceňuju i za výborně zvládnutou psychologii postav. Skvělě popsaná regrese, přejímání rodičovských rolí dospívajícími sourozenci, které (BACHA SPOILER!) nevyhnutelně od prvních stránek směřovalo i k sexuálnímu naplnění. Ale na incestu kniha rozhodně nestojí. Ovšem určitě stojí za přečtení!

Renava
06.10.2011 5 z 5

Nevšedný príbeh, ktorý vyvoláva zimomriavky, údiv (zdesenie?), napätie, kopu otáznikov, depresívne pocity a spôsobuje mrazivosť v útrobách od prvej po poslednú vetu.

Septimus
10.09.2011 4 z 5

Jedna věta za všechny dojmy z knihy: "Ta mrtvola mi smrděla až do pokoje. "

Petra Škrabák
25.08.2011 5 z 5

Film jsem zatím neviděla, ale knížka byla úžasná, přečetla jsem ji jedním dechem během několika večerů. Co mě v knize zaujalo je to, že vše co se tam odehrává je napsáno tak strašně automaticky, nijak bez dlouhých okolků, jakoby přirozeně. Možná i proto se může kniha zdát tak šokující a ohromující. Vřele doporučuji, pokud nevíte co s volným odpolednem.

eraserhead
21.08.2011 5 z 5

Když jsem viděl film (ještě před četbou knihy) málem mě to vystřelilo z křesla a ihned se stal jedním z mých nejoblíbenějších. Když se ke mně dostala kniha, otevíral jsem jí trochu s rozpaky, zda-li náhodou neotřese mou oblibou filmu. Naštěstí se tak nestalo. Číst příběh je samozřejmě lepší, než se na něj dívat, ale kniha i film jsou obojí mistrovské kousky. Vynikající příběh o hledání místa v životě a sebe samotných mladých osiřelých "dětí", jež se ze všech sil snaží udržet pohromadě to, co jediné jim v životě zbylo - rodinu. A v rámci udržení klasických rodinných vzorců nutně musí dojít k tomu šokujícímu. Tento motiv se totiž v knize dá vyložit mnoha způsoby a kniha samotná se dá vyložit např. i jako kritika svazujících rodinných a morálních pout. Protože vezmeme-li rodinu dogmativně, konzervativně jako neotřesitelný status, znamená to co - máma, táta, dítě (pes) a fakt, že máma a táta se spolu intimně stýkají. Ale také to může být jen prostý a naplněný fyzický stav sourozenecké lásky. Nebo fakt, že když se začnou hormony bouřit hledá se tam, kde je to nejblíže. To už musí člověk posoudit sám. Strašně se mi líbila dějová linie nejmladšího syna, který se sám hledá a občas se obleče do ženských šatů. Jedna z nejlepších knih, co jsem četl.

Jakubisko
04.07.2011 4 z 5

Kniha plná hnusného horka, stísněnosti, deprese, podivných lidí a smradu...přečetl jsem jedním dechem a opravdu to ve mně vyvolalo mnohé až fyzické reakce, na druhou stranu částečně souhlasím s JP, hlubší myšlenku jsem tam také nenašel. Chválím filmové zpracování, které atmosféru knihy vystihlo velice přesně. Fuj.

JP
17.01.2011 2 z 5

V zásadě se nabízí fakt, po nekonečně dlouhé době mého dumání, že Betonová zahrada je vnitřně jakási prázdná. Nebo to je jen experiment, jak napsat hezky a ospravedlnitelně téma incestu? Pochybuji. Přesto se mi líbil ten nádech a lehkost, s jakou je kniha napsána. Velmi snové, nostalgické... a do toho bratříček a sestřička.

frenchie
26.11.2010 5 z 5

Krásná kniha. Téma, zpracování a vykreslení atmosféry skvělé.
Jen si nemůžu pomoct a ten incest mě prostě na rozdíl od mých přátel ani trošku nešokoval, přijde mi to jen jako metafora lidských vztahů, součást těch zbouraných bariér po rozkladu rodiny, jen něco k zamyšlení a ne něco, co by odsunulo význam někam jinam, spíš ho to jen prohlubuje.

Ahena
25.11.2010 5 z 5

Nekonečné, silné a choulostivé téma. Netypické vypořádání se se smrtí rodičů a velké sexuální napětí mezi sourozenci, kteří jednoduše musí čelit dnům bez podpory dospělých. Rozhodují se, jak bude jejich život vypadat a proč by měli i nadále schovávat to hrozné tajemství, které se skrývá ve sklepě.
Napětí od začátku do konce, zaujetí a pobouření.
Chtěl snad McEwan ukázat lidem, že dobře čitelná kniha jde napsat i na toto téma? Za sebe mohu říci, že se mu jeho záměr povedl. (Avšak, filmové zpracování mě moc nenadchlo)

jane lane
30.11.-0001 5 z 5

jedna z mých nejoblíbenějších. silné téma!

Hellboy
30.11.-0001 4 z 5

Betonová zahrada se mi fakt líbila, moje první seznámení s Ianem McEwanem. Příběh zasazený do podivného bezčasí, obsahující dysfunkční rodinu, smrt, incest a všudypřítomný praskající beton. Co víc si přát. 80%

MichalGrey
30.11.-0001 4 z 5

Tahle kniha se rozhodně nehodí na relaxační četbu...

Márinka
30.11.-0001 3 z 5

Asi nejsem typ na drsné příběhy. Zvláště týkající se dětí, ... a rodičů, ... a smrti ...

Streber
30.11.-0001

Pokud máte rádi smutné příběhy s chmurným dějem, tak knížka je určena právě vám. Příběh se mi velice líbil a byl jsem velice napjat, jak to nakonec dopadne, neboť děti tam zůstaly samy v domě napospas, jak to vše zvládnou. Člověk se dostává do jiné dimenze myšlenek, neboť samotný autor Ian McEwan je výborným propletacím vypravěčem.

Teenka
30.11.-0001 5 z 5

Naprosto souhlasim s predeslym nazorem...musim rict,ze u Betonové zahrady me nadchl jak film,tak kniha a oboji ma svoje zvlastni kouzlo.