Bertík a čmuchadlo

Bertík a čmuchadlo https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/207413/bmid_bertik-a-cmuchadlo-oHL-207413.jpg 4 146 25

Začaly prázdniny. Jedu s mamkou a Richardem na jeho chalupu. Nechce se mi tam. Radši bych zůstal u táty. Mohl bych celej den hrát hry na počítači, pít Fantu a jíst třeba hranolky, anebo co bych chtěl. Bertíkovi je devět. Rodiče se rozvedli a on žije s maminkou, která si našla nového přítele. Bert mu říká Rypouš. Vůbec celou tuhle životní změnu nese těžce. Připadá mu to jako zrada. Chci, aby bylo všechno jako dřív! Žárlí. Vzteká se. Je na všechny kolem sebe protivný. Vymýšlí naschvály. Až prázdninové setkání s tajemným tvorem — mluvícím zvířetem čmuchadlem — dokáže zlepšit jeho pohled na svět… Díky čmuchadlu Bertík pochopí, že vztahy mezi lidmi nejsou tak jednoduché, jak by si přál, a že to, co je důležité, pořád má. Smíří se s Richardovou existencí a snad si najde i jiné kamarády, než je čmuchadlo. Bertík a čmuchadlo je první kniha pro děti jedné z nejvýraznějšíchsoučasných českých autorek, která svým osobitým stylem dokázala vytvořit z relativně jednoduchého námětu silný, neuvěřitelně autentický příběh o hledání vnitřní rovnováhy. Pro čtenáře od devíti let Musím ti pomoct. Jinak to všechno špatně dopadne. Co všechno? Tvůj život. Já nejsem blbeček! Ale chováš se tak. Ale oni jsou na mě zlí. Proč? Že se mají rádi a chtějí spolu žít? Ale já nechci…... celý text

Andrea x
01.06.2015 5 z 5

Petra Soukupová dokáže vystihnout pocity, na které jsme už dávno zapomněli. Doporučuji nejen dětem, ale i dospělým.

splichalka
22.03.2015 4 z 5

Pěkně napsané, občas hodně trefné, ale podle mého názoru tak křiklavě výchovné, až mě to vytáčelo. Naprosto nepokrytě a nedospěle jsem celou dobu fandila Bertíkově vzpurnosti.

misssicccka
01.01.2015 5 z 5

Petra Soukupova je pro me uz nekolik let zarukou kvality. A ani detska knizka mi nazor nezneni. Pripomnela mi me oblibene knizky o detech. Jednoducha zapletka a pritom tolik rikajici. Tesim se, az budu moci tuhle knihu císt svemu diteti. Navic chvalim ilustrace a krasnou vazbu.

Pihtipudas
13.11.2014 5 z 5

Od Petry Soukupové jsem zatím přečetla jen jednu knihu pro dospělé, která mě hodně zaujala. Dětská kniha je psaná vlastně úplně stejným stylem, jen je v ní něco dětského. Autorka umí dokonale vystihnout pocity nešťastného a vzdorovitého kluka, který si svým zlomyslným chováním a naschvály chce jen vydobýt matčinu pozornost a návrat k tomu, co bylo dřív - k rodině, do níž patřil i jeho táta. S hrdinou se dokáže ztotožnit každý, nezáleží, jestli je mu devět nebo třicet. Vyzdvihla bych také reálnost celého příběhu, jeho aktuálnost a moderní pojetí. Text, nad kterým se zamyslí malí i velcí.

HλNKA
30.10.2014 4 z 5

Krásná dětská kniha, ve které všichni dospělí najdou něco ze sebe, neboť každý z nás byl někdy Bertíkem, který našel svoje čmuchadlo, s nádhernými ilustracemi a vazbou, jež mi na první dotyk připomněla knihy z mého dětství :-)