Básně sebrané ekniha

Básně sebrané obálka knihy
Mé hodnocení:

Básně J. H. Krchovského, jednoho z nejvýraznějších tvůrců vzešlých z pražského undergroundu, se staly kultovními a některé doslova zlidověly. Svědčí o tom i fakt, že nemálo z nich bylo zhudebněno a jeho dosud vydané knihy jsou dnes beze zbytku rozebrány. Uhrančivost Krchovského poezie, působící napříč generacemi čtenářů, vzlíná z všudypřítomného tajemna a jakéhosi oparu smrti, jenž obestírá děje zdánlivě všední a samozřejmé. Mnoho již bylo napsáno o jeho inspiraci dekadentní poezií a vůbec atmosférou fin de siècle, ale veškerá morbidita a nihilismus jsou tu zároveň zdrojem zdrcujícího sarkasmu a sebeironie. Předchozí souborné vydání Krchovského veršů Básně vyšlo již v roce 1998 a od té doby se ho v několika dotiscích prodalo více než osm tisíc. Básně sebrané tento kánon rozšiřují o dvě později vydané sbírky Poslední list (Petrov 2003) a Nad jedním světem (Host 2004). Cena města Havlíčkův Brod za nejkrásnější beletristickou knihu 20. Podzimního knižního veletrhu (2010)...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/114622/basne-sebrane-114622.jpg 4.7223
Literatura česká, Poezie
Vydáno (ekniha), Host

Kniha Básně sebrané

martineden

Krchovského básně - jednoduché, sprosté, poetické, autentické, syrové, prostě geniální.

Jarek82

Básník, který v mládí koketoval s myšlenkou že skoncuje s životem, ale neudělal to, se propracovává k běžnému (?) lidskému pachtění a krizi středního věku. Témata smrti, nihilismu. Básně jsou často vtipné, hodně často obsahují nějaký nezvyklý obrat nebo spojení nesouvisejících věcí. Radost číst.

nic18
28.12.2020

Po Máchovi první básně, které mě zaujaly natolik, abych je uměla nazpaměť (aniž bych se o to dlouze snažila). Některé baví více, některé méně, ale obecně za mě fajn.

VikyKleinik
17.11.2020

Obtěžuje mě číst stovky stran nudy, ale tohle jsem přelouskal, protože mi to pučila přítelkyně s tim, že by se mi to mohlo líbit. Pár básníček pobavilo, ale 99% z nich jsem přečetl bez špetky emočního pozdvižení. Báseň, o které po dočtení nezpozoruji vzrůst zájmu, pobavení nebo nedetekuji žádnou výpovědní hodnotu, považuji za zbytečnou sra*ku.
Krchovský se baví nad svou vlastní mrzkostí. Někdy se mu to podaří a pobaví i mě, ale většinou jsem byl tou jeho pózou a variováním už jím řečeného (mnohdy i líp) znuděn.
Aby sbírka uspěla jako dílo, musí mít větší výpovědní rozsah a kadence kvality musí být vyšší.

Damato

že nejsem uvnitř
ale vně
jsem zazděnou
zatvrdlou šlápotou
hlubokým otiskem mě .....

Z prvních veršů jsem byla zaskočená, troufnu si říct pohoršena, při dalším jsem se smála, pak cítila naprostý zmar a ve finále si přála umřít.....
... tvrdá realita života smíchaná s cynismem a láskou k životu - dokonalá čtenářská schíza ...jednoznačně... DOKONALÁ

niki-chan
19.03.2020

Rozhodně nelze upřít originalitu a dekadenci. Ovšem po přečtení celé sbírky převládá pocit smíchanosti a opakování se. Vyniká mumie, která je podána krchovským způsobem.

Mrs.Lovely
09.03.2020

Jedna z nejlepších básnických sbírek, co jsem kdy četla.

iva3682
30.01.2020