Básně sebrané ekniha

od:


KoupitKoupit eknihu

Básně J. H. Krchovského, jednoho z nejvýraznějších tvůrců vzešlých z pražského undergroundu, se staly kultovními a některé doslova zlidověly. Svědčí o tom i fakt, že nemálo z nich bylo zhudebněno a jeho dosud vydané knihy jsou dnes beze zbytku rozebrány. Uhrančivost Krchovského poezie, působící napříč generacemi čtenářů, vzlíná z všudypřítomného tajemna a jakéhosi oparu smrti, jenž obestírá děje zdánlivě všední a samozřejmé. Mnoho již bylo napsáno o jeho inspiraci dekadentní poezií a vůbec atmosférou fin de siècle, ale veškerá morbidita a nihilismus jsou tu zároveň zdrojem zdrcujícího sarkasmu a sebeironie. Předchozí souborné vydání Krchovského veršů Básně vyšlo již v roce 1998 a od té doby se ho v několika dotiscích prodalo více než osm tisíc. Básně sebrané tento kánon rozšiřují o dvě později vydané sbírky Poslední list (Petrov 2003) a Nad jedním světem (Host 2004). Cena města Havlíčkův Brod za nejkrásnější beletristickou knihu 20. Podzimního knižního veletrhu (2010)...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/114622/basne-sebrane-114622.jpg 4.7242
Žánr:
Literatura česká, Poezie

Vydáno: (ekniha), Host
více info...
Nahrávám...

Komentáře (46)

Kniha Básně sebrané

Divergence111
06.10.2021

Co báseň, to klenot. Co myšlenka, to geniální absurdita.

666Jitka
10.06.2021

Souborné vydání díla Jiřího Háska mě velmi potěšilo. Kniha dekadentní, ponuré, bizarní a nihilistické poezie mi jako vždy zpříjemnila chvilky před spaním a pochmurná rána. Krchovský patří k mým nejoblíbenějším básníkům. Jeho černý humor beroucí si na mušku otázky života a smrti, pitvání se v marnosti žití, skepse a záhrobní verše mi fakt sedí.

Unaven k smrti nudnou rolí
sám sebe hrát - že jsem… Chci spát
předstírám spánek, tvář mne bolí
vším, čím jsem byl, jsem nebyl rád

Jak se mi zdá, nic se mi nezdá
už nemám o čem dát si zdát
na nebi bledne moje hvězda
vším, čím jsem nebyl, byl jsem rád


cirruska
17.04.2021

Ach, život je tak trapný, bože
jak uprdnutí do soulože

martineden
20.03.2021

Krchovského básně - jednoduché, sprosté, poetické, autentické, syrové, prostě geniální.

Jarek82
28.02.2021

Básník, který v mládí koketoval s myšlenkou že skoncuje s životem, ale neudělal to, se propracovává k běžnému (?) lidskému pachtění a krizi středního věku. Témata smrti, nihilismu. Básně jsou často vtipné, hodně často obsahují nějaký nezvyklý obrat nebo spojení nesouvisejících věcí. Radost číst.

nic18
28.12.2020

Po Máchovi první básně, které mě zaujaly natolik, abych je uměla nazpaměť (aniž bych se o to dlouze snažila). Některé baví více, některé méně, ale obecně za mě fajn.

VikyKleinik
17.11.2020

Obtěžuje mě číst stovky stran nudy, ale tohle jsem přelouskal, protože mi to pučila přítelkyně s tim, že by se mi to mohlo líbit. Pár básníček pobavilo, ale 99% z nich jsem přečetl bez špetky emočního pozdvižení. Báseň, o které po dočtení nezpozoruji vzrůst zájmu, pobavení nebo nedetekuji žádnou výpovědní hodnotu, považuji za zbytečnou sra*ku.
Krchovský se baví nad svou vlastní mrzkostí. Někdy se mu to podaří a pobaví i mě, ale většinou jsem byl tou jeho pózou a variováním už jím řečeného (mnohdy i líp) znuděn.
Aby sbírka uspěla jako dílo, musí mít větší výpovědní rozsah a kadence kvality musí být vyšší.

Damato
08.04.2020

... A já zjistil
že nejsem tady
ale za stěnou
že nejsem odlitkem
ale formou
že nejsem uvnitř
ale vně
jsem zazděnou
zatvrdlou šlápotou
hlubokým otiskem mě .....

Z prvních veršů jsem byla zaskočená, troufnu si říct pohoršena, při dalším jsem se smála, pak cítila naprostý zmar a ve finále si přála umřít.....
... tvrdá realita života smíchaná s cynismem a láskou k životu - dokonalá čtenářská schíza ...jednoznačně... DOKONALÁ

1