Baletky

Baletky https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/432297/bmid_baletky-RAU-432297.png 4 857 256

Baletky mají dvě tváře. Tu přední, usměvavou a dokonalou, kterou vidí publikum. A pak tu odvrácenou, když zmizí za oponou, předpisový úsměv jim spadne a tvář se zkřiví do ztrhaného šklebu, protože se dusí. Při tanci totiž nemůžou dýchat pusou. Třeští oči a lapají po dechu. Kdyby baletky někdo takhle nafilmoval, byla by to přehlídka utrpení. K tomu jsou ale trénované. Tak jako hlavní hrdinka tohohle příběhu. Každý den zažívá baletní dril jako v armádě. Ještě jí nebylo čtrnáct, a už je odbornicí na používání projímadel a zvracení, aby si udržela váhu, na ošetřování krvavých palců a stahování prsou. A do toho poznává klubový život v Praze. Jsou devadesátá léta, frčí perník a extáze a ona objevuje sex a zjišťuje, že má nevlastního bratra, který je úplně jiný, než by chtěla. A že její sen stát se baletkou a tančit ve Zlaté kapličce se mění v noční můru. Režisérka a tanečnice Miřenka Čechová vychází z vlastních zkušeností a deníkových zápisků. Její próza je sebeironickým, syrovým a nelítostným obrazem studií na Taneční konzervatoři a pražského života v divokých 90. letech.... celý text

Lizard
17.06.2021 1 z 5

Tak tohle mě opravdu nebavilo. Nenáročná kniha, ve které mi dost věcí spíše vadilo. Též patřím mezi ty, kterým nevyhovoval ani styl psaní.... bohužel....

radka2752
15.06.2021 4 z 5

Dávám 4 hvězdičky, 5 dát prostě nemůžu, protože mně by se knížka víc líbila kdyby byla napsaná z pohledu zralé ženy, která se na to divá s odstupem a popisuje někdy dost hnusný a šokující věci. To jak je to sdělované pohledem malé holky, puberťačky atd. se mi tak moc dobře nečte. Ale teda každopádně, Ti učitelé, ředitel vychovatelky to je teda hnus velebnosti. Jedna dylina vedle druhé a považují se za osoby na úrovni, charaketer nula a ještě bych řekla, že částečně úchylní. Že jako normálnímu dospělýmu vrovnanýmu člověku, přece nemůže dělat dobře šikanovat mladý lidi. To je prostě humus a pak i sedí, že to prostředí baletu je starý zasmrádlý, když taková zakomplexovaná nula, učí děti a dospívající desítky let, tak co se asi tak pod jejich rukama může líhnout. A asi nejhorší mi přijde, že jim pod pařáty přijdou právě děcka od útlýho věku, který si Teprve tvoří osobnost. Že i pro dospělýho člověka je někdy těžký si srovnat co mu to ten člověk říká a hlavně kdo mu to říká a proč asi a udělat si na to názor. Natož děcka a mlaďoši. No děs.

Amy27
26.05.2021 4 z 5

Odzbrojující kniha! Jak název napovídá, jedná se o příběh baletek, odehrávající se v 90. letech. Desetileté holčičky plné nadějí se proměňují ve zničené osmnáctileté "stařenky". Nejvíce oceňuji výborný styl psaní!

Musím vytknout jedinou věc... bylo mi strašně úzko po celou dobu čtení... Kdyby moje dcera chtěla jít na baletní školu, tak ji doma raději přivážu k židli.

Čičolina
25.05.2021 4 z 5

Kniha se mi líbila, du forma vyprávění nejen sedla, ale i víc vtáhla čtenáře do děje. Fakta o ničení dětských těl a duší jsou otřesná , zrovna tak svět, který nabízí snadno bez ohledu na věk jakoukoli náhražku čehokoli. Balet je tak něžný a poetický...no taky ho tak už vidět nebudu, je to stejné zlo jako kastrování chlapců pro zakonzervování nádherného hlasu. Bezva výpověď.

Maky78
10.05.2021 4 z 5

Ztracenej sen
Zklamaná posraná dušička
Trip do nikam
Drsná doba ..
Forma psaní se k tématu velmi hodila.

pedroK
08.05.2021 5 z 5

Nemohla jsem se odtrhnout od první stránky. Přijde mi to strašné, děti od deseti let v takovém psychickém tlaku, nikdy. Už se asi nikdy nebudu na balet dívat s takovým idealistickým nadšením. Toto si teda zapamatuju.

KKlara
28.04.2021

Samotny dej ani forma me moc nezaujaly, ale! Popis te doby mi teda zahral na vzpominky, protoze to je poprve, kdy nekdo zminil Luxor nez tam bylo knihkupectvi, neznam nikoho, kdo to tam znal. Popis klubovy sceny, patky na Muzeu. Fakt deja vu. Az neprijemny.

Mi--LADA
22.04.2021 5 z 5

Skvělá kniha a příběh ze života. Přelomové devadesátky, nebezpečné závislosti, posedlost přijatelným vzhledem a cílevědomé touhy z baletního prostředí. Tenhle koktejl mi zachutnal.

AnnaKreon
21.04.2021 5 z 5

Knihu Baletky jsem chtěla číst už od doby, co vyšla a teď se mi to konečně povedlo. Hlavní důvod, proč jsem ji vůbec číst chtěla, je, že mám od malička dost blízko k baletu a taky jsem se rozhodla, že se více zaměřím na českou současnou literaturu.
~~~
Na první pohled kniha zaujme 100% krásnou růžovou „retro“ obálkou, která je za mě vážně moc povedená. I když autorka říká, že se u psaní smála, tak si myslím, že je to kniha velmi temná, syrová, drsná a bolestivá. A hlavně - není jen o baletu.
~~~
Kniha vypráví příběh mladé dívky, která v devadesátých letech chodí na baletní konzervatoř. Formou krátkých vyprávění popisuje situace, kdy velmi mladé dívky (od deseti let) chodí na hodiny baletu a musí neskutečně dřít a trénovat, aby se dostaly na jakékoliv představení.
~~~
Většina těchto dívek kouří, nejí, trpí anorexií, pije alkohol a spousta z nich dokonce bere drogy. V knize se objevuje neskutečné množství důležitých ale i vážných témat - jako třeba výše zmíněné - ale taky mimo jiné i sex u mladistvých, nepřítomnost menstruace nebo dokonce i transsexualita.
~~~
Mělo by se jednat o autobiografickou knihu a i když jsem viděla spousty recenzí, kde lidé autorce nevěří, tak já ano. Dlouho jsem nečetla nic podobně temného, co sálá psychickou i fyzickou bolestí a samotou. Za mě veliké doporučení.

shootingstar
20.04.2021 2 z 5

Tohle by vlastně mohl napsat každý z nás. Nebo vy si snad myslíte, že "Medici", "Aranžérky" nebo "Kominíci" by se neprodávali? A počkejte si na mou chystanou monografii "Učitelky", to teprve zahýbe literárním světem:)
Ale tak OK, návrat do devadesátek vždy potěší (ubohá dnešní mládež neví, co je život) a nebylo to přehnaně pozérské, což je jinak mor české literatury. Přečtete to během jedné cesty vlakem z Prahy do Aše:)

DanteAlighieri
16.04.2021 2 z 5

Téma mě strašně přitahovalo, ale knihu jsem dočetla jen do půlky. Důvod: iritoval mě ten styl. Psáno ve druhé osobě, spousta ironie. Hodně situací bylo popsáno spíš v náznacích, napůl, takže si musíte hodně domýšlet - a ve výsledku nevíte. To nesnáším. Asi jsem si od toho slibovala, že obsah bude víc dokumentární.

intelektuálka
14.04.2021 4 z 5

To bylo zajímavé, originální ....

Svět baletu vnímám jako estetickou záležitost - krásná hudba a tanec ....

Ale pohled z druhé strany - dřina, odříkání a málo vyvolených ....

" Jsi tělo, nic jinýho. Skvěle vycvičený tělo, skvěle vypadající tělo, skvěle zkrocený tělo..."

Pořád budu v baletu hledat tu krásu a ladnost pohybu / a vzpomenu na legendární Maju Pliseckou, která tančila do pozdních let ..../

SynD
07.04.2021 4 z 5

zběsilá kniha o posedlosti. baletní svět jako relikt dob, kdy utrpení ospravedlňovaly jakési vyšší hodnoty umění a krásy. velmi nekomfortní čtení, které vynáší na povrch nepříjemné věci, o nichž se mlčelo. Miřenka píše skvěle - živým a současným jazykem. je odvážná. a je moc dobře, že svou knihou může varovat další případné oběti.

jednu * strhávám jen za délku: rychlému jazyku, du formě a velké míře negativity by slušela cca dvoutřetinová nebo poloviční stopáž, takhle je kniha cca v půli poněkud ubíjející. ubíjející je i samotná představa malých (i pak dospívajících) holek, zanechaných na pospas sobě sama, vychnám a na sebenenávisti založeném pedagogickém přístupu sadistických "profesorů". holek, co trénující do noci a běhají po devadesátkové Praze... úlet!

zajímavé je i svědectví o tom, jak se v disciplíně, u níž bych čekala maximální propojení s tělem, musely baletky od těla naopak odpojovat. viz. výčty všech zranění, dokonalé znalosti léků a mastí proti bolesti; nebo soutěž, na níž Miřenka vyrazila ráno poté, co si v noci s ledvinovou kolikou volala záchranku.

Melanka
31.03.2021 5 z 5

Úžasně napsaná, hodně drsná a bohužel asi pravdivá kniha. Realistický a bolestivý vhled do duše teenagerky.

koudelu
29.03.2021 5 z 5

Silné, poutavé, odstrašující

iveta3689
28.03.2021 4 z 5

Smutné, skličující, bohužel takové, jak jsem si to představovala. Skvěle napsané, čte se samo.

Nikitka62
25.03.2021 3 z 5

Konkurence a obrovská dřina, to víme všichni, ale některé popsané věci jsou hodně šílené, smutné a nebezpečné!!! Je to X let zpět a tak by mě velmi zajímalo, jak to chodí teď...

Karimah
20.03.2021 5 z 5

Docela drsné, určitě by si to měli přečíst rodiče nejen budoucích baletek, ale i sportovců atd. Mimochodem je docela zajímavé sledovat další osud autorky, co dnes dělá a kam se posunula.

kikies
16.03.2021 4 z 5

Dávám čtyři hvězdy ne proto, že by mě to nějak zvlášť uchvátilo, ale protože tento druh příběhů je přínosný a potřebný. Skoro každý soudný člověk dnes tuší, že balet není jen o tylových sukýnkách, precizních drdůlkách a věčných úsměvech. Možná ne každý si dokáže představit odvrácenou stranu jakékoli na první pohled lákavé branže v celé své kráse. Ne, že bych si myslela, že každá baletka, která se nedostala úplně nahoru, musí nutné prožít divoký život jako děvčata z tohoto románu, ale v jádru toho všeho je důležitá myšlenka. O nevhodnosti volby v příliš raném věku, o ztrátě dětství, o příliš brzké samostatnosti, o nezdravém, ba přímo toxickém prostředí a o ztrátě zdraví, iluzí, nadějí a chuti do čehokoli smysluplného, o desítkách či stovkách nenapravitelně poškozených životů... A je tohle nutné kvůli tomu, aby svět jednou za čas odhalil jednu, dvě primabaleríny? Já si myslím, že nad tím je třeba se zamýšlet, psát o tom a číst o tom.

Peyka
16.03.2021 1 z 5

Tak to ne. Kniha neměla hlavu ani patu. Románem bych to rozhodně nenazvala, pouze plytkým náhledem do baletního zákulisí formou deníkových zápisků. Pasáže označené jako deník se nijak nelišily od ostatního textu.

K obsahu bych řekla asi to, že autorka působí velmi zhrzeně, postavila čtenáře před hotovou věc. Tím, že vypráví du-formou, ztrácí příběh určitou důvěryhodnost, upřímnost a gradaci. Skáče tam páté přes deváté, některé kapitoly naprosto směšné až nevhodné. Vůbec mě autorka nešokovala tak, jak měla asi v úmyslu. Je všeobecně známé, že prostředí baletek je jak ďábel v beránčině rouše. Sama jsem balet přes deset let dělala, dokážu se ztotožnit s určitými pasážemi, co autorka popisuje, viz váha, délka nártů, dokonce i na intru jsem bydlela..."šokující" zpověď zhrzené baletky, takhle to na mě působilo. Čtenář se nedozví žádné pocity, žádné realistické jednání postav, proč chtěla dělat balet, jak se se vším vyrovnávala. Ne, jen blábol o zesměšňovaných, zkrocených rádoby baletkách. Tohle mě velice zklamalo.