Balada o ptácích a hadech

Balada o ptácích a hadech https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/452950/bmid_balada-o-ptacich-a-hadech-RMA-452950.jpg 4 1397 340

Pohánějí ho ambice. Soupeření ho žene kupředu. Ale za moc se platí. Je ráno v Den sklizně, který zahajuje desáté Hladové hry. Osmnáctiletý Coriolanus Snow se v Kapitolu připravuje na svou jedinou příležitost získat slávu jako trenér, jeho šance jsou však mizivé. Dostal ponižující úkol trénovat největšího outsidera, splátkyni z Dvanáctého kraje. V Aréně bude probíhat boj na život a na smrt. Mimo ni Coriolanus zahoří ke své splátkyni city... a stane před zásadním rozhodnutím: řídit se pravidly, nebo přežít?... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: ekniha , Fragment (ČR)

The Ballad of Songbirds and Snakes , 2020

mila2411
31.10.2023 5 z 5

Hladové hry se zcela oprávněně staly natolik úspěšným artiklem, že autorka pokračuje. Když už není moc kam dál, jde se dozadu a vypráví příběh o tom "jak to všechno vlastně začalo". A musím bez okolků říct, že ANO. Líbilo se. Bavilo to moc! Pro ty co mají načteno se mnohé osvětlí, budoucí arcizáporák se postupně a uvěřitelně vyvíjí... pěkné, nečekané a to lepší. Jako audiokniha s vynikajícím M. Táborským je to XXXL zážitek.

Carol1122
29.10.2023 4 z 5

Přečteno (téměř) jedním dechem. Bylo skvělé se vrátit opět do světa Hunger Games a to doslova do rukou přímo hlavnímu záporákovi, abychom poznali i jeho kdysi mladou a (nevinnou?) duši. Setkáváme se s dalšími hrdiny doplňující bohatý příběh začínajícího světa Kapitolu a jeho 12 krajů. Hned na úvod musím říct, že autorka si umí hrát s charaktery postav. Získala si mé srdce snad všemi zmíněnými a to nemluvě o atmosféře, kterou krásně vylíčila. Zklamání jsem trochu pocítila v případě Arény - díky pohledu Snowa už nevíme, jak kruté a šílené je to v aréně, pouze se čtenáři dostává jisté naťuknutí, které uběhne jako nic. Co mě ale velmi překvapilo a srdce rozdrásalo, byl konec. Nebudu spoilerovat, věřím, že autorka to musela majestátně ukončit a to se vší parádou. Nemohu dodat nic jiného, než že se těším na již blížící se filmové zpracování :)

Leaena
18.10.2023 5 z 5

Bylo zvláštní opět se ocitnout ve světě Hunger Games, zvlášť při představě "lidského" Corionala. Rychle jsem se dostala zpět do tohoto světa. Příběh se velmi dobře čte a doplnění balad je zajímavé oživení.
Zpočátku mě překvapila povaha Corionala, který měl city. A v samém závěru jsem vlastně byla taky překvapená, ale už tedy ne příjemně. Sledovat přerod jeho postavy, bylo zajímavé a v samotném závěru jsem jím opovrhovala. V podstatě nad tím musím stále přemýšlet.

Monique66
11.10.2023 4 z 5

Kniha byla skvělá! Vrátila jsem se naplno do světa Hunger games a užívala každou minutu. Bylo tam tolik zvratů a překvapení... Jediné co mi vadilo, je že z knihy jsem měla dojem, že je psaná pro mládež, což dokazuje i štítek. Nevím, zda to může být překladem či kniha takhle psaná je. Každopádně jsem zvědavá na filmové zpracování.

Lokina
08.10.2023 4 z 5

(SPOILER) Sérii Hunger Games mám velmi ráda, převažovaly ale obavy, jestli bude návrat do tohoto světa mnou vnímán pozitivně. Musím uznat, že kniha mě zaujala, už jenom myšlenkou na lidštějšího Snowa. Nechtělo se mi věřit, že Coriolanus může být hodný. A on vskutku měl dobré srdce, ale výchova Kapitolského režimu takové chování potlačila a mohli jsme sledovat pomalý přerod v prezidenta tyrana.
Co se budu rozepisovat, knížka se četla skvěle. Zvláště část věnovaná samotným Hrám, které byly ještě v "plínkách", tudíž jim chyběla pompéznost a mediální popularita. Jen mě mrzí, že příběh je vyprávěn jen z pohledu Coriolanuse. Zajímaly by mě osobní postřehy Lucy Gray nejen během Her, ale i její pocity ke Coriolanusovi.
Poslední část knihy se zdála být trochu utahaná. Za mě to byla ale vynikající část, plná nedůvěry, paranoi a strachu. Kde tyto aspekty pomalu utvářely charakter Snowa, jak ho známe.
A teď počkat na filmové zpracování.

Fiso
27.09.2023 4 z 5

(SPOILER) Líbilo se mi, že nám autorka v podstatě ukázala jak se vyvíjely Hladové hry, a který ročník byl zlomový v přístupu k nim.
Celá část, kdy byli v Kapitolu mě hodně bavila, ale jakmile se to přesunulo do Dvanáctky už mě to moc nedokázalo zaujmout, zvrat byla pouze Sejanova poprava a útěk Lucy Gray. Obě tyto události se ale odehrály až těsně před koncem.
Přestože děkan Highbottom a doktorka Gaulová tam byli často, ocenila bych, kdyby tam byli ještě víc, protože mě zaujali nejvíce ze všech postav a jejich osobnosti mohly být dále rozvinuty.

Ailee
27.09.2023 3 z 5

Tuhle knihu nemůžu mít ráda. Ne že by byla špatně napsaná, vlastně si myslím, že je hodně dobrá, ale nemůžu ji mít ráda, protože z povahy hlavní postavy se mi chtělo celou dobu zvracet. Konec mě ani nepřekvapil, spíš jsem ho čekala, protože jak jinak by to mohlo dopadnout se Snowem, který je tak neuvěřitelně egocentrický, vyšinutý a s pocitem vlastní nadřazenosti? Pořád si o sobě myslel, jak strašně je dokonalý, a i v momentě, kdy věřil, že zemře, tak se vše v jeho hlavě točilo jen a jen kolem něho.
Kniha rozhodně stojí za přečtení, navzdory tomu, že jí dávám jen tři hvězdičky, ale počítejte s tím, že vás na nějakou dobu zavalí jako obří kámen a stáhne vás ke dnu.

kajamentin
25.09.2023 5 z 5

Teprve to mám rozečtené ale luxus. Stejná atmosféra při čtení jako "kdysi dávno".

Bookworm345
08.09.2023 3 z 5

(SPOILER) Tahle kniha má dobrý i špatný věci. Začnu těmi dobrými. Je to návrat do světa hunger games, akorát o hodně let dozadu. Bavilo mě porovnávat rozdíly, mezi těma Hladovýma hrama z 10. a 74.,75. ročníku. ( sedmdesátý šestý už vlastně nebyly klasický) Pokud si pamatujete na jména a pojmy z předchozí trilogie, je tam pár "eastereggů". Líbilo se mi jak se tam řešilo, jestli by ty hry vlastně neměli zrušit. Dokonce i ten otrava Coryo neochotně připustil, že se mu to nelíbí. Lucy Gray a Sejanus jsou fajn postavy. A to že mladej Snow vlastně žil v chudobě stejně jako Katniss taky určitě stojí za zmínku. Teď negativa. Je to strašně, ale strašně dlouhá kniha i když má nějakých 500 stran, což není zas tolik, hrozně se to vleče. Jasně, jsou tam i napínavější části, ale převažují ty nudný. Coriolanus je celkem nesympatiká postava, ale je to tady naschvál napsaný tak aby se z něj nestal takový ten klišé broken záporák. Proč ty některé kapitoly nejsou napsaný z pohledu Lucy? Byla v aréně, takže by to mohlo být napínavější. Nebo to Suzanne mohla prostě proškrtat, aby to nebyla taková bichle. Coriolanus a Lucy Gray by mohli být fajn duo, kdyby se to s nimi nevyvíjelo tak rychle. Je tam na můj vkus moc postav a to jsem četla Převorství u pomerančovníku. A některá jména jsou celkem divná. (To bude tím Kapitolem :) )
P.S. Chudák Sejanus :(
P.S.2 Proč tolik jmen končí na koncovku us? Coriolanus, Sejanus, Festus... z toho by jednomu hráblo.

INCOGNITOREADER
07.09.2023 4 z 5

Návrat do světa Hunger games chtěli asi všichni. Ale jsou všichni spokojení s tím jak ten návrat vypadá....? Vracíme se o 60 let před děj prvního dílu. Tedy do desátého ročníku Hladových her. Hry samotné vypadají jinak. Nejsou tak okázalé, nejsou tak nabušené technologiemi - ono rozdíl 60 let je obrovský. Ale hlavně hry už moc netáhnou. Kapitol tak experimentuje s tím jak přítáhnout ke hrám víc pozornosti. Díky tomu se přímo do centra dění jako trenéři dostanou vybraní studenti coby trenéři spláců. A tady se nám na scénu dostává budoucí prezident Snow. Jako 18ti letý chudý student a trenér splátkyně z 12. kraje.
To k ději stačí a teď moje dojmy. Za prvé mi kniha přišla opravdu zbytečně dlouhá. 504 stran je moc. Škrtal bych minimálně na 350. Děj je chvílemi poměrně zdlouhavý a některé pasáže jsou až nudné. Některé naopak ne. Podle mě část knihy, kdy upustíme arénu a děj se potom odebere poměrně nečekaným směrem je prostě moc dlouhá a měla být zkrácena.
Otázky, které mě na Panemu a potažmu celém světě HG zajímají zůstávájí stále nezodpovězené a to mě mrzí. Chtěl bych vídět více do pozadí konce USA a vzniku Panemu jako i vhled do celkového stavu zbytku světa. Aspoň trošku.
Poslouchal jsem audioknihu načtenou panem Táborským. To bylo skvělé. Jen hlavní hrdina je 18ti letý mladík. Možná stálo za to vybrat mladšího interpreta?
Rozhodně bych se do světa HG rád vrátil, ale v trochu akčnějším pojetí a ideálně s nějakým rozkrytím pozadí toho celého systému. Reálně bych hodnocení viděl tak na 3,5*

m2056
01.09.2023 4 z 5

Kniha vás zavede na začátek. Příběh je velmi krásný napsaný tak že vůbec nenudí. Čtete se to samo.

bobík123
25.08.2023 4 z 5

Od tohoto pokračování jsem očekával mnoho a neříkám, že jsem zklamaný... pouze při čtení to bylo častokrát velice zdlouhavé a nudné... Poté co jsem viděl trailer na filmové vydání tak se velice těším a jsem rád za přečtení této knihy. Mohlo to být ale kratší

puczmeloun
24.08.2023 3 z 5

Jako bych od doby četby Arény smrti vyrostl a už mi to nestačilo. Nebo Balada oproti předchozím knihám trilogie zbytečně nabobtnala a tím ztratila ten pořádný říz? Nestaly se zvraty knihy povrchní a vývoj hlavní postavy nezajímavý? Dění v aréně nemělo řádný šmrnc a změna lokace jinam sice byla vítaným zpestřením, výsledkem je však popis vzniku šedého "normalizačního" spolupracovníka/konfidenta režimu, který z nějakého důvodu z čista jasna začne popírat část své na desítkách předchozích stránek postupně budované osobnosti. Jak moc má čtenáře bavit četba o sebestředném sobci? Nevím, jako doplnění Hladových her zajímavé, ale chybí mi tam něco, kvůli čemu bych se měl ke knize vracet.

veronika0131
18.08.2023 5 z 5

Miluju svět Hunger Games a Baladu jsem přecětla na posezení. I když jsem čekala, že se víc rozebere Snow a jeho nástup k moci, tak mě to neskutečně bavilo. Určitě je tady ještě spoustu prostoru pro další příběh

Ventimiglia
08.08.2023 4 z 5

Oslovily mě pasáže, ve kterých Snow pod vedením své učitelky hledá odpovědi na otázky, jak zdůvodnit nelidské HG. - Aby ve společnosti nenastal chaos (žádná kontrola, žádný zákon, žádná vláda), aby společnost mohla žít v míru, je nutná dohoda, společenská smlouva. Její součástí jsou HG. V knize se mj. dozvídáme o tom, že HG nebyly vždy populární; Snow přemýšlí o tom, jak "obecenstvo vtáhnout" (aby propaganda mohla zafungovat, musí mít lidé televizi, aby měli příležitost hry sledovat; vybavilo se mi, jak důležité bylo pro šíření nacistické ideologie, aby každá rodina měla rozhlas). Kromě zajímavého příběhu Snowova angažmá jako trenéra v hrách zaujaly aluze na současnou propagandu a manipulaci ve společnosti.

Ivka14
04.08.2023 5 z 5

Kniha se zaměřuje na Snowa, takže postrádá něco zásadního, co mají ostatní knihy postavy, které milujeme. Přesto jsem si užila příběh ze zákulisí her a viděla jsem, jak začaly, protože jsem věděla, jak se vyvíjely v průběhu času až do doby Katniss.

Je to také odlišné, protože dostáváme pohled mentora, Snowa, kterého všichni nenávidíme. Jsme v jeho mysli, když stále více přijímá názory Kapitolu a stává se bezohlednějším, popírá lásku, přátelství a dokonce i rodinu s jediným zaměřením, a to že jednoho dne bude mít moc.

Užila jsem si tento raný pohled na Panem, ale nemohla jsem si pomoct, ale chybělo mi to velké nebezpečí Hunger Games, které všichni známe, odvážné činy vzpoury a upřímně řečeno postavy, které jsme si všichni během série tolik zamilovali.

Moc se těším na filmové zpracování, které má vyjít.

Hobitka
30.07.2023 4 z 5

Ne že by mě čtení téhle bichličky vyloženě bavilo, ale rozhodně mě ve čtení popoháněla touha dozvědět se co bude dál.
Myslím, že kdyby byla o nějakých sto-dvěstě stran kratší, nebylo by to na škodu. Takhle mi některé části přišly až zbytečně rozvleklé. Ale ve výsledku mě ke čtení pořád něco táhlo, takže nijak špatně na tom Balada určitě není :)
Příběh velice povedeně dokresluje svět původní trilogie, především o poválečný Kapitol, a počátky Hladových her. Z pohledu čtenáře je z Balady snadno představitelné, jak za dalšíc 60 let dospěly Hladové hry do podoby v jaké je známe v příběhu Katniss. Bavilo mě hledat mezi těmito dvěmi časovými obdobími podobnosti a rozdíly.
Nejspíš se v blízké době pustím do opětovného čtení Hunger games. Jsem zvědavá, jaké další detaily, pojící původní trilogii s Baladou, objevím :)

ijacek.007
25.07.2023 4 z 5

Osvěžující návrat do známého, a přesto jiného Panemu. Velimi čtivě popsané vyprávění o člověku který se na své cestě za bohatstvím a slávou nebojí pokroutit si vnímání svého jednání tak aby mu vyhovoval. Vice jsem se rozepsal na svém blogu ale za mě 90% doporučuji všem kdo se chtějí po trilogii do Panemu vrátit.

18LenkA12
24.07.2023 5 z 5

Tato kniha se mi četla mnohem lépe než jiné knihy tématikou Hunger games. Bylo celkem fajn sledovat jak si hlavní hrdina vše odůvodňuje a bojuje občas s nějakou morálkou, ale převážně vždy si své kroky zdůvodnil tak, ab, z toho vyšel nejlépe on.

tessie_m
20.07.2023 1 z 5

Ach jo, asi budu jediná, které se tohle vůbec nelíbilo, strašně dlouhá kniha, Coriolanus je prostě strašně sobecký a všechno dělá jen kvůli sobě i když se neustále přesvědčuje o opaku. Ani nedokázal být s Lucy, co se vlastně stalo s ní, jsem se na konci knihy nedozvěděla. Hunger games miluju, ale tohle bylo vážně za trest a strašně mě to mrzí.