Báječná léta pod psa

Báječná léta pod psa https://www.databazeknih.cz/img/books/73_/73703/bmid_bajecna-leta-pod-psa-NLW-73703.jpg 4 3205 360

Děj knihy se odehrává v Praze a v městečku Sázava. V autobiografickém příběhu chlapce Kvida je líčen příběh rodiny, která se pokouší utéci před politickými tlaky nastupující normalizace z Prahy do městečka Sázava. Zde Kvido dospívá v mladého muže a díky své posedlosti s psaním se stává nejen svědkem, ale také posmutnělým i ironickým kronikářem kompromisních vzestupů i nekompromisních pádů ostatních rodinných příslušníků, zvláště pak svého otce, který je nejrozporuplnější postavou příběhu.... celý text

Posli
10.07.2013 4 z 5

Po knize jsem sáhla, protože ji mám na seznamu povinné četby a musím říct, že tahle je zrovna jedna z těch zábavnějších. Kvida jsem si sice moc neoblíbila, ale určitě je zajímavou hlavní postavou. Zaujala mě třeba část, kdy si Kvido psal deník. Nasmála jsem se u ní a připomněla mi jednoho z mých kamarádů. Do humorného vyprávění stále více prosakuje komunistický režim, a tak máme možnost poznat, jak se s ním každá postava vyrovnává po svém.

radouz
03.07.2013 4 z 5

Kniha i film jsou velmi dobré. Postava Kvida zaujme každého.

Kačudovič
20.06.2013 4 z 5

Nic strhujícího, přesto velmi dobře napsané. Jak už v té době asi bylo, komické žážitky (Jaruška...) se mísí s těmi tragickými (otcova paranoia), které přesto autor dokáže vykreslit odlehčenou formou, aniž by se tím snažil zlehčovat některé stupidní poměry platné v tehdejší době ("degradace" za přátelství s "nepřítelem režimu").

tatruszka
16.06.2013 3 z 5

Příběh, který popisuje komunistický režim - není to můj šálek čaje.

budíček
08.06.2013 3 z 5

Od autora jsem četla ještě Výchovu dívek v Čechách a Báječná léta byla lepší. Příběh měl děj, hrdinové působili celkem sympaticky, a až na občasné přehnané intelektuální fráze, které jim autor vsadil do úst, i obyčejně (opravdu kdo používá přehnaně spisovné věty v běžné mluvě?!, a zvlášť u dětské postavy ta přemoudřelost občas působila nevěrohodně a rušivě -bylo toho zkrátka trochu moc). Ovšem za dialogy samy postavy nemohly, u těch je na vině autor, takže se to dalo zkousnout. Některé příhody byly i vtipné, párkrát jsem se dobře pobavila, sem tam se našel i nějaký ten sarkasmus, ale na druhou stranu občas některé scény byly trochu absurdní. Nicméně i přes tyto výtky je to knížka, která mě bavila (byla lepší než film). Když už jsme u těch filmů, někde na netu, nevím přesně, jsem četla, že u Viewegha jsou lepší filmy než knižní díla, nevím jak u ostatních děl, ale u Báječných let tomu rčení za pravdu nedám. Na druhou stranu pravdou je, že jeho ostatní knížky jako Biomanželka atp. mě ani moc nelákají.

Bee Bee
07.06.2013 4 z 5

Melancholické, báječně příjemné čtení s dobou pod psa

_sjuu_
27.05.2013 2 z 5

Kniha mě moc nezaujala - nebyla nejhorší, ale vracet se k ní nebudu

MonisPop
26.05.2013 5 z 5

Smutné, ale zároveň veselé. Myslím, že kniha i film jsou povedené.

Evus
16.05.2013 4 z 5

Báječná kniha plná humoru, ironie a zlehčení nelehké doby, jedna z Vieweghových nejlepších

magnolia
09.03.2013 5 z 5

Knížku jsem četla ještě v prvním vydání s nefilmovou obálkou, nadšení bylo velké, autor mladý a neznámý (vzpomínám s nostalgií, jak jsem váhala, jestli ji vůbec mám koupit do knihovny). Film se mi nelíbil vůbec, jako vlastně žádný ze zfilmovaných knih M.V.

cihaja
04.03.2013 5 z 5

Svěží, poučná, s jemným humorem, nadhledem i dramatickým podtextem. I film je zdařilý, nicméně knížce se nevyrovná.

Andrejz
14.02.2013 5 z 5

Mám ráda knížky, které o sobě něco prozradí už v nadpisu. Tahle o sobě prozradila, že nebude postrádat humor a zřejmě bude svým humorem kritizovat dobu. Splněno! A na výbornou! ;)

Juicyk
12.02.2013 3 z 5

Myslím, že je to opravdu dobré přiblížení tehdejší doby, navíc s humorem. Jen jsem neměla prostě potřebu hned dočíst do konce. Kniha mi nijak nepřirostla k srdci.
Možná, když si ji časem přečtu ještě jednou (ne v knižním maratonu k maturitě :) ), tak se mi bude líbit více, uvidíme :)

Tyrkys47
12.02.2013 5 z 5

Tato kniha se dá číst neustále dokola a film sledovat non-stop :-)

Petruše90
06.02.2013 4 z 5

Kvído...:D skvělá humoristická, oddechová knížka. Určitě přečíst :)

Luxiee Axony
29.01.2013

Knihy od pana Viewegha se mi velice líbí. Obzvláště tématika knih. Báječná léta pod psa patří mezi mé oblíbené knihy a mohu jedině doporučit.

Katuska001
23.12.2012 4 z 5

Báječná léta pod psa je oddechová knížka. Úsměvný román s dávkou kritiky totalitního režimu. Knížka patří mezi jednu z lepších jež autor napsal.

Luke1609
24.11.2012 4 z 5

Zábavná povinná četba, která mi přiblížila onu nepříznivou dobu.

Veru.nka
23.11.2012 2 z 5

Postava Kvída mi byla již od začátku krajně nesympatická, proto jsem celou knihu jaksi trpěla jeho velké ego (myslím, že pan Viewegh má poměrně přehnanou představu o své vlastní inteligenci). Příběh sám o sobě není špatný, humor se mi poměrně líbil, jen to není jaksi.. z mého soudku.

Mrs.Karolka
22.11.2012 5 z 5

Tahle knížka, i film, se mi hrozně líbí. V povinné četbě je to jen jako třešnička na dortu.