Báječná léta pod psa

kniha od:

Báječná léta pod psa https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/73_/73703/bmid_bajecna-leta-pod-psa-NLW-73703.jpg 4 3115
Koupit Ekniha zdarma
Bazar

Děj knihy se odehrává v Praze a v městečku Sázava. V autobiografickém příběhu chlapce Kvida je líčen příběh rodiny, která se pokouší utéci před politickými tlaky nastupující normalizace z Prahy do městečka Sázava. Zde Kvido dospívá v mladého muže a díky své posedlosti s psaním se stává nejen svědkem, ale také posmutnělým i ironickým kronikářem kompromisních vzestupů i nekompromisních pádů ostatních rodinných příslušníků, zvláště pak svého otce, který je nejrozporuplnější postavou příběhu.... celý text

Komentáře (352)

Komentáře 352 Recenze 2

ellypusik
ellypusik
24.09.2023 4 z 5

Poslouchala jsem jako audio knihu, kterou mohu jedině doporučit. Skvěle napsáno. Je to hořkosladké. Hodně surové pravdy a milých vtípků. Poslouchala jsem to s tatínkem, který je stejný ročník jako Kvido a chvílemi se opravdu upřímně smál a chvílemi mu bylo do pláče. Hodně silný prožitek.

Nelasp
Nelasp
05.09.2023 4 z 5

Miluju film, miluju knihu, Kvido a jeho rodina pprocházejí různými peripetiemi, každá z postav je osobitá a svérázná, je to i přes dost hluboký a svým způsobem i temný podtext- výpověď o své době, docela zábava.


lubtich
lubtich
22.08.2023 2 z 5

Je to taková postmoderna s otevřenou náručí - už od prvních stránek (porod při Čekání na Godota) se tam vrší literární odkazy, které jsou ale do puntíku dovysvětlené. Přepíná se mezi formou, protože proč ne - navzdory tomu, že dramatické ztvárnění určitých kapitol vyjde stejně naprázdno, když většina děje románu je taky scénická. A nakonec, aby se ukázalo, že je to ta literatura, tady máme metarovinu - nesmírně otravné průpovídky autora a redaktora, který poukazuje na nepublikovatelnost daného díla. Viewegh jako by tím chtěl čtenáři pěkně předsunout - ha, teď máte před sebou knihu, která je strašně skandální a prostořeká a vyzvedne na povrch nepříjemné pravdy normalizace.
Ale po třiceti letech to už zase taková bomba není. Všichni ti intelektuálové na vrátnicích, zpuchřelé umakarty či nástěnkářství, to už jsou staré známé věnce. Určitě se zde podařilo ztvárnit alespoň určitý dobový rozpor - tiše domovské formy odporu a lamentování, které se však musely snést s veřejným podlézáním a snahou vydobýt si drobnými krůčky alespoň něco. Obstát není jen tak, když musíte vstupovat se skloněným hřbetem vstupovat do béčkového družstva okresního přeboru, aby bylo možné obstojně zabezpečit rodinu. Sice ano, přijeli Rusové a je to bída, ale tématem nedělního oběda je spíše to, zdali se do bramborového salátu hodí dávat salám. Je to pohled neúprosně ironický, ale zároveň vřelý, aby českého člověka trochu polaskal po vlasech, že to tak měli všichni a co naděláme.
Autor otevřeně čerpá z vlastního rodinného života. Mám dojem, že se to do podoby knihy promítá nepříliš valně - na jednu stranu je zde spoustu konkrétních reálií, které jsou s danou dobou spojitelné, na stranu druhou Viewegh hýří ve vsuvkách hromadou privátního balastu. Jistě, v takových momentech se sází na tzv. humor, ten mě však nechává poměrně chladným, neboť umolousaná snaha o něj srší z každého odstavce. Humor je zde scénou, nikoliv nazíráním. Ostatně i ta sebe(ironie) se může po chvíli stát vděčným prostředkem, manýrou, která vytváří další jednoduše skousnutelnou realitu.

juni
juni
01.08.2023 4 z 5

Knížka byla v rámci povinné četby k maturitě (čteno před rokem). Tato kniha i film jsou velice vychvalovány. Četla se dobře. Jen příběh mě moc nezaujal. Nejspíše v rámci vychvalování jsme čekala něco více.

mi-380
mi-380
10.06.2023 4 z 5

Zestárli jsme, lásko. Tahle slova klasika mě při četbě často napadala. Týká se to jak nás dvou, tak i autorova dříve tak radostně přijímaného stylu. Nostalgie při vzpomínce na ta léta pod psa, které jsme si tu a tam dokázali proměnit na léta báječná, se ale dostavuje stále naprosto spolehlivě.
Pěkně to vyjádřil na ČSFD při hodnocení filmu Gemini: Hezky se na to vzpomíná, ale vracet by se to nemuselo...
80 % (zatím už 3048 hodnocení s průměrem 80 %).

alef
alef
31.05.2023 5 z 5

Seznamte se, tohle je tlustý, brýlatý a neohrabaný, vysoce nadprůměrně inteligentní Kvído, umí recitovat krásné básničky, je to sice jen reprodukční umění, ale když Jaruška ráda recituje, Kvído se určitě přidá, osobně ale dává přednost spíš vlastní svérázné tvorbě. Skrze ní a jeho deník poznáte celou jeho rodinu, a taky krásnou a malebnou Sázavu, a v neposlední řadě dost svérázných postav a postaviček hodně přesně odrážejících normalizační stav české společnosti.

Ach jo, pan Viewegh! ... pravidelný tvůrce pokleslého žánru i autor příběhů se zajímavými tématy (těch je podstatně míň, a je to škoda), od stropu k podlaze, vlastně málokterý autor začíná svou tvorbu tím nejlepším, co umí napsat :-).
Každopádně, Michalu Vieweghovi se to v příběhu Kvídovy rodiny povedlo, Báječná léta jsou totiž dost zdařilou karikaturou - obrazem své doby a všichni protagonisti jsou vykreslení poměrně sebejistou rukou profesionálního karikaturisty ... od "té čuby" Něhy, ... až po Šperka a Šperkovou :-).

"Na všem záleží", poučil Kvído jednoho večera z vany svou matku.
"Ale na ničem zase tak moc."
"Kdo ti to říkal?" dotazovala se matka s úsměvem.
"Dědeček Jiří", řekl Kvido, a jak sklonil hlavu k červenobílému plovoucímu parníčku, na krku se mu udělaly tři varhánkovité bradičky.
Dědeček Jiří toho během vycházek moc nenamluvil, ale stávalo se nejednou, že to, co řekl, si malý Kvido poměrně přesně zapamatoval."

TheMelorry
TheMelorry
08.05.2023 3 z 5

Musím uznat, že se kniha čte opravdu velmi dobře. Bohužel mě, stejně jako film, příběh jako takový nenadchl tolik, jako ostatní. Většina postav mě hlavně rozčilovala a onen humoristický ráz jsem hledala marně.
Co naopak hodnotím pozitivně, je pohled na minulý režim a dobu z odlišného pohledu než je obvyklé osoby neznalé politických a dějinných souvislostí.

oblakaknih
oblakaknih
12.04.2023 4 z 5

V případě této knihy bych se nejspíš zvládla rozepsat. V porovnání s jinými knihami autora je tato asi nejlepší. Líbí se mi komično příběhu ve spojení s historickými událostmi. Stejně ale dávám přednost filmu.

Briv
Briv
24.02.2023 3 z 5

I když jsem se na Viewegha hodně těšila, tak jsem bylo trochu zklamaná. Bylo to sice pohodové čtení, které mělo být i vtipné, bohužel mě to moc nepobavilo. Taky mi docela vadil způsob, jak je kniha vyprávěna.

Leonora
Leonora
11.02.2023 4 z 5

Nemůžu si pomoct, ale filmová verze mi připadala tak nějak uvěřitelnější. Třeba Šperk po revoluci :-D U knihy jsem často měla zmatek v konverzacích a motivace mě leckdy poněkud zarážely, logika pokulhávala a přeskakovala tam a zpátky (důvod stěhování z verandy, okolnosti psaní fixou a podobně, tomu všemu dává film logiku, kterou kniha zanedbává). Redaktorské vsuvky mě spíš rušily než zajímaly. I tak bych dala spíš devět hvězdiček z deseti než čtyři z pěti, protože jsem se opravdu dobře bavila a celkem často i nahlas smála.

_Knihomolka_
_Knihomolka_
26.01.2023 2 z 5

Nedávno jsem se dívala na rozhovor s panem Vieweghem a díky tomu jsem se dostala k jeho románu Báječná léta pod psa. Od příběhu jsem měla velká očekávání. To byl nejspíš také onen kámen úrazu, poněvadž jsem poté pocítila o to větší zklamání a lítost. Kniha na mě bohužel působila nezáživně, děj se táhl, k postavám jsem si cestu hledala jen těžko a časté pokusy o vtip ze strany autora mi humorné většinou ani nepřipadaly.

sabina5156
sabina5156
26.12.2022 3 z 5

Maturitní četba, první film poté kniha. Kniha nezáživná a nebavila mě. Upřímně se přiznám ke svým antipatiím vůči autorovi ale skutečně mě jeho pohled na minulost ani přítomnost, žádné názory...vůbec nic otevřeně nezajímají. Kniha se mi líbila pouze kvůli osudu tatínka, který si v příběhu prochází několika dobře popsanými fázemi. Co se týče toho otravného, malého, prvorozeného kluka, iritoval mě tolik, že jsem na něho měla vztek. Samozřejmě, že je kniha z části autobiografická a autor se snaží stylizovat své dětství jako dětství indigového jedince, za kterým měla ještě do porodnice přijet komise menzy. Místo téhle knihy bych raději do povinné četby zařadila nějaké hry od Václava Havla, které mají podstatně větší vypovídající hodnotu a nemají potřebu hrát na své nabubřelé ego podobné nevtipné komedie.

GeRaltzRiVie01
GeRaltzRiVie01
18.11.2022 5 z 5

Taková skoro moderní rodinka ve špatné době. Táta Kvida z této výstřední rodinky bavil asi nejvíce.

MadlenkaM
MadlenkaM
08.11.2022 5 z 5

Je skoro osm hodin ráno a já si teď můžu spokojeně lehnout. Bylo to skvělý! Doufám, že vždycky zůstane pár takových…

Lipshine
Lipshine
06.11.2022 5 z 5

Vtipné, čtivé, co víc si přát. Zejména milovníci černého humoru ocení.

ivolginswife
ivolginswife
18.09.2022 3 z 5

Upřímně se divím sama sobě, ale jediná kritiky uznávná Vieweghova kniha se opravdu číst dala a to především proto, že zde bylo minimum otřesně psaných sexscén, absence nadávání na literární kritiky a občas dokonce vtipné (!) vtipy. Smála jsem se. Postava Kvidova otce je naprosto báječná. To je ale tak vše, co se o Báječných letech pod psa dá říct. Občasný vtípeček nedělá dobrou knihu, všechno bylo příliš rychlé a povrchní. Viewegh je a vždy byl pouze průměrný spisovatel a jako takový by se mohl konečně začít víc soustředit na děj knihy a méně na vtipkování a speedrunování životního osudu celé Kvidovy rodiny na ani ne 250 stranách.

Hakate
Hakate
28.08.2022 3 z 5

Viewegh je další z českých autorů, kteří mě nezaujali a v tomto případě radši sáhnu po filmu. Přečteno několik knih, ale žádná mě bohužel neoslovila.

DominaCZ
DominaCZ
23.08.2022 odpad!

Stejně jako Veru.nku i mě Kvido štval, a to jak ve filmu, tak hlavně tady. Jeho kydy prostě nebyly funny, ale ve filmu to tomu děcku nějakej čas aspoň sedlo...tady holt ne no. Tady je to celý suchý...a tatův boj o lezení do Šperkovy ři*ě byl už děsnej.

lukaskmn1
lukaskmn1
24.07.2022 5 z 5

Naprosto geniální.

ujira
ujira
29.06.2022 4 z 5

To lepší z autorovy tvorby.

Kabuky
Kabuky
25.06.2022 5 z 5

Výborný román, jeden z nejlepších tohoto autora.

valeria0031
valeria0031
04.06.2022 5 z 5

Kniha má vše co kniha má mít.
- humor
- černý humor
- blázna
- milostné trable
- mezigenerační rozdíly
- krásné detaily

Vendula39
Vendula39
31.05.2022 5 z 5

Za mně jedna z nejlepších knih k maturitě. Postavy mají každá svou výjimečnost, Nejvíce se mi líbila postava Jarušky, ale Kvido válel na plné čáře. Kdo jiný by taky zvládl číst již ve školkovém věku.

Hanncha
Hanncha
23.05.2022 4 z 5

Takové to: jednou a dost.

ErikaJ
ErikaJ
11.03.2022 4 z 5

Báječná léta pod psa - knížka, ke které se sem tam vracím. Mám ráda knížku, film i jeho obsazení. Pro mě příjemná oddechovka u které nemusím přemýšlet...

Doubravka1975
Doubravka1975
04.03.2022 5 z 5

Kniha objevena v knihobudce.
Báječná autobiografická kniha, stejně jako film. Prý autorova osudová, srdeční.
Báječný příběh z dob, kdy všechno kromě socialismu bylo ještě báječné.....

ondra295
ondra295
02.03.2022 3 z 5

Viewegh má do geniálního spisovatele rozhodně daleko, ale jako oddechovka - proč ne. Je to chvílemi vtipné, postavy jsou sice trochu absurdní, ale budiž. Nic víc bych od toho nečekal, ale číst se to dá a člověk se u toho necítí trapně. Je to ale rozhodně nižší forma literatury.

Wolfinéria
Wolfinéria
17.02.2022 3 z 5

Oddechové čtení k maturitě, nic zásadního se v knize neděje, ale postavy jsou sympatické a místy je čtení úsměvné.

RemiBlack
RemiBlack
28.01.2022 3 z 5

2022/3
Povinná četba, ale ne tak hrozná, jak bych čekala. Myslela jsem, že jenom odněkud zkopíruju obsah. Ale nakonec jsem viděla film, četla všechny možné obsahy na netu, jeden jsem napsala a knihu ještě napřeskáčku prolistovala 'pročetla'. Bavila mě postava Jarušky.

book_loverka_
book_loverka_
24.01.2022 3 z 5

Tohle byla stravitelná povinná četba, která mi ani nevadila. U některých části jsem se musela dokonce pousmát, což je u maturitní četby fakt výkon Jedná se vlastně o rodinnou kroniku, která zachycuje období normalizace do pádu komunismu očima Kvida. Román je z části i autobiografický, protože sám autor si tuto dobu zažil.
Existuje i film, který jsem neviděla úplně celý, ale vypadal docela fajn.
Nakonec to nebyla vůbec špatná kniha, ikdyž jsem od toho nic neočekávala.

Anna 13
Anna 13
18.12.2021 3 z 5

„Je to příběh z dob, kdy všechno kromě socialismu bylo ještě báječné...“

Byla jsem překvapená, jak mě to ze začátku bavilo... Malý přemoudřelý Kvido v čele správně potrhlé rodinky mi přišel úplně báječný a líbil se mi i styl vyprávění - originální a překvapivý. Dokud byl Kvido dítkem, o které se přetahovali jeho prarodiče, dokud mrzl se svými rodiči na terase v Sázavě a tropil všechny ty věci, které děti tropí - bylo to čtení, které hladí po duši...
Jakmile se ale převážná pozornost uchýlila k jeho otci, ztratila kniha jakousi hravost a mně se stýskalo po její první melancholické části. Možná, že bych knihu i odložila, kdybych neměla za povinnost ji dočíst...

Nebudu na ni vzpomínat ve zlém, protože něčím mi ta rodina přirostla k srdci... Nicméně pan Viewegh umí být stejně vtipný jako nudný... Tak nějak se to v BÁJEČNÝCH LETECH POD PSA střídá a čtenář vlastně neví, jestli se mu to líbí nebo ne...

Rozhodně zatím ale nejčtivější kniha z mého maturitního seznamu. ;)

medlovice
medlovice
26.11.2021 4 z 5

Vyhýbala jsem se knihám Viewegha. prostě mě nelákaly a nikdo se po nich v knihovně nesháněl. Ale narazila jsem na eknihu zdarma tak jsem to zkusila. No humor se střídá s nudou , ale špatné to není.

Ivka14
Ivka14
04.11.2021 3 z 5

Knihu jsem si vybrala, jako četbu k maturitě. Příběh se mi líbil a občas jsme se i zasmála. Postavy, jako je Kvido a jeho otec jsou k nezaplacení.
Jen je škoda, že mám ráda film a tak jsem knihu pořád srovnávala s filmem.

soupik2012
soupik2012
09.09.2021 4 z 5

Při porovnávání knihy s filmem mám většinou hned jasno v tom, které zpracování je lepší. V tomto případě to tak jednoznačně nevidím. Ve filmu jsou přidané některé povětšinou vtipné scény, které v knize vůbec nejsou a opačně je tomu tak ještě ve větším množství. Proto je ideálním řešením nejprve si přečíst knihu a poté také shlédnout film. Oboje je velmi vydařené a navzájem se doplňující. Kdybych přeci jenom musela určit zdali je lepší kniha nebo film, tak to jenom velmi těsně kniha vyhraje. Bez humoru a značné dávky sarkasmu, se v komunismu žít vůbec nedalo. Tedy pokavaď jste nepatřil k Rudým. Pan Viewegh sepsal román o slušných lidech té doby. Audioknihu velice dobře načetl pan Saša Rašilov. Audiokniha je navíc doplněna o několik málo dramatizovaných scének, ve kterých navíc hrají: Libor Hruška, Martina Hudečková, Jan Maxián, Valerie Zawadská a Jitka Ježková. Byl to vynikající nápad, knihu to velmi oživilo. Bohužel těch dramatizovaných scének je zde tak málo, asi jenom čtyři, že si říkám, jestli to vůbec stálo za tu námahu. Škoda, protože jsou všechny perfektní, ale je toho fakt málo.

Vendy1993
Vendy1993
19.07.2021 5 z 5

miluju jak knížku tak film ;) velmi hezky napsané, klidné, úsměvné...nejvíce mám ráda maminku ;) ta je naprosto luxusní jak v knížce tak ve filmu (paní Šafránková byla božííí)

verculka
verculka
17.07.2021 5 z 5

Skvělá jednohubka. Přesně co jsem potřebovala teď číst a zasmát se nahlas nad některými dialogy. Za mě fakt super oddechovka.

amejzlík
amejzlík
17.07.2021 3 z 5

Knížku jsem četla v rámci povinné četby na SŠ. První 2/3 se mi moc líbily. Ta poslední už méně. Těžká doba komunismu v Československu byla podána na příběhu Kvidovy rodiny prozaicky a humorně. Je poznat, že ji autor opravdu zažil.

papaja
papaja
21.06.2021 5 z 5

Kdybych si knihu přečetla dnes, tak určitě nedostane 5*, ale je to jeden z titulů, který mě přivedl ke čtení, pár let po tom, co jsem vyrostla z dívčích románků jsem nepřečetla ani řádku. Díky Vieweghovi jsem znovu začala, takže nemůžu než děkovat 

vas
vas
03.06.2021 4 z 5

Slavná kniha populárního autora, která byla předlohou vynikajícího filmu. Viewegh se právě (zřejmě) vyškrábal na vrchol limitu svých možností. Musel to být pro něj jistě opojný pocit i rozhled a také zdroj závisti méně úspěšných autorů. Stejně mám ale raději Vieweghovy deníky, protože jsou tak trochu více ze "života". Za mě Viewegh dobrý a já mu jeho úspěch velmi rád odpouštím. :)

fénix56
fénix56
20.05.2021 5 z 5

Za mne rozhodně nejlepší kniha od M. Viewegha, ostatní mne nezaujaly. Rovněž film na motivy této knihy je vynikající.
Tehdejší atmosféra je zde popsána s laskavým humorem, i když ta doba rozhodně laskavá nebyla.