Báječná léta pod psa

Báječná léta pod psa https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/1220/bmid_bajecna-leta-pod-psa-xsh-1220.jpg 4 3204 360

Satirický a humorně laděný román, který je rodinnou kronikou zachycující období od roku 1962 do gorbačovské perestrojky. Děj se odehrává v Praze a v městečku Sázava. V autobiografickém příběhu chlapce Kvida je líčen příběh rodiny, která se pokouší utéci před politickými tlaky nastupující normalizace z Prahy do městečka Sázava. Zde Kvido dospívá v mladého muže a díky své posedlosti psaním se stává nejen svědkem, ale také posmutnělým i ironickým kronikářem kompromisních vzestupů i nekompromisních pádů ostatních rodinných příslušníků, zvláště pak svého otce, který je nejrozporuplnější postavou příběhu.... celý text

Nočnípták
14.08.2018 4 z 5

Báječná léta pod psa - to je pro mne Báječná knížka. Wiewegha nemám ráda. Nic z toho co jsem od něj četla se mě nelíbilo. Až na Báječná léta. Jsou ze života, plná optimismu i přesto, že někdy je všechno pod psa.

MortRainey
07.08.2018 5 z 5

Pro mě asi nejlepší Viewegh, nepřekonaný, právem uváděný v maturitní češtině, a film se taky povedl - Vetchý se Šafránkovou nemají chybu!

Aleh
22.07.2018 4 z 5

Humorná kniha o těžké době. Báječná léta byla opravdu báječná. Byla to i léta mého dětství, na která ráda a často vzpomínám. Tehdy jsem zpočátku ani netušila, že byla opravdu "pod psa". Tato Vieweghova kniha mi připomíná svým stylem a humorem knihy Petra Šabacha a patří k tomu nejlepšímu, co autor napsal. Líbilo se mi, jak realisticky a věrohodně vykreslil povahy jednotlivých postav a zasadil je do příběhu rodiny malého Kvida. Tak se tehdy žilo, tak to bylo. Doporučuji i zdařilé filmové zpracování.

rozvera
03.06.2018 4 z 5

Po dlouhé době jsem se vrátila k tomuto příběhu , chtěla jsem se přesvědčit, že se jedna z vedlejších postav jmenovala jako já. U čtení jsem se nenudila, trocha humoru, trocha satiry, jak už to u tohoto autora bývá.

Kuffenbach
21.05.2018 5 z 5

Svěží dílo, kterému se už MV nikdy nepřiblížil. Spousta nápadů, humorných situací, komunistů. Jako by to psal někdo jiný, má to světovou úroveň.

AdamGranet
01.05.2018 5 z 5

Senzační kniha ! Prožil jsem naprosto stejný příběh a s postavou se ztotožnil. Nedokázal jsem souběžně mít rozečtenou další jinou knihu, což se mi nestává často.

kytikyti
27.04.2018 odpad!

Nejak jsem si neuvedomila, ze je to od Viewegha a pustila se do toho. Humor extremne ironicky, docela me to bavilo, az stvalo. Pro autora typicky linearni pribeh beze spadu. Ani jednu z postav se moc neda oblibit, spis tahle knizka priblizuje komunistickou dobu. No jsem rada ze to uz mam za sebou. Pokud nejste takovi drzaci jako ja, tak jestli se to nelibi hned na zacatku, tak nectete dal, je to furt stejne.

koki.veru
21.04.2018 4 z 5

Pomerne pekna knizka,ale kdyby nebylo ctenarske vyzvy,nepustila bych se do ní.

nikkitta201
22.03.2018 3 z 5

super knížka pro můj ročník. Fantasticky se čte a člověk se dozví dost o době, ve které jaksi nežil :) Nejsou to takové ty učitelské řeči, ale příběh, ze kterého se dá dobře poznat co to bylo za dobu. Asi jako Pelíšky.

Dagros
08.03.2018 5 z 5

Můj oblíbený Viewegh :)
Miluju jeho tvorbu a ikdyž se mi zpočátku do knížky nechtělo, byla jsem z ní nadšená.

Nicolka77
04.03.2018 4 z 5

Nebýt povinné četby tak jí nečtu. Jinak knížka oka :)

Meri47
26.02.2018 4 z 5

Vtipně popsaná léta za komunistického režimu. Kniha se mi četla celkem dobře i když tento pan spisovatel mi asi k srdci nepřiroste.

Tess911
12.02.2018

Tato kniha mě mile překvapila. Na rozdíl od jiné povinné četby byla čtivá a taková ,,lidská". Příběh jako takový byl velmi podobný ostatním, které se odehrávají ve stejné době, ale způsob jakým je napsaný je rozhodně poutavější a příběh dělá hned hezčím.

ajasin
29.01.2018 5 z 5

Hezký příběh, vtipně popisující pochmurnou dobu. Moje další repete. Knihu jsem četla už jednou, nejspíš v době, kdy byla novinkou.

Mayaku
25.01.2018 3 z 5

Vieweghovi jsem se vždycky vyhýbala jako čert kříži a říkala si, že když už od něj někdy něco budu číst, tak snad jedině jeho (prý) nejlepší román Báječná léta pod psa. No, došlo na něj v rámci letošní čtenářské výzvy a musím říci, že mě Viewegh nepotěšil, a upřímně moc nechápu jeho značnou oblíbenost (ale to je čistě subjektivní záležitost). Styl psaní mi přišel dost nezajímavý a příběh, byť trefně charakterizující předrevoluční období, mě také úplně neuchvátil. Kvidovy občas humorné hlody to nevytrhly. Slabší průměr.

MT23
25.01.2018 4 z 5

Fajn pohodová kniha..

karimatka1
17.01.2018 4 z 5

Knihu jsem si vybrala, protože v ní vystupuje babička Věra (jedna z postav se jmenuje jako já). Docela výstižně charakterizuje období před rokem 1989 a vůbec se nedivím, že ti, kteří ji měli jako povinnou četbu, ji s chutí přečetli. V knihovně mi také jedna gymnazistka řekla:" Tu si půjčte, je pěkná". Takže i já si ji s chutí přečetla, byť jsem asi viděla souvislosti trochu jinak, než ta gymnazistka, ta léta jsem také prožila.

slunicko1958
02.01.2018 5 z 5

Knížky od Michala Viewegha už nečtu, ale tato pochází z doby, kdy jsem netrpělivě čekala na jeho další román. "Léta" mě bavila, opravdu. Neurazily mě žádné oplzlosti a když jsem po čase uviděla film, radost byla dokonalá.

postrach
31.12.2017 5 z 5

Kniha i film dobré.Ano ,starý dobrý Viewegh.

Knižní střípky
29.12.2017

Již ani nevím, kolikrát jsem knihu četla, je to kniha, kdy pan Viewegh byl ještě panem Vieweghem, jak jsme ho všichni znali a měli rádi.