Báječná léta pod psa

Báječná léta pod psa https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/1220/bmid_bajecna-leta-pod-psa-xsh-1220.jpg 4 3204 360

Satirický a humorně laděný román, který je rodinnou kronikou zachycující období od roku 1962 do gorbačovské perestrojky. Děj se odehrává v Praze a v městečku Sázava. V autobiografickém příběhu chlapce Kvida je líčen příběh rodiny, která se pokouší utéci před politickými tlaky nastupující normalizace z Prahy do městečka Sázava. Zde Kvido dospívá v mladého muže a díky své posedlosti psaním se stává nejen svědkem, ale také posmutnělým i ironickým kronikářem kompromisních vzestupů i nekompromisních pádů ostatních rodinných příslušníků, zvláště pak svého otce, který je nejrozporuplnější postavou příběhu.... celý text

medovinka
21.03.2019 5 z 5

Skvělá kniha!

WeryNika
20.03.2019 4 z 5

Knižní podání je přibližně stejně povedené jako to filmové.

tannasja
14.03.2019 4 z 5

Viewegh píše čtivě, zajímavě, po svém. To se mi líbí. Byť ne vždy se mi líbí to, o čem píše. Ovšem zrovna tato kniha patří mezi ty z mého pohledu hodnotnější.

MinaHawke
10.03.2019 4 z 5

Má první kniha od autora a musím říct, že se mi líbila. Původně jsem si jí vybrala do Čtenářské výzvy jen tak namátkově, ale nyní jsem ráda, že jsem si jí vybrala.

akrim13
08.03.2019 2 z 5

Knihu jsem přečetla abych ji měla ve čtenářské výzvě,jinak bych po ní nesáhla.

Luciska13
07.03.2019 5 z 5

Skvělá knížka, u které jsem se ze srdce zasmála, i když jsem období, ve kterém se příběh odehrává, nezažila. Byla to první kniha od autora a určitě si ráda přečtu další.

ronave
12.02.2019 5 z 5

Jelikož je Viewegh můj oblíbený autor, tak mám jeho knihy ráda. Ani tato není výjimkou. Osobitý styl psaní, kniha se dobře a rychle čte.

"5.října 1968, z Kvidova deníku: Dneska jsem se ve školce zřekl moučníku ve prospěch Jarušky Mackové (včera byl pomeranč). Při odpoledním spaní mi na oplátku ukázala pohlaví."

Atak
07.02.2019 5 z 5

Viděl jsem nejdříve film, teď četli i knížku.
Dobře napsáno i natočeno

JulianaH.
01.02.2019 odpad!

Nemůžu za to, donutili mě, abych to přečetla k maturitě... a už nikdy se té knihy nedotknu, slibuji. První titul od Viewegha je zároveň můj poslední.

Bulvární brak s pornografickými prvky.

Endy17
29.01.2019 4 z 5

Příběh silnější, než jsem čekal. Možná to způsobila trocha nostalgie v připomínce časů naštěstí dávno minulých, ale Báječná léta pro mě byla příjemným překvapením.

Disinka
22.01.2019 5 z 5

Vyborna kniha...
Jen mi prislo ze oproti filmu je trochu smutna. Jinak se cetla velice dobre

Marekh
27.12.2018 3 z 5

Jedná se o první román, který jsem četl od Michala Viewegha. Tato kniha bývá také na některých školách zařazena jako povinná četba. Knihu bych hodnotil průměrně. Pokud zhodnotím knihu komplexně, tak pro mě kniha nebyla moc čtivá. Další knihy od tohoto autora už neplánuji číst. Myslím si, že současným studentům středních škol může tato kniha rozšířit obzory na období ve kterém žili jejich rodiče, prarodiče..

Kniha ukazuje příběh jedné rodiny, která žila v období komunismu. Pokud chtěl mít člověk dobrou práci a udržet si ji, chtěl, aby se měla dobře celá jeho rodina, musel vstoupit do Komunistické strany Československa (KSČ) a tím získal řadu výhod oproti jiným, kteří nebyli členy strany. V KSČ bylo 2 milióny členů. Když nastala revoluce v roce 1989, tak se často stávalo, že členové strany vyhazovali do vzduchu své stranické knížky, alespoň podle vyprávění mamky, když popisovala situaci v práci v tomto období. Z mého pohledu asi převážně lidé vstoupili do komunistické strany kvůli výhodám, které získali a přitom možná většina z nich nevěřila v myšlenky komunismu..

Myslím si, že v knize jsou věrohodně popsány situace, které se stávali lidem, kteří nesouhlasili s režimem. Kvidův táta, ačkoliv je vysokoškolsky vzdělaný a schopný, tak nakonec skončí jako vrátný. Člověk musel být ostražitý s kým se stýkal. Pokud se sešel s někým, kdo byl pro stranu nežádoucí, tak pak měl problém..

Líbily se mi zápisky z Kvidova deníku, líbil se mi rozhovor mezi Kvidovým tátou a mamkou v nemocnici, to mi připadalo legrační a našly by se ještě nějaké další situace, kterým jsem se pousmál. Naopak některé části mi připadaly nezáživné a nudné.

Vakalik
25.12.2018 2 z 5

Moje první kniha od Viewegha. Nevím, jsem z toho trochu rozpačitá. Působilo to na mě příliš uměle a jakoby autor až moc tlačil na pilu. Ještě mu dám šanci s jiným dílem, ale trochu mě odrazuje fakt, že když jsi zde na databázi otevřu žebříček nejhůře hodnocení knih, tak tam Viewegh figuruje hned s několika díly.

Venny345
27.11.2018 4 z 5

Kniha jako celek mě bavila. Byla skvěle popoháněna ironií a sarkasmem. Toto však bylo na druhou stranu vyváženo scénami, které nebyly "úplně vhodné " a trošku mi celý dojem z knihy zkazily. Takže se rozhoduji mezi 3 a 4 ☆, ale budu hodná a dam 4, protože příběh byl nápaditý.

SweetCake
04.11.2018 2 z 5

Ukázka života obyčejné rodiny, které komunistický režim značně znepříjemnil život. Kniha se mi četla dobře a jsem ráda, že jsem se dozvěděla něco z doby, kdy byl v Československu komunistický režim. Uvědomila jsem si, že bych měla být vděčná za vše, co dneska máme...

WexxAr-ka
01.11.2018 1 z 5

Moje první Vieweghovina a asi i poslední. Nějak jsem tam nenašla přidanou hodnotu, a to je to prý jeho nejlepší knihy...

JoSvob
15.09.2018 4 z 5

Pred par dny jsem zhledla film, a tak jsem si rekla, ze si prectu i knizku. A docela me bavila, i kdyz to nebyl uplne muj salek kavy. Ale na to, jake jsou na Viewegha v poslednich letech negativni ohlasy, jsem byla mile prekvapena a knizku jsem precetla za dva dny.

čuřil
05.09.2018 4 z 5

Pro mě nejlepší kniha, kterou jsem od pana Viewegha četl. Povídání o životě a dospívání Kvida bylo povedené. V té době těžké, je kniha velmi humorná a poučná. Doporučuju. A dle mého, se i filmové zpracování se povedlo.

DeKo1996
02.09.2018 2 z 5

Nevím, ale tahle kniha se mi nečetla moc dobře. Nemohla jsem ji skoro ani dočíst,ale nějak jsem to zvládla. Znovu asi už ne..

gonegirl
21.08.2018 4 z 5

Velmi čtivý a jednoduchý příběh prosté české rodiny během okupace očima Kvida, malého, brýlatého, předčasně vyspělého kluka s velkým literárním talentem. Přečte se za dvě odpoledne a zanechá milou vzpomínku na časy minulé. Velmi povedená je i filmová adaptace s hvězdným obsazením (role rodičů v podání Libušky Šafránkové a Ondřeje Vetchého).