Babišovo Palermo I

Babišovo Palermo I https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/474532/bmid_babisovo-palermo-i-uYF-474532.png 5 238 52

Projekt Babišovo Palermo mapuje politický život Andreje Babiše v letech 2014 až 2021. Přináší souhrn skutečných důvodů jeho vstupu do politiky a detaily fungování strany ANO. Na rozdíl od knihy Boss Babiš, která vyšla v roce 2017 a která se věnovala zejména zrodu oligarchy, jeho kontroverznímu podnikání a klientelismu, je Babišovo Palermo dramatickým popisem chyb a omylů v jeho politické kariéře. Je také o jeho metodách „zaklekávání a ojebávání“ a též o nových kmotrech ANO.... celý text

maldini_87
03.04.2022 5 z 5

Kmentovka.. Jako vždy super a skvělá práce pana Kmenty. Těším se na druhý díl.

Sova15
21.03.2022 4 z 5

Dneska musím dopsat hodnocení knihy, protože dnes, 21.3. byl Babiš konečně obžalován. Teď ještě aby ty Boží mlýny mlely....
Bylo to hrozné čtení, tedy o hrozných věcech. Díky pane Kmento, a možná se teď zakousnu i do druhého dílu.

dawson321
04.02.2022 4 z 5

Docela děsivé, jak si jeden člověk dokáže podmanit skoro celé Česko. Smrkám před Kmentou, že dokázal sehnat tolik informací o AB. Některé mi byly známé, jiné docela překvapivé. Určitě si časem přečtu i druhý díl.

Bustedka
25.11.2021 5 z 5

Pamatuju si to jako dnes. Rok 2013. Před volbami. Cesta do práce autobusem číslo 183 a jen po cestě minimálně 3 billboardy ANO. Bylo to krásný, nový, neokoukaný. A jsem přesvědčená o tom, že kdybych tehdy šla k volbám, tak jim to tam hodím.
Jenže. Během těch pár let jsem prošla procesem vystřízlivění. Začala jsem se zajímat o místo, kde žiju. O lidi, které potkávám. O to, co čeká moje děti až budou velký. Začala jsem znovu studovat, zajímat se o ekonomiku, číst a mimo jiné se stala fanouškem kritického myšlení. Naučila jsem se dát druhým šanci něco vysvětlit, než si na ně udělám názor. Ověřovat si zdroje a nevěřit všem titulkům na idnesu.

A tak, abych trochu vyvážila pana Kmentu a tu "žumpu novinářskou", protože samozřejmě "je to kampaň", jsem si třeba přečetla Babišovo O čem sním. Taky sleduju jeho TW (byť přiznávám i ten fejkový), zkoukla jsem některé "čau lidi" a nebo si přečetla argumenty jeho podporovatelů.

Ale ne. Nejde to. Pardon, ale nepochopím, že někdo toho pána (ano, ne stranu, ale pána) volá. Argumentů už bylo napsáno tolik, že nemá cenu je psát znovu.

Ale ke knize. Zhltla jsem ji. Je čtivá. Výstižná. Moc se těším na druhý díl. Za mě lepší než Boss Babiš, ale čistě proto, že pojednává o té současné politice. O tom, jak vládne, proč vládne.

Jsem poměrně velká fanynka pana Kmenty. Knihy mám přečtené téměř všechny. Přesto bych si moc přála, aby jednou pan Kmenta neměl o čem psát.

Canniosh
10.11.2021 4 z 5

Neskutečný výčet fakt a událostí, které předchází i doprovází politickou kariéru Andreje Babiše. Jednotlivé kapitoly obsahují tolik fakt z tolika různých období vztahující se k tolika lidem a událostem, až jsem začínal mít pocit, že se jedná o brainstorming, který následně nebyl nijak seskupen do nějaké linie. To nic nemění na tom, že je to kniha čtivá, a že by měla být přečtena nejen odpůrci, ale i příznivci strany ANO, aby si minimálně udělali přehled i "z druhé strany". Bravo!

Metroušek
08.11.2021 5 z 5

"Byl jednou jeden břídil, který všechno sám řídil. No a jak léta plynula, přidal se truhlík, bambula. Budižkničemu s mamlasem, nekňuba, trouba s ťulpasem..." (Jiří Dědeček) Pán moci je zároveň jejím otrokem, a na s. Babišovi se to nádherně projevuje. Jeho absurdní, přízračně groteskní života běh je exemplární mravoličná bajka, po které by Ezop, Bidpaj, de La Fontaine i Krylov skočili všemi deseti, Moliére by v něm našel fantastického Harpagona, Pat a Mat i kníže Potěmkin mistra par excellence, a Gogol by už asi nepsal satiry na nikoho jiného. Važme si proto vzácných chvil, které nám nevyzpytatelný, potměšilý Osud ve své neskonalé milosti jako očitým svědkům tohoto pitoreskního rejdění připravil! Jak fascinující je každodenně sledovat tak nestoudnou frašku a tragikomickou burlesku ctného hrdiny bez náznaku páteře, sebereflexe, bázně a hany, nadopovaného steroidy dotací, peněz, moci, masy oddaných slouhů a pohůnků, ega, bájivé lhavosti a totálně flexibilního, gumového marketingu, na vlastní nevěřící oči! Jeho slavná, prolhaná, křivácká anabáze "blábolivé oligarchizace" a pokus o mafiánské unesení českého státu bude časem po zásluze zvěčněna v mnoha knihách, a zůstane mementem na desítky let. A je tak úžasné a úlevné vidět, jak mu to všechno začíná karma vracet: "Řídit stát - jako bordel". "Vláda nemehel." "Bude líp." "Všetci kradnú!" "Urputné hovado!" "Protikorupční hnutí." "Mikromanažer." "Best in Covid!" Navrhuji, aby jednou, až pomine současný čs. svinčík, v budově českého parlamentu hned vedle plakety "T. G. Masaryk Zasloužil se o stát" pověsili další, úplně stejnou plaketu, jež bude na věčnou památku všech svědků Babišových a podvedených českých voličů a na výstrahu budoucím generacím politiků, oligarchů a voličů hlásat: "Andrej Babiš Ojebal stát."

Pan Kmenta to opět dal dohromady velice dobře, a dodal další nepříjemné, bolestně truchlivé čtení o tom, jak může selhávat demokracie, když selhává lid v podobě postfaktického voliče hnaného emocemi a chamtivostí. Tak aspoň "veselý" příznačný citát z knihy jako pobídka končícímu trestně stíhanému premiérovi, který nikdy neodstoupí, a - potěš koště - budoucímu prezidentskému kandidátovi: "Podoj mámu, podoj tátu, podoj vše, co patří státu, ovce, kozy, krávy, laně, podoj právo, podoj daně, dotace i dluhopisy, imunitu, trestní spisy, pravdu, lásku, naději, jen to podoj, Andreji!" (Strana mírových revolučních tradic)

Pepa0216
27.10.2021 5 z 5

Tohle by měla být povinná četba pro všechny voliče Andreje Babiše. Ikdyž sleduji zpravodajství a některé informace uvedené v knize mě snad ani nepřekvapili tak ta propojenost firem (jejich kmotrů) na Babiše, vládu a evropské dotace je hrozná. V knize je přesně popsáno jak Babiš a jeho firmy dotace obcházeli ( viz kauza toastový chléb Penam) a jak se nezákonné dotace budou EU vracet. Ne z peněz Agrofertu a Andreje Babiše, ale z peněz nás daňových poplatníků. Velice zajímavá část se týká i přisvojování zásluh za růst důchodů. Je to tam dobře vysvětleno stejně jako to jak Babiš vydává dotace EU u různých staveb za svoje zásluhy a o pomoci EU mlčí. Knihu jednoznačně doporučuji pro rozšíření obzorů.

branislav1814
22.10.2021 4 z 5

Pan Kmenta je jedním z mých oblíbených autorů a opět se překonal. Každopádně, jak již přede mnou v komentářích čtenáři uvedli, obsah knihy je místami hodně depresivní a úzkostlivý. Dělalo se mi z toho hodně často špatně a popadal mně pocit beznaděje a smutku... Kdy tohle konečně skončí?

Iki1
13.10.2021 4 z 5

Před autorem klobouk dolů. Perfektně vyzdrojované, napsané jasně a srozumitelně. A protože lidská paměť je krátká, je fajn si čas od času připomenout a zároveň si doplnit informace. Jen mě na konci knihy napadá, kdy konečně se Češi vymaní z vlivu tohohle sektáře.

DarkLady
03.10.2021 5 z 5

Varování: čtením této knihy se vystavujete zvýšenému nebezpeční pocitů úzkosti, bezmoci a depresím

n.ezn.amy
01.10.2021 5 z 5

Skvělá práce pana Kmenty, která mapuje vstup do politiky agenta Bureše. Je ovšem dost depresivní až děsivé číst jeho propojení na policii, kteří mu vědomě či nevědomě pomáhali odstranit jeho konkurenci. Italská camora by mu mohla závidět, jak si lze získat kontakty ve vedení policejních útvarů a využít je ve svůj prospěch. Tuhle knihu bych hlavně doporučil voličům Anofertu, ale ti si jí nikdy nepřečtou.

LenkaKT
14.09.2021 3 z 5

Jak někdo psal přede mnou, člověk to ani nechce číst, protože nevědomost je sladká. No, ale jsme dospělí. Kmenotovy knihy poslouchám v audio, lépe se mi vnímají a hůře se od toho utíká. I když už toho vím hodně, zas tu bylo něco nového. Jsou to takové dílčí střípky, kdo by chtěl přesnější portrét Babise, lepší je Boss Babiš, tohle doplňuje historky z období politické fáze.

adales
06.09.2021 3 z 5

Popravdě ani nevím jak to hodnotit. Někdy si připadám, že knihy Jaroslava Kmenty čtu už jenom z čistého masochismu. Nesčetněkrát jsem se při čtení knihy přistihl, že jsem se sám sebe ptal, proč to vlastně čtu, když mě to ve výsledku akorát ještě více nas....
To ale není nic proti práci pana Kmenty, spíše mi vadí to, co se v knihách dozvídám. Pokud jde o knihu samotnou, tak není tak dobře strukturovaná jako např. Boss Babiš, která přece jenom byla více komplexním příběhem o vzestupu jednoho oligarchy. V knize Babišovo Palermo I jsou spíše uvedeny jednotlivé střípky, ilustrující působení Babiše ve vládě, které nejsou zase tak pevně provázané, spíše celkově ilustrují pozadí "politiky" a způsob jednání Babiše.
Jen je škoda, že knihu z velkou pravděpodobností nikdy nevezmou do ruky ti, jimž je možná primárně určena - voličům Babiše. Takhle to, bohužel, dopadne asi stejně jako u předchozích Kmentových knih - přečtou si je členové "bubliny", kteří už mají stejně názor na Babiše či Zemana jasný a kniha jim jen pomůže se v jejich názoru utvrdit.

Marketa1994
05.09.2021 5 z 5

Jako už je zvykem, práce pana Kmenty je skvělá. Ale ze skutečností, které v knize jsou je člověku prostě tak nějak blbě..

Rocker007
02.09.2021

Typická Kmentovina jak jej máme rádi. Poslouchal jsem jako audioknihu.
Skutečně Palermo. Obdivuhodná práce.

sharik
30.08.2021 5 z 5

Kmentovo shrnutí stavu naší země. Výborně napsáno, nutno podotknout. Nebýt to realita, byla by to hezká a napínavě napsaná parafráze Puzova Kmotra, jen bez té romantizace mafiánství. Výsledkem je kniha, která hledá odpověď na otázky, proč jsme v takových hlubinách septiku a jak k tomu došlo. A zároveň jde o psychologický profil Andreje Babiše a shrnutí jeho cesty k moci od počátků až do letošního jara. Babiše, totalitářského šéfa, kterého jsme si sami (míněno my Češi) ne stvořili, ale dosadili do čela a ještě si za tím většinově masochisticky (nebo tak slepecky?) stojíme. Autor sice nabízí jednostranný pohled, nicméně opřený o značnou řádku svědectví, důkazů a pramenů. Není to veselé čtení. A je smutné, že k ti, kdož by si to měli přečíst nejvíc (tedy ti, kteří nevidí, že A.B. je psychopat, co se chytil příležitosti a koupil si republiku, kterou vysává a ždímá) se téhle knize vyhnou obloukem. Není divu v tak rozdělené společnosti, na čemž má předmět Kmentova zkoumání také svůj podíl... Ale třeba to jednoho dne poslouží alespoň jako historický dokument, memento doby, na kterou budou naši potomci hledět s úšklebem, jak jsme mohli být takoví idioti a tohle dopustit. Jednou, až vše, co tu Kmenta popisuje, bude jen těžko uvěřitelnou minulostí (což mimochodem nejspíš předjímá i autor tím, jak vše popisuje v minulém čase a dává tušit, že ideálním čtenářem je někdo, kdo si knihu otevře až za dlouhá léta, přičemž tenhle styl je čtenářsky příjemně přívětivý, patrně díky svému nevyřčenému optimismu)...

Katie008
27.08.2021 5 z 5

Co k tomu dodat, z naší politické situace se mi chce zvracet. Je smutné jak české země sestoupili z příkladné demokratické země k zemi politického chaosu a sebeobohacování politiků, kdy vede PR a dezinformace jako propaganda a spasitelem země se stal sociopatický oligarcha, který ani nechápe, když ho někdo nemá rád. A co hůř státním aparátem je prolezlý skrz na skrz. Upadá na mě beznaděj, když vidím že se z tohoto budeme vyhrabávat ještě hodně dlouho a to možná až do té doby dokud nevyrostou další generace, které komunismus nikdy nezažily, ale to se opět bojím, že demokracie ve správném slova smyslu zde už nebude.

Ještě poznámka na závěr, bavila jsem se o tom s kamarádem z Venezuely, který prchl ze země do Španělska a ten to s povzdechem shrnul takto: Koukám, že politici nejsou šílení jen ve Venezuele, ale i v Čechách.

A poděkování na závěr patří panu Kmentovi za jeho edukativní práci pro lidi, kteří do politiky z blízka nevidí.

tittanie
23.08.2021 5 z 5

Kniha se nedá přečíst najednou, protože se snažíte vstřebat všechny ty informace a nezvracet. I tenhle komentář píšu podruhé.
Asi musím poděkovat autorovi, že píše o té osobě a nebojí se, říct pravdu.
Překvapilo mě, jak i já mám krátkou paměť. Rámcově si pamatuju "Babišovu dobrou vládu", ale tato kniha mi toho dost připomněla.
Spoustu věcí jsem nevěděla, jako třeba nádherný příběh s násadou od krumpáče nebo Babišovu otázku: "Nechápu, proč mě nevolí všichni." :D

Rozhodla jsem se, že sem přepíšu příběh o krumpáči, abych se mohla dobře bavit, až knížku vrátím do knihovny.

Andrej pak dorazil a sedli jsme si spolu na terase. A on mi povídá: "Tak jak to uděláme, jak jsi se rozhodl? Víš, mluvil jsem s Tonem Rakickým a on mi říkal, že on na tvé vyplacení žádné peníze nemá. Abych tě tedy vyplatil já. Ale jak se tak koukám na ten tvůj palác tady, co sis vybudoval... Tak vlastně nevidím důvod, proč bych tě měl vyplatit, když máš takový palác."
To Andrej neměl říkat. Jsem dost vznětlivý. Takže jakmile to dořekl, vyskočil jsem a popadl první věc, co mi přišla do ruky. Byla to násada z krumpáče, kterou jsem si tam odložil během zahradničení.
A on, jak viděl, že je zle, tak se nerozpakoval a rozběl se ven. Běžel přes alej až k bráně.
Jenže on má dlouhé nohy. Hrál tenis, tak měl kondičku. A tak mi utíkal.
Byl rychlejší. Fakt běžel rychle. On běžel jako o život. Já už jsem pak viděl, že ho nedoběhnu. A chtěl to vzdát. Ale jakmile se dostal k bráně, tak ji musel přeskočit, protože byla zamčená. Jenže já mám na bráně špičaté ostny. On se snažil bránu přeskočit, ale když se chtěl přehoupnout na druhou stranu, tak se na tom jednom ostnu zachytil bundou, nebo co to měl tehdy na sobě. A zůstal tam chvíli viset.
Tak jsem chytil pevně tu násadu a jebol som do něho, cez chrbát to dostal. Pak z toho ostnu odrhl a už jsem na něj nemohl.
On pak na mě za branou začal křičet: To ti jednou vrátím....

slunicko1958
21.08.2021 5 z 5

Je mně špatně.
Ne z knihy, skvělé práce pana Kmenty, ale z toho, co se kolem děje a že většina spoluobčanů tomu tleská.
Nevím, co nového mám o knize psát, vše perfektně vystihli čtenáři přede mnou. Dovolím si proto napsat jen úryvek z knihy:

"Miluji svoji práci. Dělám ji celý život. Novinařina měla vždy smysl v tom, že kriticky hodnotila fakta a události. Tak trochu pomáhala tříbit společnost a mnohdy i kultivovat prostředí.
Ale najednou tu máme před sebou člověka, který je majitelem jakési černé mlhy, kterou kolem nás šíří a roztahuje. On ji rozfukuje mezi skupinky lidí, z nichž někteří ji necítí, a ti, kdo ji cítí, utíkají a volají o pomoc.
Někdy se zdá, že je nikdo příliš neslyší. A do toho všeho existuje celá řada lidí, kteří mají z toho černého kouře moc a peníze a pomáhají Babišovi v rozfoukávání oné černé mlhoviny. Jako když se v Nekonečném příběhu šířila Nicota, vzpomínáte si?" (str. 198)

MildeZ
19.08.2021 5 z 5

Není, co dodávat, jen je škoda, že ti co by tohle potřebovali si přečíst nejvíce, tak zřejmě když už, tak šáhnou po úplně jiné knize od zcela jiného autora...jestli vůbec po nějaké :-(