Babička

Babička https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/253/bmid_babicka-KqZ-253.jpg 4 4051 601

Babička je nejznámějším dílem Boženy Němcové. Jedná se o novelu, kterou psala v době, kdy jí umíral syn. Autorka zde zachycuje dění na venkově se všemi zvyky. Nejslavnější klasické dílo spisovatelky Boženy Němcové není třeba dlouze představovat. Malebný příběh z venkova 19. století nám vypráví o životě a hodnotách prostých lidí i vrchnosti. Kdo by mohl zapomenout na babičku a její nejoblíbenější vnučku Barunku, paní kněžnu a její schovanku Hortensii či Viktorku a černého vojáka... celý text

Ajaiwik
13.02.2016 5 z 5

Nejkrásnější kniha povinné četby. Jsem unešená, nadšená a mám slzy v očích. Do sedmé kspitoly jedním dechem, pak mi trochu daly zabrat popisy všech slavností a tradic a zvyků a okolí, ale nebyly tak těžké, aby mě odradily.
Babička mě mile překvapila a jsem si skoro jistá, že jsem ji nečetla naposledy...

Miricius
10.02.2016 2 z 5

S ťažkým srdcom, ale úprimne musím dať len dve hviezdičky. Kniha ma moc nebavila, dej sa vliekol, čital som viacmenej nasilu :(

zlatka2001
04.02.2016 3 z 5

Ano, takhle má vypadat povinná četba. Výchovná, vzdělávací, realistická, předpotopní, tak trochu i nudná, ale přesto máte pocit, že za to přečtení stála.

ziv
30.01.2016 2 z 5

Poprvé jsem ji četla asi tak ve čtvrté třídě. Tehdy mě tedy moc neoslovila... TEdy až na poslední stránku kdy Babička zemela... Dnes po pár letech jsem šťastna , že tuto knihu mám doma a mohu nahlédnout do české historie. Ne historie vznešené ale prosté vesnické... Mně nejbližší.

Netopyr07
26.01.2016 5 z 5

Kdo nečetl Babičku... kromě mistra Jana Husi? (Nemravnou spisovatelku já nečtu :-D ) Jako školou povinné dítko jsem ji teda FAKT nečetla. Poprvé jsem ji četla v 19ti letech a ohromila mě - na 19. století je to skvělé prozaické dílko. Takže jsem se k ní již několikrát vrátila.

pavlinka04
24.01.2016 2 z 5

Učitelka nám řekla, kdo nečetl babičku není Čech a tak jsem ji ze zvědavosti a dobrovolně četla, ale popravdě mě vůbec nezaujala, ani jsem ji nedočetla, já už nemohla, na mě moc obyčejné.

Nikol117
16.01.2016 3 z 5

Povinná četba na škole. Nijak neurazí, ale ani nepobaví.

ufounek17
16.01.2016 5 z 5

Rozhodně to není kniha pro základní školy. Právě na ZŠ to pro mě bylo nezáživné a stupidní čtení...dnes na to koukám jinak....

Luccy78
15.01.2016 4 z 5

Tak, jako většinu lidí, ani mě Babička v dětských letech, kdy byla jako povinná četba, nezaujala. Teprve daleko později můžu s klidným svědomím říct, že jde skutečně o literární skvost. Ano, spoustu lidí nezaujme nikdy, ale pořád je to dílo plné životních hodnot (možná dneska pro někoho naivních), naděje a víry v lepší dny a lidi.

Veggi
12.01.2016 3 z 5

Knihu jsem četla v rámci povinné četby dvakrát. Poprvé na základní škole a podruhé na střední. Na základní škole totálně nepochopeno a na střední škole, mě již zaujala více. Věřím, že kdybych si jí opět přečetla, tak by bylo hodnocení jiné. Nechápu proč se toto čte již na základní škole, podle mě naprosto nevhodná četba pro děti. Věřím, že tyto knihy odrazují řadu dětí od četby, protože toto nejsou knihy pro děti (dále například Povídky malostranské,....).

Dax
06.01.2016 2 z 5

Ačkoliv je to prý první moderně napsaná česká kniha, její kvalitu jsem díky povinné četbě nedocenil a už nedocením. Jestli mi kniha něco dala, tak to, že nutit kohokoliv do čehokoliv může být velká chyba. Howgh.

triatlet
05.01.2016 4 z 5

Odpad Babičce může udělit pouze sociální analfabet neznalý souvislostí.
I když můžu mít k textu výhrady, tak z hlediska popisů a charakteristik postav autorka vytvořila plastické dílo. Navíc v dobách, kdy české země byly sužovány nepřízní osudu, Babička dávala obyčejným lidem naději.
Proč asi filmové adaptace vznikly v r. 1940, respektive v r. 1971?

AndreasG.
11.12.2015 4 z 5

Co jen lze dodat k tak báječné a k české kultuře patřící knize od neméně obdivuhodné autorky? Lze snad jen apelovat na rodiče, aby knihu pořídili svým ratolestem.

A. G.

Happy4000
28.11.2015 4 z 5

Setkávám se s těmi co knihy různých vydáni sbírají a pro tento účel Babička od mé babičky naprosto vyhovuje. Číst? No ano, kapacitě mozku neuškodí a do budoucna si pár souvětí, situací ucho váš.

terez83
20.11.2015 1 z 5

Bohužel kniha Babička mě vůbec nechytla, z celé knihy mě jenom zaujal příběh o Viktorce, jinak čtení Babičky mě vůbec nebavilo, bohužel.

koczanska
10.11.2015 4 z 5

Nevím do jaké míry téhle knížce "ublížilo" zařazení do povinné literatury :) a taky si nejsem zcela jistá, jestli moje hodnocení není ovlivněno tolika superlativy, které na knížku pějí všichni učitelé češtiny na základních školách nebo i na těch středních. Každopádně na čtení Babičky nemám až tak záporné vzpomínky, jak by se od povinné literatury dalo čekat. Ruku na srdce, normálně bych si jí asi nepřečetla.

majklp
10.11.2015 odpad!

Nic jiného, než naprostý brak. Celý život čekám na to, kdy na tuhle knihu změním názor. Ale i po všech těch letech musím konstatovat, že to je nudný, laciný, literární brak, který se nedá číst, natožpak dočíst. Možná by pomohlo celý příběh zkrátit a převyprávět soudobou češtinou. Jediné, co stojí za úvahu, je vydání s ilustracemi Zdeňka Buriana.

DenisePartridge
30.10.2015 4 z 5

Protože jsem ke knize přičuchla naposled někde v páté třídě, čekala jsem, že budu nudou klimbat pravidelně každých pár stránek, proto mě překvapilo, že se mi kniha lehce četla a vcelku mě i bavila. Tedy ne že by se tím nějak zdvihla hladina napětí, ale předčilo to mé (beztak nízké) očekávání.

fojtikjirik
28.10.2015 5 z 5

Nechápu ty, kterým se tato kniha nelíbí.

karlos27
17.10.2015

Kniha je možná více cennější pro ty, kteří se snad učí žít s Bohem. Dříve bych byl Babičku asi nepřečetl celou a pokud ano, určitě ne s takovým zájmem a porozuměním jako nyní. Nejednou se mi draly slzy do očí. Krásný příběh o člověku, který žije s Bohem.