Autismus & Chardonnay

Autismus & Chardonnay https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/355537/bmid_autismus-a-chardonnay-frG-355537.jpg 5 760 216

Autismus a Chardonnay série

Co mají společného písek a sušenky? Nebo hokejky s plyšákem a modřiny s letákem? Zeptejte se Martina Selnera! Mimo to, že pracuje ve Slunečním domově, kde se stará o děti s autismem, oplývá totiž darem spojit dvě zdánlivě nesouvisející věci. Tyto neobvyklé dvojice mu slouží jako odrazový můstek k tomu, aby nám přiblížil svět autistických dětí a jejich i své každodenní starosti „Drobnosti jsou tu, aby nám připomněly velké věci,“ poznamenává a v kratičkých kapitolách zároveň varuje, že život s autismem, ať už je to diagnóza vaše nebo někoho z blízkého okolí, rozhodně nevypadá jako v Rain Manovi, přesto je důležité neztrácet humor a někdy si k tomu otevřít dobré víno. Kniha Autismus & Chardonnay vychází ze stejnojmenného blogu.... celý text

milary
15.12.2018 5 z 5

Kupuju si Nový prostor a články Martina Selnera jsou první, co nalistuju. Čtu s pokorou a potěšením; a pokud mi něco udělalo autismus aspoň v náznaku srozumitelným, byla to jeho knížka a jeho blogy. Moc děkuju a přeju hodně sil. Neskromně i k další knížce...

Eremites
13.12.2018 4 z 5

Jak už zmiňují komentáře níže, Martin Selner dokázal na pár stránek zdánlivě lehkým stylem vměstnat podstatnou část světa autistických dětí, a to bez přílišné sentimentality, plačtivosti a lístosti, zato s pořádnou dávkou nadhledu a humoru, který ovšem zůstává nesmírně laskavý a nesklouzává k laciným vtipům.

Smekám před autorem, před jeho schopností vcítit se do těchto složitých duší a hlavně před jeho odhodlaností a odvahou těmto dětem pomáhat.

"Autismus je sexy - tedy pokud ho zrovna nemáte. Kdybyste měli sestavit žebříček atraktivity různých postižení, autismus by byl díky Rain Manovi zcela jistě v čele. Všichni si myslí, že když jím trpíte, musíte mít zákonitě nějakou zvláštní schopnost - nějaký dar. Ale nemusíte. Můžete být prostě jen postižení."

"Pokud pracujete s autisty, je vaším pracovním nástrojem váš charakter. Lidé se mě ptají, zda se tahle práce dá naučit, nebo se pro ni prostě musíte narodit. (...) Nejlepšími pečovateli jsou lidé, kteří sami měli život dost na hovno, a díky tomu dokážou hovna rozpoznat u druhých. Nemusíte třídit odpad a nemusíte ani nikoho staršího pouštět sednout v tramvaji, i tak můžete být pro autistu výhra."

SakuraLuci
26.11.2018 5 z 5

Pěkně, výstižně napsaná kniha. Reálné příběhy ze života Martina Selnera ze stacionáře s autisty. Jako matka autíka se dokáži přesně vcítit do jeho role.

Danago
20.11.2018 3 z 5

Fejetony, které odlehčí autismus. Knížka se četla dobře, ale myslím že ve skutečnosti je to trochu jinak.

dagmar7365
06.11.2018 5 z 5

Tenká knížka poskládaná z pracovních zážitků Martina Selnera, který pracuji ve stacionáři s autistickými dětmi. Nemohl to napsat lépe. Nezastírá únavu, naštvání, potřebu úniku prostřednictvím vína, ale taky radost a pocit naplnění z této práce. A to se mi líbí, že je věcný, racionální a přitom do textu dokáže vložit i kus emocí a tím se stává kniha krásnou, upřímnou, živou.

aktak1203
05.11.2018 4 z 5

Hezké čtení, pohled zainteresovaného člověka, který zasluhuje obdiv a snaží se obyčejnému člověku přiblížit, že autisté nechtějí, abychom je litovali, ale snažili se je pochopit. Děkuji autorovi.

Sůvazknihovny
23.10.2018 5 z 5

Martin Selner ví co píše a píše to skvěle! Bez zbytečných slov navíc, bez vysvětlování. Stručně, jasně, pochopitelně. Na konci povídky máte dojem, že byla aspoň desetistránková (protože obsahově taková byla) a ne na stránku a půl. Z povídek je cítit láska k autistickým dětem, a to hlavní - pochopení.

Klarus7
18.10.2018 5 z 5

Skvěle napsaná kniha - jasně, stručně, lidsky a s humorem. Rozhodně doporučuji!

hellena1523
10.10.2018 5 z 5

Nejlepší kniha s tématem autismu, jakou jsem dosud četla. Žádné vyumělkované a nereálné odpovědi na otázky nebo za vlasy přitažené romány.
Tohle je skutečný náhled do světa autistů. Ale i na duši člověka, jenž je s lidmi s tímto postižením v dennodenním kontaktu a jak je z toho třeba sám unavený.
V knize je řada velmi vtipných situací, ale zároveň takových, u nichž se člověk zamyslí nejen nad životem s postižením, ale i nad tím svým vlastním.
Řadu lidí jistě vůbec neosloví, ale za sebe a své zkušenosti s lidmi s postižením, včetně autistů, mohu říct jedině to, že je kniha skvělá právě tím, že se nic nesnaží vylepšovat, ani zhoršovat a Selner píše o tom, co důvěrně zná, a to bez příkras.

pajaroh
05.10.2018 4 z 5

Samozřejmě lze fejetony chápat jako milé, humorné čtení, ale jaká hloubka se za tím skrývá... Martin Selner nám skvělou schopností vystihnout pár slovy to podstatné podává sondu do vlastního života a často odhaluje nesmyslnost jednání v každodenních úkonech - protože je to "normální"?

Alex_Jura
04.10.2018 4 z 5

Příjemný čtení, pohled z trochu jiného úhlu. Trochu mě deptala ta nevyslovená (a přece napříč knihou téměř hmatatelná) autorova osamocenost... Jako by tam někde byla ještě jedna rovina, čekající na vyjádření v další knize.

Whobey
21.09.2018 5 z 5

Neskutečně lidská kniha.

Fejetony, které vyzařují humor, ale i smutek. Hlavně však vyzařují autorovu lásku k dětem, k těmto autistickým dětem, s nimiž nemůže být jednoduché pořízení. Přesto pozorujeme v průběhu této útlé knížky zamyšlení nad jejich osudem, i nad osudem autora samého. A člověka to nutí přemýšlet i nad svým osudem....

Opravdu zajímavá knížka, rozhodně doporučuji. Je inspirující, čtivá a opravdu skvělá.

allebra
16.09.2018 5 z 5

Zajímavá knížka fejetonů, která nám přibližuje život autistických dětí, je z ní cítit láska autora k „jeho“ dětem. Mám autistického vnuka, takže si dokážu představit, o kolik energie dokážou děti ze stacionáře svého asistenta připravit. Na druhou stranu jsou chvíle, kdy z těchto dětí vyzařuje zvláštní energie, která dokáže „baterky“ zase dobít. Takže se vlastně kolikrát dobíjejí navzájem. Tyto děti naučí dospělé ve své blízkosti neřešit malichernosti a radovat se z maličkostí. Mají sice „svůj“ svět, ale musí žít i v tom „našem“ a potřebují, abychom jim s tím pomohli. A to dělá Martin Selner skvěle. Bohužel je v naší společnosti ještě dost lidí, kteří slyšeli o autismu jen v souvislosti s filmem Rain Man. Nejen jim bych tuto knížku určitě doporučila.

vlkcz
13.09.2018 5 z 5

Hrozně lidské. Veselé i smutné a hlavně podané s obrovskou láskou a pochopením.

janyska13
12.09.2018 5 z 5

Prostě boží, pravdivé a naprosto upřímné. :)

Helmii
12.09.2018 5 z 5

Velmi pěkné čtení. S dětmi s PAS mám zkušenosti a u některých historek mi přišlo, jako bych četla o tom našem. Určitě doporučuji.

Bybyla
10.09.2018 5 z 5

Naprosto lidsky o vážném tématu...zasmála jsem se, zamyslela...děkuji :-)

martina.culik
03.09.2018 3 z 5

Pravidelně si čtu příspěvky autora na facebooku a asi mě navnadily trochu moc, protože kniha mě tolik nebavila. Čekala jsem trochu více zábavy, ale nepřišlo mi to tak vtipné jak jsem zvyklá.
Vím, že kniha nemá být primárně veselá a má čtenářům lehkou formou přiblížit práci autora ve stacionáři s autistickými dětmi.
Přečetla jsem ji za jedno sobotní dopoledne, i když je to nejspíš typ knihy, který je lepší číst po jednotlivých příspěvcích než najednou.
V tomto případě zůstanu raději u online četby.

magnolia
28.08.2018 5 z 5

Vlídné, lidské, upřímné psaní/čtení, které bude asi jinak vnímat člověk mající zkušenosti s autistickými dětmi a jinak ten, kdo takové zkušenosti nemá. Jsem ten druhý případ a mám velký obdiv k autorovi - za jeho práci i pohled a mnoho zajímavých myšlenek. M.S. píše krásně. Takových knížek, přibližujících "jiné světy" postižených lidí, by mělo být více. K této se ráda ještě někdy vrátím, zdaleka není jenom o autismu.

Acly
26.08.2018 5 z 5

Jsou knihy, které si přečtete jednou a pak jsou knihy, ke kterým se rádi vracíte... Tahle patří jednoznačně do té druhé kategorie. Příjemná záležitost plná humoru, autismu a lidskosti, která člověka donutí zamyslet se nad sebou...

autismus děti humor fejetony výchova porozumění předsudky

Martin Selner
česká, 1984