Autismus & Chardonnay

Autismus & Chardonnay https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/355537/bmid_autismus-a-chardonnay-frG-355537.jpg 5 760 216

Autismus a Chardonnay série

Co mají společného písek a sušenky? Nebo hokejky s plyšákem a modřiny s letákem? Zeptejte se Martina Selnera! Mimo to, že pracuje ve Slunečním domově, kde se stará o děti s autismem, oplývá totiž darem spojit dvě zdánlivě nesouvisející věci. Tyto neobvyklé dvojice mu slouží jako odrazový můstek k tomu, aby nám přiblížil svět autistických dětí a jejich i své každodenní starosti „Drobnosti jsou tu, aby nám připomněly velké věci,“ poznamenává a v kratičkých kapitolách zároveň varuje, že život s autismem, ať už je to diagnóza vaše nebo někoho z blízkého okolí, rozhodně nevypadá jako v Rain Manovi, přesto je důležité neztrácet humor a někdy si k tomu otevřít dobré víno. Kniha Autismus & Chardonnay vychází ze stejnojmenného blogu.... celý text

LadyHip
19.04.2018 5 z 5

No, klobouk dolů. Už jsem o autorově bloku slyšela, ale zatím nečetla. Takže když jsem si v knihovně všimla knížky s povědomým názvem, sáhla jsem po ní. A je to skvělé čtení. Tak přirozené, chytré a až bych řekla místy filozofické. Ale žádné namachrované řeči typu "sledujte, co jsem zač a co si myslím". Jsem upřímně okouzlená tou lehkostí, tou hořkosladkou příchutí i tou pokorou. Pan Selner musí být úžasný chlap. Místy jsem se smála, místy mi bylo smutno, jindy jsem se usmívala nebo třeba i styděla. Tahle knížka si zaslouží velkou pozornost, je totiž pozoruhodná.

Torino
17.04.2018 4 z 5

Tato sbírka fejetonů se mi velmi líbila. Alespoň trošku nám autor touto knihou otevírá jinak zcela uzavřený svět autistů. Konkrétně autistických dětí, o které se v rámci své práce stará. Snaží se je popsat jako děti se specifickými potřebami a specifickým světem, ne jako ty "divné a zvláštní". Některé příhody jsou vtipné, některé na zamyšlení, ale všechny jsou lidské a ať to zní jakkoli pateticky, proudí skrz ně láska až ke čtenáři.
Vzhledem k tomu, že jsme léta pracovala s dětmi, často jsem si při čtení říkala "Pracuje s autistickými dětmi nebo se zdravými?" Protože z mé praxi vím, že i "normální děti" se často chovají stejně, ne-li hůř...

Malachime
16.04.2018 5 z 5

Z Martinovy knihy čiší láska k jeho dětem. Obdivuju jeho sílu, oddanost, lásku, humor, pečlivost, trpělivost a nadhled s kterým pracuje. Kniha, kterou bychom si měli přečíst úplně všichni a uvědomit si, že to nejsou "postižení", kteří se musí naučit žít s námi, nýbrž my, kteří se musíme naučit žít s "postiženými", neboť jak Martin píše, děti se s předsudky nerodí, to my si je později vytváříme a máme s tím hodně velký problém, to vám povím. Jsem stejná, mám na čem pracovat. Děkuji za knížku! Opravdu mě obohatila a postavila přede mě nové výzvy.

evonra
13.04.2018 5 z 5

Poutavé zasvěcení do světa autistů, odlehčené milými a vtipnými zážitky, které autor čerpá při své práci s dětmi, byť autistické, jsou krásně bezprostřední. Při čtení se zamýšlíte nejen nad touto nelehkou diagnózou, ale p. Selner zde přidává i osobní postřehy a rozvahy, ke kterým možná tak trochu přispěly i večerní sklenky jeho oblíbeného Chardonnay :-)
Jeho práce je obdivuhodná, kniha skvělá.

A jak on sám říká :
"Štěstí druhých je dostatečné analgetikum."

gargamelka
12.04.2018 4 z 5

Sbírka fejetonu, díky vtipně pojatému ději člověk nahlédne do autistova světa. Ale nalezne v ní i některé charakteristiky :)
“ vztah si budujete s člověkem a ne s diagnózou”
“Umět dát kazdému dostatek času, kolik potřebuje” Lidskost vyžaduje čas”
“Odpouštění je ctnost odvážných”
Všichni lidé na světě mají stejné potřeby, v čem se lišíme je v uspokojení”
“Štěstí s inteligencí nesouvisí.”
“Radost nemůžeme vydobít úsilím. Je to vedlejší produkt všeho co má úplý cíl.”
U pocitu spokojenosti se musíme úspěšně vypořádat s životními zkouškami
O praci- skutečnost, že jste se tozhodli že někomu budete pomáhat, ale malo kdy dostanete to co si přejete. Ale když se o to pokusíte, můžete dostat to co potřebujete

Květinka008
12.04.2018 4 z 5

Vtipné, pravdivé a příjemně přímočaré. Je zajímavé, kolik "autistických" charakteristik se dá použít obecně.
"Obrátím mu peřinu tak, aby neměl zapínání u hlavy, protože to nenávidíme všichni." :-)
"Je pro ně důležitější vědět, jakou mám televizi, než jak se mám."
"Děti jinakost odpouští, nevychovanost ne. Je potřeba, aby tu zkušenost získala už teď, protože v dospělém světě to funguje přesně opačně."
U přímých citací výroků dětí na černých stránkách se člověk hodně pobaví a řekne si - nojo, oni to vidí zpříma, my máme naučená jednání.

Jednotlivé kapitoly jsou fejetony, motivy se opakují, nedoporučuju číst na jeden zátah. Trochu mě popuzuje autorova opakující se kritika/navážky do lidí, kteří nedokáží postižené přijímat a adekvátně reagovat - ne každý to má v sobě a dokáže bezprostředně reagovat, určitě to mnoho lidí nemyslí zle. V tomto spatřuju od autora nepříjemnou nadřazenost, včetně zdůrazňování jeho vlastní "dokonalosti", jak on ty děti přijímá, miluje a práce ho uspokojuje (ač si to musí kompenzovat popíjením).

Na závěr cituji k zamyšlení: "Nejlepšími pečovateli jsou lidé, kteří sami měli život dost na hovno, a díky tomu dokážou hovna rozpoznat u druhých. Nemusíte třídit odpad a nemusíte ani nikoho pouštět sednout v tramvaji, i tak můžete být pro autistu výhra." Řekla bych, že to platí i pro kohokoliv jinak postiženého, znevýhodněného, starého... Každý se dokáže srovnat/má blíž k něčemu jinému.

Alethea_k
07.04.2018 5 z 5

Selner mi dodává víru, že lidstvo ještě není úplně v háji. Díky knize se mi potvrdilo několik věcí. Dokáže pomáhat lidem, pohnout prostřednictvím slov v člověku a donutí ho zamyslet se nad někým jiným, nad někým, kdo je na tom ve skutečnosti hůř než my, i když si myslíme, že jsme středobodem vesmíru. Proniknout do světa autistů se nikomu zcela nepovede, ale díky autorovi se mi to povedlo aspoň na chvíli.

Chika
06.04.2018 5 z 5

Za mě skvělá kniha. Nahlédnutí do světa autismu a přiblížení života autistů nám, kteří jsme se s tímto nikdy nesetkali. Něco úsměvné, něco smutné, něco k zamyšlení. Rozhodně kniha, kterou doporučuji, která ve vás něco zanechá a jednou za čas si na ni vzpomenete.

veronika0382
06.04.2018 5 z 5

Autismus a Chardonnay nám přináší určité poselství. Jedno z nich je například to, že se s předsudky nerodíme, ale jsou nám předány… A na to bychom neměli zapomínat… Doporučuji!

acul.p
03.04.2018 5 z 5

Skvělá kniha, opravdu mi o autismu řekla něco nového :)

Evina74
29.03.2018 5 z 5

Knížka k pobavení a zamyšlení zároveň. Zážitky komické se mísí se smutnými. Chytře napsané, prožité...

amaenium
22.03.2018 5 z 5

Velmi pěkné postřehy - moc pěkně podané - ze života autistů. Toto téma vyhledávám a zápisky mi daly zase o něco jasnější představu o autismu. Kniha se mi velmi líbila a budu jistě pokračovat ve čtení na autorově blogu.

Jolina
21.03.2018 5 z 5

Drobné a upřímné postřehy v útlé knížce otevřou dveře do světa opatrovníka autistů. Ten svět není jednoduchý, jen občas potřeba upírat své myšlenky do pozitivních cílů a snů - přesto však autor dokázal vystihnout to hlavní: Lidé si myslí, že když se o někoho budou nějakou dobu starat, časem si ho ten dotyčný zamiluje. Jenže svět funguje přesně naopak! Nejdříve se musíte zamilovat, teprve potom se můžete o někoho postarat.

Pistácie
16.03.2018 5 z 5

Jsem ráda, že existují knihy, jako je tato. I člověk, který se běžně s autisty nesetkává, se aspoň na pár stran dostane do jejich světa. A aspoň hodně hodně vzdáleně si může představit, jaké je to s nimi být a pracovat. Těžko si představíme, jaké je to být autistou, to asi ani neví on sám. Ale autor nám aspoň nechal na tu dobu, co se ponoříme do knihy, nahlédnout do jeho práce, do jeho světa s autistickými dětmi. Díky za tuhle knihu.

Missynka
13.03.2018 5 z 5

Výborná knížka, která přinesla své poselství a úsměv na tváře. Vzhledem k faktu, že pracuji taktéž s dětmi, úplně jsem se v některých pasážích a hlavně dotazech a následných odpovědích viděla. Ráda se k autorově prvotině znovu vrátím. :) Opravdu povedené, tleskám!

SlamLenka
24.02.2018 5 z 5

Tohle je přesně ten přístup, kterého je v pomáhajících profesích třeba - a v přímé práci s klienty obzvlášť! Líbil se mi oboustranný humor, tedy humor Martina Selnera, i ten neuvědomělý na straně dětí, o které pečuje. Vtipné příběhy, v nichž bezprostřednost dětí pobaví. I u neautistických dětí tuhle přímočarost miluji, o to víc pak působí u těchto dětí, jejichž způsob vnímání si sice můžeme všelijak představovat, ale nikdy jej skutečně nepoznáme. A je to krásné, moci zlehka nahlédnout pod pokličku, i když s vědomím, že se toho milion ukrývá mnohem hlouběji.
Po celou dobu četby jsem se bavila, někdy i dojímala. Bylo to vtipné a osvěžující.
Nejsem čtenářkou blogů, ale jestli Martin vydá i v budoucnu něco ze svých blogů knižně, ráda se do toho zase pustím.

maygirl
20.02.2018 5 z 5

Výborný námět a výborné zpracování. Ke knize se určitě ještě vrátím.

LiLinka
02.02.2018 5 z 5

Martina ani jeho blog jsem do této chvíle neznala, na knihu jsem narazila na sociálních sítích a věděla, že bude mým přáním od Ježíška. Skvělá kniha i pro ty, kteří nejsou s autistickými dětmi běžně v kontaktu, ale není jim jejich chování lhostejné. Místy jsem se smála i nahlas. Někdy mi přijde, že jsme my "normální" daleko pomalejší, méně kreativní a celkově nad vším moc přemýšlíme... takže zahoďme předsudky a učme se jeden od druhého. :)

Kandy
30.01.2018 4 z 5

Obdivuhodný Martin Selner....kdo přečetl alespoň pár článků jeho blogu, ví o čem mluvím. Takže za sebe i všechny “ jeho “ děti mu děkuji!

ronnie_vrh
29.01.2018 5 z 5

Jednoduše dokonalé.
Práci Martina Selnera jsem sledovala už přes rok na jeho blogu a když jsem zjistila, že mu vychází kniha, srdce mi vynechalo pár úderů.
Vtipná, dojemná, hřejivá, citlivá... jen pár slov, které popisují tuto úžasnou knížku plnou příběhů z každodenního života pracovníka s autisty. Miluju ji!

autismus děti humor fejetony výchova porozumění předsudky

Martin Selner
česká, 1984