Autismus & Chardonnay

Autismus & Chardonnay https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/355537/bmid_autismus-a-chardonnay-frG-355537.jpg 5 760 216

Autismus a Chardonnay série

Co mají společného písek a sušenky? Nebo hokejky s plyšákem a modřiny s letákem? Zeptejte se Martina Selnera! Mimo to, že pracuje ve Slunečním domově, kde se stará o děti s autismem, oplývá totiž darem spojit dvě zdánlivě nesouvisející věci. Tyto neobvyklé dvojice mu slouží jako odrazový můstek k tomu, aby nám přiblížil svět autistických dětí a jejich i své každodenní starosti „Drobnosti jsou tu, aby nám připomněly velké věci,“ poznamenává a v kratičkých kapitolách zároveň varuje, že život s autismem, ať už je to diagnóza vaše nebo někoho z blízkého okolí, rozhodně nevypadá jako v Rain Manovi, přesto je důležité neztrácet humor a někdy si k tomu otevřít dobré víno. Kniha Autismus & Chardonnay vychází ze stejnojmenného blogu.... celý text

toulava
30.07.2019 3 z 5

Přijemné čtení pro krátké cesty tramvají (šalinou), autobusem nebo na záchod. Při čtení na jeden zátah se moudrost jednotlivých příběhů velmi rychle ztratí.

lagina
24.07.2019 4 z 5

Takova trochu terapie psanim. Krasne pro vsechny kdo osetruji ci pecuji...
Spousta necekane hlubokych uvah, zabalenych do vtipu a vina :)

bararich8
15.07.2019 5 z 5

Velmi zajímavá a skvěle koncipovaná knížka. Ideální na občasné přečtení 2-3 kapitolek, určitě bych to nečetla na jeden zátah, to by se čtenář připravil o prostor k zamyšlení a doznění příběhu.

los
20.06.2019 3 z 5

zajímavé čtení ze skutečného světa mentálně postižených, kupujeme se odpustky za svou normalitu a za obdivná slova schováváme své znechucení výkaly, slinami, močí, potem, hleny, krví a především slzami

petra.kind
13.06.2019 5 z 5

Martina Selnera sleduju už nějakou dobu na sociálních sítích, takže už jsem věděla, co očekávat. Kniha mě i tak moc bavila a vlastně je mi docela líto, že není delší. Místy jsem se smála, místy jsem byla naměkko, protože je to zároveň i hodně citlivé a laskavé čtení. Na těch 120 stránek stačí jen pár hodin a určitě to není promarněný čas :)

Karhal
08.06.2019 5 z 5

každodenní práce s ment. handicapovanými kolikrát není o diagnóze, ale o vlastním vztahu k těmto lidem. Tento autor ho má naprosto obdivhodný, inspirující. Více takových knih!

Terkishead
05.05.2019 5 z 5

Opravdová chuťovka! Svižné, lehké čtení naplněné neuvěřitelnou tíhou světa. Naplnila mě novou energií do života i do práce. Díky za všechny, kdo se starají o děti - ať už jsou jakékoliv!

popeluška
19.04.2019 5 z 5

Kniha se mi líbila, jsem ráda že jsem měla možnost si ji přečíst.Autorovi přeji hodně štěstí a ať je dál tak úžasný k dětem s autismem, potřebují takové lidičky :-) Určitě doporučuji k přečtení.

Kýťule
01.04.2019 5 z 5

Po dlouhé době jsem se u knihy zasmála nahlas!!! Moc se mi líbí, jak autor zachycuje autismus a nebojí se o tom psát a s takovýma dětma pracovat. Je vidět, že ta práce ho baví, naplňuje, ale zároveň ho vysiluje a je náročná...

bod
17.03.2019 5 z 5

Nádhera, síla, opravdovost !!!je málo knih , které se rozhodnu koupit abych je měla stále po ruce a tato k nim patří.

Nočnípták
14.03.2019 4 z 5

Jedno z mých dětí miluje jablka. A miluje taky koupání ve vaně, takže jsem mu včera dovolil vykoupat se s jablkem. Jablko ve vodě plave - možná bylo stvořeno, aby si ho lidé do vody brali. Posadil jsem se vedle vany na židli a sledoval, jak ve vodě plave dítě, hračky a ovoce.
Když jsem se pustil do mytí hlavy, samozřejmě jsem musel dát šampon i na jablko. Přemýšlím, jestli jablko už někdy vonělo po mátě. Dítě mělo takovou radost, až se mi místy topilo. Ale to se občas stává všem, že nás zaskočí, když si dovolíme být šťastní.
Vždycky se najde někdo, kdo vám bude tvrdit, že jablko do vany nepatří, ačkoli nebude schopný vysvětlit proč. Pravděpodobně to bude někdo dospělý. Ale pak existují lidé, kteří se rádi dívají, jak v té vaně plave. A dokud budou takoví lidé existovat, jablko tam prostě patří.
str.96
Taková útlá knížečka a co je v ní empatie, lásky a důvěry.
Panu Martinovi Selnerovi přeji hodně psychických i fyzických sil, aby svoji práci dokázal dělat ještě mnoho a mnoho let.

koudelu
09.02.2019 5 z 5

Čtivé, zábavné i smutné a poučné...nutí k zamyšlení

triatlet
30.01.2019 5 z 5

„Autismus už nevnímám – žiju ho. Nic jiného vám totiž časem nezbyde, jinak byste se zbláznili. Přestáváte dětem říkat, co mají dělat. Začnete věci dělat tak, jak byste si přáli, aby je dělaly ony. Snažíte se být pro ně vzorem.“ (s. 15)

Autor citlivě i zábavně, s nadhledem i niterně píše o své práci. Podle toho, jak osobitě a bez frází popisuje svou práci, je patrné, že ji má rád. Nebo spíš, že JE (děti) má rád…
Knižní vydání je podařené, líbí se mi střídání kapitol s krátkými odposlechnutými průpovídkami.

„V práci nám vypadl internet…
Dítě: - Zavolej panu wifináři.
J8: - Nemám číslo.
Dítě: - Najdeme na internetu.

Martin Selner dokáže své texty umně vypointovat. Rád zavítám na jeho blog.

„Občas se ukáže, že nejtěžší diagnóza není autismus, ale výchova.“ (s. 37)

„Mnohdy totiž ani nezáleží na tom, kolik slov znáte, ale komu je říkáte.“ (s. 95)

Kykeka
21.01.2019 5 z 5

Tato kniha vám neřekne ani tak moc věcí o autismu, jako spíš o tom, že snad každý člověk, byť s jakoukoliv diagnózou, potřebuje cítit blízkost, náklonnost a důvěru. Pomáhající profese musí být neskutečně náročné a z knihy je to svým způsobem dost cítit - ne nadarmo by mohla být k této knize nabízena i láhev Chardonnay. Ačkoliv se kniha zdá být jako jednohubka na jedno odpoledne, tak je lepší si ji dávkovat postupně, nad texty přemýšlet a sem tam číst mezi řádky. Rozhodně doporučuju.

1alena1
17.01.2019 5 z 5

Smekám před každým, kdo pracuje s "problémovými" dětmi, v domovech důchodců apod. Sama jsem měla kroužek pro děti, kde byly děti s autismem (lehčí forma), a proto musím poděkovat autorovi za opravdu věrné postřehy, které se dají prožít jen s těmito dětmi. S mojí zkušeností mohu potvrdit, že takto to opravdu je a v soužití s kýmkoli, kdo má problém je nejdůležitější láska a pochopení. Kéž autorovi vydrží.

broskev28
13.01.2019 5 z 5

Už výňatek na zadní straně přebalu dává tušit, že tady nebudeme svědky karetní či prostě matematické exhibice vysoce funkčních autistů. Připravte se spíše na příběhy těch dětí, které dostaly "do vínku" kromě autismu i mentální retardaci různého stupně (a takových je bohužel většina).
Smekám před člověkem, který si zvolil práci s nimi, i přes velkou psychickou (a koneckonců i fyzickou) náročnost vytrval, nevzdává to, ale hlavně se snaží dopřát jim zážitky, které jsou pro nás ostatní jaksi samozřejmé. A jako bonus pro nás, kteří si na to netroufáme, nám dokáže svoje prožitky a pocity předat úžasnou literární formou, okořeněnou občas humorem, častěji nostalgií.
Má poklona a poděkování patří i nakladatelství Paseka za optimisticky slunečný, graficky skvěle zpracovaný, lehký a skladný brožovaný exemplář, který se mi dostal do rukou!

Viky007
12.01.2019 5 z 5

Nejdřív ze všeho musím říct, že obdivuju chlapy, kteří se rozhodli pro pomáhající profesi (nemyslím tím konkrétně práci s autisty, ale tak nějak obecně). Myslím, že mužský prvek je pro děti hodně důležitý, hlavně ve školství a u zájmových (vychovatelských) činností.

Tato kniha do puntíku splnila má očekávání: pobavila jsem se a zamyslela se nad autismem jako takovým. A autorův styl psaní mě prostě nadchnul (doufám, že to není jeho poslední kniha, byla by to škoda).

Jen toho vína tam bylo nějak moc. Takhle to trochu působilo, že si autor musel dát po každé směně lahvinku :-D.

moonell
25.12.2018 5 z 5

Milá, přemýšlivá jednohubka o lidech, kteří jsou ochotní vidět i jiné perspektivy světa.

Gabi13
23.12.2018 5 z 5

Skvělé. Mojí prací jsou také děti a proto velmi oceňuji nejen obsah této knížky, ale především pana Selnera za jeho práci s dětmi. Vnímám, že je mužem na pravém místě.
Kniha mně velmi bavila a spousta krát i poučila.

elenai
21.12.2018 5 z 5

Mám se smát? Nejde to. Je to smutný humor. Sladkobolný. Z autora čiší osamělost jak bolavý prst. A přesto je v té knize cosi povzbudivého. Ty děti to jsou, dělají život pestřejší a zajímavější, a možná proto je lehčí věnovat jim velký kus svého srdce a soukromí.

autismus děti humor fejetony výchova porozumění předsudky

Martin Selner
česká, 1984