Autismus & Chardonnay

Autismus & Chardonnay https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/355537/bmid_autismus-a-chardonnay-frG-355537.jpg 5 760 216

Autismus a Chardonnay série

Co mají společného písek a sušenky? Nebo hokejky s plyšákem a modřiny s letákem? Zeptejte se Martina Selnera! Mimo to, že pracuje ve Slunečním domově, kde se stará o děti s autismem, oplývá totiž darem spojit dvě zdánlivě nesouvisející věci. Tyto neobvyklé dvojice mu slouží jako odrazový můstek k tomu, aby nám přiblížil svět autistických dětí a jejich i své každodenní starosti „Drobnosti jsou tu, aby nám připomněly velké věci,“ poznamenává a v kratičkých kapitolách zároveň varuje, že život s autismem, ať už je to diagnóza vaše nebo někoho z blízkého okolí, rozhodně nevypadá jako v Rain Manovi, přesto je důležité neztrácet humor a někdy si k tomu otevřít dobré víno. Kniha Autismus & Chardonnay vychází ze stejnojmenného blogu.... celý text

katerina9560
24.06.2020 5 z 5

Krásné... Člověk dostává výbuchy smíchu a za minutu se mu chce brečet. Je to taková emoční horská dráha, ale moc pěkná. Autora moc obdivuju za to, co dělá a přitom neztrácí smysl pro humor.

Lily101
17.06.2020 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Jediné, co mě místy mátlo, byl program. Protože někdy měl nejspíš autor dopolední směnu, občas odpolední, občas dopolední i odpolední a někdy snad i či “jen” noční směnu. Nicméně, i kdybych za toto měla odebrat půlhvězdičky, tak stejně zaokrouhluji na 5.

Zdeniczka
11.06.2020 5 z 5

Moje druhé knižní setkání s autistou. Tuto knihu jsem dostala od kolegyně a opět to bylo velmi zajímavé čtení. Sem tam vtipné, sem tam smutné, každopádně vždy podnětné. Práce s dětmi i dospělými je těžká, natož s těmi, kdo se od "normálu" jakkoli odlišují. Obdiv a uznání si tak zaslouží každý, kdo se těmito malými i velkými křehkými dušemi zabývá a dává tomu všechno. Kdo ví, jak to mají mezi námi těžké, kdo si umí přiznat, že zrovna dneska se mu to třeba nepovedlo, protože i o tom práce s lidmi je. Nedávno jsem na ulici míjela dvě ženy a zaslechla útržek jejich rozhovoru, kdy jedna říkala druhé: "Do každý třídy bych dala jednoho autistu nebo aspergera." Asi by to chtělo...

Varjohukka
02.06.2020 4 z 5

Z tohohle mi bylo tak nějak smutno na duši...

Tereza K.
26.05.2020 5 z 5

Zcela naplněná kniha! Životem, zkušenostmi, moudrostí, nadhledem, upřímností, specifickým humorem autora i větami k zamyšlení. Pracuji s dětmi, ne autistickými, což je v mnoha věcech jiné a vlastně v mnoha věcech úplně stejné. Jako by mi některé pasáže poskytly pohled na mě samotnou a mou práci, ale tak nějak z jiného úhlu. Moc příjemné a přínosné čtení.

AlčaH
08.05.2020 5 z 5

Malá kniha s velkým srdcem. :) Už prvních pár řádků mě dostalo a v podstatě celá kniha pro mě byla emocionální horská dráha. V jednu chvíli jsem se upřímně pobavila, v druhé mi bylo tak zvláštně smutno... Autor opravdu s velkou empatií dokázal popsat zážitky z každodenního života s autisty a udělal to až obdivuhodně citlivě a vkusně. Alespoň trochu nám “ostatním” přiblížil jejich svět, který je možná jiný, ale rozhodně ne prázdný a smutný. Zároveň do knihy dostal řadu myšlenek a zamyšlení, které ve vás něco zanechají... Jednotlivé kapitolky jsou krátké a dobře se čtou. Moc se mi líbilo i proložení stránkami s vtipnými dialogy/větami. Knihu velmi doporučuji, byla jsem z ní opravdu nadšená!

A na závěr si dovolím vypíchnout jednu citaci, která podle mě udeřila hřebíček na hlavičku: “Nejvíc unavuje nezájem.”

Gumiczud
23.04.2020 5 z 5

Moc pěkná knížka, věřím že si jí ještě párkrát přečtu. Mám rád takový styl knížek.

Allka
11.04.2020 5 z 5

Tak tohle bylo něco úžasného. Původně jsem si touhle knihou chtěla jen prokládat jiné čtení, ale nakonec jsem se nemohla odtrhnout a přečetla těch 120 stránek téměř na jeden zátah.
Martin Selner píše čtivě a s humorem, ale zároveň velmi procítěně. Příběhy dětí mě opravdu vzaly za srdce a několikrát jsem měla dokonce na krajíčku. Děkuju za krásný čtenářský zážitek a určitě se pustím i do dalšího dílu.

cornetka
27.03.2020 5 z 5

Tahle knížka se mi dostala do rukou až dneska. Je plná krásných postřehů o životě a pocitech autistických děti, o tom, jak jsou tyto děti upřímné, že se nebojí říct a dát najevo, co cítí a přesto jsou jiné. Podle mě by si tuhle knížku měli přečíst všichni!

hermína14
05.03.2020 5 z 5

Doufám, že se autor neupije:), neb jeho vhled je konejšivý, popis vlídný a schopnost zařadit se mezi obdarované... mimořádná.
"Mimochodem existuje i určitý typ autistů, kteří obvykle mají podobnou, ale někdy i vyšší inteligenci než vy, a ti vás pochopitelně serou jednou tolik."

Richisa
03.03.2020 5 z 5

Moc pěkně napsané příběhy... Obdivuju myšlenky, množství empatie, přístup k dětem.

Nejspíše se objeví také dny, o kterých se raději autor v knize nezmiňuje, ale už jen fakt, že po několika letech takto náročné práce najde ještě dny, o kterých se dá psát s úsměvem, je velké povzbuzení a poklona jeho práci.

Více takových lidí...

Doporučuji úplně všem, ale hlavně rodičům, učitelům a vychovatelům.

Gooverka
02.03.2020 4 z 5

Ještě nikdy jsem nečetla knihu o autistech z pohledu jejich vychovatele a musím říct, že mi autor docela dost otevřel obzory. Kniha není jen popisem toho, co je to autismus a jak se s ním žije. Mezi řádky si Selner pokládá mnohem důležitější otázky a moc se mi líbilo, že se snažil i o sebereflexi. Na jedné straně jsem se dokázala pousmát a o pár řádků dál rozesmutnit. Miluju nakladatelství Paseka, která si s podobou těch knih dá extra záležet a pak v ruce držíte skvěle zpracovanou knížku, s úžasnou typografií, rozložením stránek, papírem, prostě vším.

Bórborka
01.03.2020 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Autor zbytečně neprotahuje.
Tenhle díl se mi zdál více smutný, jakoby autor sám zrovna nebyl v nejlepší kůži, ale požitek s knihy byl i přes to výjimečný.

Veríňák
28.02.2020

Bylo to krátké a intenzivní.
Napůl o světě autistů, napůl o autorovi samotném, který je tak trochu ztracený a kontakt s autistickými dětmi mu umožňuje alespoň na část dne nalézt náplň života.
Četlo se to dobře a dík aktivnímu Ježíškovi na mě rovnou čeká druhý díl, tak asi ohodnotím hvězdičkami až přečtu i ten druhý.

BlackFun
22.02.2020 5 z 5

Tak jsem se k této literární pecce dostala konečně už i já. Ať se nevědomky vyhýbám dílům, o kterých všichni básní, tak se mě tato kniha našla vlastně sama. Nebránila jsem se a mám přečteno :) Bylo to moc hezké, milé.. a vlastně velmi hořkosladké..

chrastova.m
16.02.2020 5 z 5

Za mě je to bezvadná oddechovka! Autor vypráví své vtipné zážitky s autisty. Během čtení jsem se nasmála, takže díky autorovi za zpříjemnění dne! Bylo mi líto, že je konec.. určitě si koupím i druhý díl:-) Jinak kniha je určitě určena pro lidi, kteří mají o autismu nějaké ponětí, ví o co jde, jinak si myslím, že "laikovi" nebude docházet ta správná pointa :-)

Ellinek
15.02.2020 4 z 5

Od knihy jsem měla trochu jiná očekávání, ale ona vlastně samotná koupě byl docela spontánní nápad.
Nejde o informace o autismu jako takovém. Čtenář z toho možná může získat nějaké detaily, ale z faktického hlediska nejde o naučnou literaturu. Čekala jsem klasickou příběhovou formu o autorově povolání, ale spíše je to jakýsi deník, kde se autor vypisuje ze svých pocitů a dojmů, zapisuje své myšlenky a filozofuje nad sebou, v čemž mu pomáhá právě příměr s "jeho dětmi". I díky autistickým mrňatům může přijít na zajímavé poznatky.
Bylo to ale milé čtení, humorné a v podstatě také dosti k zamyšlení.

Flapi
20.01.2020 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Skvělé

Marfulka007
07.01.2020 5 z 5

Krásná kniha. Pobavila jsem se, trochu možná poučila a osobně přečetla jedním dechem. Myslím, že se k ní ještě vrátím.

Janek
07.01.2020 5 z 5

Pokud čtenář očekává, že se dozví hodně o autismu, bude možná zklamán. Jde o knižní vydání textů, které byly psány na blog, tak ty texty také vypadají, a je proto pochopitelné, že se v nich některé poznámky či průpovídky opakují. S ohledem na tuto skutečnost jde o vskutku pozoruhodnou knihu, která mě potěšila právě svou stručností a přímočarostí.

autismus děti humor fejetony výchova porozumění předsudky

Martin Selner
česká, 1984