Autismus & Chardonnay

Autismus & Chardonnay https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/355537/bmid_autismus-a-chardonnay-frG-355537.jpg 5 760 216

Autismus a Chardonnay série

Co mají společného písek a sušenky? Nebo hokejky s plyšákem a modřiny s letákem? Zeptejte se Martina Selnera! Mimo to, že pracuje ve Slunečním domově, kde se stará o děti s autismem, oplývá totiž darem spojit dvě zdánlivě nesouvisející věci. Tyto neobvyklé dvojice mu slouží jako odrazový můstek k tomu, aby nám přiblížil svět autistických dětí a jejich i své každodenní starosti „Drobnosti jsou tu, aby nám připomněly velké věci,“ poznamenává a v kratičkých kapitolách zároveň varuje, že život s autismem, ať už je to diagnóza vaše nebo někoho z blízkého okolí, rozhodně nevypadá jako v Rain Manovi, přesto je důležité neztrácet humor a někdy si k tomu otevřít dobré víno. Kniha Autismus & Chardonnay vychází ze stejnojmenného blogu.... celý text

adriane9
16.08.2018 4 z 5

K zasmání, k popřemýšlení a odlehčení dané nemoci. Vcelku se mi čtení líbilo, ale asi jsem plná odborného čtení o autismu a tak mi trochu vadilo to, i když lehké, srážení těchto nemocných dětí. Ale chápu, po vínu se píše nejlíp a autor to určitě myslel s nadsázkou :-).

zlinissi
31.07.2018 5 z 5

Milé čtení, výstižné fejetony. Někdy úsměvné, ale pro ty kdo práci s postiženými dětmi zažili i zároveň mrazící. Moc se mi líbila i grafika a proložení černými stránkami s rovnakým humorem.

a.k
27.07.2018 5 z 5

Autor pracuje ve stacionáři pro autistické děti. Knížka nabízí pohled do života těchto dětí a vnímání reality jejich očima. V krátkých fejetonech vystihuje autor své pocity a zkušenosti z každodenního soužití. Nechybí osobitý způsob podání ani humor. I když pokud máte k problematice blízko, budou pro vás mít některé popisované skutečnosti hořkou příchuť. Celkově působí knížka velmi pozitivně a určitě stojí za přečtení.

Tozbee
19.07.2018 4 z 5

Originálně a svěže pojatá kniha na neveselé téma, o němž v poslední době vychází jedna publikace za druhou. Málokterá ale vyznívá tak přirozeně vlídně. Tleskám autorovu stylu psaní i práce. Byť si myslím, že je lepší si kapitoly dávkovat po částech, aby se čtenáři nepřejedly opakující se motivy a aby si užil autorův humor. A občas mě rušilo poněkud násilné hledání paralel mezi životem autistů a životem autora, bez něhož bych se obešel (závěry kapitol trochu připomínají Sex/Autismus ve městě).

„Děti jinakost odpouští, nevychovanost ne. Je potřeba, aby tu zkušenost získaly už teď, protože v dospělém světě to funguje přesně opačně."

Kopretina
30.06.2018 4 z 5

Pěkné a užitečné pro nás, co pracujeme s touto cílovou skupinou. Přišlo mi to líbivé a trochu dokola, ale chápu, že jsou to fejetony a takto byly poskládány. S dovolením bych si ponechala, což v knize není, spokojený soukromý život, kam pracovní věci nezatahuji.

LenysekC
26.06.2018 5 z 5

Smích a dojetí. Často naráz. Prostě život.

Obě děti spolu během procházky nepromluví jediné slovo. Pak se jedno z nich rozhodne, přistoupí k druhému a obejme ho. Prostě před něj vysype své emoce stejně tak, jako jsem já před něj vysypal puzzle. Chce to spoustu odvahy, vysypat před někoho své pocity, a ještě větší kuráž, pokusit se je zase složit. A já mám vlastně radost, jak jsou moje děti odvážné.
Když přijdu večer domů, slíbím si, že taky budu odvážný. A užívám si ten pocit do chvíle, než zase přijdu na nekonečné množství důvodů, proč to vlastně nejde.

Dagmar58
21.06.2018 5 z 5

Jak už tady bylo řečeno, kniha je mixem všecho: smutku, humoru, hloubky, citu. Klobouk dolů před panem Selnerem a ostatními, kteří si vybrali tuto náročnou práci.

terijans
20.06.2018 4 z 5

Pana Selnera sleduji i na Twitteru, kde jsem se o knize vlastně dozvěděla. Je to kniha smutná, dojemná, veselá i hluboká, přečetla jsem za jeden den. Skvělý počin!

Ruxandra
20.06.2018 5 z 5

Výjimečné, dojemné, milé, hluboké, veselé, smutné,... krátké :)

girdi
14.06.2018 5 z 5

Wow. Kniha ke mně doputovala jako dárek od kamarádky a budu jí muset poděkovat. Mělo to všech sedm R. Příjemný Rytmus, velký kus Radosti a Rozmanitosti, mnoho Rozumných postřehů, nefalšovanou Ryzost a hloubku a taky neobvyklý Ráz a perfektní Říz :-) Jednoduše výborné čtení.

ivetts
07.06.2018 5 z 5

Přečetla jsem během jednoho dne. K dětem s autismem a poruchami chování jsem chodila na praxi, takže si trochu dokážu představit náročnost práce. Skvělá knížka!

Clea3112
04.06.2018 5 z 5

Každý, kdo se s autismem setkal, ví, o čem Martin Selner píše. A kdo se nesetkal, má díky Martinově pootevření dvířek do neznáma možnost nahlédnout do světa, který je prostě jiný. Ne horší, či lepší...prostě jiný. Skrze Autorovy řádky se nás dotýká to nejčistší, co může být....ryzí lidství a humanita. Martinovi se podařilo představit určitý sociální problém bez absolutní snahy cokoliv dramatizovat, heroizovat, přikrašlovat, či měnit. A v tom je síla jeho knihy. Jsem ráda, že se objevila a právě v této podobě. Život - a práce - s autisty je pro všechny nezvykle náročný a Martinův nadhled, empatie, úsměv, dar k sebeironii i odhlalení svých vlastních slabostí je vlastně takovým malým poselstvím a nadějí všem rodičům a opatrovatelům, které hlasá : Nejste sami ! Co prožíváte, je normální.

"Nedávno se mě někdo ptal, co jsem se od svých dětí naučil. Ta otázka mi pořád leží v hlavě, protože se mě lidé většinou ptají, co jsem naučil já je. Myslím si, že se pořád ještě učím. Ale například se snažím hledat si místa, kde je mi dobře. Říct si o odměnu, když se mi něco povede. A obklopovat se lidmi, kteří se za mě nestydí, ale pomáhají mi hledat."

Chesterton
22.05.2018 5 z 5

Realistická dřina dovedně skrytá neutuchající snahou o pochopení dětí i sám sebe. Jemná láska podaná s vlídným humorem a nutným nadhledem. Často probleskne hloubka lidské moudrosti a nevšedních zkušeností. Každý potřebujeme potkat tuto citlivost a vstřícnost. Martin je neskutečně kreativní v objevování souvislostí a lidských pohledů na životní lapálie určitě nejen svých dětí.

banánovépyré
19.05.2018 5 z 5

Co mají společného Autismus & chardonnay a Malý princ? Možná víc, než byste čekali. Zajímavé a krásnè čtení a slova plná něhy :)

Phical
19.05.2018 5 z 5

Skvělá knížka s unikátním pohledem nejen na práci s autisty, ale i na realitu každodenního života. Člověku se ta zvláštně příjemná melancholie, která se nese všemi povídkami dostane pod kůži a důkladně se zabydlí. A to je dobře, myslím, že je důležité se čas od času zamyslet nad světem i lidmi, kteří v něm žijí a které v něm míjíme. Ať už jsou neobyčejní nebo postižení běžným stereotypem jako my zdánlivě normální.

Hella
13.05.2018 4 z 5

Klobouk dolů za to, jak je to střízlivě, optimisticky a poutavě napsané/popsané. A moje velká, opravdu velká úcta před lidmi, kteří se této těžké práci věnují. Jen mi přišlo, že autor popisuje hlavně ty zajímavé či dobré věci, nikoliv už právě tu obrovskou dřinu vychovatelů a učitelů a každodenní negativní věci s tím spojené.

Gibis
13.05.2018 5 z 5

Tolik krásných myšlenek v tak útlé knížečce....myšlenek, které nutí k zamyšlení nejen ve spojitosti s autismem, ale s životem vůbec. Milé, úsměvné, dojemné i smutné. Nejvíc mě bralo za srdce, jak Martin vždy mluvil o "svých" dětech....dýchala z toho láska.
Knihu jsem měla jen půjčenou, ale myslím, že ji potřebuji mít doma a sem tam si v ní zalistovat, připomenout, znovu se zamyslet a dát si k ní víno :)

micha-ella
09.05.2018 5 z 5

Autismus mě zajímá už od mládí (nevím proč), přečetla jsem o něm hodně knih. Tahle je z těch veselejších a před autorem klobouk dolů!

Mayashell
06.05.2018 5 z 5

je to velmi poučná a zajimavá kniha, podaná se specifickým humorem. Určitě se k ní ještě někdy vrátím a pokud bude pokračování ( druhý díl ), nebudu váhat.

Prey
02.05.2018 4 z 5

Stručné, výstižné, citlivé, nepatetické, smutné, vtipné.

autismus děti humor fejetony výchova porozumění předsudky

Martin Selner
česká, 1984