Atlas mraků

Atlas mraků https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/137803/bmid_atlas-mraku-RNK-137803.jpg 4 1617 330

Nedobrovolný cestovatel plavící se v roce 1850 přes Tichý oceán, vyděděný skladatel obstarávající si nejisté živobytí v Belgii mezi 1. a 2. světovou válkou, ambiciózní novinářka píšící v Kalifornii v dobách, kdy tam byl guvernérem Ronald Reagan, ješitný nakladatel ukrývající se před věřiteli ze zločineckého podsvětí, geneticky modifikovaná jídlonoška čekající na smrt a Zachry, mladý ostrovan zažívající soumrak vědy a civilizace – to jsou vypravěči Atlasu mraků, kteří odkudsi z potemnělých chodeb dějin slyší dozvuky ostatních příběhů. Každý záchvěv ozvěny více či méně pozměňuje jejich vlastní osudy.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Mladá fronta

Cloud Atlas , 2004

Aneneta
14.07.2014 4 z 5

Kdybych knihu četla bez předsudků, nejspíš by mě velmi zaujala. Já jsem si od ní ale hodně slibovala a tak mě, jak už to tak bývá, trochu zklamala. Přesto však hodnotím pozitivně. Nejvíce se mi líbily pasáže o Sonmi, které byly originální. Příběh o Meronym byl napsán skvěle, ze zajímavého pohledu vypravěče. Na knize nejvíce oceňuji to, jak byl každý příběh napsán jiným stylem - každý vypravěč je úplně jiný, někdy je to psáno formou vypravování, jindy rozhovoru či dopisů.

Blaf
25.06.2014 2 z 5

Po shlédnutí filmu, který jsem moc nepochopil, jsem se pustil do knihy. Něco málo z děje jsem pochopil, ale celková koncepce fěje mi nějak unikla. Moc jsem se nebavil.

tlllk
24.06.2014 5 z 5

kniha ma narozdiel od filmu hlavu a patu, pre mna zaujímvo spracovana základná otázka podstaty zivota, vesmíru a vubec.....

dusty
05.06.2014

Nevím, kdo psal tu anotaci, ale slovo ideální je superlativum. Ideální znamená dokonalé. Nic nemůže být ideálnějsí. To je stejná ohavnost jako maximálnější a optimálnější.

kocour_mikeš
09.05.2014 5 z 5

Propojené příběhy různých kvalit, za dojem z celku dávám 90%.

Evus
27.04.2014 5 z 5

Trvalo mi dlouho, než jsem se knihou pročetla dokonce, nikoli však kvůli její nezajímavosti, ale kvůli nedostatku času. A jsem za to ráda, takhle jsem si po částech užívala jednotlivé příběhy a jemné narážky na jejich provázání. Doporučuji :)

valajda
04.04.2014 4 z 5

Chvíli si člověk musel zvyknout na změnu tématu, prostředí, doby, ale v zásadě celkem čtivá knížka, která nabízí řadu otázek k zamyšlení.

Mishelfka
30.03.2014 4 z 5

Ačkoliv nejsem uplny fanda sci-fi, musím rict, že nejvíce se mi líbily pasáže o Sonmi a Merynom z budoucnosti. Styl psani je fakt vynalézavy, Mitchell spolecne s postavami preskakuje i ve způsobu vyjadrovani a lehle naznaky na provázanost příběhu jsou chytře vymyšleny. Opravdu vyvedeny sextet :)!

Kaayaa
23.03.2014 3 z 5

Neviem či to bolo očakávaním lebo všetci tvrdili aké je to úplne super ale bola som sklamaná.. Je to tak 50 na 50,niektoré príbehy by som chcela kľudne aj v samostatnej knihe a niektoré tam byť nemuseli vôbec. A asi som urobila chybu keď som kukla film až po knihe, aj keď režisér chcel príbeh premiešať, vďaka knihe som vzťahy pochopila hneď a nedarilo sa mu zmiasť ma..

Meginho
13.03.2014 5 z 5

Mrzí mě, že se Atlas mraků nestal knihou roku 2012, rozhodně by si to zasloužil! Je to jedna z mála knih, ke kterým se ráda vracím.
Myslím, že každý si může najít v Atlasu svůj oblíbený příběh. I mě některé bavily víc a některé míň. Celku však musím dát 5 hvězd: za formu, milou filosofii, která proplétá všechny příběhy, za samotnou myšlenku sepsání. Doporučuji :)

vanzi
07.03.2014 4 z 5

Ze začátku jsme měla problém se začíst a nějak zvlášť mě to nebavilo, ale nakonec se mi knížka líbila a klidně bych ji četla znovu.

Belatris
03.03.2014 2 z 5

Ve výsledku mi Atlas přijde hodně nadhodnocený. Jakožto milovník postmoderny se cítím trošku podfouknutá, protože Mitchell stvořil zcela průměrný román s občasným provázáním, které není za hranicemi snadno vnímatelného pohodlného čtení. Navíc mě zklamala většina částí - mořeplavba mě vždycky nudila a zde to nebylo jiné (přes všechny myšlenky a ideály na konci), Sonmi mě bavila kupodivu nejvíce (ačkoliv nemusím sci-fi ani asijské "kulisy"), frobisherovská část tak půl napůl (něco nuda, některé kousíčky nadchly) a stejně tak rozporuplné reakce mám na Zachryho část, kde mě štval asi nejvíc český překlad rozžvýkaného, nedovzdělaného jazyka venkovského člověka. Různé styly mi přišly samoúčelně nacpané do jednoho celku. Humoristické vyprávění mě vyloženě otravovalo, žurnalisticky podaný thriller nudil... Očividně nejsem správná cílovka.
Jdu si spravit chuť nějakým Chuckem Palahniukem.

Po čase se ke knižnímu Atlasu vrátím, protože u filmu se mi opakované sledování vyplatilo a líbil se mi mnohem více než napoprvé, a ne proto, že bych pochopila více, ale spíš jsem pocítila více, hlouběji jsem se navázala na postavy a části se Sonmi a Zachrym patří k mých srdcovkám.

Miš
24.02.2014 4 z 5

Nemůžu se rozhodnout, jestli bylo dobře, že jsem Atlas mraků první viděla jako film. Na jednu stranu jsem se ochudila o několik překvapení a pořádného vychutnávání z poznání příběhu, na stranu druhou jsem si v knížce všímala detailů a hodně věcí, které mi byly nejasné. Shrnu to asi tak, že požitek z čtení knížky byl parádní, určitě ji za pár let vytáhnu a přečtu si ji ještě jednou.

Melic
19.02.2014 5 z 5

Zajímavé dílo, povídky z rozdílných dob, rozdílného rázu. Chce to neotálet příliš se čtením, abychom si ještě pamatovali postavy, s kterými jsme se dříve setkali, protože na ně ještě narazíme později. Závěr se mi hodně líbil, dá se říct, že jeho poselství protíná knihu jako celek, jinak bych k ní přistupoval spíš jako k souboru povídek propojených tenkými ne úplně podstatnými nitkami. Ale potěší to. 4 až 5 hvězd.

Heyhey
16.02.2014 2 z 5

Vzdala jsem to a nedočetla. Ale film byl naprosto bomba.

Vevericka.eva
11.02.2014 5 z 5

Tahle kniha pro mě nebyla knihou, kterou bych zhltla za jeden večer. Díky členění na jednotlivé příběhy jsem knihou lehce proplouvala docela dlouhou dobu. Stále jsem se k ní vracela, protože mě k ní cosi neustále táhlo a nedalo to pokoj, dokud celý příběh nebyl kompletní. Prožitek z opravdu dobré a kvalitní četby zde přichází nenápadně a zlehka až vás zcela naplní.

Petruše90
06.02.2014 3 z 5

Celkem mi trvalo než jsem se celou knihou prokousala, zdlouhavé a zbytečné odbočky. Co se mi ale líbilo - forma. U každého příběhu jiná, stejně jako styl psaní. Jako kdyby každý příběh psal jiný autor :) Film jsem ještě neviděla, ale určitě se na něj podívám :)

Mynny
05.02.2014 4 z 5

Forma ve většině příběhů vyhrála nad obsahem. Kniha se mi četla skvěle a líbila se mi víc, než film (hlavně proto, že z antiutopického příběhu o Sonmi udělali tupou střílečku), ale polovina příběhů byla velmi jednoduchá. Vezmu to příběh po příběhu:

Adam Ewing - tak trochu nuda s nejasným smyslem, kterou film podává lépe

Dopisy - vynikající, člověk nemusí mít skoro žádnou představivost, aby před ním ten floutek Frobisher i ostatní nesympaťáci ožili. Zároveň podle mě literárně nejlepší díky hudbě prostupující Frobisherovým psaním.

Záhada Luisy Reyové - vyloženě hloupá. Mám rád knihy Jeffreyho Deavera a Eda McBaina, nejen ve srovnání s nimi působí Luisa Reyová jako umaštěný rodokaps za desetikorunu a to i v částech, kde to evidentně nebyl autorův záměr. Zvrat střídá zvrat a čtenář jen vrtí hlavou

Slooshův brod - velmi zajímavě psaný i poutavý příběh, škoda jen, že i tady působí spojitost s ostatními násilně

Sonmi - jednoznačně nejlepší, nebojím se tvrdit, že předčí Krásný nový svět. Jen ten konec je na facku :-(

Timothy Cavendish - ucházející, ale až na začátek příliš obyčejný a ne tak vtipný, jak si autor myslel

Možná to tak ze slovního hodnocení nevypadá, ale přesto doporučuji, myslím, že bude bavit velkou většinu lidí :-)

daPhytCZ
13.01.2014 3 z 5

Po shlédnutí filmu, který se mi moc líbil, jsem se na knížku velmi těšil. Bohužel, tempo je velmi pomalé, některé odbočky, které ve filmu nebyly, mi přišly zbytečné. I tak určitě stojí za přečtení, k některým pasážím se rád vrátím.

Teru
10.01.2014 5 z 5

Člověk v životě potká jen málo knih, které by mohl číst stále dokola a vždy objevit něco nového a být po jejím přečtění literárně naplněn. Je příjemné konstatovat, že právě tato kniha je jednou z nich.