Král Krysa

Král Krysa https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/544/mid_kral-krysa-5rb-544.jpg 5 2207 278

Asijská sága série

Král Krysa (King Rat) je první román Jamese Clavella z roku 1962. Děj se odehrává během druhé světové války a popisuje boj o přežití britských a amerických válečných zajatců v japonském zajateckém táboře v Singapuru. Do příběhu se promítly Clavellovy vlastní zážitky z tříletého pobytu v nechvalně proslulém zajateckém táboře Čangi. Clavell byl jedním z 10 000 přeživších z původně 150 000 vězňů. Jedna z hlavních postav, Peter Marlowe, je autorovým alter egem. Kniha samotná velmi věrně popisuje japonskou mentalitu v době války. Jejich krutost a odhodlání za každou cenu dodržet daný rozkaz dělaly z japonských zajateckých táborů nejhorší a nejtvrdší místa tohoto druhu. Za těchto okolností se ze zajatců stali lidé, kteří už vlastně lidmi ani nebyli. A mezi nimi muž, který i tam dokázal žít. Říkal si Král a králem i byl. Ostatní zajatci ho nenáviděli, avšak také ho potřebovali. Jeho schopnost opatřit nebo prodat nebo sehnat cokoliv, včetně jídla nebo léků ho chránila. Až přátelství s Peterem Marlowem, anglickým důstojníkem, mu ukázalo, že nejen peníze mohou obohatit život. První američtí důstojníci, kteří dorazili po japonské kapitulaci do Čangi, nechápali, jak mohli tito lidé přežít. A zajatci, kteří se tolik let těšili domů, měli najednou strach, strach z budoucnosti, strach z návratu domů. A nejhorší šok to byl pro Krále, pro člověka, který byl v táboře téměř bohem a tam venku nebyl nic, bez domova, bez přátel, zlomený a sám. Tři a půl roku strávených v Čangi podkopalo fyzický i psychický stav zajatců. A přesto přežili… Přestože je kniha řazena do kategorie beletristické četby, její výpověď je založena na reálné existenci množství podobných zajateckých táborů. Autor dokázal (snad díky vlastním zážitkům ze zajetí v Čangi) dodat knize přesně tolik autentičnosti. Kniha se svým způsobem staví proti odsudkům nasazení atomových bomb vůči Japonsku, jehož odpor byl rychle zlomen těmito krajními prostředky. V roce 1965 byl román zfilmován.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Knižní klub

King Rat , 1962

koko.roman
19.12.2012 5 z 5

Tuto knihu jsem četl když jsem byl na vojně.Pomohla mi ji přežít :-) .

CruSoe_028
08.12.2012

Jak obstojí ten, kdo kraluje v lágru, v "obyčejném a normálním" životě?

Donatello
19.11.2012 5 z 5

Naprosto věrohodně popsaný příběh spojeneckých vojáků v japonských zajateckých táborech. Mě osobně je Krále docela líto. Poskytoval jídlo a peníze, i když za to chtěl nějakou tu službičku, díky kterému ostatní přežívali a oni se na něj nakonec vykašlou. Život je krysa. Zajímalo by mě, co dělal Král po návratu domů, jestli se postupně vzpamatoval, nebo zůstal zlomený až do konce života. Opravdu skvěle vylíčená tragédie života.

kika 13
14.11.2012 3 z 5

Děsné věci které se těžko čtou,ale jinak plnohodnotné čtení.

tygrilady
27.10.2012 5 z 5

Naprosto úžasná kniha! Možná nejlepší kniha,kterou jsem četla....pro mě rozhodně TOP 10.Všem doporučuji!!!

Knišíl
19.10.2012 5 z 5

Úžasná kniha, četl jsem Mailerovi Nazí a mrtví, ale Král krysa mi přišel mnohem čtivější, stravitelnější (popravdě bych ale tyto dvě knihy neměl srovnávat Nazí a mrtví byli více o válce a vojenské hiearchii atd. a Král krysa se zase zabýval komunitou lidí v táboře a jejich chováním atd. takže jsou to defakto dvě odlišná díla, až na to, že je spojují 2. sv. v. a Japonci) než zmiňovaná kniha, doporučuji obě dvě

BUCHhalteR
10.10.2012 5 z 5

najlepšia kniha aku som zatial čital :-)

kniholka
27.08.2012 5 z 5

Úžasné čtení o odporných věcech, které by nikdo nechtěl zažít...

Dera
22.08.2012 3 z 5

Tuto knihu mi doporučili kamarádi. Četla se dobře, ale to je vše. Nic co by mě ohromilo. Obchody mezi zajatci, každodenní trable, atd.. Chybělo tam něco, co by mě opravdu zaujalo a vtáhlo. Snad proto, že jsem knihu srovnával s takovými "peckami" jako např. Motýlek..

Arcisit
04.08.2012 5 z 5

Ze začátku lehce nadprůměrní kniha, ale konec to vše pozvedl na jinou rovinu.
Moc pěkná kniha!

Switch
03.07.2012 5 z 5

Nekompromisně dobře napsané, kniha mě pohltila a zanechala ve mě opravdu silné emoce. Neumím si představit něco takového prožít.

HTO
03.07.2012 5 z 5

Japonské zajatecké tábory byly vinou ideologie tokijských militaristů děsivé. Míra úmrtnosti byla nesouměřitelná i třeba s německými, což asi člověka hned nenapadne. Kniha je to skutečně skvělá po všech stránkách. Osobně bych ještě jednou vypíchl to, co už tady zaznělo – totiž to, jak strašlivě těžký musí být návrat z takového místa zpátky do normálního života. Z vyprávění znám dopad takovéhoto druhu věznění a vůbec si to neumím představit: jeden skotský herec vyprávěl o svém strejdovi, který japonský tábor přežil, že strejda i dávno po válce doma kradl ze stolu chleba a schovával si ho pod košili...

princesse
11.06.2012 5 z 5

Naprosto úchvatná a skvělá kniha!!

panjan
02.05.2012 5 z 5

Velice výstižný je název tohoto románu, jsou to dvě možným významem protichůdná slova. A stejný je i charakter hlavního hrdiny, který je pro mně v literatuře docela nový. Král je člověk, jež používá své schopnosti k tomu aby se za daných podmínek měl co nejlépe, třeba i na úkor ostatních, což je ta "krysí" vlastnost. A je to špatně využít svých schopností, když je ostatní nemají? Starat se sám o sebe? Možná ano, možná ne. Určitě to není dobře pro společnost, ale kdo bude na svůj úkor hledět na blaho společnosti?
Dost podobných otázek evokuje tato úžasně čtivá, propracovaná kniha, a Král se pro mně stává kultovní literární postavou.

maryzka
14.04.2012 4 z 5

no tuto knihu jsem doma dlouho obcházela dlouhým obloukem odvahu přečíst jsem našla skoro až po 30 letech ale myslím že je tady určitá paralela společnosti a to není válka

valentýna
18.03.2012 5 z 5

Autor vystihl rozdílnou povahu a myšlení lidí z různých kontinentů a myslím si, že o tom tato kniha je, nejde ani tak o druhou světovou válku, i když o jejích hrůzách a pobytu v zajateckém táboře také vypovídá, ale především jde o psychiku lidí, co tato hrůza z nich udělá, čeho všeho jsou schopni co by za normálních podmínek neudělali. Je to o přežití, bezmocnosti, strachu, ale i o hrdinství, které je náhle zapomenuto a odsouzeno.

raisen
13.02.2012

Pan James Clavell zpracovává téma, které mi je blízké, o kterém ráda čtu. Příběh byl napínavý, zajímavý a hlavně zvláštní. Člověk by nevěřil, co vše se může dít v zajateckém táboře. Pamatuji si, že po dočtení mi bylo smutno, že příběh končí. A hlavně ten příběh vůbec nepopisuje druhou světovou válku jako celek ale jako příběh jednotlivých osob. Tuto knihu doporučuji.

Kristynecka
27.01.2012 5 z 5

mě druhá světová válka zajímá fakt hodně, ale japonce s tím moc spojené nemám, uznávám, mám mezery:-D ale tak jsem si říkala, zkusim to, uvidíme, a musim říct, že jsem byla nejvíc překvapená, skvělá knížka, hrozně mě to bavilo a říkala jsem si ať ta knížka ještě nekončí:-) prostě pecka, nic víc co dodat

Lenka Žofka
07.01.2012 5 z 5

Miluju knížky o přežití za každých podmínek a za každou cenu. Vlastní problémy Vám pak přijdou malicherné. A že člověk snese opravdu hodně.... Ale záleží na adaptaci jedinců, jak krásně ztvárněno například tady.

Christo
05.12.2011 5 z 5

Král zůstal i nadále v mé hlavě králem!l!