Král Krysa

Král Krysa https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/544/mid_kral-krysa-5rb-544.jpg 5 2207 278

Asijská sága série

Král Krysa (King Rat) je první román Jamese Clavella z roku 1962. Děj se odehrává během druhé světové války a popisuje boj o přežití britských a amerických válečných zajatců v japonském zajateckém táboře v Singapuru. Do příběhu se promítly Clavellovy vlastní zážitky z tříletého pobytu v nechvalně proslulém zajateckém táboře Čangi. Clavell byl jedním z 10 000 přeživších z původně 150 000 vězňů. Jedna z hlavních postav, Peter Marlowe, je autorovým alter egem. Kniha samotná velmi věrně popisuje japonskou mentalitu v době války. Jejich krutost a odhodlání za každou cenu dodržet daný rozkaz dělaly z japonských zajateckých táborů nejhorší a nejtvrdší místa tohoto druhu. Za těchto okolností se ze zajatců stali lidé, kteří už vlastně lidmi ani nebyli. A mezi nimi muž, který i tam dokázal žít. Říkal si Král a králem i byl. Ostatní zajatci ho nenáviděli, avšak také ho potřebovali. Jeho schopnost opatřit nebo prodat nebo sehnat cokoliv, včetně jídla nebo léků ho chránila. Až přátelství s Peterem Marlowem, anglickým důstojníkem, mu ukázalo, že nejen peníze mohou obohatit život. První američtí důstojníci, kteří dorazili po japonské kapitulaci do Čangi, nechápali, jak mohli tito lidé přežít. A zajatci, kteří se tolik let těšili domů, měli najednou strach, strach z budoucnosti, strach z návratu domů. A nejhorší šok to byl pro Krále, pro člověka, který byl v táboře téměř bohem a tam venku nebyl nic, bez domova, bez přátel, zlomený a sám. Tři a půl roku strávených v Čangi podkopalo fyzický i psychický stav zajatců. A přesto přežili… Přestože je kniha řazena do kategorie beletristické četby, její výpověď je založena na reálné existenci množství podobných zajateckých táborů. Autor dokázal (snad díky vlastním zážitkům ze zajetí v Čangi) dodat knize přesně tolik autentičnosti. Kniha se svým způsobem staví proti odsudkům nasazení atomových bomb vůči Japonsku, jehož odpor byl rychle zlomen těmito krajními prostředky. V roce 1965 byl román zfilmován.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Knižní klub

King Rat , 1962

Michaela91
26.06.2013 4 z 5

Tuto knihu mi doporičila naše paní knihovnice a za to jí moc děkuji. Podle názvu knihy a stručného obsahu jsem si mysela že to bude nudné a nezáživné. Ale nebylo tomu tam. Kniha byla čtivá a napínavá. Tento příběh se mi líbil.

Lady Dracula
19.06.2013 4 z 5

Král Krysa. Podle názvu jsem čekala, že příběh se bude motat kolem krys. Že to bude o tom, jak se krysí farma vymkla Královi z rukou. Čekala jsem na to celou dobu, co jsem četla knihu a tento motor mne hnal dál. A přesto, že jsem se nedočkala svého vytouženého konce, dostala jsem něco jiného. Něco mnohem lepšího.
Tahle kniha je soubor všech možných typů lidí. Clavell se nebojí ukázat, jak moc dokáže pobyt v zajateckém táboře ovlivnit člověka. Pro mne to bylo nejvýstižnější v okamžiku, kdy popisoval, jak k Petrovi, prezentujícímu se jako relativně silná osobnost s mozkem na správném místě, přišel americký kapitán,kterýžto seskočil padákem na konci války, aby se o ně postaral, a Petr zoufale utekl. A to ještě nedávno štěkal po Seanovi něco o pravém muži.
Clavell se s tím skutečně nemazlí. Krutá realita je zobrazována bez jakýchkoli příkras, ukazuje, jak moc je těžké pro člověka hýčkaného táborem, kde má vše, vrátit se zpátky na zem, když zjistí, že vlastně nemá nic. Ani svoji tvář. Ukazuje, že pokud člověk dokáže odhalit svou podstatu, vžít se role, která mu byla určena a následně ji přenést i do života, může ho to stát život. Dříve obletovaný, protože znamenal něco, co v táboře chybělo a na konci je jím pohrdáno pro to, co bylo obdivováno. Tragický osud stíhá tragický osud.
Jenže i takový je život. A byl více šťasten ten, kdo přežil nebo ten, který zemřel?

Thanyss
18.06.2013 5 z 5

I když nejsem fanouškem příběhů z vojenského prostředí, Král krysa se mi líbil. Je to tím, že se děj odehrává v zajateckém táboře a ne přímo na frontě. Vychytralost hlavního hrdiny mě nepřestane udivovat.

Skjaninka
09.06.2013 5 z 5

Pre mňa jedna z najdokonalejšie napísaných kníh. Vynikajúco podané ľudské charaktery a život v tábore, kde sú najdrsnejšie podmienky. Kto sa dokáže prisposobiť a prežiť? Len jeden je Kráľ, ktorý ma všetko a odlišuje sa od ostatných. Pokade siahá jeho výnimočnosť a schopnosť byť kráľom, prekvapivo odhalí záver knihy, ktorý na veľmi dlho, ak nie navždy ostane v mojich myšlienkach.

hardrock
10.05.2013 5 z 5

ked si clovek uvedomi, ze autor v tomto romane premieta vlastne skusenosti a ze nieco podobne prezil na vlastnej kozi, je to dychberuce. Su to informacie podane z prvej ruky. Prezit nieco take musi byt strasne (a to je este slabe slovo), nasledne o tom pisat je ako prezit to druhy krat...

inikori
28.04.2013 5 z 5

Tato kniha mne přivedla k válečné literatuře. Děkuji babi za tento dar:) Společně s Hlavou XXII a Nazí a mrtví patří Král Krysa na stupeň vítězů tohoto žánru.

zoew
10.04.2013 5 z 5

Málokdy čtu nějakou knížku 2x, u téhle jsem to udělala. Skvělé i když dost drsné čtení.

Rafa-P
31.03.2013 5 z 5

Strhující a fascinující příběh. Jeden z nejzajímavějších, co jsem kdy četl a určitě ještě číst budu !

batulikjaninka
13.03.2013 5 z 5

Tato kniha ve mě vždy zanechá silné emoce, obzvláště tedy ta proměna, která nastává, když spojenecké armády osvobodí Čangi...Také se potýkám mezi pocity ke Králi. V celém Čangi lidé trpěli a on si žil nad poměry, a přesto je mi ho na konci líto a jsem zarmoucená...
Kniha je čtivá, a je to jedna z knih, ke které se vždy ráda vracím.

Madluska
13.03.2013 4 z 5

Nepříjemně syrové, ale nejen to. Clavell dovede ostrými zoubky pochybností nahlodávat čtenáře jako krysí matka rodu Eva: Jak by v Čangi obstál on? Zachoval by si lidskou důstojnost nebo by klesl hluboko pod hranici morálky a slušnosti? Má dostatečně pevné zásady jako (alespoň zpočátku) Peter Marlowe? Bez všech pochyb je kniha čtivá, ale asi bych o ní nenapsala, že se "mi četla dobře", protože téma a jeho pojetí takové slovní spojení nějak vylučují.

roro
06.03.2013 5 z 5

Jedna z mých tzv. vracecích knih.Kdykoliv a kdekoliv se k ní ráda vracím,je to poklad v mé knihovně.

Skabiez
05.03.2013 4 z 5

Parádní Clavellovina. Román má spád a je napsán čitelným jazykem. Při Clavellovo popisech života v Čangi (zajateckém táboře, kde se román odehrává) si dokážete, díky jeho skvělé popisovací schopnosti, přesně představit, jak to v takovém zajateckém táboře mohlo probíhat. Rozhodně jsem pak byl rád, že jsem tam kde jsem a byl jsem opravdu vděčný za život, který máme možnost žít, protože někteří to štěstí neměli. Je skvělé, jak Clavell dokáže nestranně popsat všechny osobnosti, které se v knize vyskytují, takže vytvoření názoru na postavu nechává čistě na čtenáři. Každopádně doporučuji jako povinnou četbu pro všechny příznivce Clavella a doporučuji všeobecně všem.

Miťuli
04.03.2013 5 z 5

Velmi čtivé. Byla jsem překvapena, jak mě povinná četba může zaujmout. Vřele doporučuji.

Jarka 55
04.03.2013

Krásná kniha ,ktera se krasne čte. Muzu všem doporučit .

Ben Nevis
11.02.2013 5 z 5

Tento kousek literatury zanechává silnější emoce díky tomu, že popisuje situaci, kterou sám autor prožil. Co se stane, když vezeme skupinu lidí, zbavíme ji civilizace, blahobytu i důstojnosti? Někteří se zlomí a zemřou, někteří se stanou zrádci a jiní se budou cítit jako ryba ve vodě. Jak píše překladatel v doslovu, k vyvolání stejných podmínek netřeba táborů s nelidským zacházením, stačí totalitní režim.

Ne nadarmo se cítí desátník King jako král. Má štěstí a umí v tom chodit. Díky němu nehladoví pěkná řádka zajatců a plukovníci kolem něj smekají klobouky. Prosperuje na úkor cizího neštěstí, ale na druhou stranu nikoho jednostranně nevyužívá. Vždy jde o obchod. Hlavní hrdina Petr Marlowe přichází do tábora jako povýšenecký člen vyšší třídy, který pohrdá nejen muži z lidu, snažícími se o kariéru v armádě, ale nemá pochopení ani pro homosexualitu a jiné slabosti. Král ovlivní Marlowa a Marlowe ovlivní krále.

Přestože Král i Marlowe jsou zajímaví hrdinové (i když Marlowe jakožto autorovo alter ego je na můj vkus příliš zidealizovaný), víc mi bylo líto například policisty Greye, který sklízí pohrdání za to, že pronásleduje hlavní hrdiny. Dělá zodpovědně práci, která mu byla uložena, a má hrdost, kterou by mu mohl závidět kdejaký hrdina.

Zajímavý je i konec války v zajateckém táboře, kdy by člověk čekal nadšení a jásot, ale místo toho hrdinové pociťuji nejistotu, rozpaky i strach. Nejvíce je postižen Král, jehož panování muselo nutně skončit.
Je mi líto, že některé linky nejsou dořešené. Chybí totiž zadostiučinění z trestů pro udavače a zloděje nebo alespoň zdravotní problémy z rusa tikus. Takže román víc připomíná běžný život než románovou tvorbu.

AndyZaza
29.01.2013 5 z 5

Jednoznačně dávám plné hodnocení. Čtení mě velmi bavilo. Kniha mě vtáhla do děje. Konec je pro Krále poněkud smutný,ale v normálním životě běžný. Knížku určitě doporučuji!

Jonny
28.01.2013 4 z 5

Bylo to pěkné a čtivé. Do děje jsem se pohltil natolik že jsem Krále Krysu přečetl za pět dní (to je na moje poměry dost rychlé).

orson
04.01.2013 5 z 5

Tato kniha si zaslouží plné ohodnocení. Skvělý námět, svižný děj, perfetkní psychologie postav. A ještě více překvapení na mě čekalo v dodatcích - autor to psal podle vlastních zážitků ze zajateckého tábora, kde strávil 3 roky. Určitě si přečtu i další knihy!

Mesič
03.01.2013 5 z 5

Tak tohle byla kniha podle mého gusta. Chvilku trvalo, než se rozjela, ale pak to byla bomba! Po pravdě mě asi bavila víc než Jiskra života, co jsem četla před ní. Člověka každou chvíli nutila vžívat se do osudů hlavních hrdinů a porovnívat svoje problémy a starosti se starostmi zajatců. Pro někoho je toto možná depresivní téma a "silný kafe", ale mě to pomáhá si uvědomit, že zas tak španě není :-))

Yalka
02.01.2013 5 z 5

Naprosto úžasná kniha, která mě úplně sebrala. Rozhodně je v mých TOP 10.