Král Krysa

Král Krysa https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/48183/kral-krysa-48183.jpg 5 2207 278

Asijská sága série

Na východním cípu ostrova Singapuru, v zajateckém táboře Čangi, jsou uvězněni zajatci z řad Spojenců. Krutí japonští dozorci, nedostatek jídla, malárie, cholera i absence zpráv z domova způsobují, že se ze zajatých amerických i anglických vojáků stávají apatické "chodící mrtvoly". Pouze jediný z nich se nedá připravit o svou vnitřní svobodu a vládne táboru jako Král. Králova neuvěřitelná vitalita a podnikavost se nedají zarazit ani ostnatými dráty, ani nenávistí vlastních spoluvězňů. Královým nejbližším přítelem v táboře se stává anglický pilot Petr Marlow, potomek staré britské aristokracie. Přestože životní hodnoty obou mužů nemohou být vzdálenější, společně se postaví úsilí svých věznitelů definitivně zlomit důstojnost zajatců… Vydání osmé, v EMG čtvrté... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Knižní klub

King Rat , 1962

Honsa
23.09.2011 5 z 5

Skvělá knížka s ještě lepším koncem. Dokonalý portrét mikrokosmu zajateckého tábora a vlivu dlouhodobé izolace a strádání na lidskou osobnost...a pro mě osobně se strhujícím závěrem, ve kterém se se lidé schopní přežít peklo nedokážou vyrovnat s příchodem svobody a tím, že jejich jediná jistota předchozích let v podobě dalšího dne za ostnatým drátem a misky rýže během pár dní zmizí a není nic co by ji nahradilo.

DustinMind
16.09.2011 5 z 5

Skvělá knížka, která vás dostane do zajateckého tábora Čangi. Mohu jen doporučit.

Vernika
14.09.2011 5 z 5

Velmi zajímavá kniha ukazující pohled na vztahy ve válce s poutavým dějem.. Za mě jí doporučím :)

RingoRamone
26.08.2011 5 z 5

nejlepší kniha co sem čet.

Petronela
19.08.2011 5 z 5

Kniha ke které se neustalé vrácím,moc krásny příběh o věznich v Čangi,Postavy Petra a Krále jsou dokonále.Ale ten konec:-(,Král si za to mohl i trochu sám

Ajabubu
04.08.2011 5 z 5

Petra i Krále budu mít dlouho v paměti.Četla jsem jedním dechem a ne jednou mě mrazilo...:) Moc pěkné, určo si zopakuji.

Jirka73
11.07.2011 5 z 5

Pro mě jedna z nejzásadnějších knih. Četl jsem ji jako hodně mladý, v nějakých 17-ti letech, takže mě hodně rozhodila. Kniha je to naprosto výjimečná, syrová, a bohužel další Clavellovy knihy nedosahují tomuto dílu ani po kotníky. V každém případě: tato kniha by měla být povinnou četbou.

Ender
11.07.2011 5 z 5

Na tohle slova nestačí. Tím, že Clavell drží čtenáře neustále ve vězeňském táboře, kde se příběh odehrává, vytváří dokonalou atmosféru místa, čtenář se sžije s postavami, cítí dusné horko asijského vzduchu, slyší otravné bzučení moskytů, vzálené výkřiky z blízké nemocnice, a po chvíli začne poznávat známá místa, kudy hrdinové prochází, milovat každodenní příděly rýže (i když žalostně malé), bát se všudypřítomné hrozby úplavice, po večerech třeba dostane chuť si s kamarády zahrát partičku bridže nebo prodat kradené hodinky Královi tábora. Kniha, která kolem vás postaví ostnaté dráty a bude držet uprostřed dění, dokud to všechno neskončí.

dalimoni
02.07.2011 5 z 5

Zajímavé, čtivé, Clavell mě zaujal, asi se pustím do dalších knih.

eraserhead
28.06.2011 4 z 5

Opravdu velmi zvláštní příběh, k němuž jsem dlouho hledal cestu a nakonec ani nevím, jestli jsem ji našel a jestli náhodou ještě stále nestojí za to, hodit tu knihu do kamen. Bravurně napsané něco, co mi již tak bravurní nepřipadá. Nejpozoruhodnější na tom je, že ač je to kniha ze druhé světové války, v podstatě o ní vůbec není, navzdory všem reáliím, které příběhu vystavěla. Je to o lidech, o tom co je uvnitř nich. Příběh navíc pokládá jednu zásadní otázku, která možná snad ani není příjemná a ještě mnohem méně příjemnější na ní může býát odpověď, kterou si zvolíte.

Clash
16.06.2011 5 z 5

Skvěle napsaná kniha, která vám zůstane dlouho v hlavě. Hlavního hrdinu si musíte zamilovat, jeho myšlení, obchodování a řešení různých situací v Čangi ve vás zanechá opravdu skvělý pocit propracovaného příběhu a života v tomto pekle. Velice působivé bylo, když Král ke konci absolutně překopal svojí povahu a vznikl naprosto někdo jiný, někdo s kým jste se za celou dobu v knize nesetkali. Dílo u kterého nemám co vytknout, dokonalá četba.

Suri.kata
02.04.2011 5 z 5

Jedna z nejlepších knížek, které jsem četla. James Clavell skvěle vykreslil charaktery postav, kterých v příběhu není příliš mnoho, což je jistě výhodou. Tato knížka je navíc tak skvěle napsaná, napínavá, že jsem se ani nechtěla od čtení odtrhnout.
Nejsympatičtější mi byla postava Petera Marlowa (samotný autor), a to především díky jeho slušnosti a lidskosti, která se zcela vymykala chování ostatních zajatců tábora. Přestože je příběh zasazen do období druhé světové války, ve které se mění chování a měřítka lidských hodnot, připadalo mi, že se někteří lidé dnes chovají úplně stejně, ačkoli žijeme v relativně klidné době. Například otázka skutečného přátelství mi připadá i dnes aktuální. Jinak, symbolika krysy je skvělý nápad.

Mel
30.11.-0001 5 z 5

Kniha mě naprosto pohltila. Autor perfektně vystihl atmosféru tábora.

luper
30.11.-0001 5 z 5

Suvereně u mě jedna z nejlepších knih co jsem četl

Alix
30.11.-0001 5 z 5

Těžko může někdo s jistotou říct, jak by se zachoval v mezní situaci. Proto Krále ani nechválím, ale ani neodsuzuji. Choval se prostě tak, jak to v dané situaci považoval za správné.

koubin007
30.11.-0001 4 z 5

Král je výborný obchodník. Člověk, kterého si každý musí vážit. Ten, kdo je vždy silný, dominantní a inteligentní. Takový typ lidí dokázali u nás po revoluci vydělat miliardy. Ostatní je následují a nechají se jimi ovládat. I když Král jak píše "anotace" byl po propuštění z lágru zlomen a sám, nemyslím si, že by si pak v životě nedokázal poradit a být úspěšný. Spíše naopak.
Lidé jako Král dokáží hýbat dějinami, umí motivovat, umí nadchnout a hlavně umí vydělat peníze. Zatímco ubohý Petr Marlowe je neustále v zajetí svého čistého a neposkvrněného svědomí, které ho po celý život bude jen brzdit a stahovat ke dnu. Naopak Král je člověk sobecký v dobrém slova smyslu, který v životě dokáže cokoliv si zamane. Má totiž silnou vůli a ta je hnacím motorem jeho podvědomí - které vám nakonec splní jakékoliv přání.
Tuto knihu doporučuji všem, kdo májí rádi silné příběhy silných lidí. A doufejme, že si o tom už budeme moci jenom číst.

grellenort
30.11.-0001

Tato kniha mně provází celý můj život a její příběh je pro mě nejvíce sugestivní a opravdově syrový až na hranici lidských osudů odehrávajích se v ní. Opravdově lidské i nelidské jednání na hranici přežití. Otázka být či nebýt!! Být svině a přežít nebo zůstat poctivý a mrtvý "blbec"?! Pravé přátelství bez příchuti patosu a přetvářky či využití ochrany silnějšího a jeho následné odkopnutí, když už o nic nejde a máš prdel v suchu?! I v kryse může být kus lidskosti.

dzejnyka
30.11.-0001 5 z 5

Strhujúca kniha o hraničnej životnej situácii, ktorá nemilosrdne vyzlečie ľudské charaktery do naha.