Stříbrné město

Stříbrné město https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/466901/bmid_stribrne-mesto-AwS-466901.jpg 4 417 112

Arila série

První fantasy kniha od hráče a youtubera Sterakdary! Svět Aldolonu před tisíci lety postihla zničující událost, když se realita roztříštila na stovky a tisíce malých bublin světů. Národ Nurů už po staletí skáče z jednoho takového světa na druhý a hledá potravu, nerosty, ale také nový domov. Musí být neustále v pohybu, protože je pronásleduje šílená bohyně, která touží po jediném – zničit je. Arila se protlouká životem a postupně odhaluje tajemství minulosti, ale také pradávného řádu Hlídačů. A dřív, než se naděje, bude i ona vržena do vírů událostí, kdy bude muset nejen pomoci se záchranou svého města, ale také čelit vlastním démonům. Dokáže v sobě nalézt dostatek síly, aby se mohla i ona stát opravdovým hrdinou?... celý text

Dannyck
18.06.2021 5 z 5

Ohromně povedené. Líbil se mi velice dobře promyšlený a originální svět, zajímavé principy magie, přičemž vše nové je čtenáři odhalováno postupně během celé knihy a není zahlcen popisy. Charaktery postav jsou promyšlené, postupně se vyvíjí a každý má svou motivaci. Taky se mi líbilo, jak se nakonec vysvětlily veliké schopnosti Arily.

Začátek příběhu se mi zdál trochu krkolomný - úvodní kapitoly na mě působily spíš jako epizody, které sice samy o sobě mají spád, ale dohormady trochu skřípou, a to mi bránilo v začtení se. Naštěstí tohle je v druhých dvou třetinách knihy překonáno, ukáže se jasnější dějová linka, a nakonec čtenář odhalí, že i ty úvodní epizody mají své místo v příběhu a celé je to vlastně dobře promyšlené.

Během čtení jsem přemýšlel, pro koho je kniha vlastně určená. Námětem, ideály Arily a jednodušším stylem vypravování a dialogy, aspoň v prvních dvou třetinách, by se klidně mohlo jednat o nějaké první rozsáhlejší fantasy pro mladé čtenáře. Konec mi ale, jako staršímu, přišel tak dobrý, že si myslím, že v knize si najde každý něco pro sebe. Takže závěrem, čtení jsem si moc užil, vůbec bych se nebál Arilu postavit třeba na úroveň Eragona, a moc se těším na další díly!

Leffi
11.06.2021 4 z 5

Nemohu uvěřit, že se to po letech opravdu stalo, ale já dočetl knihu. Velkou roli zde hrála skutečnost, že obdivuji Sterakovu kariéru, jeho vývoj a mistrnost s kterou se dokáže postavit k novým výzvám. Napsání knihy ovšem považuji, v době kdy mladí lidé prostě moc nečtou, za obrovskou věc. A tak jsem nemohl nepropadnout zvědavosti, jak se s touto výzvou popasoval.
A je to vskutku hodně dobré. Místy mě teda neustálé omílání jedné a té samé motivace, trochu naivní přístup hlavní hrdinky až vitáčel, ale od čtení mě to nijak neodradilo. Čím více jsem začal odkrývat svět který Sterak vytvořil, čím více odhaloval různá zákoutí, různé principy magie, tvory a charaktery, tím více jsem se prostě nemohl dočkat, jak to celé skončí. Neměl jsem dost a konec knihy jsem prostě sjel jedním dechem. Vzniklo tu opravdu něco fantastického, vskutku obdivuhodného, Sterak si nastavil laťku hodně vysoko. Žádný charakter není plochý, každý sehrál svou roli a jako celek to fungovalo uvěřitelně, dojemně a hlavně napínavě až do konce. Karty jsou rozdány a já se upřímně těším na další pokračování. Nofrana Hur.

krokodylvk
09.06.2021 4 z 5

Kniha má promyšlené mechaniky magie a nápaditý svět, jehož taje prozkoumáváme skrze mladou hrdinku Arilu. Jde o sympatickou postavu, se kterou jsem se snadno ztotožnil. Její hledání místa na světě a touha dokázat něco velkého mě zasáhla u srdce. Spolu s Arilou potkáme další zajímavé postavy, které se zdají na první pohled odlišné, ale spojuje je jedna vlastnost a to, snaha konat dobro. Avšak každý podle své vlastní perspektivy. Autor umně vykresluje různé úhly pohledu jednotlivých postav a ukazuje na nich, že nikdo z nás není čenobílý a nikdo není vysloveně zlý.
Ikdyž jsem se ze začátku obtížně dostával do příběhu, s každou další stránkou pro mě bylo čtení plynulejší. Je znát, jak se autor postupně zlepšoval. Jsem rád, že jsem vytrval a nepřestal číst, protože to dobrodružství za to stálo. Když takhle vypadá autorova první kniha, těším nejen na pokračování Arily ale i na další tituly, které snad brzy přijdou. Myslím, že autor má velký potenciál přivést na svět spoustu úžasných příběhů. Už se na ně těším.

Anett525
09.06.2021 5 z 5

Můžu říct,že to bylo naprosto super. Nejvíc se mi líbit ten propracovaný svět plný zajímavých tvorů a rostlin. Arila a Harari jsou skvělá dvojka, příběh plyne svižně a tak se čte dobře. Určitě se budu těšit na pokračování a od nynějška se můžu řadit mezi Sterakdaryho fanoušky.

deamon7518
07.06.2021 5 z 5

Úžasná kniha pojednávající o nádherném světě a různých tvorech a nebezpečí skrývající se zde. Velmi napínavý děj který mě vytáhnul a nepustil. Velmi doporučuji každému kdo má rád fantasy. Je to sice první kniha ale rozhodně doufám že né poslední. Tato kniha mě velmi překvapila a donutila zase číst . Tleskám.

Dirkis
05.06.2021 5 z 5

Pane Steraku, na prvotinu parádní dílo. Čte se velice lehce, příběh je poutavý, svět hezky promyšlený (bohové, třídy, zvířata, atd.). Konec hezky připravuje možnost dalších pokračovaní.
Zároveň, pokud se budou další knihy vyvíjet směrem, jakým šel např. Harry Potter -- čím starší, tím "drsnější", bude to jen velké plus.
Určitě doporučuji si přečíst, poutavé čtení!
Dobrá práce!

Imfernus
30.05.2021 5 z 5

Svět Aldolonu si mě okamžitě získal. Je propracovaný, zajímavý, okouzlující i temný, ale není nijak zvlášť přeplácaný a i okrajový fanda fantasy se v něm dobře zorientuje. Celý příběh Arili na mě působí velmi pozitivně a příjemně. Děj svižně odsýpá a ani na chvilku mi nedovolil se nudit. Celou knihu jsem přečet jedním dechem, jen s přestávkami na jídlo. Velmi oceňuji že Arila není TA jediná vyvolená, která může spasit svět, ale spíše obyčejná holka, která se snaží přijít na to kým je. A ani tam není jeden hlavní mentor, který by jí utvářel a vším provázel, to obstarávají přátelé i nepřátelé. A to mě na příběhu chytlo nejvíce. Arila a její snahy porozumět sama sobě a své touze být něčím, čím být vlastně nechce, když zjistí, že to viděla ve špatném světle. Ta její nerozhodnost a snaha najít pravdu ve světě lidí kterému nerozumí, na což přijde vždy vzápětí, když si myslí že konečně našla správnou cestu. Je to jako psychologický rozbor člověka z kterého vyplývá, jak důležitá muže být cesta k pomíjivému cíli, aby mu pomohla utvořit a poznat sebe sama. Takovou hloubku jsem nečekal a moc se mi líbilo, jak se Arila postupně utváří. V příběhu je krásně vidět, že cesta k našim cílům nás utváří mnohem lépe, než samotný cíl. NOFRANA HUR. Imf.

Alax7575
28.05.2021 5 z 5

Lidi, buďme k sobě upřímní, já jsem fanoušek Sterakdaryho a tak se vám moje reakce může zdát zkreslená, ALE (a že je to velký a tučný ALE) tahle kniha je fakt super.
Samozřejmě že má pár menších chybiček, jenže různá dobrodružství která Arila zažívá jsou úžasně popsané, překvapující momenty jsou fascinující, charakteristika vedlejších postav vám skoro vyrazí dech a ten konec to je úplná symfonie!
U téhle knihy jsem se začetl a to hned několikrát, místo toho abych skončil u 12. kapitoly a šel spát, tak jsem skončil u 23. a nemohl usnou, protože mě zajímalo jak to dopadne, a to se už mi dlouho (fakt dlouho) nestalo.
Kdybych Steraka neznal tak bych na tuhle knihu nenarazil a to by byla obrovská škoda. Tuhle knihu si fakt přečtěte, dávám jí 5 hvězd, protože i kniha samotná působí nepřekonatelně.

Eragon46
24.05.2021 4 z 5

Ahoj všichni fanoušci fantazy knih.
Knihu jsem četl v jedné z early verzí a musím říct rovnou. Kniha je skvělá. Příběh chytlavý, nutí část dál a dál. Zajímavé pro mě bylo, že velmi často jsem narazil na to, že očekávám nějaký vývoj, dialogy, a právě Radek mě zcela překvapil, že jeho flow jde jiným směrem než jsem zvyklý, a bylo to super!

Ale aby byla recenze opravdu relevantní. Je z knihy cítit, že jde o vůbec první počin. Některé rozhovory by mohly býti více propracované a přirozenější, uvěřitelnější. Občas jsem si u některých situací říkal, proč je popsal zrovna takto, některé interpretace mi nepřišly úplně přirozené, jak jsem zvyklý z fantazy knih.

Toto hodnocení se ovšem vztahuje k beta verzi, která následně procházela dalšími úpravami a korekturou, takže vady, které jsem jako betačtenář podtrhával, a další od dalších betačtenářů, již nemusí v knize být a velice se těším na přečtení finální verze.

Vřele doporučuji všem fandům fantazy, neboť Arila je super.
Příjemné čtení,
Ondřej (Hromotvor)

PayaCZE
24.05.2021 5 z 5

Poslední knížku jsem začal číst před 5 lety a po roce ji nedočtenou odložil. Arilu jsem zvládl téměř během 24 hodin. Ten příběh mě chytil a nepustil až do konce.
Promyšlenost světa a jednotlivých charakterů mě překvapovala s každou další kapitolou. Obdivuji, kolik toho musel Sterak při psaní udržet v hlavě, aby to pořád celé dávalo smysl.
Arila je hrdinkou příběhu, ale pro mě je nejoblíbenější postavou Harari. A jeho vztah s Arilou dává příběhu další rozměr.
Tahle knížka si rozhodně zaslouží být přečtena

mikroslavek
24.05.2021 5 z 5

Arila je sice hlavní hrdinou knížky, ale jak se stát tím skutečným, a především zjistit, co to vlastně znamená, to v sobě musí během největšího nebezpečí objevit sama. Čeká ji řada cest, nic není přímočaré.

Já se bavil, byl jsem často smutný, napjatý i překvapený, dostal jsem silný příběh, který mě vtáhl do sebe, a dnes jsem nevyspalý, protože jsem jej zkrátka musel dočíst. Aťsi!

Toto že je autorova prvotina? Od prvních stránek je vidět, že do stavby světa a osudů vložil spoustu úsilí a to se mu dle mého podařilo na jedničku. Před koupí knihy jsem měl pochyby, přece jenom je jeho dosavadní tvorba někde úplně jinde, ale ty byly už po pár stranách snadno rozprášeny.

★★★★½ + ½ hvězdy přidávám jako Sterak fan o:-)

––––––––––––––

„Každý může být hrdinou, záleží, jak vysoko míříš.“

Killerka
24.05.2021 5 z 5

Kniha se mi fakt hodně líbila. Nedalo se vůbec odtrhnout a neměla žádná hluchá místa.

Arilu a Harariho jsem si oblíbila okamžitě. Arila mi byla i svým způsobem dost podobná.

Nejlépe bych ale hodnotila postavu Vůdce, protože se mi líbí propracovanost i ta myšlenka.

Jsem hodně zvědavá jak to bude pokračovat.