Stříbrné město

Stříbrné město https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/466901/bmid_stribrne-mesto-AwS-466901.jpg 4 417 112

Arila série

První fantasy kniha od hráče a youtubera Sterakdary! Svět Aldolonu před tisíci lety postihla zničující událost, když se realita roztříštila na stovky a tisíce malých bublin světů. Národ Nurů už po staletí skáče z jednoho takového světa na druhý a hledá potravu, nerosty, ale také nový domov. Musí být neustále v pohybu, protože je pronásleduje šílená bohyně, která touží po jediném – zničit je. Arila se protlouká životem a postupně odhaluje tajemství minulosti, ale také pradávného řádu Hlídačů. A dřív, než se naděje, bude i ona vržena do vírů událostí, kdy bude muset nejen pomoci se záchranou svého města, ale také čelit vlastním démonům. Dokáže v sobě nalézt dostatek síly, aby se mohla i ona stát opravdovým hrdinou?... celý text

lenka608
20.08.2021 5 z 5

(SPOILER) Původně jsem byla ke knize trochu skeptická s předsudky, přeci jen z české tvorby málokdy vznikne dobré fantasy. Nicméně po přečtení knihy mohu s čistým svědomím říct, že máme konečně autora fantasy na světové úrovni. Knize nechybí napětí, akce, zvraty... Jediné co bych vytkla je že začátek je trochu chaotický, asi prvních padesát stran jsem byla dost zmatená ze jmen, názvů, pojmů a dalších drobností které byly pro hrdinku běžné, ale pro mě neznámé a nedostatečně vysvětlené. K objasnění se dostanete později, ale zmatený začátek mě rozčiloval. Pak samotná hlavní postava měla zpočátku trochu na nervy jdoucí nedostatky, ale ty dávají smysl vzhledem k tomu že během děje prochází fázemi zlepšení, pochybností a hledá samu sebe (spoiler?). Jinak vysvětlení pojmů na konci knihy je úplně nesmyslné pokud člověk čte eknihu na čtečce opravdu od konce nezačíná. Závěr: těším se na další díl.

David276
19.08.2021 5 z 5

Ke knížce jsem se dostal vlastně obrovskou náhodou. Na skautském táboře jsem v podsadě viděl jednoho rovera, jak si čte Arilu Stříbrné město. Věděl jsem o tom, že ta knížka existuje, ale popravdě moc nečtu. Půjčil mi ji a o měsíc později jsem si ji koupil taky. Taková náhoda a jsem za ni vděčný.
Knížka se strašně dobře čte. Kapitoly jsou svižné a krátké, takže se jich dá přečíst spousta za poměrně krátký čas. Dobře se dá přestat u konce kapitoly číst a další den zase začít u další, protože na sebe napřímo nenavazují, ale je mezi nimi vždy nějaká mezera. Nestalo se mi ani jednou, že bych si položil nějakou otázku, na kterou mi později nebylo odpovězeno. Perfektní svět s perfektními postavami, se kterými se dá velice jednoduše ztotožnit.
Pokud nad knížkou alespoň na 30% přemýšlíte, tak to zaokrouhlete na 120% (takhle matika nefunguje, ale tady bych si dovolil udělat výjimku) Každý halíř i každá sekunda, které knížce věnujete za to jednoznačně stojí.
Jedině doporučuji.
5/5, 10/10, 100% - vyberte si

Lionis
11.08.2021 5 z 5

Jo, tak tohle se Sterakovi povedlo.
Zkoumání, co je vlastně dobrý skutek, co je třeba pro to stát se hrdinou. To všechno je za mě povedené a po "duchovní", nebo emoční stránce vážně super.
Námět je také rozhodně ojedinělý a s do něj zasazeným dějem se neměl žádné problémy a krásně se to četlo.
Uznávám, že někoho to mohlo po prvních dvaceti stránkách přestat bavit, ale jestli si to tady někdo takový čte, tak tomu dejte šanci.

Takže když to shrnu, tak je to za mě vážně povedená fantasy, u níž se doopravdy těším další díl, který je už naštěstí napsaný a doufám, že co nejdříve i vydaný.
Jo super. Hodnocení 4,5/5, ale pět jde nahoru, takže nemám vůbec problém dát pět hvězd a jen doporučuju.

milanseitler
10.08.2021 4 z 5

Není jednoduché knihu objektivně zhodnotit. Je to autorova první kniha, je určena spíše pro mladší publikum, na druhé straně je za ní vidět spousta práce a promyšlený svět (zvláště když sledujete "behind the scenes" a víte, kolik úsilí do knihy Sterak vložil).

tl;dr - je kniha dobrá? Ano. Mohla by být ještě lepší? Ano. Výčet pozitiv přeskočím, to už udělali ostatní, snad jen napíšu, že jsem knihu sjel skoro v kuse za necelé dva dny, to je o pozitivním hodnocení asi dostatečně vypovídající :-)

Zkusím vypíchnout pár konstruktivních věcí, které by mohly být lepší. Dodám jen, že povětšinou čtu knihy od zkušených autorů jako Stephen King nebo Dan Brown, takže laťka je v tomto ohledu nastavena skutečně vysoko a jakékoliv srovnání pro Steraka vlastně ani není fér.

Myšlenkou knihy je hledání odpovědi na otázku o tom, co skutečně znamená být hrdinou. Zdálo se mi, že někdy je tento motiv prosazován až lehce násilně, ne vždy mi do daného kontextu úplně zapadl. I samotné hledání sama sebe a impulzivní povaha hrdinky mě občas rozčílilo ve smyslu toho, že se určité věci často opakovaly. Sterak popisoval, že měl celou knihu pečlivě naplánovanou a místy to bylo poznat. Jakoby existoval jakýsi pomyslný checklist událostí, postav a vyprávění, který bylo potřeba během knihy splnit a občas se tak některá pasáž objevila trochu nuceně.

Sám autor vysvětlil, že necílil na úplně dospělé publikum a z textu je to někdy trochu poznat. Ať už volbou jazyka, tak i chováním postav. Tím, že do cílovky už nějakou dobu nepatřím, je to čistě subjektivní pohled, osobně si myslím, že trochu temnější a dospělejší nádech by knize neuškodil. Sám jsem si u řady scén představoval, jak hustě by to mohlo vypadat v nějaké seriózní filmové podobě.

Struktura kapitol a vyprávění byla leckdy lehce neuspořádaná. Dění tu a tam přeskakovalo z místa na místo, z myšlenky na myšlenku. Někdy jsem postrádal lepší navázání jednotlivých kapitol či nějakou gradaci. Řada kapitol končila jaksi do prázdna místo aby navnadila na další čtení. Některé by mohlo být spojeny, některé zase rozděleny.

Gradace, hloubka a práce s napětím. Tady byla jistá nezkušenost cítit možná nejvíce (a vůbec to nemyslím špatně). U řady vypjatých momentů mi chybělo trochu více emocí, myslím si, že čtenář mohl být často napínán o něco více, popis událostí mohl být bohatější, závažné události mohly vyznít osudovější, dramatičtější. Myslím si, že poměrně dobré to bylo třeba v souboji s Dolou, oproti tomu například poslední souboj se mi zdál docela krátký a uspěchaný. Věřím, že kdyby Sterak v některých momentech trochu více přitlačil a zvolil temnější vyznění, mohlo z toho být docela hutné fantasy i pro dospělejší publikum.

Přes všechny zmíněné nedostatky musím zopakovat, že na premiérové dílo jde o velmi slušný výkon a je třeba ocenit všechnu tu práci a námahu. Těším se na druhou knihu a věřím, že spolu se stále zkušenějším Sterakem nás čeká ještě pěkná řádka zajímavých knih :-)

Olexan
07.08.2021 5 z 5

Kniha je zaujimava. Na citanie je jednoducha, dejova linia je len jedna a to z pohladu Arily a je vhodna aj pre zacinajucich aj pre mladsich citatelov. Universum je premyslene i ked jednoduche a to je dobre, kedze kniha je pisana tak aby ju mohli citat aj mladsi citatelia. Vinikajuce postupne davkovanie odkryvania universa, citatel nie je na zaciatku zahlteny. S toho dovodu sa clovek do tejto knihy velmi rychlo zacita. Nespominam si, pri ktorej knihe by som sa rychlejsie zacital. Dej je dynamicky, necitit tam useky, ktore by chcel citatel preskocit. Obcas je Arila az prilis naivna ale sympaticka. Ziadna postava nie je vysostne zla, ktoru by citatel priam neznasal. Vie sa do postav s porozumenim vcitit i ked s nou nemusi suhlasit. Uz sa tesim aj na druhy diel, som zvedavy ako sa dej este vivinie. Urcite si zakupim aj pokracovanie. Na to ze autor nema vysokoskolske vzdelanie o ktore by sa pri tvorbe knihy mohol opriet, znalosti nadobudal samostudiom tesne pred a pocas tvorby knihy a je to jeho prva kniha, tak vysledok je fantasticky, ktory len znova potvrdzuje o dobrom intelekte a vytrvalosti autora. Aby som nehovoril len v pozitivach kniha mala aj jemne nedostaky, ktore nijak neprekazaju aby si citatel knihu uzil. Bolo tam par usekov, pri ktorom si autor pekne pripravil podu a mohol dej este viac rozvinut avsak autor o par
az desiatok stran sa vzdal potencialu a uzavrel to aj napriek tomu dej pokracoval dynamicky a autor svojou kreativitou to dokazal vykompezovat. Boje boli jednoduche, chybalo mi tam viacej taktiky o postupnom budovani pozicie, aby si citatel na konci boja doslova musel oddychnut so slovami uuuf to bola jazda. Najviac k tomuto sa priblizil posledny boj, ktory bol najviac prepracovani ale kedze nechcem hovorit spoiler nemozem to viacej rozvinut. Poviem len tak ze sice nebudete s toho boja odpaleni ale spokojnost tam bude. Mozno to tak bolo aj lepsie skrz mladsieho citatela, ktory by sa mohol stratit v prepracovanom boji. Taktiez mi chybala cast ktora by este viacej umocnovala cestu hrdinky a to treningom. Mi to prislo divne ze ona vsetko vlastne uz vedela ovladat len o tom este nevedela ze to dokaze, cize postupne svoju silu objavovala ale nerozvijala. Este raz pripomeniem tieto nedostatky nijak neprekazaju, k tomu aby si citatel knihu uzil a konci si povedal som rad ze som si ju precital. Z mojho subjektivneho pohladu Vam mozem s cistym svedomim knihu odporucit kupit a precitat ju. Vyhoda tejto knihy je ze ju z lahkostou moze citat aj zacinajuci citatel, takze ak si este knihu necital tak tato kniha je pre teba vhodna a nebudes lutovat, spokojnost tam bude.

Selfinka
05.08.2021 4 z 5

Nutno podotknout, že na prvotinu je to velice povedený kousek. Nečekejte sice žádnou "high fantasy", ale celý svět, mytologie, postavy, prostředí je velmi dobře promyšlené a propracované. Pomalejší pasáže střídají ty dobrodružnější a musím říct, že jsem až do konce nedokázala přesně odhadnout, jak to skončí. Příběh má co dál nabídnout a kam pokračovat, takže už se těším na další díl.

Jedno obrovské plus musím přidat za nádherné grafické zpracování (obálka a ilustrace uvnitř knihy). A další za vymazlené bonusové materiály - balíček artefaktů ze Stříbrného města. V průběhu čtení se jim dostávalo té pravé váhy a smyslu. Je vidět, že autor tomuto svému počinu věnoval kus srdce a dal si záležet i na drobnostech kolem.

martin2609
03.08.2021 5 z 5

Musím uznat, že na první knihu, je to velice povedené dílo. Kniha má velmi zajímavý lore a velmi chytlavý příběh hrdinky Arily, která se snaží najít samu sebe v nepřátelském světě. Místy je děj předvídatelný a ubírá se předpokládaným směrem, což ve výsledku není špatně, jelikož to nutí čtenáře číst dál k požadovanému rozuzlení. Za mě mohu knihu vřele doporučit a osobně se těším na další pokračování, které si určitě také zakoupím.

Samotná vazba a kvalita zpracování knihy mě velmi mile překvapila.

AdmiralPata
22.07.2021 4 z 5

Nadprůměrné B-čkové fantasy. Zkušené čtenáře tohoto žánru sice ničím moc nepřekvapí,ale na druhou stranu ani neurazí a jako úplná prvotina je to více než dobré.Příběh hezky utíká,svět je promyšlený,nic není černobílé a dočkáte se i několika zajímavých zvratů v ději.
Taktéž oceňuji,že se příběh netočí kolem žádné ,,Velké komplikované lásky" mezi hlavními postavami,jako je tomu dnes u hromady jiných fantasy knih.

Majka333
16.07.2021 5 z 5

Naprosto skvělá kniha, i když se jedná o autorovu prvotinu. Ze začátku jsem měla trošku problém se orientovat ve spádovosti děje, ale později jsem příběh naprosto hltala a zapomněla u něj na okolní svět a jen si před očima přehrávala celý příběh. Jsem velice zvědavá, jestli bude autor pokračovat v příběhu, a pokud ano, moc se na něj těším :)

tenkomajzCZ
14.07.2021 5 z 5

Rozhodně skvělá knížka, která stojí za to přečíst. Děj se mi opravdu líbil a vždycky jsem se těšil na další kapitolu. Vedlejší postavy za mě byli skvěle napsané a např. Harariho jsem si opravdu oblíbil. Co mě opravdu dostalo je, jak propracovaný svět byl. Zajímavý "origin" světa a za mě skvěle promyšlené třídy(Splátači, Hlídači a další). Co by se mi líbilo do dalšího dílu by bylo třeba střídaní postav po kapitolách s dalšími, jako je např. ve Hře o trůny, ale chápu že kniha je hlavně o Arile. Co mi trošku vadilo na knížce, bylo za mě až moc otravné hledání co znamená být hrdinou. Chápu že je to myšlenka té knihy, ale přišlo mi že na každé stránce byla věta. " Je tohle cesta Hrdiny". Osobně bych preferoval víc nepřímé vyjádření této myšlenky a neopakovat to slovo hrdina tak často, jinak opravdu skvělý počin a těším se na další díl.

Elai
12.07.2021 4 z 5

Jsem nadšená! Děj je našlapaný, neustále se něco děje. Nechybí ani spousta dějových zvratů (a ano, některé z nich jsem opravdu nečekala). Arila je sympatická hlavní hrdinka, kterou jsem se nechala plně pohltit a dychtivě s ní prožívala každý její krok. Celý svět a jeho historie, fauna a flora, to vše je skvěle vymyšleno a při čtení se mi v hlavě tohle všechno promítalo jako pestrý a nádherný film. Skvělá práce, nemohu se dočkat na pokračování.

Luccinda
11.07.2021 4 z 5

Asi to první, čeho si na knížce všimnete, jsou nádherné ilustrace. Důležitější je ale příběh, který se podle mého názoru opravdu povedl! Ze začátku na mě jednotlivé kapitoly působily mírně necelistvým dojmem, spíše jako kdyby každá kapitola představovala ucelený příběh a chyběla mi tam určitá návaznost. Přesto se kniha od samého začátku četla velmi dobře, styl psaní byl příjemný a jakmile jsem překonala prvních pár kapitol, celý příběh byl rázem mnohem kompaktnější.

Pokud máte rádi originální světy, zajímavé mytologie či propracované magické systémy, Arila vás v tomto ohledu rozhodně nezklame. To své si v ní najde každý čtenář fantasy a díky nekomplikovanému příběhu bych knihu doporučila i začínajícím čtenářům tohoto žánru. Do srdce se mi zapsaly také postavy. A i když mě hlavní hrdinka občas štvala svou neustálou potřebou hrát si na hrdinku, ve výsledku se mi její přesvědčení a to, jak se v průběhu knížky měnilo, celkem zalíbilo. Moc se mi líbilo také její přátelství s Hararim, který byl jednou z nejzajímavějších postav příběhu. Zároveň tu nehledejte romantickou linku, v tomhle ohledu je Arila skutečně čistokrevná fantasy, ve které na lásku pro samé dobrodružství a boj není čas.

Dans96
10.07.2021 4 z 5

(SPOILER) Za mě to jsou 4/5. Jak tu všichni píší, je znát, že je to Radkova první knížka, z počátku knihy rozhodně. Ale jakmile jsem se dostal přes prvních cca 80 stránek, tak jsem zbytek sfouknul raz dva. Příběh má spád jako blázen, žádné nudné pasáže, nic takového.

Příběh má pár chybiček, malých prkotin, jako když Arila dvakrát sleze z koně během jednoho rozhovoru a podobné občasné nepozornosti, ale tohle s klidem odpustím. 4/5 dávám spíš kvůli volbě slov, stylu psaní atd.. Občas mi některá slovní spojení trošku drhla, občas trošku víc. Ale co mi ke konci pomalu začalo překážet bylo, kolik emočních vln Arilou projelo. Vlna smutku tady, vlna nervozity támhle. Těch vln tam na můj vkus bylo až moc a možná by to chtělo právě toto slovní spojení místy trochu obměnit.

Jinak jsem si Arilu moc užil a už se těším na to, co jí čeká příště.. :))

Irbis2
04.07.2021 5 z 5

Je znát, že se jedná o prvotinu, ale i přesto se jedná o velmi kvalitní počin. Člověk příběh hltá plnými doušky a chce číst dál a dál... až je konec.
Velmi se mi líbí, jak si autor pohrál s myšlenkou, co vlastně znamená být hrdinou. A mnohokrát jsem zauvažoval sám nad sebou.
Jediné co mě někdy rozptýlilo od čtení byly drobné nedostatky korektury (v knize asi 5-6 případů), ale to se bohužel poslední dobou stává téměř u každé knihy.

Velmi se těším na další autorům počin, nasadil si vysoko laťku, tak jsem zvědav. Ale velmi se těším.

Cleo De Nile
30.06.2021 5 z 5

Vše důležité už bylo napsáno, tak si dovolím jen malý poznatek - Harari je boží.

Kallessin
25.06.2021 4 z 5

Čtivě psaný příběh o hrdince, která sama netuší, jestli hrdinkou být chce a pokud ano, tak co to vlastně znamená pro ni a její okolí.
Poněkud slabší začátek knihy, je v brzku vystřídám neuvěřitelným sledem událostí, které neformují jen Arilu, ale i svět kolem ní.
Co za mě vynáší knihu do nebes, je geniální mytologie, uvěřitelně spracovaná historie světa a to jak se s ní poprali místní obyvatelé.
Každému fanouškovy fantasy ji mohu jen doporučit. A originální zasazení je jen třešničkou na dortu.

knihomolkaMist
23.06.2021 5 z 5

Fakt dobrý příběh! Od YouTubera (a teď to neberte jako urážku, YouTube sama sleduji možná i ve větší míře, než je zdrávo :D) jsem toto absolutně nečekala! Toto je naprosto boží dílo... velmi ráda bych se podívala na film/seriál, který by si kniha dle mého zasloužila.
Jediné, co mi vadilo, byla absence romantické linky... Chápu, že se o tom autorovi nemusí psát dobře, ale bylo tam pár možností, kterých by jiní autoři neváhali využít! :D
I tak ale moc doporučuji :)

Masimo
22.06.2021 5 z 5

Tak toto jsem nečekal. Sterakdaryho už delší dobu sledují na Youtube a Twitch a vím, že je to velmi šikovný a pracovitý člověk, takže jsem si myslel, že ta kniha bude dobrá. Ale ta kniha byla úžasná! Prolítnul jsem ji za 3 dny a fakt upřímně mě překvapilo, jak dobrá byla. Narativ byl skvěle podaný, Radek mě dokázal vždy táhnout do děje a naladit na klidnější notu a nebo naopak mi vypumpovat adrenalin na takové množství, že jsem nemohl dělat nic jiného než dočíst danou část, abych věděl, jak to Arila zvládne nebo ne! A nejen to! Arila: Stříbrné město je kniha s nejen dobrým příběhem a příjemným narativem, ale také je plná zajímavých zvratů (bez spoileru, přečtěte si ji sami :) ). A co mě nejvíc nejvíc nejvíc ohromilo, bylo to, jak Sterak zvládl do knihy zakomponovat spoustu hlubších myšlenek, které mě osobně donutili se zamyslet nad různými oblastmi života.
Steraku, moc ti děkuji za takovouto skvělou knihu, a moc se těším na další díl! :) Drž kurz, za mě to děláš skvěle a myslím si, že pokud vydržíš, můžeš se jednou dostat na úroveň takových jako Rothfuss, Goodkind apod. :)

P.S. Snad jen jedinou výtku bych měl - první část knihy (takových 30-40 stránek) mi přišlo nesourodých a některé věty nebo části příběhu mi přišly hodně prvoplánové a jednoduché, jestli to dává smysl :) Ale zbytek to velmi velmi vyvážil (převážil :) )

Mishak
22.06.2021 4 z 5

„Hlupáka určuje to, jak lehkomyslně nakládá se svým volným časem.“

A musím říct, že Stéra se svým časem naložil, jak nejlépe mohl! Vytvořil skvělý svět plný nástrah, tajemství, hrdinů, bohů a překvapení. Aldolon je promyšlený a velmi zajímavý. Nikdy jsem nevěděla, co nám dokáže nabídnout, když se podívám za jeho „roh“. Postavy v knize jsem si ihned zamilovala, ale k srdci mi přirostl nejvíce Harari – nezištná osoba, která byla i přes svůj handicap plná síly a odhodlání. Ovšem hlavní postava Arily má také krásný charakter, který se pomalu odkrývá plynutím příběhu. Líbí se mi, že stejně jako v reálném životě, Arila krásně přehodnocuje a mění své cíle (když vidí nedostatky, nebo jí něco je „proti srsti“).

Kniha je napsána velmi čtivě, ovšem její první třetina je jako bleška v kožichu ločky (jsou na Aldolonu blechy?). Když to řeknu jednoduše, příběh tam trochu skřípe. Arila skáče sem tam, z jedné akce ihned do druhé a děje se tam toho nějak moc najednou a hlavně moc rychle. Mám pocit, že jsem všechno ani nestačila pořádně vstřebat. Ale když jsem se prokousala první třetinou, která mi moc nesedla, vše mi bylo vynahrazeno, protože zbytek knihy je prostě skvělý! A to nemůžu prozradit pro mě prakticky epický závěr!

Příběh jako takový má v sobě ukryté i obrovské poselství, pokud ho v ní chcete najít. A těch krásných myšlenek, které jsem si musela prostě opsat?

Kniha má nějaké ty mouchy, ale jako prvotina je to opravdu pecka! Dávám čtyři hvězdičky a věřím, že nám Aldolon dokáže ještě hodně nabídnout.

Efeméra
20.06.2021 4 z 5

Musím říct, že na prvotinu se tohle fantasy skutečně povedlo! Celý příběh se opírá o skvěle promyšlený svět. Na nic podobného jsem ještě nenarazila a autorova vlastní mytologie mě nadchla. Miliony malých světů, mezi kterými se dá přesouvat, božstvo, principy magie, společenské třídy, to všechno se spojilo v zajímavý a originální celek. Zároveň autor všechny informace správně dávkuje, takže se nemusíte bát, že se v jeho světě ztratíte.

Hlavní hrdinka Arila je vlastně poměrně obyčejnou dívkou. Začátek příběhu je pomalejší – autor čtenáři vysvětluje pravidla svého světa a Arila se snaží najít svoje místo. Až později se tato její snaha ustálí a začne se konečně udávat jedním směrem. Na první pohled by se mohlo zdát, že takto zdlouhavý úvod je zbytečný, na druhý má však v ději svoje opodstatnění a mně osobně se vlastně líbil z celé knihy asi nejvíc. Arilina touha dokázat něco velkého byla sympatická a v kontextu jejího světa, kdy se člověk pro vlastní národ neostýchá položit vlastní život, dávala smysl. Přiznám se však, že i tak mi její motivace, kdy si prostě přála stát se správnou hrdinkou, připadala naivní a trochu jednoduchá. Možná by mi její úvahy nad tím, co to znamená být skutečným hrdinou, nevadily, kdyby jich nebylo tolik.

Moc jsem si oblíbila Arilina přítele Harariho, jehož neomalené hlášky mě vždycky dokázaly rozesmát. Zajímavých postav bylo ale v příběhu daleko víc, určitě musím vypíchnout Vůdce, který stál v čele hrdinčina národa. Jak byl příběh na začátku pozvolný, na konci hodně zrychlil. Autor se rozhodně s ničím nepáral a na city čtenáře zrovna nehleděl. Masochisticky však musím říct, že klidně mohl na emoce v určitých situacích zatlačit ještě víc. Na konci si pak nechal prostor pro další díl a já jsem opravdu zvědavá, jak hodlá v této sérii pokračovat. První díl určitě hodnotím jako příjemné překvapení!