Stříbrné město

Stříbrné město https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/466901/bmid_stribrne-mesto-AwS-466901.jpg 4 417 112

Arila série

První fantasy kniha od hráče a youtubera Sterakdary! Svět Aldolonu před tisíci lety postihla zničující událost, když se realita roztříštila na stovky a tisíce malých bublin světů. Národ Nurů už po staletí skáče z jednoho takového světa na druhý a hledá potravu, nerosty, ale také nový domov. Musí být neustále v pohybu, protože je pronásleduje šílená bohyně, která touží po jediném – zničit je. Arila se protlouká životem a postupně odhaluje tajemství minulosti, ale také pradávného řádu Hlídačů. A dřív, než se naděje, bude i ona vržena do vírů událostí, kdy bude muset nejen pomoci se záchranou svého města, ale také čelit vlastním démonům. Dokáže v sobě nalézt dostatek síly, aby se mohla i ona stát opravdovým hrdinou?... celý text

akira23
09.09.2022 4 z 5

Knihy je... poutavá, zajímavá, roztažená ale hlavně mě příjemně překvapila.
Je vidět že je to přeci jen první kniha autora, ale i přes to dokáže odvyprávět příběh poutaví i když přeci jen rozvleklí měl jsem trochu problém s tím jak je Arila vždy hrozně v depresích a chce udělat úplné šílenosti jako třeba utéct ze světa, ale pak jí někdo řekne fuck it a ona řekne ok a je najednou zase v pořádku ale to už tak bývá jen nevím kam jí chce autor vyvíjet dál.

ondrej1747
08.09.2022 3 z 5

Knížka je zajímavá, ale většinu času sem měl problém s hlavní postavou. Působila hodně dětinsky a nevyspěle, vzhledem ke svému věku. To ale může být i problém toho, že ve většině knížek mladší postavy jsou zase až moc vyspělé. Arila i když chtěla být za hrdinu tak byla z mého pohledu strašný srab a její rozvoj byl spíš stylu 'Marvel hrdinka'. Za nápad a něco nového beru tuto knížku pozitivně a jsem zvědavý jaký byl rozvoj v dalším díle, jak Steraka tak Arlily.

JakubTes
26.08.2022 4 z 5

Knihu mám přečtenou celou..A ačkoliv internetovou persónu Sterakdaryho znám, musím předem upozornit, že má známost Sterakdaryho nijak neovlivňuje mé finální hodnocení..

V úplně té nejprvnější řadě, musím pochválit ilustrátora a tvůrce obalu knihy pana Františka Sedláčka. Práce kterou odvedl jak s obalem knihy, tak s černobílými ilustracemi v knize je naprosto fenomenální a dokážete se za pomocí těchto ilustrací do příběhu ponořit více, než kdyby jste si vše pouze představovali..
V druhé řadě musím na 100% samozřejmě pochválit autora knihy, Radka Starého, který s touto debutovou knihou odvedl naprosto skvělou práci. Samozřejmě, kniha chyby má, například se 2x opakuje číslování kapitoly 27, ale i chyby jako takové co se týče nějaké té gramatiky, nebo chybách v příběhu, jsou naprosto minimální a příběh ve většině času i tak dává naprostý smysl..
Ve třetí řadě musím pochválit práci s postavami Pana Starého, protože mi jeho práce s postavami přišla výborná, až na případy, kdy mi hlavní postava knihy Arila připadala strašně otravná, nebo její rozhodnutí mi přišli naprosto pitomý, nevím jestli to byl záměr, ale pokud ano tak odvedl dobrou práci..Za to například Harari má dle mého, nevyužitý potenciál v jeho příběhu, kde není v knize uvedeno moc v jeho minulosti.. Nevím jestli to byl záměr autora, abychom si mohli více představovat a vymýšlet nějaký scénář a nebo se jedná čistě o omyl, ale v obou případech je to škoda.. Zbytek postav je za mě dá se říct bezchybný až na pár výjimek což je ale samozřejmé.
To byly asi hlavní pozitiva, které jsem na knížce viděl.. teď se vrhnu na to, co se mi v knížce nelíbilo..

Na knížce se mi především nelíbilo to, že příběh byl za celé mé čtení asi 2x možná 3x jednoduše předpovidatelný, ale opravdu se u mě jedná pouze o 2 nebo 3 případy za celých 378 stran..
Jak už jsem zmiňoval, rozhodnutí Arily mi sem tam přišlo opravdu stupidní a myslel jsem, že knihu prohodím mým zasítěným oknem..

To byly nejhlavnější věci které mi na knížce vadili..s mými plusy, které mnohonásobně převyšují mínusy, nemůžu nic jiného než knize nadělit solidních 5 hvězdiček ze 6

Katka_Malfoy
18.08.2022 2 z 5

Až do konce knihy jsem byla dezorientovaná. Vůbec nevím o co v té knize šlo a jak říct o čem to je.

Mám jednu jedinou oblíbenou postavu - Harari.

Strana 350 měla pro mě asi největší zvrat. Absence romantické linky mi vadí. Takže spojuju Harariho s Arilou.

Jako je to zajímavý, ale ne promyšlený. Myslím si, že jsem na konci ani nečetla nějaký konec, ono všechno tak jde rovně, že maličký výkyv děje nezaznamenám. Pustím se do dalšího dílu, ale nevím jestli s nadšením půjdu do dalšího/ch.

Shaxx
10.08.2022 3 z 5

Spoustu lidí se k téhle knize dostalo na základě toho, že znají autora jako Youtubera. Já upřímně vůbec netuším, kdo je nebo jaký obsah videí tvoří :)
Pro knihu byla udělaná docela velká mediální masírka, matně si i pamatuji nějaké tématické boxy s podepsanou knihou a merchem. Je to prvotina autora, takže jsem k tomu přistupovala s rezervou.
Jako první bych ráda ocenila ilustrátora, který vytvořil obálku i černobílé ilustrace, František Sedláček. Skvělá práce. Protože co si budeme, ve chvíli, kdy člověk vstoupí do knihkupectví a hledá knihy od nových autorů, nějaké Nesuď knihu podle obálky jde stranou. A obálka Arily rozhodně upoutá zrak.

K obsahu už mám menší výhrady, ale vzhledem k tomu, že je to debut, dají se očekávat nějaké ty mouchy, začnu tedy s tím "špatným". Pár překlepů se najde, jednou postava změnila barvu vlasů (z černých se staly hnědé), to jsou maličkosti.
Někdy si autor vysloveně protiřečil v průběhu pár vět a působilo to komicky.
Arila jako postava... pokud by se dobře napsaná postava dala přirovnat k drahému kameni, Arila je zatím takový neopracovaný nerost. Její rozhodování bylo dost často až nesmyslné, těžko se mi hledalo pochopení pro to, jak se najednou rozhodla jednat.
Svět působí originálně, ale co si budeme, je to velký mišmaš všeho možného, kape z toho inspirace již napsaného. Což inspirovat se, to není špatné samozřejmě. Ale tady mi to přišlo poměrně neukočírované a nahňácané všechno na sebe, občas to působilo chaoticky a to pro mě byl problém.
Pár logických děr by se taky našlo, ale není z toho plátkový ementál, takže se dá přivřít oko.

Abych nebyla jen škarohlíd, teď ty plusy:

Absence romantické linky. Ano! To mě vždy dokáže potěšit :)
Bála jsem se, že dialogy budou působit křečovitě, ale ne, až na pár výjimek vše působí přirozeně, což je fajn.
Věřím tomu, že tohle bude pro hodně mladých čtenářů startovací čára ke čtení samotnému a to je super.

Lepík
09.07.2022 3 z 5

Prvních cca 60 stránek jsem se v ničem nevyznala. Nechápala jsem svět, ve kterém jsem se ocitla, ztrácela jsem se ve jménech, v postavách. Vlastně jsem pochybovala, jestli mám vůbec pokračovat ve čtení, vždyť to bylo tak cizí, tak zmatené. Pak si to však všechno sedlo, zapadlo do sebe a svět se otevřel. No a od té doby jsem už jen hltala stránky a potřebovala vědět, jak to bude dál. Je to zajímavá knížka, trošku roztříštěná, jako samotný svět, ve kterém se odehrává, ale rozhodně stojí za to. Uvažovala jsem nad hodnocením 4 hvězdiček, ale nakonec dávám 3, avšak už teď se těším na další díl. A kdo ví, třeba své hodnocení po jeho přečtení ještě poupravím.

Adys589
27.06.2022 3 z 5

Svět byl zajímavější než příběh samotné Arily. Postav bylo v příběhu hodně, ale vůbec se s nimi nepracovalo. Závěr knihy měl velmi rychlý spád, až mi přišlo škoda, že se stala tolik věcí, které jsou jen vyprávěny. Až jsem tomu nemohl uvěřit, že by toho byla hrdinka schopná.

Alíček83
24.05.2022 3 z 5

Fantasy, u které mě trvalo se začíst. Také pochopit celý svět, jak funguje. Že se na přemístění pro skok mezi světy musí použít hromomast, jak na lidi, tak i na věci, což když se na začátku Arila vracela pro věci, tak ji Splétač řekl, že nebude mít pomazanou tu věc, pak se na to zapomnělo a stejně i s věcí skočila (toto jsem moc nepochopila). Na konci to zase bylo nahuštěné, moc akce, scén a strašně se přeskakovalo, v jedné větě to bylo o Arile, v druhé už o Hararim. Nebylo už dovysvětlováno, jen aby první díl už skončil.

Deeployer
23.05.2022 3 z 5

Fajn fantasy kniha, je spíše YA, ale zaujala mě i jako staršího čtenáře. Bylo zde dosti nevyužitých a nerozvinutých postav a naprosto zahuštěné pasáže, kde se chování a smýšlení hlavní hrdinky během momentu otočilo o 360 stupňů a její celoživotní přesvědčení se naprosto vytratilo. Byl bych radši za větší odhalení mytologie knižního světa. Druhý díl si přečtu, uvidíme zda dostanu něco z toho, co mi zde chybělo. :) Za mě 3,5 hvězdičky.

lukas3219
26.04.2022 5 z 5

Fantasy přesně podle mého gusta :) Z knihy je poznat Stéry klasické poselství, jdi za svým cílem a nikdy se nevzdávej . Moc pěkná kniha, ktérá má mít dálší 4 sourozence, jen tak dál :)

DreamerX9
29.03.2022 3 z 5

Tahle kniha má stejnou energii jako autor sám. Líbilo se mi originální pojetí světa a i postavy.
Dlouho jsem se nemohla žáci než se vlastně něco začalo dít ale do té doby se můžeme kochat představováním postav. Kniha je cilena na mladší čtenáře a ale i tak má svůj naboj

barca8332
23.03.2022 5 z 5

Pohádková fantasy kniha pro děti i dospělé,která Vás chytne a pohltí. Llíbí se mi od začátku do konce. Příběh pomalu nabíral grády a pak už jsem se nemohla odtrhnout - jedna akce za druhou a já vůbec nedokázala odhadnout jak se zdánlivě bezvýchodné situace budou dále vyvíjet a to mě na tom bavilo nejvíce! Krásný příběh a jistě propracovaný svět, který je pro nás čtenáře ale bohužel neprobádané místo ,protože toho o něm víme tak málo. Proto hned jak jsem tuto knihu dočetla, jsem přešla na druhý díl! Nešlo odolat!
PS: Děkuji za svět Arily

poznámka pro autora: (pokud ho to bude zajímat)
Chybělo mi ,,spojení,, (vžití,ztotožnění) s hlavní hrdinkou. Přišlo mi že tam hodně detailů o hrdince chybí - hlavně na začátku. Pro lepší představu jsou detaily důležité a nejspíše kvůli tomu mi chybělo takové to ,,citové pouto,, s ní. Více jsem sympatizovala s postavou Harariho ,který má styl a osobitost! O něm by mě bavila celá samostatná kniha. ( myslím že do něj autor vložil nejvíce ze sebe )
Není to žádná výtka,jen jsem se chtěla svěřit.

samoTEKK
20.03.2022 5 z 5

Když knihu přečtu na posezení, tak je to vždy dobré znamení. Na Arilu mi stačili dvě odpoledne. Skvělá kniha, skvělý příběh. Jen tak dál Stéro! :)

Martina1725
17.02.2022 4 z 5

Nejsem úplná cílovka. Je znát, že se autor inspiroval Zaklínačem. Líbilo se mi, jak má příběh promyšlený a taky tam bylo pár hlubokých myšlenek

sarekaslukova
11.02.2022 4 z 5

Zhruba do půlky knihy mě děj moc nebavil, přišlo mi že se strašně pomalu rozjíždí a neděje se nic moc zajímavého, to ale úplně vyrovnal konec knihy, kdy zhruba na 50 stránkách se všechno hrozně rychle rozjelo a stejně tak i rychle skončilo.

Sorana
21.01.2022 4 z 5

Kniha měla trochu pomalejší začátek, ale to tak bývá u nových sérií. Je potřeba pochopit nový svět a postavy. Jinak se mi kniha moc líbila.

Kaila146
15.01.2022 4 z 5

Milá kniha, ale ze začátku jsem měla trochu problém se začíst

dpxcz
14.01.2022 4 z 5

U sklenky vína jsem dočetl svou letošní třetí knihu. Byla to prvotina českého youtubera. I když to bylo poznat, byl příběh čtivý, záživný a pěkně podaný, občas i naivní. Do cílovky young adult fantasy ale kniha rozhodně s přehledem zapadne a neztratí se tam. Mezi prvotinami v této kategorii tato kniha rozhodně vyniká. Další díl si rozhodně přečtu.

kajka.bhlv
08.01.2022 4 z 5

Nebyla to vůbec špatná kniha. Je poznat, že je to autorova prvotina, ale byla velmi dobrá! Těším se na pokračování, velmi moc.

Kryvia
03.01.2022 4 z 5

Čtivý, originální svět, velmi milé překvapení.