Archiv

Archiv https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/190981/mid_archiv-archiv-2uk-190981.jpg 4 487 105

Archiv série

Představte si místo, kde mrtví odpočívají na policích jako knihy. Každé tělo má svůj příběh, život uspořádaný v sérii vzpomínek, do kterých může nahlédnout jen Knihovník. Těm tělům se říká Historie. Šestnáctiletá Mackenzie Bishopová pracuje pro Archiv jako Správce. Jejím úkolem je chytat a vracet Historie, které se sem tam probudí a utečou, Historie, které jsou často zmatené a agresivní. To všechno dělá s vědomím, že někde v Archivu odpočívá i tělo jejího dědy, který ji sem před čtyřmi lety přivedl, a mladšího bratra, s jehož ztrátou se zatím nevyrovnala. Jedním z mnoha pravidel Archivu je, že v něm musí být naprosté ticho. Některé Historie totiž mají lehký spánek a stačí málo, aby se vzbudily. Ale teď jako by někdo neklidné mrtvé budil záměrně, z Archivu jich uniká víc a víc, a někteří mají dokonce pozměněné vzpomínky. A je na Mac, aby vypátrala, proč se to všechno vlastně děje a kdo za tím stojí, pokud možno dřív, než celý Archiv padne a ona přijde i o to málo, co z jejích blízkých zbylo…... celý text

Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

The Archived , 2013

OniDourou
13.01.2019 3 z 5

Nápad celého díla je zajímavý, ale to provedení mi úplně nesedlo..
Kniha rozhodně není špatná, rychle se čte, krásně se představuje, ale děj je v podstatě celkem jednoduchý a vlezl by se do méně stránek..

Ewilka
15.09.2018 4 z 5

Knížka se mi líbila především svým temnějším nádechem. Archiv je čtivě napsaný a hlavně, autorka to má opravdu dobře promyšlené.

Lenka40
29.06.2018 3 z 5

Tuto knihu bych jedním slovem ohodnotila jako dobrá. Prostě příjemná oddychovka. Co ale musím uznat paní spisovatlka píše velice čtivě. Má hrozně příjemný styl psaní ,který mě velice vyhovuje a udrží mě u knihy.
Příběh z této knihy je velice zajímavý a hlavně je originální . Takže já si knihu užila a určitě si časem přečtu další díl.

Tery702
22.06.2018 4 z 5

Kniha se mi líbila, četla se dobře. Ale nebylo to zase to, že bych se od toho nemohla odtrhnout.

*Pájuše*
19.06.2018 3 z 5

Upřímně, kniha mi nějak nesedla. Četla se dobře, postavy vám nelezou na nervy, ale... jedno velké ale! Budu opakovat názor Kačkaknihomol - Historie mrtvých lidí a celý Archiv jsem si prostě nedokázala vykreslit, protože jsem postrádala jejich význam. To, že z teenagera uděláte Správce těchto Historií, ale už Vám autorka zapomene sdělit, proč tyhle Historie vlastně vznikají... nooo, k čemu vám pak je, že víte, k čemu slouží Úžiny a Archiv atd. Prvotní důvod vám prostě uniká. Kniha je i co se týče zápletky strašně předvídatelná. Měla jsem tři adepty, u kterých jsem předpokládala, že jsou ti "bad-guys". A víte co? Ty dva jsem trefila, u třetího jsem se sekla... Podstatné, co chci říct, je to, že pro náctileté je kniha super-špionážní odreagovačka, ale pro mě, které už není náct, to byla jen vymývárna mozku od těžké práce.

Sofós
25.04.2018 5 z 5

Tak tato kniha mně opravdu velmi, velmi překvapila. Námět byl naprosto originální, dobře propracovaný. Styl čtivý, autorka umí vtáhnout do děje. Hned jak jsem knihu dočetla, vrhla jsem se na Dveře do prázdnoty :)

Kačkaknihomol
17.04.2018 1 z 5

Archiv je přesně ta průměrná fantasy kniha, která je z poloviny děje o ničem, ale na konci se snaží namluvit, že o něčem byla.
Hned na začátku se dostáváme do Historie, kde se uschovávají lidské schránky a spisy o lidech. Nedokázala jsem si to nějak vykreslit, autorka se raději měla zaobírat popisem knihoven a jak to celé funguje, než jak se hlavní hrdinka cítí.
První polovina by ještě šla, na začátku jsme se tak nějak seznamovali s novými postavami (které člověka přestaly zajímat hned po jejich popisu) a s naší hlavní hrdinkou, Mackenzie. Už to jméno je hrozný, a já zaručuju že hlavní hrdinka je ještě stokrát horší.
Po rozpačitém začátku jsem se propadla do jámy plné nervového zhroucení Kenzie. Jednou si vyčítá jak hrozně lže, pak nestačí vracet Historie do jejich dveří, vrcholí to opravdu dramatickým otevřením Benovy schránky, (o kterém se mimochodem dozvíme asi tisíckrát) až následuje emocionální zhroucení do rukou maníka, kterej by měl být šílený.Tleskám. Mac si někdy uvědomí, že ve své hlavičce něco má, a použije ji na jakési "vyšetřování", no pak se stejně zhroutí, takže je to k ničemu.
Následuje finále. Bylo nečekaný, ale vy tak nějak cítíte, že to nečekaný bude, protože takovýhle knihy se to tímhle koncem snaží zachránit. Je samo sebou, že Mac přijde na geniální nápad, kterej by na takových devadesát devět procent nevyšel, ale je jasný že vyjde a veškeré zlo navždy zmizí. Dále se tu zpochybní hlavní velitelství, protože o čem jiným by byly další díly? Co mě opravdu naštvalo, je skutečnost, že Weasly po těžkém zranění, při kterém by normálně vykrvácel, má ještě tu drzost se na oslavě blbě usmívat a být čilý jako rybička.
Chápu, že to byla autorčina druhá kniha, ale tady vážně vedou Dveře do prázdnoty. Tak doufám, že mě autorka o svém talentu přesvědčí, zatím se zařadila na průměrnou příčku autorů, možná i pod ní.

Veronicess
05.04.2018 3 z 5

Najviac sa mi páčili všetky tie prikývnutia k seriálu Doctor Who. Červené konversky? Nekonečná knižnica? Prasklina v stene? Trikrát áno! :) Plus celá myšlienka knihy bola veľmi nápaditá a chytrá.

Prevedenie už bolo trošku menej úžasné. Kniha mi prišla taká dosť obyčajná a priemerná. Nič zlé čo by som jej mohla vytknúť, ale okrem nápadu a podobnosti Rolanda na Davida Tennanta ma nenapadá nič iné čo by som pochválila. Možno som proste čítala autorkine knihy v zlom poradí, a proste som sa rozmaznala jej novšími počinmi, neviem.

bandita612
17.03.2018 5 z 5

Od knihy jsem příliš nečekala, ale nakonec mě velice prijemně překvapila a já ji zhltla jedním dechem.

katerina0317
15.03.2018 4 z 5

Čte se jedním dechem, zajímavý nápad i příběh, doporučuji zejména náctiletým.

Kikina204
09.03.2018 5 z 5

Naprosto úžasná kniha a nápad

Kira128
18.02.2018 4 z 5

Archiv je jedno z těch děl, na která už mám delší dobu spadeno. Několikrát jsem kolem něj prosvištěla na webových stránkách, párkrát jsem si ho všimla v knihkupectví a nesčetněkrát se setkala s jeho pokračováním. Vždycky jsem se u něj pozastavila, ale tím to skončilo.
Tentokrát mohu děkovat (už zase) čtenářské výzvě za úkol související s knihovnou a knihovníky. Jen díky tomu jsem se na ten Archiv, tu knihu s moc hezkou a poutavou obálkou, více zaměřila.
Ze začátku jsem absolutně neměla páru, oč tam běží, ale to naštěstí po pár stránkách bylo vysvětleno. Do děje jsem se pak dostala hned, za což chválím, a celkově mi všechno hezky plynulo, jenže… i tak jsem viděla ve všem nějakou zvláštní trhlinu, která mě nenechávala klidně spát.
Styl psaní nedokážu charakterizovat, takže asi tohle bude tou podivnou puklinou v mém hodnocení, spíš tedy jednou její částí. To, jak autorka psala, je… prostě mi to připadalo, jako kdyby popisovala jen průběh okolností a nic jiného do toho nedávala. A to já nemám ráda. Zdálo se mi to strašně jednotvárné a často jsem netušila, jestli se to, co bylo napsané, už stalo, nebo jestli je to jen vidina do budoucna.
Za námět ale opravdu chválím. Vytvořený svět musel dát jistě spoustu práce, to je vidět. Zpracování toho všeho je už horší, jsou tam dost velké nedostatky, kterých si sice na první pohled nevšimnete, ale když už je uvidíte, padá vám z toho čelist až k podlaze.
Co se postav týče, hlavní hrdinka je prototyp nemastné a neslané holčičky, problémy se jí nevyhnou, čtenář pomalu ani neví, co se té dívce honí hlavou (a to je v ich-formě docela špatné). Nejvíce nepochopitelné jsou ale její emoce, to jsem vážně nedávala a rozhodně by to chtělo rozepsat lépe. Někdy se stalo něco, hned ještě něco dalšího, pak se to završilo šlehačkou s třešní navrchu… a já mám jako jak vědět, co si ta holka o tom myslí, když je to napsané tak šíleně zmateně? Lepší náznak myšlenek by neuškodil, tip pro autorku do budoucna.
Rozhodně ale přidávám velký plus za všechny Knihovníky (jsou to naprosté ikony!) a postavu Wesleyho, ten mě vážně zaujal a připadal mi ze všech asi nejvíce fajn. Navíc… je to můj oblíbenec. (Dívka sepisující tento komentář se teď culí od ucha k uchu.)
Také se mi to často zdálo předvídatelné, bylo tam dost situací, kdy jsem naprosto přesně odhadla, co se hlavní hrdinka dozví nebo co se stane.
Tak to nějak shrneme.
I když jsem vyhrabala spoustu záporů, stojím si za tím, že je příběh čtivý a že vás chytne. Ani jsem se nenadála, už jsem byla na konci.
Námět je skutečně neotřelý, vážně zírám. Co všechno se dá vymyslet ve spojitosti s knihami?
Toto dílko bych zařadila spíše do oddechovějšího oddělení, takže jestli máte zájem počíst si něco svižného a se zajímavým fantasy nádechem, Archivem nic neztratíte.
Pět hvězd nedávám, mělo to své mouchy, ale… dobře, přiznávám, že se mi to líbilo.

heliiinka
04.02.2018 5 z 5

Mega moc se mi líbí ten nápad s Archivem. Asi proto, že mi připomíná knihovnu a knihovna je moje láska :D Ale k ději... Archiv je velmi čtivý, má nápad a hlavně dost neočekávaný spád. Jediné minus je Wesly. Přijde mi, že je tam jen proto, aby dodal tu romantickou atmosféru a jinak neudělal vůbec nic.

Wolf012
27.01.2018 5 z 5

Kniha mě prostě dostala, velmi výborný děj a nápad s archivem a jeho temnými stránkami je prostě dokonalej. Hned zítra se pustím do pokračování, doufám že bude ještě lepší nebo alespoň stejně dobrý

Annkag
24.01.2018 2 z 5

Pre mna táto kniha bola z tých slabších fantasy kníh.Ano čítala sa celkom dobre ale celkový príbeh ma nejako extra nenadchol.A pravdu povediac už ma trocha v tomto type kníh unavuje happyend kde sa každé zranenie dá vyliečit.
Každá kniha má však svojich obdivovatelov a potom tých ktorý sa k nej už pravdepodobne nemajú chut vrátit.

Phoenix16.cz
21.01.2018 2 z 5

Nápad celé knížky je skvělý a celkem originální a zaujal mě hned v anotaci. Bohužel tím to skončilo. Myšlenka Archívu je žalostně nevyužitá, v podstatě je tu spíš jako kulisa a celá kniha se věnuje pubertální holce, co má typické problémy tohoto věku. Ve výsledku je to téměř nepřetržitý monolog vnitřních pochodů "hrdinky", která řeší, jestli tohodle kluka, nebo toho druhého (a jeden z nich není tím, čím se zdá). Asi má autorka ráda Pýchu a předsudek a volně se inspirovala. A Archív zaniká v pubertálních výlevech a je v příběhu tak trochu navíc, protože tohle je vlastně obyčejný román pro náctileté dívky.

Percabethka
08.01.2018 3 z 5

Jakmile jsem přečetla první kapitolu, okamžitě jsem se do té knížky zamilovala. Ne snad proto, že by byla tak skvělá, ale proto, že to je přesně ten typ knížky, na kterých jsem "vyrostla" :D
Otravná, prolhaná a trochu badass hlavní hrdinka, která má už od začátku knihy přehled o magii nebo jiných světech (takže se vyhneme pomalému rozjezdu), pár duchů, jednoduchá zápletka a super styl psaní - připomnělo mi to série jako Vampýrská akademie nebo Mediátor, na kterých jsem ujížděla, když mi bylo tak 10 - 11 :D
Díky tomu jsem si celou knížku hrozně užila i přes všechny nedostatky - a že jich tam bylo :D
Navíc se mi moc líbí obálka. Vracet se k Archivu už určitě nebudu, ale rozhodně se pustím do dalšího dílu :)

_Peprmintka_
02.01.2018 2 z 5

Hrdinku knihy bych nominovala na nejotravnější hlavní postavu tohoto desetiletí. Potenciál příběhu a geniální nápad archivu samotného byl úspěšně zadupán neustálým kňouráním nad smrtí bratra... což je asi milé, ale jednou zaplakat by stačilo ne? Pokud tedy pominu hlavní postavu, která je až hloupě tvrdohlavá a její neposlušnost nezná mezí (což mě naprosto příšerně frustrovalo, protože ji tam nikdo není schopný ukázat, že její chování bude mít nějaké dopady), mohu hodnotit jako příjemný průměr. Díky hlavní postavě - podprůměr jasný jak facka.

Ellie23
27.12.2017 5 z 5

Zatím nejlepší kniha co jsem kdy četla, těším se na druhý díl.

ame
27.12.2017 3 z 5

kniha se mi líbila, nebylo toho příliš, ale děj se často táhl, v konečném ději bylo vysvětlení a proto jsem nečekala další díl, ale určitě mu dám šanci