Anna Elliotová

Anna Elliotová https://www.databazeknih.cz/img/books/86_/863/anna-elliotova-863.jpg 4 1081 172

Román Anna Elliotová patří k trojici pozdních románů Jane Austenové (byl vydán posmrtně, r. 1818 pod názvem Persuasion), jejichž hrdinky jsou zpočátku odsouzené do rolí Popelky a získávají si lásku nejen svou andělskou povahou, ale i inteligencí, vtipem a morální pevností. Přeložila Eva Ruxová.

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Academia

Persuasion , 1817

Andyska007
15.05.2023 3 z 5

Nedělalo mi problém knihu přečíst, ale souhlasím, že je dost rozvláčná... Děj se vleče a na konci dojde k rychlému (i když předvídatelnému) rozuzlení. Co pro mě bylo zajímavé, je popis života anglické venkovské šlechty v 19. století. Postavení žen bylo tomu dnešnímu opravdu hodně vzdálené.

mnohoknih
21.04.2023 3 z 5

Tak se konečně dali dohromady a je od téhle knihy pokoj! Nemám nic proti pomalému tempu, ale tady se nedělo vůbec nic. Většina osob je ctnostná, dbá na slušné vychování, hovoří vhodně a přátelsky, ale je to taková nuda. Nebýt výzvy, tak to nejen nečtu, ale ani nedočtu.

Tamirai
15.04.2023 4 z 5

Musím sa priznať, že na knihu ma v tomto prípade nalákal film. Nestáva sa to často, ale občas áno a som za to rada.
Vďaka filmu som zatúžila po tom, nazrieť do príbehu skrz tvorbu a predstavu autorky, užiť si to prostredie, kde sa kniha odohráva a aj jemnú, humornú a láskavú linku vzťahov, ktoré v knihe sú. A že ich bolo...
Bolo to skvelé čítanie a rada si knihu prečítam niekedy opäť ;) .

Barbara182
14.04.2023 3 z 5

Typická Jane Austenová, i když možná malinko méně čtivá, kvůli minimu přímé řeči, ale jinak pěkná nevinná romantika plná omylů a nedorozumění, která se však nakonec vyřeší :-)

Devorah
06.04.2023 2 z 5

Olala, anotace byla více než slibná. Navíc mne navnadilo, že román vznikal na sklonku autorčina života, kdy se ohlížela za svým životem a bojovala s pocitem, že jí toho hodně proteklo skrz prsty - čili půjde tedy o vyzrálé dílo. Hmmm, víc už jsem se splést nemohla.
Ústřední hrdinka Anna se náhodou setkává s mužem, kterého si před osmi lety chtěla vzít. Vystupuje zde po celou dobu jako veskrze trpělivá, klidná a ctnostná žena, ačkoliv já v ní spatřuji spíše pasivní osobu plnou lítosti. Není to zkrátka žádná sebevědomá Emma, nebo dokonce emancipovaná Elizabeth Bennetová. Škoda, mohla z ní být klasická žena bořící zkostnatělé konvence.
Co se týče zápletky, ta mne zklamala. Je prvoplánová a v podstatě jí čtenář očekává od začátku knížky.
Škoda, Austenová umí rozhodně lépe a za mne jen promarněný čas.

Ticiana
05.04.2023 4 z 5

Zacatek byl takovej tezkopadnej, pak se mi kniha cetla i lip nez Pycha a predsudek.

miša63
28.03.2023 2 z 5

Chvilku mi trvalo než jsem se začetla, ale potom už nebyl žádný problém

jiri77
27.03.2023 1 z 5

Tak tohle mě opravdu nebavilo. Nezáživné ,bez děje ,jen nějaké tlachání a úplně zbytečné popisy, které mě tak nudily ,že jsem chvílemi ani nevěděl ,co čtu. Za mě teda velké zklamání a myslím si ,že po knize od Austenové dlouho nešáhnu.

Teruberu
15.03.2023 5 z 5

Bylo to krásné oddychové a asi šáhnu i po dalších dílech a na chvíli se zasním. Je vidět, že po 200 letech se nic nezměnilo.

May
14.03.2023 5 z 5

Četla jsem Annu Elliotovou už kdysi, .. možná je to dvacet let ... nebo tak nějak. Tehdy jsem knihu nedovedla docenit a považovala ji za v porovnání s mou milovanou Pýchou a předsudkem nebo Rozumem a citem, Emmou ... za nudnou. Dnes ve zralém věku (slovy J.A.), už dovedu knihu ocenit a musím říct, že A.E. se stala mou druhou nej knihou spolu s Pýchou a předsudkem. Každý z nás dělá denně malá a častěji než bychom chtěli i velká rozhodnutí a kdo z nás ví, zda jsme se rozhodli správně a jaké následky nám z toho budou plynout.... Některé věci se prostě nikdy nezmění ať žijete v roce 1808 nebo 2023.

Tebby
12.03.2023 5 z 5

Anna Elliotová se zaručeně stala mojí druhou nejoblíbenější knihou od Austenové. Ze začátku jsem měla trochu nepořádek v postavách, jelikož se nejčastěji používala jen příjmení, ale brzy mě děj vtáhl a už nepustil. Líbilo se mi i střídání destinací. Elizabeth bych nejradši dala pěstí. Jsou teď 3 ráno a já musím vymyslet, co budu číst dál. 4,5*

Linda007
23.02.2023 5 z 5

Líbilo se místo o něco méně než Pýcha a Předsudek, ale i tak to bylo dobré.

Jessybelle
20.02.2023 5 z 5

Občas se ve mně objeví potřeba zpomalit. A knihy Jane Austinové se k tomuto stavu mysli dokonale hodí.
Annu jsem si vychutnávala plnými doušky, nikam jsem nespěchala a těšila z každého slova.
Dostala jsem příběh ne dívky ale ženy opomíjené vlastní rodinou, která nakonec přece jen najde svou vlastní cestu, nejen k lásce.
Když si vezmu v jaké době je román napsán, jsou některé pasáže nadčasové.
Mohu jen a jen doporučit.

vlkcz
19.02.2023 5 z 5

Konečně jsem si splnil slib, který jsem si dal při sledování filmu Dům u jezera, kde o knize Sandra Bullock velmi zajímavě mluví. A upřímně mě Anna Elliotová zaujala ještě více než Elizabeth Bennetová v Pýše a předsudku. To, že Austenová psala Annu již jako zralá žena, se projevuje i v její hrdince, která již také má nějaké životní zkušenosti a dovede se z nich poučit.
Při čtení může člověk snadno podlehnout dojmu, že Anna Elliotová je ranější dílo, než Austenové nejznámější román, protože rozhodně není psáno tak lehkým perem jako Pýcha a předsudek. Ale domnívám se, že to byl úmysl. Zatímco P+P vnímám spíš jako lehkou love story především k pobavení, Anna Elliotová na mě působí jako životní výpověď ženy o jejím údělu v době, která jí nepřeje. Přesto je plná víry v dobro a sílu lásky. A řada pasáží (např. rozhovor s kapitánem Harvillem ze závěru knihy) působí vyloženě současně.
Velice příjemný zážitek.

Eva193
17.02.2023 5 z 5

Po Pýše a předsudku a Rozumu a citu moje třetí nejoblíbenější kniha Jane Austen. Četla jsem znovu pro čtenářskou výzvu po dlouhé době a moc jsem si to užila i když asi poprvé jsem vnímala i to, že pro dnešního čtenáře, který není fandou žánru, už je to opravdu trochu archaické.

vercas945
08.02.2023 4 z 5

Za mě dobrá kniha, ale oproti nejslavnějším knihám J. Austenové je přece jenom trošku míň propracovaná, chybí jí oproti nim i špetka humoru. A mně na závěru vadí, že se vlastně nedozvíme, kde bude ústřední pár po svatbě bydlet ( a vlastně jsme to o kapitánu Wentworthovi nevěděli celou knihu).

karolina0346
07.02.2023 3 z 5

Čtení nebylo tak záživné jako u Pýchy a předsudku a Rozumu a citu, ale i tak se mi kniha líbila. Je pro mne zkrátka zajímavé sledovat smyšlení lidí v 19. století.

Dojem bohužel kazí vydání, v paperbacku od Ledy je spousta překlepů... že já si nepřiplatila za knihu od Slovartu...

lilly1
25.01.2023 4 z 5

Anna Elliotová se po několika letech, po zrušeném zasnoubení ,opět setkává s kapitánem Frederickem Wentwortem.Svede je k tomu pouhá náhoda.Annin otec je z finančních důvodů nucen pronajmout jejich rodinné sídlo a s druhou dcerou Elizabeth odjet do Bathu.Anna zatím zůstává a pomáhá s péčí o děti své sestře Mary.Po prvotním setkání Anny a Fredericka to vypadá,že se tyto dvě hlavní postavy budou ubírat každá svým směrem,ale i přes jistá nedorozumění dojdou k poznání,že jsou jejich city stále vzájemné a nikdy nevymizely.Život venkovské střední třídy v Anglii,každodenní činnosti,zájmy,zábava,zápletky,shledání...s tím vším jsme-jako vždy u díla J.Austenové- v Anně Elliotové seznámeni.

boxas
25.01.2023 5 z 5

"On neměl co na práci a ona neměla koho milovat."

Knížky Jane Austenové jsou jako bruselská krajka.
Takové zdánlivé nic, plné náznaků a drobných kliček, jemné předivo vztahů, chcete-li to vyjádřit "literárněji".
Ale když se na tu krajku podíváte s určitým odstupem, najednou se vyloupne krásný vzor a vy si říkáte, že jste už dlouho něco tak pěkného neviděli...
Anna Elliotová není v tomto směru mezi knihami Austenové žádnou výjimkou.
Jména, místa, situace, náznaky, vztahy - jemné předivo, kde každé slovo, každá postava má svoje místo a čas. Už dlouho jsem něco tak pěkného nečetla...
Díky, Dane, že je Jane Austenová v letošní Čtenářské výzvě!

Luna5000
22.01.2023 4 z 5

Opět jsem se setkala s krásou a půvabem knížek Jane Austenové. Tato autorka opravdu uměla psát! Příběh byl krásný, romantický, plný citů a emocí, které jste s hlavními postavami mohli prožívat. První jsem viděla filmovou adaptaci s Dakotou Johnson v hlavní roli a až poté jsem sáhla po knížce. Někteří tvrdili, že se film tolik nepovedl a že dělá ostudu knize, proto jsem se rozhodla si knihu přečíst. Je dobré když znáte obojí- knihu i film.
Jsem opravdu vděčná, že příběh skončil tak jak skončil (nechci prozrazovat) a i když mám v oblibě jiné knihy od této autorky, upřímně a na sto procent knihu doporučuji.