Analfabetka, která uměla počítat

Analfabetka, která uměla počítat https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/191857/mid_analfabetka-ktera-umela-pocitat-nl2-191857.jpg 4 4221 937

Druhý humoristický román Jonase Jonassona, jehož Stoletého staříka, který vylezl z okna a zmizel se v češtině prodalo přes padesát tisíc výtisků! Vypráví příběh černošské dívky Nombeko Mayeki, která se v roce 1961 narodila v Sowetu, chudinském předměstí Johannesburgu. Přestože neumí číst, velmi dobře rozumí matematice. Postupně se dopracuje na pozici, ve které navrhuje jaderné hlavice, a odstěhuje se do Švédska. Ve Švédsku vyšel román na podzim 2013 a okamžitě vzbudil ohlas srovnatelný se Stoletým staříkem, který tu byl dva roky po sobě nejprodávanějším románem.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Panteon

Analfabeten som kunde räkna , 2013

petrels
03.05.2015 5 z 5

Druhá kniha od tohoto autora u které jsem se skutečně bavil. Doporučuji.

SalomeH
03.05.2015 3 z 5

OK, tři hvězdičky, ale s odřenýma ušima. Za tři místa, kde jsem se zasmála. Ale za takhle tlustou knížku je to málo. Staříka jsem si zamilovala od první kapitoly, ale analfabetka mě ne a ne chytit. Postavičky, které očividně měly působit humorně, mi přišly především otravné a ty, které patrně měly mít nad věcí nadlhled, byly prostě lhostejné. Když přišla na řadu atomová bomba, moje hlavní myšlenka byla: už zase?! To, jak byla hlavní postava inteligentní a uměla počítat, se projevilo jednou matematickou úlohou, která byla dílem poměrně jednoduchá a ještě navíc moc nefungovala, a závěrem, který v podstatě nebylo potřeba odkládat dvacet let. A tím, jak se to pořád dokola opakovalo, ach jo. Opakování podobných situací pořád dokola bylo vůbec bolavé místo celého příběhu.

radus3723
29.04.2015 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Když už jsem si myslela, že situace nemůže být absurdnější, byla jsem vždy překvapnená :-) Rozhodně doporučuju

enigma
26.04.2015 5 z 5

Jonassonova schopnost dovést na první pohled naprosto absurdní až bizarní situace k logickému vyústění navíc s pomocí inteligentního sarkasmu je důvod, proč jsem se literárně zamiloval.

aktijnov
20.04.2015 3 z 5

Knihu jsem četla dost brzy po Staříkovi. Snad proto jsem moc nadšená nebyla. Některé příběhy mi připadly hodně podobné.

tebilly
19.04.2015 5 z 5

Mě osobně se kniha velmi líbila. Pořídila jsem si ji na dovolenou, přečetla jsem ji za 3 dny.

kubla111
17.04.2015 5 z 5

Pro mne ještě lepší než Stoletý stařík. Tady mi připadá, že autor ještě vyspěl. Vynikající intelektuální humor se spoutou neuvěřitelných příběhů. Jak jsem v knize četl, tak i já jsem šel díky tomu spát tak POZDĚ až bylo BRZY.

shmaic
13.04.2015 5 z 5

Takto jsem se již dlouho nepobavil. OK, Zeměplocha mě také pravidelně dostává do kolen, ale toto je ze zcela jiného soudku.
Analfabetku jsem slyšel poté, co jsem viděl film Stařík. Mnoho čtenářů Staříka mi tvrdilo, že kniha je mnohem lepší, než film, a já, i když jsem ještě knihu Staříka nečetl, vím jedno jistě. Pokud je alespoň zčásti podobná Analfabetce, nedá se film a kniha srovnávat.
Bravurně propracované a správně dlouhé odbočky od hlavního příběhu udržují čtenáře v pozornosti i několik hodin a poskytují nadhled nad historickou stránku věci. To čtenáři pomůže nazírat na současné i světové dění jako na hromadu lží a výmyslů, a přestože je to v podstatě tragické a smutné, mě to pobavilo. Až na konec, který je neskutečně dlouhý, jsem se v podstatě celou dobu bavil a každou druhou minutu rozesmál. Je úžasné, jak autor dokáže navázat jednotlivé, zdánlivě nesouvisející kousky příběhu do jednoho kolosu. Docela bych si přál vidět jeho nástěnku, na níž měl dozajista pospojované nitkami jednotlivá fakta a osoby, ten výsledný pavouk musí být podobný mapě holandských cest:-)

Mia77
11.04.2015 4 z 5

Opět jsem se bavila, stejně jako u staříka. Ale musím souhlasit s některými čtenáři, že není úplně od věci, číst tuto knihu až s delším časovým odstupem od staříka. Sice bravurně napsaná humoristická knížka, jejíž příběh je nutný brát trošku s nadsázkou, je typově a tématem velice podobná staříkovi. Každopádně doporučuji s chutí k přečtení :-)

martinstefko
10.04.2015 4 z 5

Opět je to výborné, opět jsou zde skvěle vykresleny osudy, ale jelikož jsem jako prvního četl "Staříka", přece jen už to není takové. Jsem si jistý, že kdybych jako první četl "Analfabetku", nebude se mi už tolik líbit "Stařík". Je to až moc podobné, a to i v tom, co se zde odehrává, což je škoda. Jestli Jonasson ještě něco napíše, doufám, že se na atomové bomby už vykašle.

aknelka
08.04.2015 5 z 5

Přiznám se, nečetla jsem, ale poslouchala audio knížku. Moc se mi líbila, přednes pana Stránského úžasný.Humor i napětí. Už se těším na Staříka......

Sajdeman
07.04.2015 5 z 5

"Staříka" jsem četl a moc mne bavil. Na "Analfabetku" jsem se těšil a jsem z ní úplně stejně nadšený. Prostě humor co mi sedí. Tak doufám, že autor se nefláká a píše další knížku, kterou nebudu moci číst v MHD - lidi pak divně koukají, když se chlámu na celou tramvaj :o)

Hanka85
06.04.2015 5 z 5

Kniha mne velmi překvapila. Na rozdíl od Stoletého staříka se četla sama a v určitých pasážích mne velmi pobavila. Asi to bylo tím, že jsem neměla srovnání s filmem jako u Stoletého staříka.

Katerina15
05.04.2015 4 z 5

Kniha mě zase velmi pobavila, i když musím přiznat, že Stařík byl o něco lepší. Stejně je tato kniha mezi mými oblíbenými.

sydney
05.04.2015 4 z 5

Příběh byl zase strašně vtipný jako u Staříka, vlastně možná ještě o něco víc. Knížka je zase plná spousty zajímavých nápadů, které má autor opravdu skvěle vymyšlené a propracované - chvílemi jsem si říkala:,, A jak sakra tohle mohl vůbec vymyslet!'' :D Zkrátka to byla zase naprosto absurdní knížka, která stojí za to si přečíst..

blažounka
05.04.2015 2 z 5

Četla jsem Staříka a moc se mi ta kniha líbila. Měla spád, dobře zorganizovanou zápletku. Těšila jsem se i na tuto knihu, ale ne a ne se pořádně začíst. Jak to nedělám, v půlce jsem ji odložila " na příště". Snad brzo bude " příště".

M.S.
05.04.2015 5 z 5

Popravdě musím říct, že Jonasson opět nezklamal. Kniha je od začátku do konce vtipná a napínavá, popisování politiky tomu dodává ten správný nádech. I když mě Stařík bavil o trochu víc, je to jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla.

Acly
05.04.2015 5 z 5

Nevím jestli to bylo o něco nižším očekáváním, mým lepším rozpoložením, tím že mi výběr hlavní hrdinky- Nombeko původem z jihoafrického slumu- přišel velice zajímavý nebo tím, že jsem si vždycky věděla, že švédský král Karel Gustav je prostě týpek, analfabetka mě bavila od začátku do konce, a to mnohem víc než Stařík :)
Autorův styl je nezaměnitelný a kniha se dost podobá Staříkovi, proto doporučuji dát si mezi těmito dvěma tituly pauzu, jedna kniha je příjemným zpestřením, dvě jsou ažaž.
Každopádně za mě 5/5 :)

Skjaninka
04.04.2015 4 z 5

Analfabetka ma bavila rovnako ako Starček. Oddychové a nenáročné, ako stvorené na dokonalé odpočinkové dni. Aj napriek veľkej absurdnosti a prehnanosti som sa bavila. Vôbec mi to nevadilo, práve naopak. Jonasson to premyslel na jedničku a ja sa už teraz teším na jeho ďalšiu knihu.
3,5/5

KLADIK
31.03.2015 5 z 5

Jestli jsem se někdy tak dobře zasmál? To tedy ne! Umyslně jsem si díky některým jakoby zavádějícím recenzím teto knihy přečetl ,,Analfabetku´´ před ,,Staříkem´´. (Stařík teprv čeká na můj smích a to jistě pokud je aspoň z poloviny tak dobrý jako Nombeko). V některé z recenzí Analfabetky je zmiňováno a přílišném politikaření. Nemyslím. Spíš je to namístě jelikož mnoho politických události skvěle zapadá do příběhu a navíc je podána super humorně.
Skvělá kniha! Doporučuji všem kdo se dlouho nezasmáli při čtení knihy jedním dechem.
Nezlobíte se na mě za tu atomovou bombu?
Ne!To se může stát každému.